Nasıl çözmeliyim?

Asla konuşup barışmaya çalışma. Kız senden nefret ediyor, resmen küçük düşürmek için elinden geleni yapıyor. Eğer konuşmaya çalışırsan yapıştı bu da bana diye iyice nefret edecek senden.

Umarım kırılmazsın ama objektif uzaktan bakarak olayınızı üniversitede tanıdığım Buse diye bir kıza benzettim. Sürekli ders grubunda tanıdığı kişiler en azından diye sınıftaki 2 kızın yanına giderdi, kızlar da istemediklerini aşırı belli ederdi ve yine Buse yanlarına gidince bu sefer nefretleri katlanırdı, sonunda Buse onlarla takılmaya çalışmayı bıraktı başka arkadaşlar edindi. Sizdeki de ona dönecek bu gidişle. Sen de Buse de dehşet iyi niyetli düşünüyorsunuz. Sorunumuz var çözebiliriz vs vs. Kız size gıcık olmuş bir kere. Ortada sorun olduğu için aranız bozuk değil, kız sizi sevmediği için aranız bozuk ve bu düzeltilecek bir şey değil.

Ben de kendime onu soruyorum zaten zaten.
Herkes kötü bir sen mi iyisin diyorum.
Övmesine laf etmedim aslında, mesela ben saçımı boyuyorum o ona laf edip kendinin doğal güzel olduğunu söylüyor, örneğin ben nude ton ruj seviyorum diyor ki öfff türk kızları da hep aynı şeyi kullanıyor başka türkde de bu rengi gördüm.
Ben çok isteyerek ve arayarak bir pantolon aldım, o ne diye sordu eve gelince gösterince burnunu büzüp sence buna ihtiyacın var mıydı ki dedi. Tabi modum düştü iade etmeyi falan düşündüm dedim acaba gereksiz harcamalar mı yapıyorum ben vs. Hemen ardından kendi pantolon aldı. Hepimize parası olmadığını söylediği halde, 3 gün konuştu şöyle seksi oldum diye. Aslında döylemek istediğim hepsinin özeti, bir şey olunca karşısındakini demoralize ediyor, yoksa kendini sabahlara kadar övsün dursun
Bence siz her şeyi çok alttan alıyorsunuz ve hala barışmayı düşündüğünüz eminim tavırlarınıza da yansımıştır, bu da insanlara yaranmaya çalışıyormuşsunuz izlenimi verebilir. Ne demek tüm türklerde de aynı şey var? veya sence buna mı ihtiyacın var dediğinde neden onu terslemek yerine açıklama yapıyorsunuz, o kim ki?

Asla konuşup barışmaya çalışma. Kız senden nefret ediyor, resmen küçük düşürmek için elinden geleni yapıyor. Eğer konuşmaya çalışırsan yapıştı bu da bana diye iyice nefret edecek senden.

Umarım kırılmazsın ama objektif uzaktan bakarak olayınızı üniversitede tanıdığım Buse diye bir kıza benzettim. Sürekli ders grubunda tanıdığı kişiler en azından diye sınıftaki 2 kızın yanına giderdi, kızlar da istemediklerini aşırı belli ederdi ve yine Buse yanlarına gidince bu sefer nefretleri katlanırdı, sonunda Buse onlarla takılmaya çalışmayı bıraktı başka arkadaşlar edindi. Sizdeki de ona dönecek bu gidişle. Sen de Buse de dehşet iyi niyetli düşünüyorsunuz. Sorunumuz var çözebiliriz vs vs. Kız size gıcık olmuş bir kere. Ortada sorun olduğu için aranız bozuk değil, kız sizi sevmediği için aranız bozuk ve bu düzeltilecek bir şey değil.
Evet belki de gerçekten. Biraz önce de ne oldu dersiniz. Bizim kurumun depo gibi bir şeyi var, ve evimiz hem kurumumuza hem oraya yakın. Arada evdeki şeyler tükenince oradan kullanabiliyoruz bazı şeyleri. Çünkü çalışanlara izin var. Neyse biz bu y ile birlikte oradan ara sıra bir şeyler alırdık evde bir şeyler bitince, mecbur kalınca ve diğerleri aldığımız şeyi bizden önce bitirirdi. Ben de bazen söylenirdim. Kendimize kadar aldık madem kullandılar doldursunlar diye. Neyse bu y de ay takılma böyle şeylere derdi. geçen gün oradan bir şey alınmıştı kimin aldığını bilmiyorum ve herkes kullandı ben de kullandım tabi. Şimdi her zaman genelde benim doldurduğum şişeyi doldurup getirdi ve odasına koydu gözümle gördüm yani pes……

