Kilolu olmak ya da olmamak?

Lorania

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2009
7
1
Merhaba arkadaşlar
Öncelikle konu başlığına uygun olarak yazımı yazmadan önce, kendimi tanıtmak istiyorum, buraya yazmak ve insanlarla kendimi paylaşmak için çok düşündüm çünkü :) Okurken gülerek okuyacağınıza eminim :) O yüzden bikaç dakikanızı buraya ayırın :)
Birkaç ay önce Ankara'dan İstanbul'a taşınmış ve sosyal hayatı fazla olan, aynı zamanda evde çalıştığı için asosyal de olan bir kadınım. Hem tercüman, hem de müzisyenim. Hayatım boyunca kilolu oldum. İlkokulda, ortaokulda, lisede, üniversitede ve şimdi yaşım 27; hala kiloluyum. Açıkçası nereden başlasam bilmiyorum. Çünkü nerden tutsam elimde kalıyor. Sanırım hayat biçiminden başlamalıyım. İşim gereği sürekli bilgisayar başındayım ve uykum düzensiz. Bilgisayar başında olduğum için bilimum bir çok diziyi izleyip, hayatım boyunca yedim. Öyle bi yedim ki aklınız hayaliniz durur yani. O cipsler, kolalar, tahinli pideler, çiğköfteler, dürümler, kokoreçler, gecenin 2 sinde yapılan soslu makarnalar. O makarnadan da doymama rağmen 2 hatta 3 tabak yemelerim... Hepsi o kadar keyfiydi ki. Aslında başında bu durum tamamen masumdu. Yani 70 kilo olduğum o günler, gayet iyiydi fiziğim yahu. Ama sonra ne mi oldu? Hayatıma giren sayısız öküz adam, bunlara hırs yapmak yerine üzülerek yediğim nutellalar, dönerler, iskender kebaplar, dürümler, beyti sarmalar... Ha bu arada aşırı alkol tükettim. Son 3 yılımı adeta bir alkolizm öncüsü gibi geçirdim. 70 lik rakıların yanında yediğim mezelerin haddi hesabı yok. Neden? Çünkü depresyondaydım (!). Evet çünkü bütün bahanemiz bu. Depresyon. Şu kısacık ömürde, yürürken nefes nefese kalmayı bile göze alarak girdiğimiz depresyon durumu.
Yok abicim ablacım, öyle bişey yok. Sen giriyorsun depresyona, ama diğer kişiler hayatlarına aynen devam ediyor(muş). Sonra bir tek o mu? Hadi depresyonda değiliz, mutluyken de yemek yiyordum ya. ''Ay film izleyelim mi? Ama cips de alalım????'' ''Ya hadi kalk da güzel bi yemek yemeye gidelim, birer de bira içeriz''. İşte tüm bu güzelliklerden fedakarlık etmek istemediğim için tam tamına 113 kilo oldum hanımlar. 113!!!! 1.65 boyumla nereme 113 kilo oldum ben de bilmiyorum.
7 ay önce başka şehre taşınmış olmamın verdiği bir gazla, önce hayatımı düzeltmeye, sonra da içkiyi bırakmaya karar aldım. Aslında karardan çok gidişat o yönde alınca komple bıraktım diyebilirim. Yani yok artık mezeli rakılar, fıstıklı biralar. İşe burdan başlayınca, ve etrafımdaki herkes evlenmeye başlayınca, bir baktım ki 27 olmuşum ve gençliğimin baharında yağ tulumu gibi geziyorum. Bakınca kimse 113 demez, en fazla 80 der 90 der. Tamam 113 durmuyorum ama tartı 113 gösteriyor, meeeh dedim en son. Hazır alkolü bırakmışken, sorumluluklarım da kat kat artarken, sonra bir baktım ben 7 aydır deli gibi yürüyorum. Önceden aşağıdaki bakkala inmeye tenezzül etmezken, şimdi 1 km ötedeki yere yürüyerek gidiyorum. Baktım ben değişiyorum, kilo vermem gerekiyor fikri kafamda yer edindi. Yani çünkü her şey kısıtlı. Artık ayakkabıları bile 40 numara almaya başlayınca şiş olan ayaklarım yüzünden, en sonunda kendimden utandım. Bir gün böyle sigara içerken, düşünceler aldı beni. Neden kiloluyum diye kendime sordum ve bütün olay abur cubur. Sıkıntıdan yemek, mutluluktan yemek. Sürekli yemek yemek için bir neden öne sürmek. En güzel etkinliklerde bile yemek yemeyi kendine bir amaç olarak benimsetmek... Anladım ki hayat böyle sürmüyor. ''Sonunda anlamışsın'' dediğinizi duyar gibiyim ama bunun bir ''sonunda'' kısmı yok aslında. Çünkü en ufak bişey yine bu durumu tetiklerse, bundan sonraki aşamam 120 kilo 130 kilo derken, belki de günün birinde bu yaşam tarzına devam edersem, vinçle bir yere götürülen O KADIN ben olucam. En sonunda düşündüğüm buydu. Güzel bir kadınım, bu halde bile insanlar güzel bulabiliyorsa, neden 60 70 kilo olup sağlıklı ve normal bir insan gibi olmuyorum ki dedim kendi kendime. Bilirsiniz işte, şişmanların yüzü güzel oluyor :)
Neticede, 3.günüm diyette. Safeslimmer diye bişi verdi diyetisyenim. Nasıl gidecek bilmiyorum. Zayıflama ilaçlarına pek inanmam. Daha önce kullandım, biber hapı falan vardı 20 kilo verdiğim oldu. İşte diyorsunuz ya zayıflama hapı kullanmayın, evet biliyorum, kimyasal içerik, evet zararlı. Ama ben kendime zaten vereceğim kadar zararı içkiyle sigarayla verdim. Yani 50 yaşında ölürsem bi gün, bu ilaçlardan öleceğimi düşünmüyorum. Çünkü sırayı alkol ve sigara kaptı. Birinden kurtuldum, öbüründen de zayıfladığım an kurtulucam.
Neyse diyet ilacı kullanıyorum, çünkü açıkçası ben bu tarz medikal cihazların gerçekten zararlı olduğunu düşünmüyorum. Medikal cihaz diyorum çünkü diğer saçma ürünlerden farklı. Ayrıca şuanda da ismini vermek istemediğim ama yakında çıkacak olan bir diyet lifi ürününün çeviri projesinde bulunduğum için, biliyorum yani. Zararlı değil işte içeriğindekiler :)

