maaş iyileştirmesi hakkında

isinizle alakasi olan, calisma kosullarinizi zorlastirmayan, calisma saatlerinizi/konumunuzu/ucretinizi dusurmeyen, esasli bir degisim ozelligi tasimayan(misal muhasebeci gorevindeyken sizden temizlik isi istenmesi), su an yaptiginiz is ile eşdeğer bir degisim durumunda hakli fesih hakkiniz olmuyor.
Birde isyeriniz yeni kisiler alarak sanirim is yüzünüzü azaltacak buda onlarin lehine bir durum

Siz yinede gorev degisikligini yazili talep edin. Sonrasinda ise eger haklarinizi alarak isten ayrilmak isterseniz muhakkak avukat ile görüşün. Isler burada tavsiye verildigi gibi yürümüyor
şöyle detay vereyim,

çok alakasız şeyler istenmeyecek, bu verdiğiniz örnekteki biri elmayla armut misali farklı bişey değil. mesela 5 görev varsa sadece bir tanesi uzmanlık alanımın dışında kalıyor o da müşterilerle diyalog kurmak, asıl canımı sıkan şey de bu aslında. geri kalan istekleri ben zamanında eski iş yerimde yapıyordum zaten, altından kalkamayacağım işler değil. işin içine müşteriyle de ilgilenmek girdi mi müşteriler tatil demiyor arıyor mesela, akşam olmuş gece olmuş zerre saygı duymadan arıyorlar bazen bişey yaptırmak bazen bişey söylemek için. normalde ben bu müşteri iletişimine dahil olmuyordum atıyorum 20 müşteri varsa onların istekleriyle ilgilenen 2 arkadaş vardı 10 tanesiyle birisi, 10 tanesiyle diğeri ilgileniyordu. ama o insanın tek işi müşteriyle ilgilenmekti, teknik rapor ve analiz yapmıyordu mesela. müşterinin talebini teknik ekibe iletiyordu, o talepleri biz gerçekleştiriyorduk. bu kızlardan biri geçenlerde istifa etti çünkü panik atak olmuş, müşteriler aşırı strese sokuyorlarmış, kız dayanamadı ayrıldı ve uzun bir süre çalışmak istemiyor. ben arka plandaydım. şimdiki değişiklikte patron diyecek ki wurst sen şu müşterilerle iletişimde ol ve bunların bütün teknik ihtiyaçlarını karşıla. şu an işim bitiyor kafam rahat kapatıyorum pc'yi hayatıma bakıyorum. yeni görevde bana atanan müşteriye göre değişmekle beraber ben biliyorum beni zırt pırt iş saatleri dışında rahatsız edecekler. telefonlara dönmesem bu defa neden dönmedin diyecek bizimkiler. o kısım keşmekeş yani o yüzden kafam bu kadar takıldı. yoksa şimdiye kadar elbette ufak tefek görev değişimleri oldu, asla konusunu bile yapmadım, kafama da takmadım.

iş yükü azalmayacak tam tersi artacak. böyle bir ortamda hem iş yükümü hem stres yükümü hem de mesai dışına taşan isteklerle birlikte çalışma saatlerimi öyle böyle artırıp maaşı aynı tutacaklarsa bu beni mutlu etmez...

gerekli durumda tabii ki avukatla görüşürüm. bizimkilerin de insan çıkarma huyu yok, beğenmeyen istifa etsin kafasındalar genelde. yarın bir gün dayanamaz noktaya gelirsem mecburen istifa edeceğim ve tüm haklarım yanacak :KK43:

Maaş iyileştirmesi isteme hakkin var. Kalifiye olduğun için geri çevireceklerini sanmıyorum ama kabul etmezlerse de kalıp kalmama kararını sen vereceksin.
Yasal olarak iş taniminin dışında kalan hiç bir şeyi yapmak zorunda değilsin. İşten çıkarılma gibi bir durum karşısında işe iade davası açma hakkın var ve bunu da kazanma ihtimalin var ama geri dönmek seni mutlu eder mi bilemiyorum.