Bence siz her şeyi çok alttan alıyorsunuz ve hala barışmayı düşündüğünüz eminim tavırlarınıza da yansımıştır, bu da insanlara yaranmaya çalışıyormuşsunuz izlenimi verebilir. Ne demek tüm türklerde de aynı şey var? veya sence buna mı ihtiyacın var dediğinde neden onu terslemek yerine açıklama yapıyorsunuz, o kim ki?
Yok, tavırlarım gayet soğuk ve net. Sadece işime yansıtmıyorum. Çünkü bence etik değil. Evet tüm türkler birbirinin aynısını yapıyormuş aynı saç, aynı ruj. Tüm türkler dediği de 2 tane türk mü be tanıyor o işte.

Kızlar güncelleme yapmak istedim; o diğer şehirdeki arkadaşlar gelmişlerdi. Arkadaşlardan birisi, ülkesine dönüyor benimle vedalaşmak istemiş davet etti beni. O gün konuşurken, bu konu açıldı çünkü onlar da gerginliğe şahit oldular. Ben de böyle bir şeyi gördükleri için çok üzgün olduğumu söyledim onlar da hiç problem olmadığını ve asıl onlar da üzüldüklerini söylediler ancak madem yakın zamanda ayrılıyor Y bence güzel bir vedalaşma olsun senin yerinde olsam konuşurdum ben problemli ayrılmak istemediğim için sorun yaşadığım herkesle konuştum dedi. Ben de aynısı olmadığını söyledim, buradan birisi bana seni sevmiyorlar bariz demişti. Ben de, böyle söyledim. O da onlar için değil kendin için yapacaksın. En azından y için dedi. Ben de pek sanmıyorum ama bakalım dedim, ki o noktada hala ikilemdeydim kafam karışmıştı
Neyse eve dönüş yolunda y ile karşılaştım hemen kafasını çevirdi e o çevirince ben de çevirdim. Neyse eve geliyoruz o önde ben arkada yürüyorum, neyse bu eve çıkmış benim de geleceğimi biliyor yani başka nereye gidebilirim allah aşkına, eve gelir gelmez şak kapıyı kitlemiş şok oldumm, biliyor ki arkası sıra geliyorum, biraz önce de eve geldim sadece y evde ben de öksürdüm falan benim geldiğimi anlar anlamaz aralık oda kapısını şak kapattı.
Valla dedim ne konuşayım bu insanla belli ki kafayı yemiş. Hepiniz de haklıydınız, teşekkür ederim hepinize bazen kafamı çok güzel açıyorsunuz, ben de hala gidecek güzel vedalaşma olsun diye saf saf düşünüyordum pes kendime

Herkese selam

Daha önce de konu açmıştım, ama kısa bir özet geçeyim, ben yurt dışında bir projedeyim. Bu projede de 3 arkadaşım var. Ben bu ikisiyle problem yaşadım. Ve konuşmuyoruz. Yakın zamanda birisi ayrılıp ülkesine dönecek, ben de çok kararsızım acaba konuşsam bir kahveye davet etsem bu küslük bitse de güzel güzel vedalaşsak mı diye? Bir yandan da kendimi de haklı görüyorum. Böyle bir adım atınca da kendimi salak gibi hissetmek istemiyorum.