Neyse safeslimmer hakkında hiç yorum olmadığı için, açıkçası anlatmayı düşündüm. 3.günüm ve hiçbir yan etkisi yok. Normal şekilde vücuttan her zamanki gibi atılıyor, tek yan etkisi tok tutması. Ki bu zaten olması gereken bişey. Ben de acıkınca sebze falan yiyorum. Şu ana kadar tartılmadım, 7 gün sonra kontrole gideceğim. O zamana kadar da tartılmayacağım. Ama buradan diyet başarılarımı ve verdiğim kiloları yazarım. Ancak aslında bir diyetin nasıl yapılacağını, nasıl düzgün kilo verebileceğimi biliyorum. Safeslimmera güvenerek atıp tutmuyorum o yüzden. Hayatım boyunca her diyet girişimim başarısız oldu, bir diyet yaptım geçen yıl hem de tam 4 ay boyunca, diyetle en uzun ilişkimdi, tam müthiş kilo verirken, hayatımı gene bir kokoreç kararttı :):):) Ama bu sefer aşırı kararlıyım, çünkü artık içki bile içmiyorum, geceleri geç yatmıyorum. Safeslimmera dönecek olursak, kullanın demiyorum, ama kullanmayın da demiyorum. Kullanmayın diyebileceğim kişiler: 80 kilo altında olanlar. Çünkü arkadaşım senin kilon 80'in altında ve hangi akla hizmet kilo verme ilacı kullanmak istiyosun ya? 60 kilo bir insan alıyor böyle ilaçları, bünyesi kaldırmıyor sonra buraya atıp tutuyorlar kullandım zayıflamadım, başım döndü yok bilmem nerem döndü. Sen 60 kilosun? 1 ay sık boğazını yeme zaten verirsin. Tekrar söylüyorum xenical ve safeslimmer tarzı ürünler, medikal cihazlar diyim, OBEZ kategorisindeki insanlar için. Ayrıca zaten bunları içip oturduğunuz yerden kilo vermiyorsunuz. Yine diyet, yine spor!

Eğer kilo sorununuz olduğunu düşünüyosanız ve illa bişi kullanmak istiyosanız, daha küçük çaplı, kilo kontrol ilaçları da var. Bence onlarla da gayet sağlıklı devam edersiniz.

Ha bir de Xenical aldım bulunsun diye. Bilmiyorum kullananınız var mı? Daha önce kullandım, ancak çok düzensiz kullandım, ona rağmen 6 kilo da verdim. 15 20 günde. Yani gerçekten çok zor ama çok sağlam bir ilaç. Bu safeslimmerdan bir sonuç göremediğim takdirde onu kullanmaya başlayacağım düzenli olarak. Ama şimdilik bu kullandığım ilacın tok tutması çok hoşuma gidiyor. Amacım da 80 kilo olmak ve sonrasında düzenli bir hayat yaşamak. Yani bu abur cuburları herşeyi hayatımdan çıkarıp, bir daha ayda yılda bir yemek üzere görmek istiyorum artık. Hiç bu kadar kararlı olmadım. Çünkü onca kiloyu verdikten sonra geri almak istemiyorum. Ay neyse çok uzun yazdım. Daha da yazardım ama başlangıç olarak bir girişim yapayım dedim. Sormak istedikleriniz olduğu takdirde, daha detaylı yazmayı çok isterim. Çünkü çok üstünkörü yazdım :) Bayağı detaylı açıklamak istediğim şeyler de var. İyi günler sağlıkla ve fit kalmanız/kalmamız dileğiyle :)

K.bakam canım hepsini okuyamadım ama inşallah sağlıklı zayıflarsn :kk77: yemene içmene dikkat edince ister istemez gidior

X