Lütfen Doktorunuzu iyi seçin !

bende yazdıklarınızı okudum çok duygulandım inşallah sağlıklı ve sıhhatli oğlunuzu kucağınıza alırsınız hayırlı doğumlar bana gelince bende şu zamanlarda 2. bebeimi düşünüyorum sizin yaşlarınızdayım 35 yaştan sonra ileri gebelik yaşı diyorlar merak ettim acaba siz tedavisizmi hamile laldınız 9 aydır bekliyorum ama olmadı hangi doktara gideceğimi bilmiyorum karar veremedim bana yardımcı olurmusunuz kardeşinizin gittiği hastaneyi söylerseniz çok sevinirim benim şu an sosyal güvencem yok uygun hemde iyi bir doktora gitmek istiyorum ve size sormak istediğim ileri yaşta gebelik sorun oluyormu yani daha mı zor geçiyor açıkçası korkuyorum birde bu yaşta normal doğum oluyormu gerçi ben ilk çocuğumu genç yaşta yaptım ama ozaman da zor geçmişti düşük tehlikesi vardı hep yatmıştım belki bu sefer öyle olmaz sizden ricam bana doktor tavsiyesi birde gebeliğiniz nasıl geçti bana bilgi verirseniz çok sevinirim tekrar hayırlı doğumlar

Selamlar ,

Lütfen geç cevabım için kusura bakmayın , işlerimden dolayı ancak fırsat bulabildim.

Sorunuza gelince , ben evleneli 3 yıl oldu , nerdeyse 3 yıldır da hamileyim ! Bu ilk evliliğim olduğu için daha öncesi için bir bilgim yok ! Yaş açısından yanii.
Ben hiçbir tedavi filan görmedim ancak etrafımdan duyduğum kadarı ile 2 sene de bile hamile kalanlar olabiliyormuş ne desem yalan olur kusura bakmayın.

Ben çok doktor değiştirdiğim için şimdi gittiğim doktoru şiddetle tavsiye ederim , Buca Tınaztepe Hastanesinde Ayşalı Hanım , inanılmaz özgüvenli , işine aşık , en önemlisi asla tedirgin etmeyen bana göre muhteşem bir doktor.Biz ssk lı olduğumuz için 32 tl ye muayene oluypruz ancak sosyal güvencesi olmayanlar sanıyorum 50-60 gibi bir ödeme yapıyorlar.

Gebeliğime gelince , inanın çok rahat geçirdim , hayatıma aynen devam ettim , işime evime hiçbirşey yokmuş gibi.Nerdeyse 39.haftaya geliyorum , ne herhangi bir ağrı ne bir uykusuzluk yaşamadım.Sadece fazla yağlı yemek tükettiğim gecelerde o da yattığımda yanma hissediyorum , onu da Gaviscon Şurup ile hallediyorum.İnşallah hamle kalır ve benim gibi geçirirsiniz inanın canı gönülden diliyorum.

Şu anda bebeğimiz 52 cm ve 3200 gr civarı , Yüce Rabbim in izniyle kendisiyle bayramdan sonra tanışacağız gibi gözüküyor , bu başlık altında resmini koyarım inşAllah.

Saygı ve sevgilerimle.

Son düzenleme:
Cnm inş bu kez sağ sağlim kavuşursun bebeğine..talihsizlik olmuş.. Nasib değilmiş demek ilkini kucağına almak bende bekliyorum benimde erkek inş sağ sağlim alırız yavrularımızı kucağımıza...

Bu güzel temennilerin içim yürekten teşekkürler , aynı dilekleri bende senin için diliyorum.Benim çok az kaldı artık gün sayıyorum.Merak içimi kemiriyor :)

Allahımdan dileğim hepimizin sağlık içinde evlatlarımızı kucaklamasıdır.Takip edelim birbirimizi , haberleşelim.

Sevgilerimle...

çevrenize karşı uyarılarınız ve duyarlılığınız için sizi tebrik ederim.maalesef,ülkemizde para için annelerin en güzel
anlarını kabusa çeviren doktorlar var.türkiyede çok nadir duymuşumdur doğum için veya sırasında annayi motive eden doktor.
inşallah sağsalim bebeğinizi kucağınıza alırsınız.