Son mesajları da okudum. Seni gözden çıkartabileceklerini sanmıyorum, kesinlikle maaş iyileştirmesi iste 👍 Bastır Wurstria 🤗
teşekkürler, ben de gözden çıkarabileceklerini sanmıyorum bu nedenle emeğin karşılığını istemeyi düşünüyorum.

daha 1 saat önce, gerçekten yalan söylemiyorum yazışmanın resmini de atabilirim merak edene... bir ik uzmanı linkedin'den yazdı, istanbul'daymış ofisleri, personel arayışları varmış. görüşmek istedi, düşünür müsünüz falan diye sordu, istanbul'a taşınma niyetim olmadığı için (hayat şartları çünkü) geri çevirmek durumunda kaldım.

şöyle detay vereyim,

çok alakasız şeyler istenmeyecek, bu verdiğiniz örnekteki biri elmayla armut misali farklı bişey değil. mesela 5 görev varsa sadece bir tanesi uzmanlık alanımın dışında kalıyor o da müşterilerle diyalog kurmak, asıl canımı sıkan şey de bu aslında. geri kalan istekleri ben zamanında eski iş yerimde yapıyordum zaten, altından kalkamayacağım işler değil. işin içine müşteriyle de ilgilenmek girdi mi müşteriler tatil demiyor arıyor mesela, akşam olmuş gece olmuş zerre saygı duymadan arıyorlar bazen bişey yaptırmak bazen bişey söylemek için. normalde ben bu müşteri iletişimine dahil olmuyordum atıyorum 20 müşteri varsa onların istekleriyle ilgilenen 2 arkadaş vardı 10 tanesiyle birisi, 10 tanesiyle diğeri ilgileniyordu. ama o insanın tek işi müşteriyle ilgilenmekti, teknik rapor ve analiz yapmıyordu mesela. müşterinin talebini teknik ekibe iletiyordu, o talepleri biz gerçekleştiriyorduk. bu kızlardan biri geçenlerde istifa etti çünkü panik atak olmuş, müşteriler aşırı strese sokuyorlarmış, kız dayanamadı ayrıldı ve uzun bir süre çalışmak istemiyor. ben arka plandaydım. şimdiki değişiklikte patron diyecek ki wurst sen şu müşterilerle iletişimde ol ve bunların bütün teknik ihtiyaçlarını karşıla. şu an işim bitiyor kafam rahat kapatıyorum pc'yi hayatıma bakıyorum. yeni görevde bana atanan müşteriye göre değişmekle beraber ben biliyorum beni zırt pırt iş saatleri dışında rahatsız edecekler. telefonlara dönmesem bu defa neden dönmedin diyecek bizimkiler. o kısım keşmekeş yani o yüzden kafam bu kadar takıldı. yoksa şimdiye kadar elbette ufak tefek görev değişimleri oldu, asla konusunu bile yapmadım, kafama da takmadım.

iş yükü azalmayacak tam tersi artacak. böyle bir ortamda hem iş yükümü hem stres yükümü hem de mesai dışına taşan isteklerle birlikte çalışma saatlerimi öyle böyle artırıp maaşı aynı tutacaklarsa bu beni mutlu etmez...

gerekli durumda tabii ki avukatla görüşürüm. bizimkilerin de insan çıkarma huyu yok, beğenmeyen istifa etsin kafasındalar genelde. yarın bir gün dayanamaz noktaya gelirsem mecburen istifa edeceğim ve tüm haklarım yanacak :KK43:
Musteri ile iliski kuracaksınız muhakkak telefon ve is hatti talep edin. Kisisel numaranizi asla kullanmayin, musteriler insani taciz etmekten çekinmiyor. Ben illallah ettim artik adama acildeyim sonra arayayim diyorum hala birsey soracagim diyor, insanlar cok tuhaf.
Mesai saatleri disindaki aramalari cevaplamak zorunda degilsiniz, mesaiye baslayinca geri dönüş yaparsiniz. Bunun hesabini soramazlar.

Maas iyilestirme talebinizi yazili vermeyin, sozlu talep edin.

Is mahkemeleri genellikle isci lehine karar veriyor ama sizin durumunuz biraz farkli bu yuzden emin olamadim

Musteri ile iliski kuracaksınız muhakkak telefon ve is hatti talep edin. Kisisel numaranizi asla kullanmayin, musteriler insani taciz etmekten çekinmiyor. Ben illallah ettim artik adama acildeyim sonra arayayim diyorum hala birsey soracagim diyor, insanlar cok tuhaf.
Mesai saatleri disindaki aramalari cevaplamak zorunda degilsiniz, mesaiye baslayinca geri dönüş yaparsiniz. Bunun hesabini soramazlar.

