Laparoskopi hakkında bilgisi olanlar 🙏

Merhaba arkadaşlar 🥰

Bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Biz 11 aydır gebelik için uğraşıyorduk. Her şey normaldi. Ultrason, hormon testleri, amh değerim, eşimin sperm testi ama sürekli bir yıl dolmadan bir şey yapamayız diyorlardı. En son ben burda okuduklarımla hsg yi öğrendim. Son gittiğimde utana sıkıla doktora hsg mi çektirsem acaba dedim. Çünkü bu tarz şeyleri doktorlar genelde işlerine karışmak gibi algılıyorlar doğal olarak. Sen bilirsin dedi bana. Özele gidip çektirebilirsin dedi ve sonuç iki tüpüm de tıkalı. Her iki tüpümde de hidrosalpinks var ve doğal yollardan hamile kalmam imkansız. Tüp bebek yaptırmamız gerekiyor ama öncesinde laparoskopi ile tüplerimin ya alınması ya da bağlanması gerekiyor. (Ben aldırma taraftarıyım. Yumurtalık kanserini de %60 oranında engelliyor. Zaten işlevsiz bir yapıyı orda tutmanın bir anlamı yok.) Benimle aynı süreci geçirmiş ya da bu süreçten haberdar olan arkadaşlardan bana bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Aklımda bir kaç soru var.
1. Laparoskopi sırasında yumurtalıklara zarar gelebilir mi? Bu yüzden önce yumurta toplama işlemi yapılıyor mu?
2. Laparoskopi konusunda başarılı bir hekim öneriniz var mı?
3. Tüp bebek için kullanılan ilaçları herkes mi kullanıyor? Yoksa hormonları, amh ı, rahmi normal olanlar için başka bir yol mu izleniyor?

Şimdiden çok teşekkür ederim 🥰

Forumda bu konularla ilgili çok araştırma yaptım ama cevap bulamadığım için konu açmak istedim.😊
Merhaba,
Biraz korku ve endişlisin belliki ama bu duygulara hiç gerek yok emin ol.Laporoskopi olman şart ve bu ameliyat max.30 dakika sürüyor ve en kolay ameliyat türüdür.
Bende aynı süreçten geçtim.2021 martında sol tüpümün(sol hidrosalpinks deniyor) kapalı oldugunu HSG den sonra öğrendim.24 mayısta da Laporoskopimi oldum ve sol tüpümü aldılar,şimdi tüp bebek tedavisindeyım.

Doktorum ameliyattan önce tüp ü almayıp bağlayacagını söyledi fakat ameliyat esnasında tüp te biriken sıvının fazla oldugunu bu sebeple almak zorunda kaldıgı söyledi ve böylelikle kurtulmuş oldum ki ben de alınması taraftarıydım istediğim oldu.

1)Yumurtalıkları hiç bir kosulda etkilemiyor ve yumurtalıklara zarar gelmiyor , cok düşük bir ihtimal sadece yumurtalık rezervını etkileyebilir.Ben 35 yaşındayım ve bu ameliyat yumurtalık rezervimi de etkilemedi eğer sana örnek olacaksa:)))

2)Umarım istanbuldasındır..İstanbul Kozyatagı Acıbadem hast. de Cem Fıçıcıoğlu harika biridir,gitmeni tavsiye ederim.

3)Her iki tüp'ün de tıkalı olduğu için ve alınacagından dolayı Tüp bebek tedavisı senin için kesinleşmiş oluyor.Cunku heriki tüp'ün olmadan dogal yolla gebe kalman imkansızdır:KK43:((
Laporoskopiden önce Yumurta toplama işlemi oluyor, ve evet tüp bebek tedavısi göreceğin için de tüp bebek te kullanılan ilaçları kullanacaksın.Sadece doktorun tercıh ettiği ilaç şirketine göre ilaçlar değişir.
Umarım senin için faydalı olur.
Sağlıkla bebeğini kucagına almayı nasip etsin Rabbim :)

Merhaba,
Biraz korku ve endişlisin belliki ama bu duygulara hiç gerek yok emin ol.Laporoskopi olman şart ve bu ameliyat max.30 dakika sürüyor ve en kolay ameliyat türüdür.
Bende aynı süreçten geçtim.2021 martında sol tüpümün(sol hidrosalpinks deniyor) kapalı oldugunu HSG den sonra öğrendim.24 mayısta da Laporoskopimi oldum ve sol tüpümü aldılar,şimdi tüp bebek tedavisindeyım.

Doktorum ameliyattan önce tüp ü almayıp bağlayacagını söyledi fakat ameliyat esnasında tüp te biriken sıvının fazla oldugunu bu sebeple almak zorunda kaldıgı söyledi ve böylelikle kurtulmuş oldum ki ben de alınması taraftarıydım istediğim oldu.

1)Yumurtalıkları hiç bir kosulda etkilemiyor ve yumurtalıklara zarar gelmiyor , cok düşük bir ihtimal sadece yumurtalık rezervını etkileyebilir.Ben 35 yaşındayım ve bu ameliyat yumurtalık rezervimi de etkilemedi eğer sana örnek olacaksa:)))

2)Umarım istanbuldasındır..İstanbul Kozyatagı Acıbadem hast. de Cem Fıçıcıoğlu harika biridir,gitmeni tavsiye ederim.

3)Her iki tüp'ün de tıkalı olduğu için ve alınacagından dolayı Tüp bebek tedavisı senin için kesinleşmiş oluyor.Cunku heriki tüp'ün olmadan dogal yolla gebe kalman imkansızdır:KK43:((
Laporoskopiden önce Yumurta toplama işlemi oluyor, ve evet tüp bebek tedavısi göreceğin için de tüp bebek te kullanılan ilaçları kullanacaksın.Sadece doktorun tercıh ettiği ilaç şirketine göre ilaçlar değişir.
Umarım senin için faydalı olur.
Sağlıkla bebeğini kucagına almayı nasip etsin Rabbim :)
Çok teşekkür ederim gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Ben bugün itibariyle tüp bebek tedavisine başladım. 🥰 yumurta toplama işleminden sonra laparoskopiyi önerdi doktorum. Onun dediği gibi yapacağım 😊

Çok teşekkür ederim gerçekten çok bilgilendirici olmuş. Ben bugün itibariyle tüp bebek tedavisine başladım. 🥰 yumurta toplama işleminden sonra laparoskopiyi önerdi doktorum. Onun dediği gibi yapacağım 😊
Umarım hersey gönlünce sonuçlanır.Cok geçmiş olsun şimdiden .
Benımde 29 'unda transferim olacak.
Hepimiz için hayırlısı olsun:)

Merhaba bu yollardan gecmis biri olarak iyi bir tüp merkezine gitmeniz onlar gerekli kararı verir sizinle istişare ederek.Benim yumurta rezervim cok cok tukanrmis olmasına rağmen iki kez ameliyat 3 kez yumurta toplama işlemi yapıldı. Belki ameliyatla alınmasına bile gerek kalmaz.Rahimde yaoisiklik ve hidroselpenks vardı. Önce yumurta toplama sonra ameliyat oldum .tüp bebek tedavisinde yapılan ayni yumurta büyütme ignesi catlamamasi için iğne en son günde çatlama iğnesi.

X