Nasil mucadele edilir?

Çok yoruldum artık, 10 yili deviren evliliğim var, nerden başlayım bilmiyorum, skinti eşimin davranışları, benim azalan sabrım..

Aslında hiç değişmedi kendi hep aynıydı, idare eden, alttan almaya çalışan hep bendim. haliyle yaşımda küçüktü, daha küçük şeylerle mutlu olup, yaşanan sıkıntıyı çabucak unutup, sıfırdan baslayabiliyordum herseye...son iki üç yila kadar..

Soru şu ki, küsme huyu var.. küsüp odaya girer daha çıkmaz barışına kadar, ya da evde ben yokmuşum gibi davranir,Yemek hazirlarim çağırırim gelmez, ben yiyip mutfağı toplayıp çıkınca, arkamdan gelir mutfağı inadıma fazlasıyla dağıtır, kendi hazırladığı şeyleri yer. Mutfağı öylece bırakıp çıkar, arkasından onları toplarım ki bilir yemekten sonra mutfağın dağınıklığını tahammül edemediğim. İnadıma yaptığının farkındayım.

Başka bir örnek yine yemekle ilgili, yemek hazırlarım yemez, gidip disardan yemek alır kendine ve çocuklara gelir onu yer.

Odaya girerim, girdiğim odadan çıkar, zaten dağınıktir, evi o zamanlar daha fazla dağıtır.. hoşlanmadığım şeyleri inadıma yapar..

Benle iletişime geçmez, misal hepberaber birleri gitmek zorunda kaldık, anahtarı soracak, çocuğuma söyler, sor annene almis mi anahtarı tarzında... Ne kadar basit ve çocukça ya.. sinirden gülüyorum şu haline, gülerken gözlerim doluyor kendi halime. Nelerle uğraşıyorum diye..

Önceleri ben uzatmamak için, gönlünü almaya çalışır, bi çocukmuş gibi idare ederdim.. anlatırdım bak bu huyun güzel değil, yorucu, seni sevdiğim için uzasın istemiyorum dikkat et filan... napiyim elimde değil dikkat ederim Deyip birsey değişmedi tabi ki yıllardır...

Sürekli zorla kendi isteğini yaptırmaya çalışan birisi, fikir sormaz değil sorar aslında ama, sonuç yine kendi bildiğidir. Şimdi dusunuyorumda hep böyle oldu.. misal iki seçenek var, o a diyor ben b. Ben b de ısrar ettim, tamam senin dediğin olsun, ama şöyle de olursa ben sana gösteririm, o zaman karışmam tarzında. Sürekli beni manipule ediyor, Sürekli bi baskı. Dediği olmazsa küsecek biliyorum.. önceleri kesmesin diye tamam nasıl diyorsan derdim bırakırdım.. o zaman bizden iyisi olmazdı iste..meselenin de uzamamis olması beni mutlu ederdi..

Yakın zamanda bir araba mevzunun oldu.. ikinci arabayı almak istiyorum, kendimin kolay kullanacağı, daha ufak, daha uygun fiyatlı, kazaz maddi hasat kaygısı olmadan rahat kullanacağım uygun bir araba.. halihazırda altımızda üst seçmeni denilecek bir araba var. Kendisinin kullandığı. Bende arada kullanıyorum ama rahat değilim.. neyse dedim ufak bir araba istiyorum bütçemiz dahilinde, o da ısrarla arabayı satip elimizdeki parayıda ona ekleyip modeli yükseltmek istiyor, otomatik istiyorsan da otomatik olacağım sen de rahat kullan diyor..
İkna edemiyorum ya, dort bes aydir bir ileri adım atamıyorum.. niyetimi bildiğimi halde sürekli bana psikojik baskı.. satıp almak istediği arabaların resmini atıyor.. vay bende rahat sürer misim.. ucuz araba almaya gerek yokmuş.. benimde iyi arabaya binmemi istiyormuş..

Ya ben bunda bir iyi niyet göremiyorum daha önce ki yaşadıklarımdan dolayı.. yedisinde eskisinden değilim ben.. kendime ait ufak bir arabam olsun istiyorm ben.. zaten direksiyonum ilerleyince benimde niyetim daha iyi bir arabaya binmek..
Bu konuda beni düşündüğünü zannetmiyorum, yine kendi dediğini yaptırma zoru, kaldığı bu arabayı alalı daha bir yıl olmadı.. Ne gerek var diyorum ya, çok severek isteyerek aldı.. Sen istediğini kullan ben istediğimi diyorum..

