Makyaj Ürünleri kozmetik kullanımı

Makyaj Ürünleri İçin Öneriler

ticktack

soğuk
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2008
158
0
merhaba arkadaşlar, konuyu yanlış bir yere açtıysam taşınabilir
ben 3-4 senedir kadınlar kulübü, its beauty gibi forumları takip ediyorum ve çok da faydalandım hepinize teşekkür ederim iyi ki varsınız, buradaki paylaşımlar eminim ki benim gibi herkesin ufkunu genişletiyordur. bizler bayan olarak makyaj-cilt bakım-vücut bakımı gibi konulara çok meraklı olduğumuzdan ilgili konular da özellikle fazla talep görüyor. yalnız benim dikkatimi çeken şu oldu insanların (ben de dahil) bu forumları okudukça birbirlerinden çok fazla etkilenip bir sürü yeni ürün almaları, her gün tonlarca farklı farklı ürünler kullanmaları. bakımlı olmak elbette ki çok güzel ama beni düşündüren bu yaptıklarımızın bize geri dönen zararları..

genç ve güzel görünmek, etkileyici kokmak için yaptıklarımızın sağlığımız açısından bedeli nedir, şimdilerde bu soru kafamı çok kurcalamaya başladı..

kendi kendime şu itirazlarda bulunuyorum:
"güzellik ve bakım için üretilen ürünler niçin zararlı olsun?"
"güvenli olmasa firmalar satmazdı"
"devlet mutlaka denetliyordur, endişelenmeme gerek yok"
"bu kadar zararlı olsa mutlaka duyulurdu"

fakat okuduğum yazılara göre kozmetik ürünlerin içeriklerinin yaklaşık 1/3ü zehirli maddelermiş ve bunlar zehirlenme, tümör, üreme bozukluğu, kanser vs gibi bir çok hastalığa zemin oluşturuyormuş. alerji, kaşıntı, hassasiyet gibi ufak rahatsızlıkları saymıyorum.

biliyorsunuz kozmetik sektörü krizden dahi etkilenmeyen bir sektör. yani insanlar yeme içmelerinden kısıyor fakat kozmetikten asla kızmıyor. bu da firmalar için çok önemli ve kozmetiklerin insan sağlığına olan zararlarına göz yumuluyor.

günlük hayatımızda kullandığımız kozmetik ürünleri sıralarsak:
parfüm- deodorant- roll-on
şampuan- saç kremi- saç maskesi- saç spreyi- saç köpüğü- jöle- bilimum şekillendiriciler- saç açıcı- saç boyası
duş jeli- peeling- sabun
vücut losyonu- selülit kremleri- sıkılaştırıcılar- bronzlaştırıcılar
yüz yıkama jeli- tonik- nemlendirici- maske- güneş koruyucu- tedavi edici ürünler- göz çevresi kremi
makyaj bazı- kapatıcı- fondöten- pudra- allık- far- rimel- göz kalemi- ruj- oje
bunlar dışında el ve ayak kremleri- diş macunu- gargaralar
erkekler için traş köpükleri- losyonları vs vs vs

düşünün her gün vücudumuza aldığımız kimyasal miktarını. evet bu etkiler hemen ortaya çıkmıyor, yıllar geçtikçe vücudumuzda biriktikçe hastalıklarla kendilerini gösteriyorlar. karaciğer ve böbreklerde kist, deri kanseri, solunum yolları problemleri gibi (ALLAH KORUSUN tabi)

Bazı Ürünlerdeki Kimyasal Maddeler

Şampuan

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 15
En tehlikelileri: Sodyum lauril sülfat, tetrasodyum, propilen glikol
Yan etkileri: Tahriş, kaşıntı, göz hasarı.

Far

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 26
En tehlikelileri: Polietilen tereftalat
Olası yan etkileri: Kanser, kısırlık, hormonal bozukluk, organlarda tahribat.

Ruj

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 33

En tehlikelisi: Polimetilmetakrilat

Olası yan etkileri: Alerji, kanser.

Oje

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 31
En tehlikelileri: Ftalat
Olası yan etkileri: Doğuranlığı azaltabilir, hamilelikte bebek gelişimini etkileyebilir.

Parfüm

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 250
En tehlikelileri: Benzaldehit
Olası yan etkileri: Ağız, boğaz ve gözlerde tahriş, mide bulantısı, böbrek sorunları.

Bronzlaştırıcı krem

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 22
En tehlikelileri: Etil-metil paraben, propil paraben
Olası yan etkileri: Kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk.

