Mor iş fikirleri

gullden81

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2006
82
0
ÜTÜ HİZMETİ
Çeşitli alanlarda servis hizmetleri, girişimciler için yeni yatırım alanları yaratıyor. Çeşitli profesyonel servis mağazaları kuruluyor. Evlere ütü hizmeti vererek siz de hizmet alanında yatırım yapabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde bu hizmet türü giderek yaygınlaşıyor.

Müşteri portföyü yaratın
Fazla masraf gerektirmiyor. Yatırım maliyetleri son derece makul. Kuracağınız bir ütü hizmet noktası ile hem evlere hem de küçük ve orta büyüklükteki otellere hizmet verebilirsiniz. Bu salonlar genellikle abone sistemiyle çalışıyor. Ücret ise parça başına alınıyor. Ortalama büyüklükteki bir ütü salonunun 500 evden oluşan bir müşteri portföyü oluyor. Bunlar, salonun devamlı müşterileri. Buna ek olarak, parça başı da çalışan bir salonun aylık performansı 1000 eve kadar çıkabiliyor.

Ortalama fiyatlar
Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hizmet noktalarında ücretler parça başı olarak değişiyor. Miktar arttıkça fiyatlar düşüyor. 20 parçalık ütü hizmet fiyatı 20YTL, 30 parçalık fiyat 25YTL, 40 parçalık fiyat 30YTL civarında. Fiyatlar 70YTL'ye kadar çıkabiliyor. 70 YTL'ye 120 parça ütü yapılıyor.

500 metrekare yeterli
Evlere ütü hizmeti verecek bir salon kurmak isterseniz ortalama 50-100 metrekare büyüklüğünde bir mekana ihtiyacınız var. Ortalama büyüklükte bir salon için, bulunduğu bölgeye bağlı olarak 2 veya 4 adet profesyonel tip ütüye ihtiyaç var. "Paskaralı ütü" olarak da adlandırılan bir ütü sistemi sizin işinizi görebilir. Bu ütü sistemi kendi buharını üreten ve vakum özelliğine sahip olan bir sistem. Bu sistemin fiyatı ortalama 1400 Euro. Eğer salon, alışveriş merkezi gibi sirkülasyonun yoğun olduğu bir bölgede açılacaksa 4 adet ürün bulundurmak gerekiyor. Bunun toplam maliyeti 5600 Euro.
Yukarıda bahsedilen özelliklerde bir salona su bağlantısı, drenaj sistemi, elektrik bağlantısı ve vakum için egsoz bağlantısından oluşan altyapıyı kurmak için de 3000-4000 Dolar civarında yatırım yapmak gerekiyor.

İstanbul merkezli Permak Makine, Böwe Clean markalı makineleri ithal ediyor. Şirket, aynı isimde kuru temizleme mağazalarını franchising sistemiyle açıyor. Sistemin kurulum maliyetleri için detaylı bilgi şirketten alınabilir.

