Koku alamama hiposmi

Gebelikte benim gibi bu sorunu yaşayan var mı burnum açık ama koku duyum yok nolur cevap verin

• Ankete Katılan
    2

selinssss

Üye
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2020
14
2
32
28 yaşındayım ilk gebeliğim, yarın 34. Haftaya gireceğim kronik olarak; astım, allerjik astım, kronik bronşit, taşikardi ve panik atak hastasıyım bir de polen ve toz allerjim var daha önce kanamalı tüberkloz ve zatürre geçirdim ve hastane de yattım.
Gebeliğin ilk ikinci ve üçüncü ayında gebelik nezlesi geçirdim ara ara iliadin dışında birşey kullanmadım sonra 4 ve 5. Aylarda sürekli olarak tek taraflı (sol) burun kanamalarım oldu fakat baya Normalde astım olduğumdan dolayı kokulara karşı inanılmaz duyarlı bir insanım her türlü kokuyu alırdım fakat 11 Nisan’da koku alma duyumun azaldığını hissettim 28 Nisan’da da eşimle bir KBB hekimine başvurduk burnumun içindeki mukozanın allerjiden dolayı tahriş olduğunu konkalarımın çok fazla şiş olduğunu Kılcal damar çatlaklıkları olduğunu sağ tarafta septum deviasyonu gördü ve söyledi tedavi olarakda RİSONEL, ALLERSET,SÜLFARHİN Ben bu ilaçları bir ay kullandım ve başka bir hekime gittim oda bana gebelik geçmeden çok net bişey söyleyemeceğini konkalarımın hala şiş olduğunu söyledi ve ilaçlara devam et dedi daha sonra koku alanında uzmanlaşmış bir hekim arayışına girdik ve eşimle başka bir hekime gittik burnumun içine baktı ve konkalarımın şiş olduğunu sağ taraftan ameliyat olmam gerektiğini ve sadece hormonal veya allerjik rinitten olsaydı her iki burnumdanda koku alamayacağımı söyledi çünkü ben sol burnumdan koku alamıyorum sağ burnumdan bana rinolayt yapabileceğini söyledi ve yaptı ama seans sonrası gün %3 koku alan burnumda almaz oldu ve inanılmaz kuru ve yara oldu bidaha uygulama yapmayacağını fakat alt konkamın küçüldüğünü gördü ve ilaçlara devam etmem gerektiğini söyledi bir de orayı kurutmamak için çörek otu yağı ve susam yağı verdi bu durumun koku soğancığından da kaynaklanabileceğini krefte de bir inflamasyon olabileceğini söyledi bir ay sonra gel dedi. Şimdi bir gittiğim doktor eğer sinirle alakalı olsaydı dalgalanma olmazdı koku gitti mi giderdi diyor ve benim eşimde beyin cerrahisi 3. Yıl asistanı aynı şeyi söylüyor(duygusalda davranıyor olabilir bilmiyorum) ve tek taraflı olmazdı diyor diğeri ise bunun tam tersini söylüyor. son olarak ben üç aydır ne uyuyorum nede başka bişey inanılmaz kilo verdim psikolojim inanılmaz bozuldu geri gelmeyecek diye inanılmaz bir korku içerisindeyim bir tanı istiyorum tanı olmasada yüzdelik bir oran burnum açık nefes alabiliyorum ama inanılmaz kuru kanıyor sağ burnumu kapatıp sol taraftan kokuyu %3 alıyorum kokuyu alıp bıraktığım da nefesimi daha çok hissediyorum kokuyu sağ burnum ise gün içinde iyi koku alıyor deviasyon orda olmasına rağmen fakat sabahları oda gidiyor tedavi olarak şuan günde bir kez okyanus suyuyla( sitrimer) yıkıyorum risoneli her iki burun deliğime iki paf sıkıyorum ve allerset alıyorum birde sulfarin ve çörek oyu yapı sürüyorum ama inanılmaz kuru hala ikiside lütfen bana bir yardımcı olun böyle yapamıyorum yaşayamıyorum gebelikte yapılabilecek bişey yok mu doğuma bir ay kaldı inşallah çocuğumun kokusunu içime çekebilirim

X