çevrenize karşı uyarılarınız ve duyarlılığınız için sizi tebrik ederim.maalesef,ülkemizde para için annelerin en güzel
anlarını kabusa çeviren doktorlar var.türkiyede çok nadir duymuşumdur doğum için veya sırasında annayi motive eden doktor.
inşallah sağsalim bebeğinizi kucağınıza alırsınız.

Yorumunuz için ben teşekkür ediyorum ve inanın tamamen katılıyorum.

Çok kısa bir anektot anlatmak istiyorum.

İlkokul , ortaokul ve liseyi birlikte okuduğum çocukluktan beri en yakın arkadaşlarımdan birisi geçen yılın başlarında hamile kaldı.İzmirin en ünlü jinekologlarından birine gidiyorlardı.Doğumu yaklaşınca bu doktor , arkadaşıma yaşından dolayı (ve daha birsürü sebeb) kesinlikle sezeryan dedi.
Tam bu sırada arkadaşımın eşinin Dubai e tayini çıktı.Bir ay kadar önce de İzmir e geldiler.3 aylık kızları var , Dubai de doğdu.

Asıl konu şimdi geliyor , bunlar dubaiye gidince orada alman bir doktora gidiyorlar.Arkadaşım sezeryan filan diyince doktor ne münasebet diyor ve arkadaşım normal doğumla gayet rahat bir şekilde kızını doğuruyor.

Hani Atatürk beni Türk hekimlerine emanet edin dememişmiydi !

Alman bir doktor ile Türk bir doktorun arasında bilgi ve beceri olarak fark olduğunu asla düşünmüyorum.

Tek ama tek fark , maddidir !!!

Bu yazımı da yazmamın tek sebebi en başından en sonuna kadar okuyan tüm arkadaşların doktor seçimlerini dikkat ederek yapabilmeleri içindi.

Yaşadığım kötü şeyleri kimsenin yaşamaması içindi !

Bilgi paylaştıkça muteberdir.

Bu arada bugün hastaneden geldim.39+3 olduk , hala bekliyoruz.En geç salı gününe kadar gelmezse suni sancıyla gelmesi planlardı oğluşumun :)

Sevglerimle...

ilk bebeğinizi bir doktor yüzünden kaybettiğinize inanıyorsunuz. hamile kaldığınızda ilk olarak aynı doktoru aramış olmanız çok garip.

geçmiş olsun. araştırmak çok önemli.

ilk bebeğinizi bir doktor yüzünden kaybettiğinize inanıyorsunuz. hamile kaldığınızda ilk olarak aynı doktoru aramış olmanız çok garip.

geçmiş olsun. araştırmak çok önemli.

İnsan başına gelmedikçe anlamıyor malesef birtakım şeyleri.

Ayrıca olayda garip olan bir durum sözkonusu değildir.Operasyonu yapan kişi olduğu ve patolojik sonuçları bilen kişi olduğu için onu aradım.Önyargılı darvanmak istemediğimdendir aynı zamanda kendisini aramam.Ancak dikkatli incelerseniz alttan muayene yapılmadan servikal yetmezlik tanısı konması kesinlikle dotor hatasıdır.Siz veya bu yazıları okuyan arkadaşlar aynı duruma düşmesinler diye paylaştım ! Yani olay doktor hatasıdır !

Sizin dediğiniz gibi bakacak olursak , idrar tahlilini , kültürünü kendim istemeliydim ! Alttan muayeneyi de kendim istemeliydim.Yani bunları istemediğim için hata bendedir.Hatta ilk defa hamile kalan bütün anne adaylarındadır !

Kaldı ki burada sizin yazdığınız gibi inanmak gibi kavram kargaşası yaşamıyorum !

Eğer kendisini dinleseydim ve inansaydım şimdi servikal dikişli olacaktım ! Demekki inanmak değilmiş .

Ve işin en can alıcı noktası , burada garip olan şey benim konuyu araştırmam ve öğrenmemdir.Altı yıl tıp eğitimi aldıktan sonra dört yıl da uzmanlık yaparak dalında isminin uzmana çıktığı bir hekimin hiçbir araştırma yapmadan tanı koymasıdır en büyük gariplik.Ben araştırmak zorunda olmamalıyım.Güvenmeli ve kendimi emin hissetmeliyim.

