Menderesin idam önceki son mektubu

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2006
2.221
12
Link Silinmiştir.
Menderes’in idam edilmeden önce yazdığı son mektubun orijinali.

“Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam [bu kelimenin üzeri çizilip merhametim yapılmıştır] sizlerle beraberdir.”

''buna rağmen duam sizlerle'' ben bu sözü söyleyemezdim söylesemde nekadar içimden gelirdi?
onu yüce insan yapanda bu işte.
ama merak ettiğim daha doğrusu anlamadığım bir şey var:
nasıl oluyorda başbakanını asmış bir millet olabiliyoruz
bunu anlayamıyorum kabul edilmesi çok zor
nasıl oluyor bu
biz öyle bir millet deyilizki.

Hele o dizisi varya şimdi..ağlayarak seyrettim.Nasıl yaparlar aklım almıyor ne büyük kayıp.

ben yorum yazmıyacağım ağır olur
sadece allahtan rahmet..yakınlarına sabırlarrrrrr diliyorum.

Ben bir başbakanın veya bir insanın idam edilmesine karşıyım. Seçimle gelen insanlar seçimle yönetimden gitmeli. Ancak Adnan Menderes Türkiye'de bugün dışa, özelliklede Amerika'ya bağımlılığın en büyük sorumlusu değil mi? Dış borçlanma ve ekonomik krizlerin temelini Adnan Menderes'in plansız, programsız kalkınma sevdası oluşturmadı mı? Türkiye'nin siyasal ve ekonomik olarak dışa bu kadar bağımlı olmasının en büyük nedeni Menderes ve sonrasında Demirel'in izlediği popülist politikalardır. Bence Menderes belki çok iyi niyetle hakeret etti ama sonuçta Türkiye'ye çok zarar verdi. Peki bu onun idam edilmesini haklı kılar mı? Hayır. Allah'ın verdiği canı başka bir insan alamaz.

eğer Adnan menderes asılmayı hak ettiyse;(ki yanlış politikalar izlediği fikrine bende katılıyorum)bugün meclistekilerin %80ini kılıçtan geçirmek lazım...

bu konuda yazılacak gerçekten çok şey var ama sadece geçmişimizdeki bu tarihi ayıbı kınamakla yetinmek zorundayım...

Geçmişimizdeki bu ayıbı ben de kınıyorum.V e taa içimde hissediyorum acıyı ona yapılan işkenceleri,cezaevi günlerini okudukça yüreğim kanıyor.Biz neden böyle bir toplumuz.

MENDERES büyük bir kayıp....ALLAH rahmet eylesin...nasıl olurda bu ülkeye başbakanlık yapmış bir beyefendi asılırkenn.bu ülkenin geleceğiyle oynayan,bebek katilleri avakadolarla,muzlarla besleniyor..çooookk yazıkk :KK43:(

MENDERES büyük bir kayıp....ALLAH rahmet eylesin...nasıl olurda bu ülkeye başbakanlık yapmış bir beyefendi asılırkenn.bu ülkenin geleceğiyle oynayan,bebek katilleri avakadolarla,muzlarla besleniyor..çooookk yazıkk :1no2:

kıyamam yaa yazık.. ben çok üzüldüm, saddam asılırken de üzülmüştüm, acaba yılan bana dokunmadığı için mi içimden bin yaşasın diyorum.. acaba apoyu assalar üzülür müydüm.. tabi ki hayır.. şu imralıdaki köpek klubesinde kalan soysuzuda assalar..

kıyamam yaa yazık.. ben çok üzüldüm, saddam asılırken de üzülmüştüm, acaba yılan bana dokunmadığı için mi içimden bin yaşasın diyorum.. acaba apoyu assalar üzülür müydüm.. tabi ki hayır.. şu imralıdaki köpek klubesinde kalan soysuzuda assalar..

bencede ama o malesef köpek kulübesiden fazla lükste yaşıyor,yaşatıyoruz...

bizler sadece adnan menderes ve diger iki bakanımızı kaybetmedik imralı da … onlar demokrasi ve gelecek adına da cok sey goturdular beraberlerinde… gercekten cok yazık cokkk….

benimde aklım almıyor nasıl idam edildiklerine ve milletin nasıl toplanıp imralıyı basmadıklarına. hatta dizisinde idama giderken insanların çok kalabalık bir insan topluluğunun arasında geçeceğini hayal ediyordu ama etrafda halktan kimse yoktu.

Başbakanı asmış bir millet, söyleyecek söz bulamıyorum. Ama, tarih affetmez !

Işte Biz Teröristimizi Besleyen Ama Başbakanimizi Idam Edebilen Bir Milletiz... Hani Bizim Hukukumuz,hani Adaletimiz Düşündükçe Içim Aciyor,yüreğim Kaniyor...

arkadaşımeline sağlık menderesi yapmadığı şeylerle suçlayıp astılar ama 30 bin kişinin katilini ibreti alem olsun şehitlerimizin ailelerinin gönüllerine bi nebze olsun su serpmek için asmadılar asamadılar oy uğruna neyse allah obür tarafta bunun hesabını sorar hiç merak etmeyinn..

X