Kızlar ne olur yardım ediniz. 'Yıldızlara bak' şarkısını anlatabilir misiniz. Ben yabancıyım, Türkçe öğreniyorum , anlamı bir türlü anlayamıyorum

Türkçe anlatabilir misiniz? Yani

Çocuk ayrılığa mı aklı ermez hiç? Rengi gözlerinden of kokusu rüzgarından ne demek
şarkıyı yazdığı kadın mavi gözlü demek. yazlık aşkı olduğu için çocukluk aşkı. kadının kokusunu denizin kokusuna benzetiyor. yıldızlara bakıp küçükken hayal kurmuşlar

dalga geçiyorsunuz ((( , gerçekten bu şarkıda doğru cümleleri kurarak özünü anlamaya çalışıyorum. Yardım etmeya çalışan herkese çok teşekkür ediyorum.

Sonuna geldik
Çocuk aklı ermez hiç - çocuk küçük olduğu için anlamıyor her ayrılığı
Her ayrılığa
Görmez olmasın gönül, unutmasın hikayeyi - gönül derken kalbi bu hikayeyi unutmasın görmezden gelmesin diyo
O ahşap yazlık evi - eski yaşanan anılar hatıralar var unutulmasını istemediği

Rengi gözlerinden of kokusu rüzgarından - karşıdakinin gözleri mavi sanırım denizi anlatırken gözlerinden örnek veriyor rüzgar estikçe de onun kokusunu alıyor
“Yüzer miyiz?”
Dediğin denizin kumsalından
Şimdi bak ne uzak küstüğümüz baharlar - çok olmuş küseli adını ağaçlara kazımış ve o masum ağaçlara zarar verdiği için üzülüyor
Adını kazıdığım masum ağaçlar

Yıldızlara bak, biz küçüktük - yıldızlara bakınca aslında dünyada ne kadar küçük olduğunu hatırlatıyor
Demez miydin hep sevdikçe büyürsün - ama sevdikçe büyüyor insan
Gözlerini kapat biz büyüktük - yıldızlara bakınca küçük hissedip gözlerini kapatınca da aslında büyüdüğünü hissediyor
Birbirimizden büyük sevdikçe küçüldük - sevdikçe küçülmek aslında ilişkinin onlara zarar verdiği ve kırıcı noktalara gelmesi
Ve geçti zaman -
Eridi sevdam - zaman geçtikçe de sevgisinin bittiği

Bi' tekne vardı senin bizim olsun dediğin, - hayallerinde istedikleri bir tekne varmış
Geceleri gizlice çıkardık güverteye -
Gün geçtikçe yüzüne bakmaz oldun - gezeleri gizlice bakmaya giderlermiş tekneye ama zamanla artık hevesi kalmamış umursamamaya başlamış o tekneyi hayalleri solmuş
Hani nerde o hani nerde o
En azından seni bana hatırlatır - tekne de sanırım artık yerinde değil o bakınca o anıları hatırlayacağı bir tekne yok artık

Sonuna geldik
Çocuk aklı ermez hiç - çocuk küçük olduğu için anlamıyor her ayrılığı
Her ayrılığa
Görmez olmasın gönül, unutmasın hikayeyi - gönül derken kalbi bu hikayeyi unutmasın görmezden gelmesin diyo
O ahşap yazlık evi - eski yaşanan anılar hatıralar var unutulmasını istemediği

Rengi gözlerinden of kokusu rüzgarından - karşıdakinin gözleri mavi sanırım denizi anlatırken gözlerinden örnek veriyor rüzgar estikçe de onun kokusunu alıyor
“Yüzer miyiz?”
Dediğin denizin kumsalından
Şimdi bak ne uzak küstüğümüz baharlar - çok olmuş küseli adını ağaçlara kazımış ve o masum ağaçlara zarar verdiği için üzülüyor
Adını kazıdığım masum ağaçlar

Yıldızlara bak, biz küçüktük - yıldızlara bakınca aslında dünyada ne kadar küçük olduğunu hatırlatıyor
Demez miydin hep sevdikçe büyürsün - ama sevdikçe büyüyor insan
Gözlerini kapat biz büyüktük - yıldızlara bakınca küçük hissedip gözlerini kapatınca da aslında büyüdüğünü hissediyor
Birbirimizden büyük sevdikçe küçüldük - sevdikçe küçülmek aslında ilişkinin onlara zarar verdiği ve kırıcı noktalara gelmesi
Ve geçti zaman -
Eridi sevdam - zaman geçtikçe de sevgisinin bittiği

Bi' tekne vardı senin bizim olsun dediğin, - hayallerinde istedikleri bir tekne varmış
Geceleri gizlice çıkardık güverteye -
Gün geçtikçe yüzüne bakmaz oldun - gezeleri gizlice bakmaya giderlermiş tekneye ama zamanla artık hevesi kalmamış umursamamaya başlamış o tekneyi hayalleri solmuş
Hani nerde o hani nerde o
En azından seni bana hatırlatır - tekne de sanırım artık yerinde değil o bakınca o anıları hatırlayacağı bir tekne yok
Çok teşekkür ederim size. Daha bir şey sorsam olur mu?
'Yüzer miyiz?”
Dediğin denizin kumsalından. - Neden 'kumsalından' diyor. -dan hali neden kullanılır? deniz kumsalından baharlar mı uzak? bir türlü anlamıyorum. Önceki satırlarda *dan hali var çünkü 'nereden alıyor' - onun gözlerinden, rüzgarından (yine onun mu?). Neden 'deniz kumsalından' diyor

Çok teşekkür ederim size. Daha bir şey sorsam olur mu?
'Yüzer miyiz?”
Dediğin denizin kumsalından. - Neden 'kumsalından' diyor. -dan hali neden kullanılır? deniz kumsalından baharlar mı uzak? bir türlü anlamıyorum. Önceki satırlarda *dan hali var çünkü 'nereden alıyor' - onun gözlerinden, rüzgarından (yine onun mu?). Neden 'deniz kumsalından' diyor
Yani Deniz'in kumsalından açıklara doğru yüzer miyiz demek istemiş başlangıç Kumsal kısmı Ve bir önceki satırda bahsettiği rengi gözlerinden diye mavi bir deniz kumsaldan doğru denize açılmak.

Şunu anladım artık :))). Aslında Türkçeyi anlamak zor değil, söylemek istediklerini anlamak zordur. biraz karmaşık. Neyse kimse yabancı dil öğrenmenin kolay olduğunu söylemedi :).
Merak etmeyin, ana dilimiz Türkçe olmasına rağmen sabahtan beri eşimle birbirimizi anlamaya çalışıyoruz. Yani bazı şeyler bizim için de hiç kolay değil:)

X