Lutfen yardim eder misiniz? Regl donemi!!

benkahvecanavari

ne kedisiz ne kitapsız
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
1.655
2.536
28
Sevgili Mune, konum yanlis yerdeyse bile lutfen sorunuma cozum bulana kadar kalkmasin, zira benim icin cok onemli bir konu.

24 yasindayim, duzenli bir adetim zaten yoktu ama muhakkak olurdum. Simdi ise aylardir olmuyorum. Oldugum zamanlarda isyan ederdim pedlere, kadinligima, sicakta yapisan o slikona, simdi ise olamadigim icin kendimi ve cevremi cok yiprattim. En son ne zaman oldugumu bile bilmiyorum, sanirim 2 ay once kadardi, o zaman iste calistigimi hatirliyorum. Sonra yeni eve gecme, tasinma, para stresi derken baktim haftalardir olmuyorum, cok onemsemedim rahatti taaaki hormonlarim beni alt ust edene kadar. Normalde ya cok sinirli olurum ya da cok uzgun. Su an olamadigim icin cok dengesizim, gecen hafta o kadar cok sinirliydim ki evdeki herseyi kirip doktum sonra yine ben temizledim. Bu hafta o kadar uzgunum ki vizelerime aglayarak calisiyorum. Herseye aliniyorum, kendimi kisaca b.k gibi hissediyorum. Baska bir tabir bulamadim en iyi tanimlayan buydu. Beni rahatlatacak, adetimi kolay atmami saglayacak dogal onerebileceginiz seyler var mi? Goguslerim su an cok aciyor, bazen belim agriyor ama kac kere boyle geliyorum ayaklari yapip ses seda cikmadi. Bu arada doktora gitmeyi dusundum ama jinekologum Izmir'de. Anneme bu konuyu actigimda bekle bakalim belki stresten gecikmistir dedi, eger hala gelmezse okudugum ile gelip yanimda olacak. Ama bunlar hic olsun istemiyorum, kendiliginden gelse ya, ya da gelene kadar bu duygu degisimlerini yonetebilmem icin onerileriniz var mi?

Canim acilen doktora git. Polikistik overin mi var acaba?adet olmak dert ama olmamak cok cok cok buyuk bi dert. Acilen doktora git o sokturucu falan verir bari ultrasonla bakiyolar karninin ustunden merak etme.

Yaklasik 5 yil once vajinal mantar sebebiyle doktora gitmistim o zamanlar kucuktum anlamadim tabii ama doktor o donem bu konu ile ilgili herhangi birsey soylemedi diye hatirliyorum. Bu sonradan gelisebilen birsey mi? Bakireyim ama sonucta sagligim icin en iyi tedavi yontemi ne ise alt ya da karin bolgesi benim icin sorun degil utanmiyorum. Ben bu dediginiz hastaligi bir arastirayim, bende varsa ayriyetten kasiklarimin agrimasi da gerekmez miydi? Nadiren kramp giriyor ama normal regl sancilari sanmistim. Bu arada cok sagolun

Kendinize buradaki yorumlara bakarak hastalık yakıştırmamanızı tavsiye ediyorum.
En uygunu aklı başında her kadın gibi güzelce jinekolog randevunuzu alın ve kontrole gidin.
Sizi dinleyecek iyi bir doktor araştırın, geçiştirilmese iyi olacak.

Bir an önce regli olmanız dileğimle.

Neden duzensiz bilemeyiz doktor kontrol etmeli , hormon duzeylerine bakmali. Belki yumurtaliklarda kist var. Ama söyleyebilecegim şey regl öncesi şikayetlerin azalması için ve düzenli regl olman için doktorlarin yazdığı hormon ilaçları var. Genç kızların kullandığı dogum kontrol hapından daha düşük dozlu hormon hapları oluyor.

İyi de İzmir'den başka yerde doktor mu yok?
Sağlık konusunu nasıl bu kadar ciddiye almazsınız çok ilginç.
Allahım korusun.

Doktora gitmen en doğrusu tabii ki.

Ama adaçayı da iyi geliyor, yani bana iyi gelmişti. Ama sallama yapmayın, aktardan vs alın kendiniz demleyip için.

Buraya yazana ya da annenizi bekleyene kadar gidip bir doktora derdinizi anlatsanız? Belki ultrasonla bakcak, belki tahlil yapcak sonuca göre ilaç vercek size. Bulunduğunuz şehri bilmiyorum ama imkanınız varsa ve sıra beklemek istemiyorsanız gidin özel bir hastaneye. Yok derseniz de şu dakika girin mhrs'ye alın ilk boş tarihe randevu. Çözümü kesinlikle hekimde olan bir problem için internetten medet ummayın.

X