Kumluca'da alevler durdurulamıyor! Antalya yolu kapandı

nameaver

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Mart 2016
11.385
51.051
Kumluca'da alevler durdurulamıyor! Antalya yolu kapandı
Sabah saatlerinde yeniden yükselen alevler, evleri, bahçeleri ve seraları yuttu. Antalya-Kumluca yolu ulaşıma kapatıldı, yangının yayıldığı toplam alan 150 hektarı geçti. Türkiye'nin bütün yangın söndürme gücü bölgeye sevk edildi.Alevlerin içinde kalan beş itfaiyeciye uzun süre ulaşılamadı, arkadaşları bu sırada göz yaşlarını tutamadı. İtfaiyeciler son anda ölümden kurtarıldı.
i.milliyet.com.tr-.-YeniAnaResim-.-2016-.-06-.-25-.-kumluca-da-alevler-durdurulamiyor-antalya-yolu-kapandi-7248387.Jpeg.jpg


Yayınlanma Tarihi: 25.06.2016 13:36

Antalya'nın Kumluca ilçesinde dün akşam kontrol altına alındıktan sonra sabah saatlerinde yeniden başlayan yangının önü alınamıyor.

Sabah kuvvetli rüzgarın etkisiyle alevlerin yeniden büyümesiyle yangın Belentepesi'ne sıçradı. Yangın ormanlık alanda ilerlerken dumanın etkili olduğu Erentepe Mahallesi'nin ardından Sarıkavak Mahallesi de ediliyor.Bölgede dünden bu yana bazı evler, seralar, ahırlar, ekili arazi ve meyve bahçeleri zarar gördü, çalışma sırasında iki iş makinesi yandı.

ARKADAŞLARININ ÖLDÜĞÜNÜ SANIP AĞLADILAR

Yangın, rüzgarın etkisiyle Toptaş Mahallesi'ne kadar ulaştı. Bu sırada Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinde görevli beş itfaiye eri, yangının ortasında kaldı. Hayati tehlike yaşayan ve dumandan etkilenen itfaiye erlerini kurtarmak için tüm ekipler seferber oldu. İtfaiyecilere ulaşamayan diğer personel, arkadaşlarının öldüğünü düşünerek büyük üzüntü yaşadı. Bazı itfaiye erlerinin, gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.
fft16_mf7249015.Jpeg

İtfaiye erleri, bölgedeki yoğun müdahaleyle alevlerin ortasından kurtarıldı. Olay yerinde ilk müdahaleleri yapılan itfaiyeciler daha sonra hastaneye kaldırıldı.

ANTALYA YOLU KAPALI

Yangın nedeniyle Antalya-Kumluca karayolu da ulaşıma kapatıldı. Ulaşım, Kumluca'nın Adrasan Mahallesi üzerinden veriliyor.

Kumluca'ya gelen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangının dün saat 12.40'da serada başladığını ve ormanlık alana yayıldığını bildirdi.

Yangını söndürebilmek için Türkiye'nin bütün gücü Kumluca'ya sevk edildi, Silifke'den Fethiye'ye kadar farklı yerlerden bölgeye sekiz helikopter gönderildi. Adana ve İzmir'den de iki uçak geldi.
fft16_mf7249019.Jpeg

RÜZGARIN DURMASI BEKLENİYOR

Alevlerin sık sık yön değiştirdiğini aktaran Üzmez, yangının önünün kesilmesi için rüzgarın durmasını beklediklerini söyledi. Üzmez, şu açıklamayı yaptı:

"En azından can kaybımız yok Allah'a şükür. Şu anda yangın 150 hektarlık bir alanda etkili oluyor ama bu kesin bir rakam değil. Ne zaman söndürürüz, o kesin söndükten sonra yapacağımız çalışmalarla belli olacak. Buradan vatandaşlarımıza da mesaj vereceğim. Böyle rüzgarlı günlerde, sera temizliği, bağ bahçe temizliği, anız yakılması, sönmemiş sigara, piknik ateşleri maalesef ormanlarımızı, malımızı, canımızı yok ediyor. Belki kasıt yok ama basit bir ihmalin o güzel ormanlarımızı ne hale getirdiğini görüyorsunuz."

'HER ŞEYİMİ KAYBETTİM'

İhlas Haber Ajansı'na konuşan Adem ve Fatma Özbeyi çifti, yazlık evlerinin tümünün yandığını ve dört çocuklarını büyüttükleri 45 yıllık beşiğin de küle döndüğünü söyledi. Fatma Özbeyi, "Evim yandı bitti kül oldu. Hiçbir şeyim kalmadı. Evin içerisinde her şeyim vardı. 30 yıllık birikimimi kaybettim" dedi.


http://m.milliyet.com.tr/kumluca-da-alevler-durdurulamiyor--gundem-2268527/
 

Brunella

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2014
6.468
12.377
Tatil yörelerinde her sene aynı manzaralar oluyor, insan eliyle yapılıp yapılmadığını, 2-3 seneye kalmaz o yanan alanlarda oluşan otel ve yazlık sitelerin yapılması cevaptır aslında.
Vatandaşın ormanı koruması ama devletinde bazı tip vatandaştan ormanları koruması lazım..
Çünkü kendimi bildim bileli aynı bu konuda bu ülkem..
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
49.335
177.060
50
Ülkenin ciğerlerine kastedilmiş yine, yazık çok yazık:KK42:
Sadece kendinin yaşam hakkı olduğunu sanan, tek canlı olarak kendini gören insan, bir gün kuru bir ağaç dalına muhtaç kalacaksın:KK12:
 

nameaver

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Mart 2016
11.385
51.051
Ülkenin ciğerlerine kastedilmiş yine, yazık çok yazık:KK42:
Sadece kendinin yaşam hakkı olduğunu sanan, tek canlı olarak kendini gören insan, bir gün kuru bir ağaç dalına muhtaç kalacaksın:KK12:
Sadece ağaçlarmı Mune
O ormanlarda yaşayan yabani hayvanlar :KK43:
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
49.335
177.060
50
Sadece ağaçlarmı Mune
O ormanlarda yaşayan yabani hayvanlar :KK43:
Ay onları hiç deme @nameaver:KK42: inan deli oluyorum, kesilen yakılan ağaçları gördüğümde sanki beni öldürüyorlar, sanki beni yakıyorlar:KK43: ormanda barınan hayvancıkları aklıma bile getirmek istemiyorum, kimi dumandan boğulmuştur, kimi de diri diri yandı:KK61:
Nasıl bir vicdandır, nasıl bir düşüncesizliktir, nasıl bir ihmaldir bu böyle, onca hektar alanın, bir sürü ölen hayvanın katilini umarım bulurlar ve umarım hapsederler :KK62:
Dediğime kendimde inanmıyorum ya neyse, elbet birgün tek bir ağaca, tek bir hayvana en küçük zararı dokunanı yargılayacak bir yasamız olur.