Maas iyilestirme talebinizi yazili vermeyin, sozlu talep edin.

Is mahkemeleri genellikle isci lehine karar veriyor ama sizin durumunuz biraz farkli bu yuzden emin olamadim
telefon ve hat verirler buna şüphem yok, bilgisayarımı yenilediler bu sene. cihaz konusunda sıkıntı yaratmıyorlar. o yönden soru işaretim yok.

şey yapar mı acaba, mesai saati içindeki aramalara, mesajlara dönmedim diye beni tazminatsız çıkarma hakkı oluyor mu acaba? olamaz diye biliyorum.

telefon ve hat verirler buna şüphem yok, bilgisayarımı yenilediler bu sene. cihaz konusunda sıkıntı yaratmıyorlar. o yönden soru işaretim yok.

şey yapar mı acaba, mesai saati içindeki aramalara, mesajlara dönmedim diye beni tazminatsız çıkarma hakkı oluyor mu acaba? olamaz diye biliyorum.
Mesai disi calismanizi istiyorlarsa ucret vermeleri gerekir. Cikartabileceklerini sanmıyorum. Ama mesai icinde arayanlara dönüp islerini halletmezseniz cikartirlar

Maasiniz cok az 5 yil tecrubesi olan biri icin ayrica evden calisiyor olabilirsiniz ama hemek parasi vs vermek zorundalar bu yemek yol masraflari hep onlarin cebinde kaliyor biraz arastirma yapin ve aza kanaat etmeyin konustuklarinda maaşınıza yuzde 40 en az zam isteyin. Ozel sektorde firmalar nekadar cok zam yapti bu sene haberiniz varmi? Halada yapiyolar yapacaklar yani birazda sizin elinizde hakkinizi birakmamak

bizimkilerin yapacağı şey şu, zoom'da ansızın bi toplantıya çağırırlar, derler ki böyle böyle senden artık şunları bunları yapmanı istiyoruz vs tarzında. ben de buna karşılık olarak biraz daha detaylandırmalarını isterim, kafamdaki soruları sorarım ya da o an aklıma gelenleri sorarım ama kabul ediyorum gibi bişey demem. sonra ücreti sorarım diye düşünüyorum. ücretle alakalı eğer dediğimi yaparlarsa sorun yok, görevi kabul ederim. asıl sıkıntı bence kem küm etmeleri. o konuyu tekrar konuşuruz gibi geçiştirme bir cevap verirlerse ne yapacağım? geçiştirilmesine izin vermemem gerekir, değil mi? o toplantı benim istediğim gibi gitmezse görevle alakalı detayları bana yazılı olarak iletmelerini mi isteyeyim? mail atarlar. mailin geçerliliği olur mu? ben de o maille birlikte bi avukata danışabilirim diye düşünüyorum onun yönlendirmesiyle hareket ederim. 20 bin civarı tazminat, 10 ay için toplamda 20-25 bin lira işsizlik maaşı hakkından bahsediyoruz zira, şu ekonomide az değil benim için. ne dersiniz?
Görevlerimi ve haklarımı yazılı olarak bildirilmesini istiyorum dersin en kötü canım . Mail geçerli tabiki de ama tarafına tebliğ edilmesini iste en mantıklısı bu şekilde görev değişikliği net ve açık olsun ondan sonra sende şu şekilde görev değişikliği kabul etmeme dilekçesi ile kendilerine gereken cevabı verirsin.
Bu ekonomi de az para değil ki hepsi emeğin ve alın terin sonuçta o yüzden heba etme derim

teşekkürler, ben de gözden çıkarabileceklerini sanmıyorum bu nedenle emeğin karşılığını istemeyi düşünüyorum.

daha 1 saat önce, gerçekten yalan söylemiyorum yazışmanın resmini de atabilirim merak edene... bir ik uzmanı linkedin'den yazdı, istanbul'daymış ofisleri, personel arayışları varmış. görüşmek istedi, düşünür müsünüz falan diye sordu, istanbul'a taşınma niyetim olmadığı için (hayat şartları çünkü) geri çevirmek durumunda kaldım.
Yöneticilerin bunun farkında 👍 Zaten bu zamana kadar neden böyle bir istekte bulunmadığını merak ediyorlardır 😂

