Meme küçültme/dikleştirme operasyonum sonrası

Tşk ederim 🙂 sağlıkla gelsin bebeğiniz. Hassas bi dönemdesiniz, aslında bunları düşünmeseniz daha iyi ama kaygı var belli.
Lolipop veya ters T tekniği olacaksa iz olmadan işlem yapılamıyormuş. Bunu baştan göze almak gerek. İmplant veya yağ enjeksiyonunu duydum ama nasıl yapılıyor bilgim yok. Gerçi onlar büyütme için.
Genellikle süt kanallarına dokunmuyoruz diyorlar, benim bu konuda bir tecrübem yok, güvenebileceğiniz bir doktor bulmak sizi rahatlatacaktır. Risk almak istersiniz kimse karışamaz elbette. Fakat kilo alımı olumsuz etkileyebilir. Sonuçta yer çekimi gerçeği de var. Aklımda aklımda diye yaşamak lazım sanırım. Revizyon işlemi yaptırırım, tekrar toparlatırım diyosanız o ayrı. İşinin ehli bi doktor taş gibi yapar onları 🙈
Bence, bebişinizi kucağınıza bi alın, emzirme süreci bitsin o zaman karar verirsiniz. Şimdiden bunun için kendinizi yıpratmayın.
Çünküüüü mutlu anne mutlu bebek demek, karnınızda olsa bile 🤗🤗
Çok haklısınız ama insan düşünmeden edemiyor. Hamilelik sürecinde vücut pek çom değişimden geçiyor en başta kendim kendimden memnun olur muyum mutlu olur muyum bu var çünkü ben görünümüme çok önem veririm kilo alsam mutsuz olurum falan 😂 o yüzden şimdiden göğüs düşünüyorum ama bakalım inşallah korktuğum gibi olmaz. Doğum sonrası spor yaparken göğüs de çalışırsam yine çok kötü bi sonu engellemiş olurum belki. Teşekkür ediyorjm tekrar geçmiş olsun size iyi geceler 🥰🙏🏼