Olaylara gelirsek; kişilerden birisi oda arkadaşım, geldiğimden beri yıldızımız pek barışmadı.
İlk geldiğim sıralar, kendisi önce dış görünüşüm makyajım vs hakkında yorumlar yapmaya başladı. Kendinde neyi değiştirmek istersin diye sormalar, sabahları uyandığımda bıyığın çıkmış demeler, makyaj yapınca aaa makyajın pütürlenmiş çirkin görünüyor ben makyajsız güzelim demeler… Mesela kışın ben polar pijamayla uyumayı seviyorum, bunu bile kaç kere sordu ya bununla nasıl uyuyorsun o kalın bilmem ne diye…kolumda kıl tüy görsün hemen lafını eder. fotoğraflarıma bakar fotoğraflarda farklı çıktığımı söyler, seyahate giderim fotoğraf çekilirim pozlarımı eleştirir. böyle böyle bir süre beni demoralize etti. Neyse en sonunda, ben ve Y isimli diğer arkadaş temizlik yaptık ve bu Y isimli arkadaş kendi üzerine düşen kısımı yapmadığı için, akşam yemeğinde, Y orada yokken bi anda oda arkadaşım bana patladı. Çünkü benim uyarmam lazımmış, bakmam lazımmış, ben de koca insan ben niye kontrol edeyim derken konu salak saçması şeklinde uzadı ve kavga ettik. Üzerime yürüdü küfürler neler neler.
Ben yine de koordinatörüme hiçbir şey demedim. Ama bir problem olduğunu anlayınca ve uzun zaman birbirimize katlanmak zorunda olduğumuz için, bizim için grup terapileri ayarladı sorunu çözmek için. Hep beraber çok emek verdik saatler harcadık. Sonunda bu arkadaşım, kişisel bir şey olmadığını beni incitmek istemediğini söyledi. Özür diledik ve konuyu bir daha açmamak üzere söz verdik birbirimize. Çünkü dedi ki, bu beni yaralıyor, bir daha kavga hakkında konuşmak istemiyorum. Hepimiz tamam dedik konu kapandı. Çok güzel bir yaz geçirdik hep beraber çalıştık. Ama ara ara laf sokmalar saçma sapan davranmalar tabi ki bitmiyor.

Mesela, arkadaşlardan biri, bir yere gitti.Dönünce, nasıl geçti iyi misin diye konuşurken bu geldi dedi ki hahhh sonunda konuşacak birisini bulmuşsun dedim ne alaka ne demek bu?? İşte konuşuyorsun konuşacak birini bulmuşsun dedi. Ben de ne dediğini anladım, anlamı ne bunun diye sordum. O da günlerdir ben telefonda konuşuyordum benimle konuşamadın başkasını bulmuşsun haha dedi. Ben de hiçbir şey demeden odayı terkettim. Sanki ben insanlarla konuşmak için ölüyorum ama kimse beni takmıyor gibi davrandı. Örneğin, bir şey alırım, ne gerek vardı bilmem ne der. Moral bozar bir sürü kulp bulur. Umursamam ben pek.Sonra gider kendi bir şey alır çok mutlu olur ahhh kendimi şöyle seksi hssediyorum böyle güzelim şöyle güzel oldum diye övünür.