BAŞKA BİR İŞ FİKRİ HİKAYESİ
SELAM ARKADAŞLAR.BEN BİR DEVLET MEMURUYUM...MALUM MAAŞ İLE GEÇİNMEKTE MÜMKÜN DEĞİL..SİZLER GİBİ NE YAPMAM GEREKİR YADA BİRŞEYLER YAPMAM GEREKİR DERKEN..BİR SABAH ANNEMİN BANA YAPTIĞI GÖZLEMELERİ YİYORDUM..ANNE ELLERİNE SAĞLIK BÖYLE BİR LEZZET OLAMAZ DEDİM..ODA BANA BEN ONA SEVGİMİ KATIYORUM OĞLUM BU GÖZLEMELERİ SEVMEYECEK İNSAN OLAMAZ DEDİ :)) GERÇEKTEN SÜPERDİ..BİRDEN AKLIMA BİR ŞEY GELDİ..ANNE DEDİM BUNDAN GÜNDE KAÇ TANE YAPABİLİRSİN DEDİM AA NOLCAK HERGÜNMÜ İSTİYORSUN YOKSA DEDİ :)) YOK DEDİM YARIN BANA 50 TANE YAPARMISIN SANA UN VE MALZEME GETİRSEM BİR ARKADAŞIMIN ÖZEL GÜNÜ VAR ..SENİN GÖZLEMELERİNİ ÇOK METH ETTİMDE ODA RİCA ETTİ HADİ KIRMA BENİ DEDİM :) ANNEMDE TAMAM DEDİ ..AKŞAM İŞTEN GELİRKEN 5 KG UN ALDIM UCUZUNDAN KIRIK PEYNİR ,,ISPANAK VE PATATES ALDIM :)) ANNEM KARIŞIK OLARAK 20 ŞER ADET (ISPANAKLI,PEYNİRLİ VE PATATESLİ YAPTI) SABAH 5 DE KALKMIŞ CANIM ANNEM..SOĞMASIN TAZE GÖTÜRSÜN DİYE...BEN GÖZLEMELERİ AKŞAMDAN ALDIĞIM PLASTİK EKMEK KABINA YERLEŞTİRDİM...VE İŞ YERİMDEN PC DE HAZIRLADIĞIM SICAK GÖZLEME İLANINI DA YANIM A ALDIM..VE 7 DE EVDEN ÇIKTIM...KENDİ İŞ YERİ ÖNÜMDE BUNLARI PAZARLAMAYA UTANACAĞIM İÇİN :) BAŞKA BÜYÜK BİR RESMİ KURUMUN ÖNÜNE GİTTİM VE BAHÇE DUVARININ ÜZERİNE KOYUP..İLANIDA GÖZLEME KABININ ÜZERİNE YAPIŞTIRDIM TANESİ DE 1.500 ÜZERİNE YAZDIM :)) ÇOK ÇEKİNİYORDUM AMA BAŞLAMIŞTIM 1 KERE..NE OLDU BİLİYORMUSUNUZ O GÖZLEMELER İŞE GİDEN O KURUMUN PERSONELİ TARAFINDAN SADECE 15 DK DA BİTTİ :)) İNANAMIYORDUM :)) 15 DK DA 50 GÖZLEME BİTMİŞTİ YANİ 15 DK DA 75 LİRA PARA KAZANMIŞTIM :)) MASRAFIMDA SADECE 20 LİRAYDI BİRDE CANIM ANNEMİN EMEĞİ :)) VE 8.30 DA MESAİME YETİŞTİM...ARTIK ANNEMDEN SAKLAYAMAZDIM AKŞAM MESAİ ÇIKIŞI EVE SEVİNÇLE GİTTİM VE ANNEME HERŞEYİ ANLATTIM..KADIN ÖNCE ŞOK OLDU SONRADA İNANILMAZ SEVİNDİ..ŞİMDİ 4 RESMİ DAİRENİN PERSONELİNİN GEÇTİĞİ BİR KÖŞEDE SABAHLARI 7,30 İLE 8.15 ARASI GÜNDE 100 GÖZLEME SATIYOR VE 8.30 DA KENDİ MESAİME YETİŞİYORUM..VE İŞİMİDE SEVİYORUM :)) HAFTADA 5 GÜN BUNU SABAHLARI 1 SAATİMİ AYIRARAK YAPIYORUM...KAZANCIMMI :)) GÜNDE NET 100 LİRA :)) YANİ DEVLETTEKİ MAAŞIMIN ÜÇ KATI :)) SERMAYE İLK ETAPTA SADECE 20-25 LİRA BİRDE BUNU SABAHLARI 5 TE KALKIP YAPACAK ANNEM GİBİ BİR KADIN...CANIM ANNEM SAĞOL..BUNU MUTLAKA YAPIN DENEYİN GÖRÜN :) BANADA DUA EDERSENİZ SEVİNİRİM :))