Yani şöyle düşünelim , oturacağımız evin inşaat mühendisini de araştıralım , aldığımız yiyecek ürününün gıda mühendisini araştıralım vb. E o zaman içinden çıkılmaz bir durum olacaktır bu.Olması gereken durum her ne meslekte olursa olsun insanların işlerini layıkı ile yapmalarıdır.

Burada da konu sağlık ve hamileliktir.

Bir insan evladının hayatıdır.

Geçmiş olsun dileklerinize teşekkürler...

Değerli hemcinslerim ;

Eğer yeni hamileyseniz veya çocuk sahibi olmak istiyorsanız lütfen yazımı dikkatlice okuyunuz , size hem vakit geçirtir hemde birtakım bilgilerin paylaşımı konusunda hepinize yardımcı olacağı kanaatindeyim.

Başımdan neler geçti en başından bugüne kadar anlatıyorum.

Çünkü annelik dünyanın en kutsal değerlerinden ve bana göre birinci sıralarında yer alan muhteşem bir özelliktir.

Ben şu anda 33+1 haftalık hamileyim , Allah kısmet ederse bir erkek bebek bekliyoruz.Benim ilk bebeğim olacak bu , eşiminse 16 yaşında bir oğlu var , ilk eşini kötü bir hastalıktan oğlu altı yaşındayken kaybetmiş.Biz tam üç sene önce evlendik ve ben 2010 yılında hamile kaldım.İzmirde yaşadığımızdan evimize oldukça yakın bir kadın doğum uzmanı bulduk.Randevu alarak özel muayanesine gittik.Eşimde bende yüksek tahsilli insanlarız , ben 37 eşimde 47 yaşında.Neyse doktorumuzun karşısına oturduk bize bazı sorularla muayeneye başladı yaş boy kilo vb. gibi hepinizin bildiği şeyler yanii.Durumumuzu anlattıktan sonra ultrason ile muayeneye geçtik ve hamileliğim tescillendi.Artık karnımda bir bebek vardı ve bu beni inanılmaz derecede mutlu etmişti.Ultrason muayenesinden sonra bir sürü yapmam gereken testleri yazarak hangi tıp merkezinde bu testleri yaptırmam gerektiğini hatta tıp merkezini arayarak benim geleceğimi söylemesi bile bizi çok etkiledi , kendi kendimize ne kadar ilgili bir doktor diye yorumladık.

Testlerin hepsini yaptırarak tekrar gittiğimizde , bizi karşısına alarak yaşımdan dolayı amniyo sentez diye birşey anlattı , uzun uzun dinledik.Bunu yaptırmamız kesilikle şarttı ama bundan önce ikili tarama , üçlü tarama ve dörtlü tarama testleride vardı.Ancak doktorumuza göre bu tarama testlerinin hiçbirini yaptırmadan direkt olarak amniyo sentez dedi ve bunu kesinlikle yapacağız dedi , ücretini sorduğumuzda ise 700-800 tl civarı birşey olduğunu belirtti.Karşınızdaki mesleğinde uzmanlığa ulaşmış bir kişi ve sizinde bebek gibi aşırı hassas olduğunuz bir konu olunca ister istemez aşırı derecede etkilenerek korkuyorsunuz.Doktorumuz bize bu işlemi yapabilmesi için eşimin be benim imza atmamız gerektiğini de anlattı.Nedense korktuk ama içimize bir kurt da düşmedi değil.

Biz bu konunun ne olduğunu araştırmaya başladık , internetteki gerek Türk gerekse Avrupa ve Amerika daki hastanelerin doğum kayıtlarını yapılan işlemleri istatiksel sonuçları günlerce inceledik.Eşim işinden dolayı çok sık Amerikaya seyahat ediyor , kendiside orada her gittiğinde konu ile ilgili doktorlar ile görüştü.Bu yapılacak işlemin sonucunda (amniyo sentez) bir düşük riski olma ihtimali bulunduğunu ve bebeğin içinde bulunduğu amniyo sıvısına dışarıdan girecek bir metalin her türlü enfeksiyon riskini taşıyabileceğini öğrendik.Böylece neden imza attırdıklarını anladık , eğer bu sebebten bebeğinizi kaybederseniz doktoru mahkemeye veremiyorsunuz çünkü bütün sorumluluğu üzerinize almış oluyorsunuz.