Saç spreyi

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 11
En tehlikelileri: Oktinoksat, isophthalate
Olası yan etkileri: Alerji, gözler, burunda tahriş, hücre yapısında bozulma.

Allık

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 16
En tehlikelileri: Etil paraben, metil paraben, propil paraben

Fondöten

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 24
En tehlikelileri: Polimetil metakrilat
Olası yan etkileri: Alerji, kanser.

Deodorant

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 15
En tehlikelileri: İzopropil, myristat,
Olası yan etkileri: Ciltte ve akciğerlerde tahriş, baş ağrısı, solunum problemleri.

Vücut losyonu

İçerdiği kimyasal madde sayısı: 32
En tehlikelileri: Etil paraben, metil paraben, propil paraben, polietilen glikol

ayrıca kozmetik ürünleri kullanan insanların kullanmayanlara nispeten kanser olma olasılığı EN AZ %50 daha fazlaymış.

demek istediğim kozmetikler hayatımızda çok fazla yer kaplıyor. ben de dahil olmak üzere çoğumuz bunlarla yatıyor bunlarla kalkıyoruz. sürekli yenilikleri takip ediyor, bir çok ürünü deniyor, sanki ibadet eder gibi ürün kullanımını alışkanlık haline getiriyor, kendimize farkında olmadan zarar veriyoruz. pahalı ve marka olmuş ürünler ile markasız ucuz ürünler arasında zarar olarak çok da fazla bir fark yok. zararsız, bitkisel, organik, mineral, hassas ciltlere uygun vs gibi sloganlar bizi aldatmaya yönelik yapılan reklamlar.

bir diğer olumsuz etkisi de maddi olarak cebimize verdiği zarar. kozmetiğe bu kadar para harcamak israftır. harcadığımıza karşılık olarak gördüğümüz yararlar gerçekten devede kulak gibidir. ve belki de psikolojiktir.

alışveriş günümüzde iyice bir hastalık haline geldi. tekrar söylüyorum ben de dahil olmak üzere çoğumuz yeni şeyler alınca rahatlıyor, keyifleniyoruz. evdeki eskileri (ya da alıştığımız için cazip gelmeyenleri) atıyor, yerine yenileri koyuyoruz. 35 tane ojemiz varken gidip 36.yı da alıyoruz ve ihtiyacımız olduğuna kendimizi bile inandırıyoruz. ama inanın yok. o kadar ürüne ihtiyacımız yok. hem paramıza hem sağlığımıza hem güzelliğimize hem zamanımıza hem de doğamıza yazık!

makyaj çantamıza ya da banyomuza raflarımıza baksak kullanmadığımız o kadar çok ürün var ki, ya da alıp sadece 1 kere kullandığımız.. düşünün onlara verdiğimiz paraya neler alırdık. ben şimdiye kadar cilt bakım-parfüm-makyaj ürünlerine verdiğim parayla 1 araba kesin alırdım. ama onun yerine gittim sürü işe yaramaz şeye para döktüm ve karşılık olarak aldığım şey hassaslaşmış bir cilt, makyajdan delinmiş bir yüz, kırışmış gözler (yaş 24), extra sivilce ve kızarıklıklar, migren, solunum güçlüğü vb.

neyse çok uzattım umarım kendim de dahil birilerine yararı olur bu yazılanların. ben şu an kozmetik orucundayım, yeni bir şey almıyorum, kullandıklarımı da minimuma indirmeye çalışıyorum tabi ki sabunsuz diş macunsuz yaşayamayız ama eleyeceğimiz bir çok ürün olacaktır eminim.

benim gibi kozmetik orucuna girmek isteyenleri, veya herhangi olumlu olumsuz yorum yapmak isteyenleri bekliyorum..

not: yazımda alıntılar vardır..

herşeyin aşırısı gibi makyajında aşırısı elbette ki zararlı ama allığımdan rimelimden de vazgeçicek değilim nemlendirici+baz+fondoten+pudra+allık hergün kullanılcak şeyler değil bende şu an elimden geldiğince az alıyorum hatta bir kaç aydır almadım bile:KK1:

benimde mesela güzel pudra fondöten kullananların porselen gibi yüzü çok hoşuma gider ama gözenekleri tıkıyo ve zararlı diye hiç almıorm baya bi sürede almam sanırım
alcağım kozmetik ürünlerin mutlaka içeriklerine bakıyorum sitelerden, zararlı şeyleri almamaya çalışıyorum
kendi paramı kazanmaya başlayıncada sadece mineral ürünleri kullanmayı düşünüyorum:82:

