Kötü ilişkiler, yaşanmışlıklar yüzünden kaybedilen ozsaygi?

Selensoylu90

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2021
15
10
33
25 yaşindayim. Cocukluk ergenligimi anlatacak olursam hep beni başkalariyla karsilaştiran ve eleştiren bir ailede büyudum. Orta okulda iken de gecirdigim hastalık yüzünden akranlarimla pek iyi iletişimim olmadi. Yani insan ilişkileri konusunda baya beceriksiz kaldim. Sevgilim olduğu zaman belki de hayattaki en basit, ama etkili hatayi yaptim ve zayif taraflarimi ona olduğu gibi gösterdim. Önceleri normal iliskimiz olsa da sonradan beni aşağilamaya ve saygisizliklar yapmaya başladı. Hatta yanimda başka kadinlara bile bakiyor, ama ben m*l gibi ayrilmayi kaç kere denesemde başaramiyordum. Sonunda ayrıldık simdi kendisi evli. Ortak arkadaşlar olduğu için sosyal medyada fotoğrafları gordum, cok mutlu gozukuyor. Kendisini tamamen unutsam bile hepsinin bir sekilde hayatlarina devam etmeleri ve mutlu olmalari arada canimi sıkıyor. Bazen kendi kendime dusunuyorum, neden etrafimdaki insanlardan istediyim duzeyde saygi gormedim? Belki de nedeni bellidir, çünku kendim kendime yeterince saygi duymuyordum.
Uzun yillar pasif kalsamda artik birseyler yapmak ve ozguvenli inşası istiyorum. Neden ve ya nereden baslayabilirim?

Aileden devam eden kendini baskalariyla kiyaslama sorunu yasiyorsunuz. Hos, sosyal medya sayesinde cogu insan kendi hayatini baskalariyla kiyaslayip, mutsuz oluyorlar. Halbuki hala cok gencsiniz. Ben esimle 24-25 yasinda tanismistim. Baskalarini bosverip kendi hayatinizi nasil guzellestireceginizi dusunun. Kendinize odaklanin. Gerisi gelir

25 yaşindayim. Cocukluk ergenligimi anlatacak olursam hep beni başkalariyla karsilaştiran ve eleştiren bir ailede büyudum. Orta okulda iken de gecirdigim hastalık yüzünden akranlarimla pek iyi iletişimim olmadi. Yani insan ilişkileri konusunda baya beceriksiz kaldim. Sevgilim olduğu zaman belki de hayattaki en basit, ama etkili hatayi yaptim ve zayif taraflarimi ona olduğu gibi gösterdim. Önceleri normal iliskimiz olsa da sonradan beni aşağilamaya ve saygisizliklar yapmaya başladı. Hatta yanimda başka kadinlara bile bakiyor, ama ben m*l gibi ayrilmayi kaç kere denesemde başaramiyordum. Sonunda ayrıldık simdi kendisi evli. Ortak arkadaşlar olduğu için sosyal medyada fotoğrafları gordum, cok mutlu gozukuyor. Kendisini tamamen unutsam bile hepsinin bir sekilde hayatlarina devam etmeleri ve mutlu olmalari arada canimi sıkıyor. Bazen kendi kendime dusunuyorum, neden etrafimdaki insanlardan istediyim duzeyde saygi gormedim? Belki de nedeni bellidir, çünku kendim kendime yeterince saygi duymuyordum.
Uzun yillar pasif kalsamda artik birseyler yapmak ve ozguvenli inşası istiyorum. Neden ve ya nereden baslayabilirim?
Insanların sözlerine degil sana olan davranislarina bak demisti psikologum.
Kötü muamele mi goruyorsunuz anında uzaklaş ortam veya kisiden..once kendine deger ver. Aşırı elestirilerek büyüyenlerde özgüven problemi olabiliyor. Ama çözersin bunu.
Nette cok video var. Hatta kitaplar var.Nasil özgüvenli olurum vs diye bol bol dinleyin. Başkalarının fotosu hayati umurunuzda olmasin. Bir sefer geliniyo dunyaya, kendi hayatimi nasil guzellestirebilirime odaklanin. Kendinize enerji verin..

Insanların sözlerine degil sana olan davranislarina bak demisti psikologum.
Kötü muamele mi goruyorsunuz anında uzaklaş ortam veya kisiden..once kendine deger ver. Aşırı elestirilerek büyüyenlerde özgüven problemi olabiliyor. Ama çözersin bunu.
Nette cok video var. Hatta kitaplar var.Nasil özgüvenli olurum vs diye bol bol dinleyin. Başkalarının fotosu hayati umurunuzda olmasin. Bir sefer geliniyo dunyaya, kendi hayatimi nasil guzellestirebilirime odaklanin. Kendinize enerji verin..
Cok haklisiniz keşke keşke bunu daha once anlayip, kaybetme korkusuyla saygi gormedigim yerde durmasaydim

Cok haklisiniz keşke keşke bunu daha once anlayip, kaybetme korkusuyla saygi gormedigim yerde durmasaydim
Başkaları sizi kaybetmekten korksun. Hayatta kimseye fazla değer vermeyin.
Kimseye de ne yapsam gidemez imaji vermeyin. Yipratiyor mu bi iliski sizi, mutlu mu değilsiniz aninda bye demeyi bilin. Ben su an evliyim ama gecmisteki aptalliklarima yaniyorum. Degmeyecek adamlara ne fazla deger vermisim. Simdi once ben, diyorum.

Sizi çok iyi anlıyorum ben de aynı şekildeyim, ozsaygımı yitirdim maalesef toparlamaya çalışıyorum, lutfen sosyal medyaya bakmayın kimse kötü halini paylasmaz öyle bir platform değil. Ben baktıkça kafayi yiyordum, ondan sonrasi zaman, maalesef ilk değil son da olmayacak

Okumadiyssn öncelikle üniversite bitir. İyi bir bölüm olsun

Sorunu farkedip adım atmak için 25 yaş çok da geç değil, bundan sonrası güzel olur umarım.

Özsaygı için nereden başlamak lazım bilemiyorum ama öncelikle kendinize en önemli şeyin “ben” olduğunu benimsetin. İnsanları kırmayayım, kaybetmeyeyim, üzmeyeyim diye kendinizden vermeyin! Size iyi davranmayanı hayatınızda tutmak için ısrar etmeyin; bırakın gitsin, zaten faydası yok, kalıp ne yapacak?

Sosyal medyada gördüklerinize de inanmayın. Bir büyüğümüz anlatmıştı; çok ünlü bir şarkıcının karısı onun lise arkadaşıymış, hala görüşürlermiş. Şarkıcı adamla karısının birbirine nasıl küfürler ettiğini, ne kavgalar yaşadıklarını, ama magazinde birbirlerine ne kadar aşık olduklarını anlattıklarını söylerdi, gerçekten de öyleydi. Yani, sosyal medya yalanlar dünyası, milletin gülüşü bile sahte.

Başkaları sizi kaybetmekten korksun. Hayatta kimseye fazla değer vermeyin.
Kimseye de ne yapsam gidemez imaji vermeyin. Yipratiyor mu bi iliski sizi, mutlu mu değilsiniz aninda bye demeyi bilin. Ben su an evliyim ama gecmisteki aptalliklarima yaniyorum. Degmeyecek adamlara ne fazla deger vermisim. Simdi once ben, diyorum.
Aynen

X