1)Yemek çeşitlerini sunacağımız pazar ise esnaflar ve şirketler olabilir. Bu fikirdeki ana amacımız ev yemeklerini özel sunumlarla müşterilerimize ulaştırmak. İşin yapılışı kısmında ise öncelikle yemek yapmayı daha iyi bilmeniz ve en az 10'a yakın yemekte çok iyi olmanız gerekli.Size yardımcı kaynaklar olarak yemek kitapları-yemek siteleri ve yemek blogları var.Buralardan istediğiniz kadar yemek tarifi edinebilirsiniz. İşinize diğer yemek fabrikalarından ayıran özellik ise sizin yemeklerinizin normal tencerelerde yapılması olabilir. Gruba özel olmasıda olabilir.Örneğin X şirketi yemeğini dışarıda yiyor.Arada bir öğlenleri de ev yemekleri yemek isteyebilirler.Bu durumda siz işyerine de servis yapabilirsiniz.Size yakınsa kendi evinizde de servis verebilirsiniz. Fiyat konusunda ucuz olmak zorunda değilsiniz.Çünkü seri üretim yapılmayan ve kişiye özel üretim yapılan bir alanda hizmet veriyorsunuz. Farklı servisler konusunda şu meşhur sefer taslarını da kullanabilrisiniz. Müşteriniz olabilecek esnaflarda bakkallar çoğunlukta olabilir. Her gün dükkanda ıvır zıvır yiyen bu kitle ev yemeklerine gün içinde en hasret kalan müşterileriniz olabilir. Bu arada sadece öğle değil akşam yemekleride olabilir.Mesai yemekleride olabilir.İşin çeşitliliğini artırmak size kalmış. Pazarlama açısından sizlere bir kaç öneri vermek istiyorum. Bu işi yaparken eşlerinizden de yardım alabilirsiniz.Sizi ve yaptığınız işi esnaflara tavsiye edebilirler. Kendinize kartvizit veya el ilanı yaptırıp dağıtabilirsiniz. İlk tanıtım zamanları için sizin işinizle ilgilenicek gibi gördüğünüz kesimlere bedava yemekler dağıtabilirsiniz.Hem kendi reklamınız yapmış hem de işinizi tanıtmış olursunuz. İlave olarak da tatlı-poğaça-börek gibi hamur işlerini de yapıp satabilirsiniz.

2-Merdiven silmek. Bugün piyasada 40 ila 100 ytl karşılığında (merkeze ve şehire göre)bina aralarındaki merdivenleri silebilirsiniz.Eğer ben erkeğim bu iş bana göre değil derseniz keyif sizin. Ayda 10 binayla 50 ytlye anlaşırsanız 50*10:500 ytl yapar. Unutmayın ayda en az 4 defa veya 8 defa silmeniz gerekli.

3-Esnaf vitrin ve cam temizliği. Sadece esnafların vitrin ve cam temizliğini yaparak para kazanabilirsiniz.Bir esnafın camını temizlemek ayda 50-100 ytl arası. Haftada iki gün yapılıyor.Ayda 8 kere ücret bir aylık alınıyor.

4-Hazır poşet içecekler Bir termos alıyorsunuz evde hazırladığınız sıcak suyu içine koyuyorsunuz.Toplu halde plastik bardak ve kaşık alıyorsunuz.Ve başlıyorsunuz işe.İşimiz hazır içecekler sektöründeki tüm ürünleri müşteri ayağına sunmak. çay,kahve,bitkisel çaylar,salep vs.. Hedef kitleniz taksiciler ve minibüsçüler olabilir.Mesela Üsküdardaki bir durakta hatırladığım kadarıyla minibüslerin işe başlama yerinde çay ocağı var.Ama müşteri bekleme noktalarında yok.Aynı şekilde bu taksicilerdede durum böyle.Bir başka hedef kitle olarak pazar yerlerini de seçebilirsiniz. Sebze meyve ve elbise satan pazarcılarda müşteriniz olabilir.Ve tabii ki esnaflarıda unutmamak lazım.Etrafında çay ocağı yoksa.

5-Kendinize güveniyorsanız izinli pazarlama yöntemi uygulayabilirsiniz.Bir bayiye gidin bu mobilya sektörüde olabilir diğer bir sektörde olabilir. Ve konuşun ben sizin ürünlerinizi tanıtmak için ev toplantıları düzenleyeceğim tanıtım standları kuracağım deyin.Ve karşılığında satılan üründen belli bir komisyon isteyin. Anlaşabilirseniz önce işi nasıl yapıcağınızı öğrenin.Ürün hakkında firma hakkında bilgiler edinin.Ve bir iş planı oluşturun. Örneğin bir koltuk takımı tanıtacaksınız.Ürünü fiyatını ve yapılacak taksitleri iyice öğrenin.Ve pazarlamaya başlayın. Ayrıntıya girmek isterdim ama uzun sürebilir. Farklı birkaç kategoride belirteyim.Bu işi dekorasyon yönündede uygulayabilirsiniz. Sizlere ilginç bir anımıda anlatayım. Bundan 4 sene önce Praktikerdeki 19 ytl'lik çadırları alıp 40 ytl'ye satmıştım.(Lokanta tarzı yerlere.)Ve 50 adeti bu şekilde satmıştım. Nasıl mı sattım.İlk önce ürünü alıp satmadım.Japonların (Jıt) Sıfır stoklu üretim sistemini biraz değişikliğe uğrattım.Sıfır stoklu sipariş sistemine çevirdim.Ve ürünün resmini alıp insanlara gösterip siparişlerini aldım daha sonra gidip ürünleri alıp dağıttım.Praktikerdeki satıcının yüzündeki şok ifadeyi hala unutamıyorum.Bu kadar çadırı ne yapacaksın!

