Modern isim olmak zorunda mı?

Bende kızıma Fatma Zehra koydum. Çokta mutluyum. Ismiyle müsemma olsun insallah. Şuan modern isim koyacaklar diye saçma sapan isimleri bir araya getirip duruyorlar. Söylerken ben bile zorlaniyorum. Bazı arkadaşlarımız ismini duyunca masallah hz fatıma gibi olur inşallah derken bazıları yorumsuz kalabiliyor. Bakis acisina gore bir durum. Millete gore de yasamiyorum sonucta, biz boyle istedik. Ailelerimizde ilk bas soguk durdular gibi ama gercekten kizima cok yakışan bir isim oldu. Bir çocuğum daha olsa yine klasik bir isim koyarım.

Ayrıca biz hep iki isimle sesleniyoruz. Kızımda bazen zehra diyor, bazen fatma zehra diyor ismini soranlara. Hastaneye gidince fatma diye çağırıyorlar, kreşte zehra diye. Alıştı hemde çok sorun olmuyor.

Ya bir de ünlüler kızına leyla, fikret, zeynep, piraye, nazım,türkan koyarken o isimler modernlesiyor. Ama biz leyla, türkan vs koysak, dedikoducu karşı komşumun adi da leyla,türkan derler. Insanlar hep birseye konuşur, siz gönlünüzden geçeni koyun. Cocuguna luna ismini koyan vardi. Aklıma tek gelen tereyağı mi margarin mi ne vardi luna diye o. 🤣 belki anlamı guzeldir ama aklıma gelen o napayım şimdi. Onlar beğenmiş koymuş 😊

Ya bir de ünlüler kızına leyla, fikret, zeynep, piraye, nazım,türkan koyarken o isimler modernlesiyor. Ama biz leyla, türkan vs koysak, dedikoducu karşı komşumun adi da leyla,türkan derler. Insanlar hep birseye konuşur, siz gönlünüzden geçeni koyun.
Haahhaha di mi? Bence de isim,koyulan aileye ve bazen de cocuga göre anlam kazanıyor biraz da.
Mesela civan ismi çok çocuklu, dar gelirli bir ailede çocuğa verilince, öylesine bir isim gibi geliyor kulağa. Bana yaptığı çağrışım çiban,çoban,doktor civanım-kemal Sunal falan 🙈 Ama tuba Ünsal'in çocuğunun ismi civan, onlar koyunca CİVAN ,hmm civan , havalı isim aslında diye düşünüyorsun.
Benim Arap bir flörtüm vardi, ismi Jwan'di. Ama çocukta boy pos, mavi göz, endam... Allah özene bezene yaratmış, tam bir civan delikanlıydi🤤🤤
Aynu isim ama işte koyulduğu aileye , çocuğa göre bambaska çağrışımlar yapıyor. Mesela ben o çocukla tanıştıktan beri civan ismi bana inanılmaz çekici geliyor. Bir erkeğe koyulacak en guzel isimlerden:)

Cocuguna luna ismini koyan vardi. Aklıma tek gelen tereyağı mi margarin mi ne vardi luna diye o. 🤣 belki anlamı guzeldir ama aklıma gelen o napayım şimdi. Onlar beğenmiş koymuş 😊
Luna dünyadaki çoğu dilde (Korece,Rusça,Avrupa dillerinde) ay anlamına geliyor.

Haahhaha di mi? Bence de isim,koyulan aileye ve bazen de cocuga göre anlam kazanıyor biraz da.
Mesela civan ismi çok çocuklu, dar gelirli bir ailede çocuğa verilince, öylesine bir isim gibi geliyor kulağa. Bana yaptığı çağrışım çiban,çoban,doktor civanım-kemal Sunal falan 🙈 Ama tuba Ünsal'in çocuğunun ismi civan, onlar koyunca CİVAN ,hmm civan , havalı isim aslında diye düşünüyorsun.
Benim Arap bir flörtüm vardi, ismi Jwan'di. Ama çocukta boy pos, mavi göz, endam... Allah özene bezene yaratmış, tam bir civan delikanlıydi🤤🤤
Aynu isim ama işte koyulduğu aileye , çocuğa göre bambaska çağrışımlar yapıyor. Mesela ben o çocukla tanıştıktan beri civan ismi bana inanılmaz çekici geliyor. Bir erkeğe koyulacak en guzel isimlerden:)