herşeyin aşırısı gibi makyajında aşırısı elbette ki zararlı ama allığımdan rimelimden de vazgeçicek değilim nemlendirici+baz+fondoten+pudra+allık hergün kullanılcak şeyler değil bende şu an elimden geldiğince az alıyorum hatta bir kaç aydır almadım bile:KK1:

ben de senin gibiyim canım bazı şeylerden tamamen vazgeçemiyorum ama zararları okuyunca da korkmuyor değilim, şimdilik ben de elimdekiler bitene kadar hiçbir şey almıcam hem param cebimde kalsın hem de kendimi dizginlemiş olurum

benimde mesela güzel pudra fondöten kullananların porselen gibi yüzü çok hoşuma gider ama gözenekleri tıkıyo ve zararlı diye hiç almıorm baya bi sürede almam sanırım
alcağım kozmetik ürünlerin mutlaka içeriklerine bakıyorum sitelerden, zararlı şeyleri almamaya çalışıyorum
kendi paramı kazanmaya başlayıncada sadece mineral ürünleri kullanmayı düşünüyorum:82:

canım ben de senin gibi düşünüyordum fakat mineral ürünlerin de sanıldığı kadar masum olmadığını duydum ama yine de aldım inan fondöten+allığa 200 tl'ye yakın para saydım ama her tarafım sivilce doldu hem de büyük büyük ve çok acıyan cinsten cildimi çok yağlandırdı, internetten yorumları okudum yabancı sitelerden, yapıyormuş gerçekten ben de neye güveneceğimi şaşırdım

canım ben de senin gibi düşünüyordum fakat mineral ürünlerin de sanıldığı kadar masum olmadığını duydum ama yine de aldım inan fondöten+allığa 200 tl'ye yakın para saydım ama her tarafım sivilce doldu hem de büyük büyük ve çok acıyan cinsten cildimi çok yağlandırdı, internetten yorumları okudum yabancı sitelerden, yapıyormuş gerçekten ben de neye güveneceğimi şaşırdım

hadiyaaa:KK30:
minerallernde içeriği önemli onlarıda araştırmıştım en iyilerini ama türkiyede yok sen hangi markanın aldın? bilelimde ondanda uzak duralım

canım ben eczaneden youngblood aldım eczacı adam ve youngblood uzmanı kadın bana ödüllü bir marka olduğunu ve çok doğal olduğunu fln söyledi ben de aldım ama içeriğinde bizmut var bariz şekilde her yerde konuşuluyor bizmut içerikli olanlar zararlı diye elimde kaldı o kadar para verdim

canım ben eczaneden youngblood aldım eczacı adam ve youngblood uzmanı kadın bana ödüllü bir marka olduğunu ve çok doğal olduğunu fln söyledi ben de aldım ama içeriğinde bizmut var bariz şekilde her yerde konuşuluyor bizmut içerikli olanlar zararlı diye elimde kaldı o kadar para verdim

hadiyaa. kimseye güvenmeyip illaki araştırcaksın işte:KK25:

makyaja gerçekten ihtiyacımız olduğunu düşündüğüm anlarda zararlarından habersizdim yaş geçtikçe yüzümdeki yorgunluktan migrene kadar hepsini tetikleyen tek şey makyaj ürünlerimdi seçkin markalar kullandım parama yazık hepsi aynı zarara sahip yok su bazlı yok kollojenli saçma sapan ayrıntılar..
bitkisel destek yapıyorum en basiti ayva çekirdeği çok bitkin göründüğümde pembe kutu arapkızı kremi(yeni kullanmaya başladım iyi gibi) ve çiğ patates..
ve boyasız saçlarımla gayet iyiyim =))

ticktack sayende hiç bilmediğim yeni bilgiler edindim.Ben kozmetik ürünlerini iki haftada bir çarşıya indiğimde kullanıyordum cildimde gözenek açıklığı,çukur gibi izler ve kızarıklıklar olmuştu meğer ne kadar çok kimyasal birikiyormuş cildimde.Şampuanım gözümde tahriş ve kızarıklık yapmasın diye %100 bitkisel kullanıyorum eczanelerde satılıyor eczacımız 60yaşında ama saçları harika...ayrıca sabunu yüzüme uygulamıcam bundan sonra,maden suyu püskürtüp gül suyuyla silicem.Makyajda ilerde kendi paramı kazanınca mineralli ürünler alırım diyordum ama görüyorumki onlara okadar para vermişsiniz ama boşa gidiyor.O yüzden makyajı tamamen hayatımdan çıkaramasamda en azından azaltıcam artık.

X