Konusma geriligi

Hanımefendi öyle bir konusuyorsunuzki sanki konusmasi icin cocuguma zorbalik yapiyormusum gibi ithamlarda bulunuyorsunuz. Kendi icimde uzuldugum bir konu evet ama bunu bebegime yansitmiyorum. Burda heralde tıbbi acidan care aramiyorum ayni durumu yasayan varsa nasil bir yol izledi hangi etkinlikler yada hangi yol konusmasnda destek oldu ogrenmek icin yazdim ayni konuyu acmak yasaksada bu sizi degil yoneticileri ilgilendirir banlarlar beni ok. Benim actigim konu sizi bukadar rahatsiz ediyorsa yazmayin ayrica zaten kendi stresim bana yetiyor bide 7 kat yabancinin sacma sapan egosuyla ugrasamam.
Cok konusuyorum onunla tüm gün ayni kelimeyi belki ogrensin diye 100 kez tekrar ediyorum
Aynen zorbalamıyorsunuz böyle devam

Konusma terapistide bana ayni seyi soyledi bi kac gun once online gorusme yaptik. Suan terapilik bir durum gormuyorum dedi sizin kac yasinda basladi konusmasi birde kelime sayisi 2 yasta nekadar dı?
Benim kızım şu anda tam 26 aylık. Biz de dün doktorun yönlendirdiği özel eğitimciye gittik. Kelimeleri 2 yaştan sonra çok fazla arttı. Saysam 50 yi geçer ama 2 yaşta bu 15 kadardı. Ikili cümle yok bizde sadece.

Onun dışında bizde ses hassasiyeti var, o yüzden götürmüştük. Ergoterapist bakıp değerlendirecek onu da

Aynen zorbalamıyorsunuz böyle devam
Evet annecim bak bu su bak bu kapı evet kapıyımı açmamı istedin Anne diye seslenince bakmamımı istiyorsun tarzinda zorla oturup basinda bak bak bak bak bak bak diye tekrar yapmak degil demek istedigim .. yani okadar sacmaladiniz ki surda evladi icin yakınan bir insana sacma sapan seylerle cevap verip kendinizi tatmin ediyorsunuz .. hanimefendi bana yazmayin bakin isinize kötüye gitmesin muhabbet

Ya benim oğlumda aynı durumda şuan hicbirsey demiyor anlıyor getir götür yapıyor ih ay diyor sadece hiçbise demedi daha
Aynen aynısı kızımda işte her derdini çok güzel anlatıyor anlamadığı hiçbirşeyde yok ama konuşamaya gelince cümle kelime tekrarlama hiçbişey yok

Aynen aynısı kızımda işte her derdini çok güzel anlatıyor anlamadığı hiçbirşeyde yok ama konuşamaya gelince cümle kelime tekrarlama hiçbişey yok
Ama ben sorum etmiyrum çünkü ailede genelde hep geç konuşmuşlar amcası olsun kuzenleri filan kızım 1 buçuk yaşında iken çok güzel konuşuyordu ama her çocuk kendine özeldir demekki buda geç konusacaka

Bu yaş için konuşma geriliği var denilemez bence. Bazı bebekler geç konuşur çünkü. 3 yaşında ilk kelimesini söyleyen bile oluyor, sonra susmuyorlar 😃 Yine de her ihtimalr karşı doktor kontrollerini ihmal etmeyin

Ama ben sorum etmiyrum çünkü ailede genelde hep geç konuşmuşlar amcası olsun kuzenleri filan kızım 1 buçuk yaşında iken çok güzel konuşuyordu ama her çocuk kendine özeldir demekki buda geç konusacaka
Evet benim oğlumda 1.5 yaşındayken tekrar ediyordu konuşuyordu kelimesi daha fazlaydı. Öyle gerçekten her çocuk kendine özel. Sonuçta direktifleri alıyorlar herşeyi anlıyor göz teması var ismine tepki veriyor herhalde geç konuşacak aslında daha küçüklerde biz anneler biraz evham yapıyoruz