Peki bu neydi ne için yapılıyordu kafamız iyice karışmıştı.Down sendromu da denilen kromzom bozukluğu olan bir hastalık.Ancak yurt dışında bu işler malesef başka türlü yürüyordu , siz doktora gidiyorsunuz sizi hamileliğiniz boyunca ultrason da takip ediyorlar , eğer bebeğinizde bazı anomallikler görülüyorsa , ense kalınlığı , parmak boğumları , burun gelişimi , femur kemiği vb. sizden ikili tarama istiyorlar eğer bu tarama testinde de 300/1 ün altında bir değer çıkarsa üçlü taramaya bunda da bir sorun çıkarsa dörtlüye ve en son çare olarak amniyodan iğneyle sıvı almaya kadar gidebiliyorlar.Ancak bizim doktorumuz direkt bunu yapacağını söylemişti sadece yaşımdan dolayı !!!

Biz doktorumuza üçüncü gidişimizde , onun bize söylediği değilde , eşimin tanıdığı bir tıp merkezinde ikili tarama testini yaptırmıştık.Doktorun karşısına oturduğumuzda tekrar bize amniyo sentezi anlatmaya başladı.Bir ay sonra gitiğimizde yapılması gerektiğini uzun uzun anlattı.Ancak biz ikili taramanın sonuçlarını zaten a dan z ye kendimiz incelemiştik.Eşim doktora biz ikili tarama testini yaptırdık buyrun sizde inceleyin diyerek test sonuçlarını uzattı.Sıkı durun test sonuları 5800/1 ! Doktorumuz baktı baktı ve dediki bunlar kesin değil kesin olan tek şey amniyo sentezdir.Ardından eşim ile doktor arasında şu konuşma geçti , siz bu bebeğin kör olduğunu bilebiliyormusunuz ? Hayır ! Sağır olduğunu bilebiliyormusunuz ? Hayır ! Dilsiz olduğunu bilebiliyormusunuz ? Hayır.Peki bebeğin ense kalınlığı , parmak boğumları , burun gelişimi , femur kemiğinde bir anomal durum varmı ? O da hayır ! ! ! E o zaman konu kapanmıştır biz bu işlemi yaptırmıyoruz ve bu bebeği istiyoruz herşey kabulumuzdur dedi ve doktorun suratı biz anda değişiverdi !

Bütün bu olaylardan sonra onunla başladık diye doktorumuzu değiştirmedik.Ben dördüncü muayeneme eşim yurt dışında olduğu için tek başıma gittim.Kendisi beni dörtlü tarama testine ikna etti nedense biz kadınlar çok daha hassasız bu konuda ya , eşime söylemedim yaptırıvereyim dedim en fazla bir kan alacaklardı ne olacakki.Neyse ben daha yaptıramadan bende bir miktar akıntı oluştu.Hemen doktorumu aradım gel bakalım dedi , acele şekilde gittim.Yapılan muayeneden sonra amniyo sıvımın gayet normal olduğu bebeğinde iyi olduğunu söyledi ve bana neden hala dörtlü taramayı yaptırmadığımı sordu , şaka yapıyor sandım inanamadım ve eve döndüm.Evde akıntı dahada arttı , tekrar doktoru aradım ve yine gitmem gerektiğini söyledi , hemen gittim alttan yaptığı muayenede bana doğumun başladığını söyledi ! Dünya başıma yıkılmıştı bunun bir serklaj yetmezlik olduğunu ve hemen Dokuz Eylül Tıp Fakültesine gitmem gerektiğini söyledi.Yanii ben sana her ay gelip güveneceğim ama başıma birşey geldiğinde sen beni başka bir hastaneye yönlendiriceksen be neden sana geliyorumki diye düşünmedimde değil.Neyse apar topar gittim yaklaşık üç saat bekledikten sonra doğru dürüst birşey anlatmadan yapacakları birşey olmadığını söylediler ve oradanda ayrıldım.Vakit geçiyordu ve ben ne yapacağımı bilemiyordum , bu sırada doktoru aradık neler yapabaleceğimizi sorduk kendisi dikiş atılabileceğini ancak bu işlemin özel bir hastanede 7 bin lira civarı olacağını belirtti.Eşim Buca daki doğum hastanesinin çok iyi olduğunu ve hemen oraya gitmemiz gerektiğini söyleyince atladık arabaya ver elini Buca.Saatler geçiyordu ve her geçen dakika bizim için son derece önemliydi.Buca daki hastanede bu dikişi yapabilecekleri ipin ellerinde bulunmadığını söylediler , tarih 23 eylül 2010 ! ! !