Bir de şu huyu var ondan bahsetmedim. Sürekli bir uğraşıyorsun istiyor.. Bu araba meselesi de öyle onun için.. beni ikna etse arabayı değiştirmek için uğrasa girecek, yeni bir hevesi olacak, e birazda model yükseldiği için gösteri yapacak...

En son ki olayımız bu oldugu için bunu anlattım. Şu anda da bu mesele yüzünden konuşmuyoruz zaten.. artık bende alıştım konuşmamaya, eskisi gibi ikna çabam yok. Yoruldum.. ama sinir oluyorm yukarıda anlattığım davranışlarına.. hafta sonu da isim olsa da çıksam gitsem diyorum..evde suratını görmemek için...

Dert, iç dokus ne derseniz deyin.. fikirlerinizi eksik etmeyin..okurum, cevap yazarım..
Aynı durum benim nişanlımda vardı. İstediği olmayınca küsme, konuşmama, uzaklaşma. Sorsan kavgadan kaçıyorum derdi. Ama asıl sorun kavga çıkaran sensin. Kendimi niyetimi anlatmaya çalışsam dinlemezdi. Hep beni suçlardı. Kendisi bencil ve egoist davranışlar sergilerdi. Bana yansıtırdı sen böylesin diye. Açıkçası devam etseydik sizin evliliğinizde kendimi gördüm. O yüzden zaten artık eski nişanlım. 2 gün önce ayrıldım. Ne kadar doğru karar verdiğimi bu hikayeleri okuyunca daha net görüyorum

Aynı durum benim nişanlımda vardı. İstediği olmayınca küsme, konuşmama, uzaklaşma. Sorsan kavgadan kaçıyorum derdi. Ama asıl sorun kavga çıkaran sensin. Kendimi niyetimi anlatmaya çalışsam dinlemezdi. Hep beni suçlardı. Kendisi bencil ve egoist davranışlar sergilerdi. Bana yansıtırdı sen böylesin diye. Açıkçası devam etseydik sizin evliliğinizde kendimi gördüm. O yüzden zaten artık eski nişanlım. 2 gün önce ayrıldım. Ne kadar doğru karar verdiğimi bu hikayeleri okuyunca daha net görüyorum
Tebrik ederim sizi erken görüp ayrılma cesareti gösterdiğiniz için en doğrusunu yapmışsınız başta neyse evlenince 2 katı çocuk olunca 4 5 katı oluyor

Konunuzu okudum diyecek hiçbirşey de çözüm de bulamadım sizin için sadece artık bende dert sahibi oldum buraları okuyarak hep olumsuz evlilikler bende 19 yaşında bir evlilik yaptım 20 de ayrılık kararı aldım 22 yaşındayım evliliğim çok çok çok kötü geçti sizin anlattiklariniz solda sıfır kalır ve burdan bir çok olumsuz paylaşımlar görüyorum eskiden hayalim bir kızımın çocuğumun falan olmasıydı biri tarafından sevilip sevmekti ama sadece son bir ayda hiç umudum kalmadı diyebilirim bu arada eşiniz gerçekten çok yorucu küsen erkek kadar yoran başka birşey yok adil yıldırım küsen erkek videosunu izlemenizi öneririm
sizce de çok genç yaşta evlilik yapmamışmısınız? 19 yaşındakiler sağda solda geziyor okulunu okuyor ve daha çok gençiniz hayaliniz evlilik cocuk sahibi olmak olmamalı. yaşınız gençken kendizi geliştirip kariyer sahibi olun hayat amacı evlenmek olmamalı üzüldüm halinize lütfen kendinize yazık etmyin gezin tozun insan tanıyın etkinliklere katılın. siizn yaşınız ciddi ilişki yaşı dahi değil bana sorarsanız. ayrıca aceleniz neydi de 19 yaşında evlendiniz

Tebrik ederim sizi erken görüp ayrılma cesareti gösterdiğiniz için en doğrusunu yapmışsınız başta neyse evlenince 2 katı çocuk olunca 4 5 katı oluyor
Teşekkür ederim. Şu an üzülüyorum hayatımda cidden değer verdiğim evlilik aşamasına geldiğim birini kaybettim. Bir daha birini bul tanış sev değer ver güven bu aşamaya gel cidden o kadar yorucu ki. Bunu başaramayacağımı düşünüyorum. Aslında üzüntüm biraz bundan. Yoksa o kişiyle olmayacağını ve doğru karar verdiğimi kabullendim.