Maasiniz cok az 5 yil tecrubesi olan biri icin ayrica evden calisiyor olabilirsiniz ama hemek parasi vs vermek zorundalar bu yemek yol masraflari hep onlarin cebinde kaliyor biraz arastirma yapin ve aza kanaat etmeyin konustuklarinda maaşınıza yuzde 40 en az zam isteyin. Ozel sektorde firmalar nekadar cok zam yapti bu sene haberiniz varmi? Halada yapiyolar yapacaklar yani birazda sizin elinizde hakkinizi birakmamak
evet ya evden çalışmanın bana tek artısı karışan edenim olmuyor, ofiste mesela bi çay kahve sigara molası bazı kişilerin gözüne batar ya hani. o dertlerim olmuyor. işlerimden boşta kalan zamanlarda misal 15 dk boşum o an, elime alıp bi kitap karıştırabiliyorum kimse görmediği için. bir de yol, trafik çekmiyorum, yol param cebime kalıyor (yol ücreti ofise giderken de verilmiyordu) zaman tasarrufu oluyor işte bi de. şu an işim bitti ve evimin işleriyle ilgilenicem mesela. fiziksel yorgunluğum yok.

amma velakin faturalarım arttı. kışın hele 800'ün altında doğalgaz gelmiyor. yazın klima çalışmak zorunda çünkü ev çok sıcak. elektrik faturam zaten artmıştı iyice artacak. yemek parasını evlere geçince direkt kesmeleri zaten çok çirkin bişeydi. ben ofiste çalışsam o klima çalışmayacak, o doğalgaz da akşamdan akşama açılacaktı belki.

bizim yanımıza ek birilerini işe alabilecek durumdaysa demek ki parası var, benim maaşıma da zam yapabilir. isteyeceğim ya.

45 saat çalışıyoruz, hafta sonu tatiliz ama tatil de olsak günde 1 saatim pc başında geçiyor çünkü devam eden sorumluluklarım var.
Maaşınız çok çok az, ben de rahat olduğunuzu söyleyince haftalık 30 saat vs gibi bir süre çalışıyorsunuz sandım. Sanırım ailenizle yaşıyorsunuz ama 5 yıldır çalışan biri olarak kendi başınıza yaşayabilecek bir meblağ hak ediyorsunuz. Göreviniz değişmese bile en az %50 artış istemelisiniz. Yani bu ücret yeni mezun ücreti çünkü. Sinirlendim işverene.

Vay be zaman ne kadar çabuk geçiyor. Kk da mezun oldum dediğin zamanları hatırlıyorum. :)
Bayağı sağlam tecrübe edinmiş olmalısın.
Maaş ciddi anlamda az. İzmir piyasası maaş olarak hala düşük ama bu da normal gelmedi bana.
Çalışan çoğu tanıdığımdan temmuzda ara zam alma söylentileri duyuyorum.
Bence konuşabilirsin, fakat benim sana başka bir tavsiyem var, iş değiştir.
Senin yerinde olsaydım en geç 2. yılda iş değiştirmiş olurdum.

Maaşınız çok çok az, ben de rahat olduğunuzu söyleyince haftalık 30 saat vs gibi bir süre çalışıyorsunuz sandım. Sanırım ailenizle yaşıyorsunuz ama 5 yıldır çalışan biri olarak kendi başınıza yaşayabilecek bir meblağ hak ediyorsunuz. Göreviniz değişmese bile en az %50 artış istemelisiniz. Yani bu ücret yeni mezun ücreti çünkü. Sinirlendim işverene.
şu an yeni işe alacağı insanlara bu ücreti teklif etse sıcak bakmaz insanlar diye düşünüyorum.
mesai saatimiz hafta içi 45 saati buluyor ama şöyle, yani nasıl desem çok rahatım. yıllardır ayrılmama sebebim bu benim. belki yaptığım iş artık bana aşırı kolay geliyordur ve bu yüzden böyle hissediyorumdur. mesela hiç geciktirdiğim ya da yetiştiremediğim bir iş olmuyor. dönem dönem elbette yoğunlaşıyorum ama bir ayın her günü öyle geçmiyor. gündelik iş akışımı yaptıktan sonra benden o an istenen işler olunca onları yapıyorum. geçen sene benimle aynı işi yapan, epey kıdemli bir arkadaş vardı. onun da iş yoğunluğu bu şekildeydi, nereden biliyorsun derseniz zaman zaman izin alırdı ve onun günlük işlerini ben yapardım, oradan anlardım yoğun olmadığını. ama mesela çok yoğunmuş gibi davranırdı :KK70: ben de artık millete sanki çok yoğunum gibi davranıyorum, işin raconu da buymuş aslında biraz. bi tık yoğun gözükmek lazım ki bu da ne iş yapıyor diye düşünmesin kimse. bu rahat çalışmamı da işverene değil kendime bağlıyorum çünkü ben 4 sene içinde kendime göre işimi hızlandırabilecek bir sürü şey geliştirdim, kimse bana öğretmedi bunu yani. hızlıyım, pratiğim, düzenli çalıştığım için karman çorman olmuyorum. o bakımdan rahatım demek istiyorum aslında.