Luna dünyadaki çoğu dilde (Korece,Rusça,Avrupa dillerinde) ay anlamına geliyor.
Aynen öyle gerçekten, yaşadığımız kötü bir anıda isme karşı olumsuzluk oluşturabiliyor isterse dünyanın en güzel ismi olsun bizim için hic bir anlamı olmuyor. Lunanin anlamını bilmiyordum. Öyle pek bir anlamı da yokmuş zaten bakınca. Surekli kafamın icinde tereyaginin reklami donuyor lunayi gorunce 🤣

Bende kızıma Fatma Zehra koydum. Çokta mutluyum. Ismiyle müsemma olsun insallah. Şuan modern isim koyacaklar diye saçma sapan isimleri bir araya getirip duruyorlar. Söylerken ben bile zorlaniyorum. Bazı arkadaşlarımız ismini duyunca masallah hz fatıma gibi olur inşallah derken bazıları yorumsuz kalabiliyor. Bakis acisina gore bir durum. Millete gore de yasamiyorum sonucta, biz boyle istedik. Ailelerimizde ilk bas soguk durdular gibi ama gercekten kizima cok yakışan bir isim oldu. Bir çocuğum daha olsa yine klasik bir isim koyarım.

Ayrıca biz hep iki isimle sesleniyoruz. Kızımda bazen zehra diyor, bazen fatma zehra diyor ismini soranlara. Hastaneye gidince fatma diye çağırıyorlar, kreşte zehra diye. Alıştı hemde çok sorun olmuyor.
Aynen öyle canım ben de Meryem koymak istiyorum ona bile eski diyenler çıkıyor isim çok göreceli ya ben iki kız olsa karşımda biri fatma zehra diğeri lina olsa fatma zehrayı daha çok severim sanki :)) çünkü çok bizden çok tanıdık manidar..

Benim de kızımın adı Fatıma Mina bir isim ağır olunca diğeri hafif olsun istedik hoş mina adı da bir fatıma kadar eskidir de herkes modern zannediyor oğlumun ismi de Halil Ömer biz iki isimden de sıkıntı çekmedik okulda genelde ilk ismiyle hhitap ediyorlar ama siz ikisini de seviyorsanız sorun olmuyor çocuklar için de karışıklık olacağını sanmıyorum hatta bana göre bi seçme şansı oluyor yine de ağır isimlerin yanına daha kullanışlı ve kolay isimler seçme taraftarıyım tabi uyduruk isimler değil sağlıkla gelsin inşallah 🤗🤗🤗

Merhaba hanımlar ☺️ Benim sizle konuşmak istediğim konu bebeklerde isim konusu. Benim Allah nasip ederse bir kız evladım olacak. Bende herkes gibi evladımın güzel bir ismi olsun güzel anılsın istiyorum 🥰 Gelgelelim ki eşim ve ben kızımıza Fatma Firdevs ismini uygun bulduk. Fakat çevremizdeki insanların büyük bir kısmı 2 isim çok kötü çocuğun aklı karışır, bu isimler demode hiç zamana uygun değil, daha modern isimler koyun, küçücük çocuğa Fatma yada Firdevs denilir mi falan gibi şeyler söylüyorlar. Arkadaşlar biz mi yanlış yada eksik düşünüyoruz? İlla Luna,Liva,Eva, Mila, Lala,Maysa falan gibi isimler mi koyulması gerekiyor? Gerçekten soruyorum size bende mi bi acayiplik var acaba? Benim gibi düşünenler varmı merak ediyorum.. Bu arada bu isimleri koyanlara sonsuz saygı duyuyorum eleştirmiyorumda zaten haddim değil yanlış Anlaşılmasın. Hatta ben anne baba tarafından konulmak istenilen isimlerin eleştrilmesine genel olarak karşıyım diyebiliriz. Fakat konumuza dönmek gerekirse; şuan demode diye tabir edilen isimleri koymak sanki çocuğa büyük bir zulümmüş, eziyetmiş hatta ona travma yaşatmakmış gibi bahsediliyor. Benim gibi düşünen veya düşünmeyen kardeşlerimi sohbetime davet ediyorum, yorumlarınızı bekliyorum ☺️
Canım hangi isme karar verdiniz merak ettim bende hamileyimde

X