Eve döndük çaresizlik etrafımızı sarmıştı , bu sırada dokturmuz aradı , bir özel hastane ile görüştüğünü yaklaşık ikibin liraya bu işlemi yapabileceğimizi söyledi.Hemen atladık o hastaneye gittik bu sırada 7 saat geçmişti bu koşuşturmalarda.Doktorumuz yanında bir başka doktorla gelerek beni ameliyathane ye aldı , genel anestezi yapıldı (komple bayıldım) sonuç : beş aylık 450 gram bebeğimizi kaybettik , herşeyi sağlıklı bir erkek bebekti.Uzun süre kendime gelemedim beni çok yıktı bu olay.Hastane çıkışı ödemeyi kredi kartı ile yapmak istedi eşim , her zaman yanınızda ikibin lira parayla dolaşmıyorsunuz.Hastane kendi ücretini kredi kartından aldı fakat doktorun bin liralık ücretini doktorun kart kabul etmediğini belirterek eşime senet imzalattılar.Bu yıkımın üzerine kendimizi dolandırıcı gibi hissetmemiz de tuz biber oldu.

Geldik 2011 e , mart ayında adet görmeyince şühelendim ve evde test yaptım , test pozitifdi.Yine aynı doktoru aradım bana telefonda 13. haftada dikiş yapacağını çünkü bende servikal yetmezlik olduğunu söyledi.Eşimle kafa kafaya vererek başka bir doktora gitmemiz gerektiğine karar verdik ve doktoru değiştirdik.Özel bir hastanede sgk güvencesi ile uygun fiyattan muayene olabileceğimiz bir doktor bulduk.İlk muayenede başımıza gelen olayı anlattık ve inanın bu konuyuda çok derin araştırdık.Eşimde yeni doktora bende servikal yetmezlik olduğuna inanmadığını ancak enfeksiyonel bir sebebten olabileceğini belirtti.

Yanii doktor hiçbirşey araştırmadan tanıyı koymuştu ! Servikal yetmezlik.Ancak şimdiki halime bakınca bende böyle bir durum söz konusu olmadığı bebeğimizi servikal yetmezlikten değil DOKTOR yetmezliğinden kaybettiğimiz çok aşikar.Hemde yedibuçuk aydır işime devam ediyorum !!!

Doktor bizim istediğimiz şekilde kontrollerini sürdürdü , yine sadece emin olabilmek adına ikili tarama testi yaptırdık , başka da hiçbir test filan yaptırmadık.Bu sefer iyice dikkat ettik asla denize havuza girmedim , ilişki yaşamadık , her türlü mikrop kapabilme riskini yok etmeye çalıştık.Her seferinde alttan muayene olarak rahimde herhangi bir genişleme varmı diye takip ettik.Ancak iki aydan sonra bu doktorumuzda hastanede çalışmayı bırakarak sadece özel çalışmaya başladı.Neyse biz devam ettik.İnanın ucuz birşey olsa eve ultrason alarak doktorlar ile hiç muhattap olmayacak seviyeye geldik.Keşke biraz uygun olsada alsak sonrada diğer bebek bekleyen ailelere satarız diye düşünmedikde değil.