tabii yeni görevlendirme ile beraber 1 saat yemek yiyecek zamanı bile zor bulurum gibi geliyor, öyle düşününce aldığım para aynı kalırsa aşırı haksızlık olur.

Vay be zaman ne kadar çabuk geçiyor. Kk da mezun oldum dediğin zamanları hatırlıyorum. :)
Bayağı sağlam tecrübe edinmiş olmalısın.
Maaş ciddi anlamda az. İzmir piyasası maaş olarak hala düşük ama bu da normal gelmedi bana.
Çalışan çoğu tanıdığımdan temmuzda ara zam alma söylentileri duyuyorum.
Bence konuşabilirsin, fakat benim sana başka bir tavsiyem var, iş değiştir.
Senin yerinde olsaydım en geç 2. yılda iş değiştirmiş olurdum.
evet çok çabuk geçti zaman :)
artık ben özellikle bu konuyu açtığımdan beri epey rahatsızım maaşımı düşündükçe.
temmuzdaki ara zam olayı şöyle, bizim patron da yılbaşından önce zam yaparken normalde senede sadece bir kez, o da yıl sonları zam yaptıklarını ama 2022 için bir ihtimal yıl ortası zamları yeniden konuşma ihtimalinin olabileceğini söylemişti. ben de çok fazla duyar oldum şirketler zam düşünüyormuş diye.
aslında 2 senede bir iş değiştirmek gerekiyor. 2 yıldan sonra tazminat da içeride biriktiği için onu alamadan gitmek fikri rahatsız edici. tazminatım şu an 10 bin lira olsa düşünmem bile ama 20-25 bin civarında. şu an beni çıkarsalar ben karda olurum :KK70:
bugüne kadar bana iş teklifleri geldi, görüşelim edelim diye ama ben geri çevirdim hep. bundan sonra gelirse, hatta bazılarına bizzat ben başvurarak görüşme yapıp en azından verebilecekleri maaşı duymak istiyorum. uçmaya çalışmayan, kafeste yaşadığının farkına varamaz derler, şu an tam da bunun içindeyim.
burası bir reklam ajansı. açıkçası buradan ayrılırsam başka bir ajansa girmeyi düşünmüyorum çünkü ajanslar çok komplike ve izmirde düzgün ajans sahiden var mı emin değilim. ajans yerine kendimi, bilgi ve deneyimimi daha iyi gösterebileceğim bir firmaya girmek ya da en azından 1 sene kadar freelance çalışıp eğitim ve danışmanlıklar vererek (tüm türkiyeye tabii) kendi sistemimi, kendi işimi kurma fikri var aklımda. kazanç bir yana, insan bir süre sonra saygınlık da kazanmak istiyor.