6-Plastik doğramacılarla (pimapen-erpen bayileri gibi) ortak çalışabilirsiniz.Balkonları bilirsiniz birçoğu hala plastik doğrama çevrili değil.Plastik çevrili olanlarıda görmüşsünüzdür. Alın size güzel bir fırsat.Önce plastik doğramacıyla komisyon anlaşmanızı yapın.Sonra gidin balkonunda plastik doğrama olmayan bütün evlere teklif yapın. Aynı evlerde görüşme yapabildiğiniz evlerde balkondan bahsederken banyoyuda es geçmeyin.Küvet etrafındaki açık alandanda size bir iş fırsatı çıkabilir. İşin aslı fırsat çok.Ama bunları farketmek lazım.Birde önemli olan kazanırken kazandığınızı harcamaya dikkat etmeniz lazım. Bu yazdığım işlerin birçoğunuza zor geleceğini biliyorum.İsterseniz neden bu tarz işleri yapamayacağınızı anlatın.Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışayım.

ALINTI ..fisfisfis kaydirigubbakcemile5

İşte budur :nazar: çalışmak isteyene iş çok ama iş beğenmemek had safhada ..............:mymeka:

Bu işlerin hepsi yapılabilir işler.. Benim en çok şu gözleme hikayesi çekti ilgimi? İşe ihtiyacı olan bir arkadaşıma önerdim.( Benimde ek işe ihtiyacım var çünkü emlak piyasaları çok durdu. Mutfak işleri bana göre değil iyi gözleme yapamam.) Fakat bir izin almak gerekir heralde belediyeden..

Bu işlerin hepsi yapılabilir işler.. Benim en çok şu gözleme hikayesi çekti ilgimi? İşe ihtiyacı olan bir arkadaşıma önerdim.( Benimde ek işe ihtiyacım var çünkü emlak piyasaları çok durdu. Mutfak işleri bana göre değil iyi gözleme yapamam.) Fakat bir izin almak gerekir heralde belediyeden..

Ne kadar guzel ihtiyacı olana yardımcı olabiliyorsam bende bir siteden alıntı yapıp gonderdim ins hayırlı olur okuyanlar için...sizde mutfak işleri yapamazsanız eğer eliniz yatkınsa takı,nikah şekeri yada evde ütü işlerini ayrı birer fikir olarak düşünebilirsiniz..yerimseniben

merhaba ben evimde nikeh şekeri yaparak ek gelir sağlamak istiyorum varmı bildiğiniz biryer acaba lütfen yardımcı olun

Merhaba, ben de evimde nikah sekeri yapmak istiyorum ama aranızda bu işle ilgilenen var mı? malzemeleri nereden temin ediyosunuz? ortalama maliyet nekadr çıkıyor? satışları nasıl? sorularımı yanıtlayabilecek olan varsa cok sevinirim :)

Benim komşumda bursada evde ütü hizmeti veriyor
morfikirlerden okumuşduk yapıcam dedi ve yaptı çok da güzel iş alıyor
müşteriler memnun titiz işini biliyo

iş yok diye bişey yok aslında beğenmeme uğraş vermeme var kısa yoldan çok para kazanma isteği var

doğru söylüyorsun canım ya ama işte çocuklardan dolayı dışarda çalışamıyoruz ne yapacaz bilmiyorum bulsam nikah şekeri yapacam am bir türlü bulamadım işte

bende evde nikah şekeri yapmak istiyorum işe önce nerden başlaycaz lütfen yardımcı olur musunuz

merhaba, maalesef özelden mesaj yazamıyorum, ama bende ankara da evde yapabileceğim bi iş arıyorum, el işleri olabilir, bilgisayarda yazı yazmak olabilir (ödev, tez vs) evde ütü işini nerelerden bulabilirim acaba? yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım...

Ben de evde yapabileceğim bir iş arıyorum hamur işleri pasta börek kısır poğaça dolma vs aynı zamanda takı işleri nikah şekeri bu tip işler Ankara Mamak da oturuyorum ilgilenen olursa msj atabilir teşekkürler

X