Merhabalaaar.
Bu defa göğüs küçültme/dikleştirme operasyonu tecrübelerimi paylaşmak için buradayım.
Yaklaşık 3 hafta kadar önce 95D (C'de olabilir 🙄) olan göğüs ölçümden, 3 saatlik operasyon sonunda kur-tul-dum (Lolipop tekniği), çok şükür.
Hastane odasında çizimlerim yapıldı. Bir göğsüm diğerine göre epey büyüktü ve doktorum gerekli görürse o göğsüme alttan minik bir kesi yapacağını aksi halde biraz asimetri olabileceğini söyledi. Mümkün olduğunca kesi olmadan halledebilmesini rica ettim.
Odadan çıkarken sakinleştirici verildi, koridorda birkaç lamba saydıktan sonra gözümü bekleme odasında açtım :-)
Kollarımı kullanamayacağımı sanıyordum fakat kendime gelmeye başladığımda kolumu kaldırdığımı ve "acaba rüyada mıyım" diye içimden geçirdiğimi hatırlıyorum. Rüya değilmiş. Dirseklerden itibaren gayet rahat kullanabiliyordum. Yemeğimi kendim yiyebildim. Tansiyon sorunum vardı, ilk gün tek başıma kalkıp yatamadım ve pek yürüyemedim.
Drenler korkutucuydu (!). Ne olduğunu tam bilemediğim için, hareket ettikçe çıkacak veya kapağı açılacak diye çok endişelendim.
Çok fazla ödemim vardı. Belirgin şekilde kollarım, karnım, dekolte bölgem şişti. Korse de çok sıkıyordu, o da ayrı bir şişlik vermiştir, işin belki de en kötü yanı bu korse işi, özellikle de bu sıcak havalarda...
Vee ağrı meselesi... İlk gün göğsümde hiç ama hiç ağrım yoktu. İnanılmazdı benim için. Kesin sonra çok ağrım olacak diye bekledim (Olmadı). Kol altlarıma dağılan kısıma liposuction yapılmıştı ve ağrı yapan yer orasıydı.
O gün hastanede kaldım. Genel olarak da rahattım.
2.gün eve dönüşte zorlandım, yoldaki tümsekler, çukurlar, kasisler tek tek kaç dikişim olduğunu hissettirdi :-) Ödemim hala çoktu, bol su içiyordum ve haliyle sık sık tuvalete... Korse baskısı nefesimi kesiyordu, konuşmakta bile zorlanıyordum. Önceki tecrübemden yola çıkarak balon şişirdim bol bol. Ağrı yine olmadı, doğru pozisyonu bulup uyumak zordu.
3.gün liposuction ağrılarımda azalma başladı. Evde daha rahattım, hareketlendim. Basit günlük işler yapmaya başladım. Ayakta çok durmak, feci bir sırt ağrısı olarak döndü.
4.gün pansuman yapıldı. Korse açılınca yaşadığım rahatlamayı anlatabilmem imkansız. Bantlar açıldığında anlık bir şok yaşadım; dikiş izi yok, ince çizgiler var, göğüslerim yarı yarıya küçülmüş. Çok şekilsiz, bir sürü büzük var. Her tarafı mor :-) Küçüklüğüne önce gözüm alışamadı, çok mu küçük derken doktorum "henüz bu şiş hali" dedi. Aslında küçük de değildi yani, önceki haliyle kıyaslayınca...
Drenlerden kurtulmak müthişti. Araştırdığımda çıkarken feci acıttığını okumuştum, damar yolunun koldan çıkışından bile azdı hissettiğim. İlk günlerde yerinden çıkarsa diye endişelendiğim drenler, ben çeksem bile gelmezmiş :-) uzuuunnn bir yoldaymış meğer. Boşa endişelenmişim. (O delikler açık kaldı, dikiş atılmadı, sızıntı birkaç gün devam etti, sürekli pansuman yaptık, kendiliğinden kapandı.)
1.hafta dolduğunda dışarıda rahatlıkla gezebildim. Darbe almamak için sürekli kendimi korudum. En büyük sıkıntım liposuction yapılan yer oldu. Çok sertti ve çok şişti.
10.gün itibariyle kol altı morluklarım geçti, göğüs morlukları azalmaya başladı. Göğüsteki ödemim epey azaldı. Her pansumanda dikişlerime baktım, sanırım iz sandığımdan da az kalacak :-) işlem öncesi büyük olan göğsümde biraz asimetri var, henüz çok erken 3 aydan önce takılacağım bir konu değil. Gerekirse ve rahatsız ederse revizyon yapılır. Baştan kabul etmiştim bunu.
3.haftaya girmek üzere olan biri olarak söylüyorum ki, lütfen o koca göğüsleri taşımaktan vazgeçin. Korkulacak kadar bir ağrı, dayanılmaz acılar, kısıtlanan bir sosyal yaşam veya ev hali yok! Çocuğum olmasına rağmen...
Not: Before-after fotoğrafını dikişler üzerindeki kabuklar tamamen dökülmeden kimseye göndermek istemiyorum. Kızarıklık aşamasındayken paylaşmaya başlarım.
Doktorum tabiki yine Orhan Erbaş. Fotolardan sonra "o göğüslere bu işlem nasıl yapılabildi, çok zor olmuştur" diyen arkadaşlarım oldu, eminim siz de aynı şeyi düşünürsünüz :-)
Süreci yine epey detaylı yazdım, ilave sorunuz olursa lütfen sorun.
Ücret konusunu doğrudan doktorla görüşmenizi tavsiye edebilirim, benim hem iki işlem vardı, hem de aynı doktora ikinci büyük operasyonum. Haliyle vereceğim ücret yanıltıcı olur.
Sevgiler!
Merhaba geçmiş olsun epeyce iyileşmistir sanırım. Ben de 5 gün önce oldum ama meme aerolası da küçültülmüş 😔 bana çok küçültülmüş gibi geldi ve şekilsiz duruyor şu anda😔 acaba dikişler iyileştiktennaonra mi meme başı ve aerolası şekil alıyor

Merhaba geçmiş olsun epeyce iyileşmistir sanırım. Ben de 5 gün önce oldum ama meme aerolası da küçültülmüş 😔 bana çok küçültülmüş gibi geldi ve şekilsiz duruyor şu anda😔 acaba dikişler iyileştiktennaonra mi meme başı ve aerolası şekil alıyor
Merhaba, evet oldukça iyiyim, şükür :-)
Ödem vardır şu an. Moralinizi bozmayın, kısa sürede şekillenme başlar. Ben de acaba çok mu küçüldü diye düşünmüştüm fakat şu an biraz daha mı küçülseymiş diyorum 🙈

Merhaba, evet oldukça iyiyim, şükür :-)
Ödem vardır şu an. Moralinizi bozmayın, kısa sürede şekillenme başlar. Ben de acaba çok mu küçüldü diye düşünmüştüm fakat şu an biraz daha mı küçülseymiş diyorum 🙈
Çok teşekkür ederim rahatladım biraz daha 🙂iz için ne zaman ve hangi kremleri kullanmıştınız scar oluşmaması için

X