W Wurstria Dedikodusu varsa gerçek olma ihtimali var, belki sadece yoklama yapıyorlardır.
Tazminat konusunda haklılığın var ama o tazminat için kendini yakma derim.
İşin varken daha iyi iş bulmak daha kolay.
Öyle bir yer seç ki, öyle bir pazarlığa otur ki o tazminatı 1 yılda çıkart.
Gelecek planında güzelmiş. O zaman daha çok para kazanman lazım. :)

Belki hiçbir zaman alamayacağın bir para için kendini oraya düşük maaşla bağlama derim ben.
En güzeli ise temmuzda zam haricinde maaşında düzeltme istemek. Hatta argümanlarından biri yeni görev tanımlaları da yapılacak artık dün işe başlayan tecrübesiz insan değilsin. Verecekleri iş daha nitelik ve sorumluluk isteyen bir iş olacaktır.
Sen inanırsan onlarıda inandırabilirsin :)

W Wurstria Dedikodusu varsa gerçek olma ihtimali var, belki sadece yoklama yapıyorlardır.
Tazminat konusunda haklılığın var ama o tazminat için kendini yakma derim.
İşin varken daha iyi iş bulmak daha kolay.
Öyle bir yer seç ki, öyle bir pazarlığa otur ki o tazminatı 1 yılda çıkart.
Gelecek planında güzelmiş. O zaman daha çok para kazanman lazım. :)

Belki hiçbir zaman alamayacağın bir para için kendini oraya düşük maaşla bağlama derim ben.
En güzeli ise temmuzda zam haricinde maaşında düzeltme istemek. Hatta argümanlarından biri yeni görev tanımlaları da yapılacak artık dün işe başlayan tecrübesiz insan değilsin. Verecekleri iş daha nitelik ve sorumluluk isteyen bir iş olacaktır.
Sen inanırsan onlarıda inandırabilirsin :)
Serbest dediğim planlamayı uygulayan arkadaşlar köşeyi çoktan döndüler diyebilirim. aralarında kendi ajansını açanlar var. isimlerini van'daki insan da biliyor, izmir'deki de, istanbul'daki de. hatta bi tanesini üniversiteler devamlı seminerlere çağırıyor. harcadığı emek de kendine, kazandığı para da kendine. ben serbest düzene bugüne kadar hiç cesaret edemedim. ama biraz cesur olmak lazım. halihazırda burada çalışmaya devam ederken hafta sonları gibi artık zaman dilimlerinde serbest düzenimi ufak ufak kurmaya başlayıp minik eğitimler düzenleyebilirim belki.

canımı sıkan çok fazla şey var. 29 yaşındayım, bi araba bile alamıyorum ya. ayağımı yerden kessin tarzı bir araba bile alamıyorum. ev bark almak zaten hayal. her sene tatile giderdim, bu sene gitmem herhalde diye düşünüyorum bu hayat pahalılığında. ben senelerdir burada çalışıyorum da ne oluyor, ömür geçiyor ama her sene bişeyler kötüye gidiyor. değişim çok zor gelse de değişmek şart. ben bi 5 sene daha kendimi bu düzende götürürsem 35'imden sonra yeni başlangıçlar daha zor olacak. yine de şükrediyorum çünkü etrafım işsiz dolu. işinden nefret eden dolu. ben iyi kötü bir yol çizdim kendime, ama az ama çok yürüyorum, benimle mezun olup da bu yolu çizemeyen o kadar çok arkadaşım var ki...

sanırım o araştırmayı yapmamın zamanı geldi.

ben iibf mezunuyum ama işimin okulumla alakası yok, yeni nesil işlerden birini yapıyorum tamamen dijital. biliyorsunuzdur belki dijital, bilişim gibi şeyler çok revaçta artık. ben bir dönem kendi kişisel markamı oluşturmak için (danışmanlık verme gibi düşünün) sosyal medyada, youtube'da falan bayağı aktiftim oradan biraz adımı duyurma şansı yakalamıştım. sonra zamansızlık nedeniyle eskisi kadar aktif olamadım. benimle serbest olarak çalışmak isteyenler, benden eğitim almak isteyenler de oldu ve sayıları 3-5 kişiyle sınırlı değildi bunların. ben ücretsiz üç beş bilgi paylaşmak için açmıştım o hesapları ama milletin ihtiyacı doğrultusunda tahminimden fazla aldı yürüdü adım sanım. o aktiflik döneminde beni sektörden duyan çok insan oldu, rakip firmaların yöneticileri linkedin'den ekledi (normalde tam tersi olur, bizler ekleriz yöneticileri bu kez onlar beni eklemişti) ücretli eğitimlerle güzel kazanabilirdim ama şu anki işimi bırakmam gerekirdi onlara zaman ayırabilmem için, bırakmadım işyerimi tercih ettim pandemi ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle. şu an o hesaplarda aktif olmamama ve kimseye serbest hizmet vermiyor olmama rağmen zaman zaman işyerimi arayıp "wurstria ile çalışmak istiyoruz, hiçbir yerde numarası yok, araştırdık işyeri burasıymış lütfen bana ulaşsın" diye not ve numara bırakanlar oluyor. bunu da üstlerim gayet biliyor çünkü ofisteki telefona direkt onlar bakıyor ve bana söylüyorlar, seni aradılar numarası şuymuş diye. ve ben linkedin'den rakip firma yöneticileri tarafından arada bir yoklanıyorum, iş arayışınız var mıdır, bizim şu ihtiyacımız var sizinle de görüşmek isteriz gibisinden. hatta geçenlerde şöyle komik bişey oldu, zamanında 1 senelik deneyimim varken başvurduğum firma, şartları da berbattı o zaman, asgarinin bir tık üstü ücret (o zamanlar asgari 2020 tl idi) istediğim için beni istememişti, onlar 2-3 ay önce bana kendileri ulaştılar sizinle iş görüşmesi yapmak isteriz diye. dönüş yapmadım mesela.