28. haftaya geldiğimizde şeker testi var dedi yeni doktorumuz.Doktorumuzun söylediği tıp merkezine gittim.Giderken 50 gramlık glikoz almam gerektiğini biliyordum.Ancak eczanede 75 gramlığı vardı , merak etmeyin orada bölerler dediler ve aldık.Hemşireye durumu anlattım odaya giderek karışımı hazırladı ve içtim , testin sonucu 173 çıktı.Doktoru aradığımda , ooooo naaaptın sen yaa gibi bir laf etti ! Hemen görüşmemiz gerektiğini söyledi.Akşam eşime durumu anlattığımda bana güldü , o hemşire 75 gramın hepsini koymuştur dedi , cuma gecesiydi.Pazartesi başka bir yere 50 gramlık glikoz ile gitik sonuç :153 , yinede yüksek ama biraz daha rahatladık.Eşim bundan sonra test tahlil gibi şeyleri unutmam gerektiğini , doktorların insanı stres ve evhamdan perişan ettiklerini söyledi :KK61: Kayınvalidem yüksek okul mezunu olmasına rağmen 4 çocuğunuda evde kendi doğurmuş ebesiz olarak , en son kızını 79 yılında 38 yaşında hemde ! Eşimide 7 aylık doğurmuş ayakkabı kutusuna koymuşlar pamukların içine pirinç suyu ile büyütmişler şimdi 190 ve 100 kilo Eşimde ilk oğlunun doğumunda ne tarama testleri ne başka testler olmadığını , insanın ilk önce yüce Allaha güvenmesi gerektiğini söylüyor.Şimdi Buca Tınaztepe hastanesinde başka bir doktor ile devam ediyoruz.Bu gittiğimiz dördüncü doktor ! Oğlumuz 33 + 1 haftalık ,geçen hafta gittiğimizde 42cm ve 2 kiloydu.Artık doktor birşey söylemeden ultrasondan bebeğimizin boyutlarını kilosunu kendimiz anlayabiliyoruz yakında doktor çıkacağız.Kötü komşu insanı ev sahibi yaparmış misali.

Siz siz olun eğer hamileliğin başlarında iseniz lütfen çok fazla kan şekerinizi yükselticek yiyecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin.Zaten incelerseniz nerdeyse kan şekeri değerleri normal çıkan yok gibi.Çünkü yumurta ağzına geldiğinde bunu size söyleyip sizi en rahat geçirmeniz gereken hamileliğin son dönemlerinde strese sokuyorlar.Eşimin demesi ile nerdeyse hepsi tüccar olmuşlar , bizlerde ticari meta ! Sizin hal ve hareketlerinizden , kılık kıyafetinizden herşeyi anlayıp one göre davranıyorlar.Düşünün her gittiğinizde birsürü para veriyorsunuz sonunda duyuyorsunuz en başlarda duymanız gerekenleri , e o zaman sana ne gerek var sevgili doktor !

Buralarda süper bir doktor , muhteşem iyi filan dediğiniz doktorların nerdeyse hepsi Hükümetimizin tam gün yasası ile çalıştıkları hastaneleri bırakmaya başladılar , nerde kaldı idealizm hani hipokrat nerde insan sağlığı , eğer cahilseniz sizi zaten çok kolay korkutuyorlar , eğer tahsilliyseniz bak bu bilim her geçen gün gelişiyor diye konuya girip kurcalamaya başlıyorlar.Çok basit bir örken vereyim , İzmirde servikal yetmezlik konusunda oldukça meşhur bir doktor var , bir üniversite hastanesinde çalışıyor ammmmaaaaa üniversite hastanesine giderseniz orada asistanları yapıyorlar işlemi , kendisini isterseniz özel meşhur bir hastaneye gelerek yapıyor işlemi zatı şahaneleri ve ardından insan sağlığından sözedebiliyorlar !

Hiçbirşeyden korkmayın dikkat edin ve Allaha güvenin.

Burada hiçbir doktorun adını yazmadım , isteyen arkadaşlara özelden seve seve yazarım.

Allah hepimizi bebeklerimize sağlık ve sıhhat içinde kavuştursun.

Sevgilerimle....

özlemciğim merhaba beni hatırladınmı bilmiyorm.20 haftalıkken su kesem yırtıldı bebeğimi kaybettim konusunu açmıştım.nasılsın.bebeğimi kaybedeli 1 ay oldu.doktora ayın 7 de gideceğim.ne yapacağımı bilmiyorum.beni bu süreçte neyin beklediğini de bana bu konuda yardımcı olabilirmisin.

öncelikle geçmiş olsun. çok üzüldüm durumuna. iyiki paylaşmıssın. sonuçta her kadın birgün mutlaka anne olacak. bende hamileyim yaşadığım olumsuz durumlar mutlaka oluyor. söylediklerin beni karamsar olmaktan 1 adım daha öne çıkardık evet bazı şeyleri yüce rabbim bilir mutlaka ama allah insana akıl sağlık nefs verdiğine göre bizim de payımız olsa gerek. gerçekten doktor seçimi çok önemli insan kendisini doktorunda rahat hissedip güvenmeli öncelikle. uyardığın için teşekkürler

X