Son olay da şu; markete gittik bir gün hep beraber ortak kullandığımız bir kaç şeyi almak için. Neyse ben kendime 2 tane poğaça aldım. Kartla ödedim, çıkarken güvenlik beni çevirdi, ben de telefondan ödediğimi gösterdim ama adam kendi dilinde konuşmaya başladı. Ben de sizi anlamıyorum, ama ödedim dedim. Fişi gösterdim hala kendi dilinde bir şeyler dedi. Sonra kolumdan tuttu ve beni self kasalara götürdü işte fişinizi gösterin yazıyor orada ee gösteriyorum ama bakmıyor. Gerdi beni adam saçma sapan davranışlarıyla ben de kızların yanına gittim adama fişi gösterdiğimi ama beni bırakmadığını söyledim. Onlar da gelince kapıda bu sefer hepimizin fişine baktı o zaman ama ben çok sinirlendim beni orada tutup zor duruma soktuğu için. Ben de fişi uzatınca elinden sinirle aldım sağolun dedim. Arkadaşlardan biri dedi ki, garip bi adamdı takılma vs. Bu diğerleri adama kötü davrandın adamı yanlış anladın vs dedi.ben de olayı anlatıyorum heyecanlı heyecanlı kızlar diyorum iki poğaça çalacak değilim gösteriyorum fişe bakmıyor kasaya sürüklüyor beni vs. Bu oda arkadaşım, bi anda tamam tamam bana saldırma dedi ben de ne alaka dedim. Sustum ama olay çıkmasın diye. Neyse 5 dakika sonra tekrar adamı görünce başladılar aslında iyi birisi de sen yanlış anladın, iletişimsizlik oldu.ben de dedim evet iletişimsizlikten kaynaklandı. Neyse bu oda arkadaşım, diyor ki belki sana arka kapıyı göstermek istedi, böyle yaptı belkş şöyle yaptı ben de o an salak gibi tekrar olayı heyecanla anlatıyorum panik oldum, terledim vs diye. Bu da bana demez mi lütfen çığlık atmayı kes, benim ne kadar derdim var biliyor musun stresliyim bilmem ne. Şok oldum. Üstüne bir de gerçekten, kendisi konuşmayı çok sever ve sürekli sıkıntılarını paylaşır ben de salak gibi dinlerim hep. Ben de bu olay üzerine daha hiiiiç konuşmuyorum.

Y adlı arkadaşla problem, başka bir şehre seyahate gittiğimizde oldu. Öncelikle kendisi oda arkadaşına inanılmaz düşkün, bunu konuyu anlamanız için yazıyorum yoksa beni ilgilendirmiyor ikisinin arasındaki diyolog.
Şimdi biz gittik başka bir şehre proje için, oradaki partnerlerimizle iş yapacağız. Bir yere yetişmeye çalışıyoruz, ve aynı anda orada olmalıyız bunlar önden önden gidiyorlar yolu bilmedikleri halde kol kola, arayı açınca partnerler ya arar mısın geri dönsünler diyor. İşte sürekli arkalarından ya o taraf değil bu taraf.Neyse artık gün sonu, ben gerildim biraz bu olanlara, neyse bu Y isimli arkadaş kendi oda arkadaşına bir şey dedi, ben de projeyle alakalı diye düşündüm o an ve ne olduğunu sordum, o da bana ben seninle değil onunla konuşuyorum dedi, ama mimik yapıyor yüzüyle de itici bir şekilde. Ben de anladım ama projeyle ilgili sandım dedim, o da ben onunla konuşuyorum onun adını söyledim dedi. O an inanılmaz sinirlendim Tamam! Dedim hiddetli bir şekilde, bu sefer onun yaptığı mimiği abartarak yaparak.Neyse bastım yürüdüm gittim.
Ertesi sabah da yine hep beraberiz partnerlerle, ve yürüyoruz aynı anda belli bir saatte bir yerde olmamız lazım. Yolu da bilmiyorlar. Bunlar kimseye bir şey demeden, başka yöne saptılar diğer partner seslendi duymayınca ben seslendim, dönüp aa kahve almak istedik de dediler. Ben de gittim yanlarında, kahvaltılık bir şeyler aldılar ve onu da proje bütçesinden ödediler.
Ben de o esnada patlayarak dedim ki, lütfen bir şey yaparken bana da haber verin. Orada tartışma çıktı. Ben de sakindim demiyorum.
Ben dedim ki, yaptığınız çok kaba bir yere yetişmeye çalışıyoruz “grupça” siz başınıza buyruk kimseye dönüp bir şey demeden, kahve almaya gidiyorsunuz geride kalan 3 de sizi bekliyor bu normal mi insan der ki, kahve alacağız sizde ister misiniz ha isteyen gelir istemeyen gelmez de bi söyleyin nereye gittiğinizi işe yetişmeye çalışıyoruz burada dedim. İşte tartışma esnasında asla kabul etmediler. Sonradan diğer arkadaş bunun kaba olduğunu kabul etti. Evet söylemeliydik dedi. Bu Y isimli arkadaş ise, hayır problem yok. Biz dün söylemiştik o an bi daha söylemek gereksiz bilmem ne diye uzattı. Sonradan da önceki kavgayı yüzüme vurup onun yüzünden çıkmış olmasını umursamayarak sen herkesle problem yaşadın dedi. Ben de, kız bana senin yüzünden patladı dedim. O da bana mimikler yaparak karşılık verdi(hani he he konuş konuş) gibi… o an baya yükseldik terbiyesizleşme falan dedim. Konuşmuyoruz ve bana inanılmaz tripli.
Ve öyle anlamıyorum ki bu insanı, beraber kişisel çok vakit geçirdik 4 farklı ülke ziyaret ettik. Böyle olması beni gerçekten çoook üzüyor. En başta dediğim gibi diyorum boşver o kadar günün hatrına konuş çöz enayi gibi de olmak istemiyorum.