Güzel Anneler Selam. 23 aylik oglumun kelime dagarcigi çok az anne baba mama bum dede nene abla abi no no hala onur eymen alya otur adta ama disinda kelimesi yok birde hayvan seslerinin bazilarini cikartiyor hav hav miyav gbi. Cok konusuyorum onunla tüm gün ayni kelimeyi belki ogrensin diye 100 kez tekrar ediyorum parka gidiyoruz arkadaslarimiz var ama malesef cumle kurmuyor kelimeleri artmiyor anne gel baba gitti basit seyleri bile soylemiyor 2 li cumlemiz asla yok cok uzuluyorum psklojik olarak hic iyi degilim artik sanki hic konusmiycak gbi hissediyorum cevrenizde yada kendi icinde bu durumu yasayan gec konusan oldumu nasil bir yol izlediniz lutfen yardimci olun bana
Benim oğlum 3 yaşındayken sadece alo diyordu. Anne bile demiyordu. Tabi ben direkt otizme bağladım psikiyatr ve psikologlara götürdüm. Hepsinin dediği şey "otizm değil gibi daha çok uyaran eksikliği gibi duruyor" dediler. Pandemi girdiğinde benim oğlum tam 2 yaşına girmişti yani sosyalleşeceği yaşta eve kapanmıştık. Her neyse ekranı tamamen kapattım ve ekstra ekstra ilgilendik. Ben şurada hata yapmıştım. Öncelikle doğduğundan beri karşısında çok konuştum ama onu hiç konuşturmaya zorlamadım. Yani suyu işaret diyordu veriyordum ama ne istiyorsun anlamıyorum diyip onu konuşturmaya zorlasaydım muhtemelen daha farklı olurdu her sey. İkincisi 2 yaşa kadar ekrana maruz kalmamıştı ama pandemiyle ister istemez yaşına göre fazla maruz kaldı. Sonuç 3 yaşında sadece alo diyen çocuk 1 ay sonra 4 kelimeli cümleleri kullanmaya başladı. Yani konuşmuyormuş konuşamıyor değil. Çocuk lüzum görmemiş konuşmaya resmen. Neyse şükürler olsun ki uyaran ekskliğiymişte bikaç ayda yaşıtlarını yakaladı. Şu anda okul 1.si ve çok geveze ve dilli bir çocuk. Sizin çocuğunuz daha bebek sayılır benim yaptıklarımı tavsiye ederim. Konuşturmaya çalışın, "suuu dersen verecem hadi suuu de" falan diyin. Bir de asla ekrana maruz kalmasın, 10 dk bile. Son olarak görüş almak için psikiyatra gidin isterseniz ama bence bikaç ay özellikle eğitim verin ona göre doktora gidin. Konuşma olayı daha çok erkek çocuklarında sıkıntı oluyor bana çocuğunuz gayet normal geldi açıkçası.

Benim oğlum 3 yaşındayken sadece alo diyordu. Anne bile demiyordu. Tabi ben direkt otizme bağladım psikiyatr ve psikologlara götürdüm. Hepsinin dediği şey "otizm değil gibi daha çok uyaran eksikliği gibi duruyor" dediler. Pandemi girdiğinde benim oğlum tam 2 yaşına girmişti yani sosyalleşeceği yaşta eve kapanmıştık. Her neyse ekranı tamamen kapattım ve ekstra ekstra ilgilendik. Ben şurada hata yapmıştım. Öncelikle doğduğundan beri karşısında çok konuştum ama onu hiç konuşturmaya zorlamadım. Yani suyu işaret diyordu veriyordum ama ne istiyorsun anlamıyorum diyip onu konuşturmaya zorlasaydım muhtemelen daha farklı olurdu her sey. İkincisi 2 yaşa kadar ekrana maruz kalmamıştı ama pandemiyle ister istemez yaşına göre fazla maruz kaldı. Sonuç 3 yaşında sadece alo diyen çocuk 1 ay sonra 4 kelimeli cümleleri kullanmaya başladı. Yani konuşmuyormuş konuşamıyor değil. Çocuk lüzum görmemiş konuşmaya resmen. Neyse şükürler olsun ki uyaran ekskliğiymişte bikaç ayda yaşıtlarını yakaladı. Şu anda okul 1.si ve çok geveze ve dilli bir çocuk. Sizin çocuğunuz daha bebek sayılır benim yaptıklarımı tavsiye ederim. Konuşturmaya çalışın, "suuu dersen verecem hadi suuu de" falan diyin. Bir de asla ekrana maruz kalmasın, 10 dk bile. Son olarak görüş almak için psikiyatra gidin isterseniz ama bence bikaç ay özellikle eğitim verin ona göre doktora gidin. Konuşma olayı daha çok erkek çocuklarında sıkıntı oluyor bana çocuğunuz gayet normal geldi açıkçası.
Cok tesekkur ederim konusma terapistide ayni seyi ònerdi vurgulu sekilde konusmaya zorlamami suan oyle yapiyorum ekran zaten yok acmiyoruz sosyal bir cocuk umarim bizde en kiza zamanda dediginiz gibi konusmaya baslariz.

X