ben bugün istesem başka firmalarla iş görüşmesi de yaparım, anlaşırsam geçiş de yaparım, onu istemezsem serbest danışmanlık ve eğitim de verebilirim üstelik bunu bütün türkiyeye yaparım sadece izmirle sınırlı kalmam. meslektaşlarımdan yapanlar var ve şu an benden bin kat iyi durumdalar. ben bugüne dek sadece rahatımı bozmadım, hazır hissetmedim diğer seçenekler için, risk almak istemedim o nedenle burada kaldım.
Böyle bir imkanınız varsa zam konusunu diretin bence.
Olmazsa diğer işleri değerlendirirsiniz,
Belki daha az konforlu olur sizin açınızdan ama maaş tatmin edici bir seviyede olur.

konuya güncelleme yapayım: patronla görüştük. öncelikle verilmesi muhtemelen yeni görevlerden en stresli olanı bana vermeyi düşünmediğini söyledi. dediğim gibi zaten tecrübem yok o alanda ve iş tanımımın dışında kalıyor. ben teknik kısımda daha yeterli ve deneyimli biriyim. o da böyle düşünmüş, sen kendin istersen tabii ki o görevi de yapabilirsin ama ben senin için şunu düşündüm deyip detayları anlattı. beni bazı alanlarda yoğunlaştırıp bazı alanlarda da rahatlatan bir görevlendirme olacak gibi duruyor. ayrıca benim diğer personellere eğitim vermemi isteyeceğini de söyledi. konuşmalarına bakılırsa kendisi de benim deneyimimin farkında. ekibe yeni almayı düşündüğü kişiler benim kadar tecrübeli olmayacakmış ama tamamen deneyimsiz de almayı düşünmüyormuş. ben 5 sene deneyimliyim, alacakları insanda 2 sene deneyim arayacak gibi düşünün.

maaş konusuna gelince de ben tüm cesaretimi toplayıp fırsat bu fırsat söylerim diye düşünmüştüm. benim bişey dememe kalmadan kendisi bir açıklama yaptı. önce yaz ortasında asgari ücret yükseltilecek mi ona bakacakmış, onun yükselmesi halinde zaten bi revizyon olacakmış. tüm bunların dışında görevler netleştikten sonra işin finansal boyutunu muhasebe tarafının hesaplayacağını söyledi. ben de onu destekler nitelikte, evet görevler belli olduktan sonra finansal hesaplama yapmak daha sağlıklı olur, dedim. ama bi yandan da gelecekten çok kaygılı olduğunu, sürekli gelen zam oranlarının yüksek olduğunu ama müşteriye bu zammı yansıtamadığını dolayısıyle şirketin de gelirlerinin hayat pahalılığına oranla düşük kaldığını söyledi. stresliymiş. sanırım birkaç kişiyi işten çıkaracak, yani ben öyle algıladım. maaş konusu açılınca tabii ben de gelirlerin giderleri karşılamadığını, alım gücü ve zamlar sebebiyle geçinmenin zorlaştığını söyledim.

konu şimdilik kapandı gibi, yeni gelişmeler doğrultusunda yeni maaşlar ne olur bilemiyorum.

X