Psikiyatriye de gittim çünkü bu durum psikolojimi de inanılmaz kötü etkiledi. Psikiyatrist de dedi ki, kendi ülkenden uzaktasın, burada güvenebileceğin kimse yok başka arkadaşın yok bu kızlardan başka bu durumu çözmelisin. Konuşmalısın. Bir yandan da kendime yediremiyorum. Napsam bilemedim… siz olsanız napardınız?
Boşver madem gidiyor bir daha nerede göreceksin muhatap dahi olma

böyle insanlarla bir seyler duzeltmeye falan calismayin. Hemen siradaki insana gecin. Insandan bol bisey yok. Tüm dikkatinizi de bu insanlara vermişsiniz. Insanlar yurtdışına çıkalım diye kendini parçalıyor . Siz yurtdışındaki bir yılınızı, sen ben tartışmalarıyla geçirmiş oldunuz. Verimli bir , bir yıl oldu mu sizce?

böyle insanlarla bir seyler duzeltmeye falan calismayin. Hemen siradaki insana gecin. Insandan bol bisey yok. Tüm dikkatinizi de bu insanlara vermişsiniz. Insanlar yurtdışına çıkalım diye kendini parçalıyor . Siz yurtdışındaki bir yılınızı, sen ben tartışmalarıyla geçirmiş oldunuz. Verimli bir , bir yıl oldu mu sizce?
Valla bunlar haricinde gayet de verimliydi

ama yeni insanlarla tanismadiginizi yazmışsınız, tanışabilirdiniz. Oraya özgü hobiler, geziler deneyebilirsiniz. Onlarla tartışmalı kaldığınız icun musunuz düşmüş ve başka bir şey yapamaz olmuşsunuz, ben öyle anladim
Ay olur mu öyle şey ya tabi ki yaptım. Başka insanlarla da tanıştım ama yüzeysel kaldı bazıları. Mesela bir kısmıyla da yakın ilişkiler kurdum ama onlar başka şehirlerde yaşıyor ve benim şehrime geldikçe buluşuyoruz. Ben gidiyorum yada
Sadece bu durum bu 1 son ayda daha yoğun şekilde patlak verdi ve tabi ki üzüldüm etkilendim. O yüzden çözmek değil de, vedalaşmak istedim çünkü bu saatten sonra çözülecek bir şey değil. Neyse buradan da aldığım yorumlara göre vedalaşmak da gerekli değil

Ay olur mu öyle şey ya tabi ki yaptım. Başka insanlarla da tanıştım ama yüzeysel kaldı bazıları. Mesela bir kısmıyla da yakın ilişkiler kurdum ama onlar başka şehirlerde yaşıyor ve benim şehrime geldikçe buluşuyoruz. Ben gidiyorum yada
Sadece bu durum bu 1 son ayda daha yoğun şekilde patlak verdi ve tabi ki üzüldüm etkilendim. O yüzden çözmek değil de, vedalaşmak istedim çünkü bu saatten sonra çözülecek bir şey değil. Neyse buradan da aldığım yorumlara göre vedalaşmak da gerekli değil
evet boşverin. Bundan sonra yapabileceginuz, olumlu islere bakın.

X