Teşekkür ederim. Şu an üzülüyorum hayatımda cidden değer verdiğim evlilik aşamasına geldiğim birini kaybettim. Bir daha birini bul tanış sev değer ver güven bu aşamaya gel cidden o kadar yorucu ki. Bunu başaramayacağımı düşünüyorum. Aslında üzüntüm biraz bundan. Yoksa o kişiyle olmayacağını ve doğru karar verdiğimi kabullendim.
Allah karşınıza daha iyi insanlar çıkarsın elbette uzuluyorsunuzdur ama inanın evlenseniz daha beter oluyor ve bir ömür hayatınızı etkiliyor benim eşim de nisanliylen gerçek yüzünü gösterdi ama ben ayrılmaya cesaret edemedim anneme söyledim el içine çıkıldı olmaz dedi düzelir dedi 22 yaşındaydım evlendiğimde ve çok bilinçli biri değildim ama ne oldu 7 senedir sürekli kavga küslük şimdi de kurtulmaya çalışıyorum annem hala geçmiş karşıma ben o zamanlar anlamıştım onların ne olduğunu diyo ya anladın o zman kızım bu insanlarla ömür geçmez diyip uyarsaydin ya en azndan nisan atmış olurdum ortada bir çocuk kalmamış olurdu.

Allah karşınıza daha iyi insanlar çıkarsın elbette uzuluyorsunuzdur ama inanın evlenseniz daha beter oluyor ve bir ömür hayatınızı etkiliyor benim eşim de nisanliylen gerçek yüzünü gösterdi ama ben ayrılmaya cesaret edemedim anneme söyledim el içine çıkıldı olmaz dedi düzelir dedi 22 yaşındaydım evlendiğimde ve çok bilinçli biri değildim ama ne oldu 7 senedir sürekli kavga küslük şimdi de kurtulmaya çalışıyorum annem hala geçmiş karşıma ben o zamanlar anlamıştım onların ne olduğunu diyo ya anladın o zman kızım bu insanlarla ömür geçmez diyip uyarsaydin ya en azndan nisan atmış olurdum ortada bir çocuk kalmamış olurdu.
Çok üzüldüm. Geçmiş olsun cidden Allah sabır versin. Ben daha nişanlılıkta yapamadım. Peki siz nişanlılıkta nasıl anladınız? Neler yaptı nasıl belli etti?

Çok üzüldüm. Geçmiş olsun cidden Allah sabır versin. Ben daha nişanlılıkta yapamadım. Peki siz nişanlılıkta nasıl anladınız? Neler yaptı nasıl belli etti?
Benim eşim çok paracidir derdi idi para altındır bunu akrabaları da söylerdi zaten ama ben bunun bir hastalık olacağını hiç düşünemedim sebep ne hiç hatırlamıyorum bile ama biz sürekli kavga ederdik yani eşim bana hep kuserdi konuşmazdı biz nikah gününde küstük doğru düzgün bir fotomuz yoktur düğünde küstük videolarda belli eve eşya alındı küstük benim istediğimi yapmazdı kendi ne derse yapardı yani düğün arifesi 1 ay hep küs geçirdik hep tartıştık. Düğün altınlarını almaya gittik ben bi çerçeve beğendim iste illa almam onu bozdurunca değer kaybeder diye orda kavga ettik illa değer kaybetmeyen cumhuriyet alcakmisim bilezik konusulmustu 6 tane. Ben gramı fazla olandan aldım diye 6 değil 5 bilezik aldı kuyumcuda resmen birbirimize girdik. Yanımızda babalarda var tabi çıktık kuyumcudan eşim ve babası karşı kaldırımda yürüyor biz diğer kaldırımda ben o an o nişanı atmadigima çok pişmanım iste

Benim eşim çok paracidir derdi idi para altındır bunu akrabaları da söylerdi zaten ama ben bunun bir hastalık olacağını hiç düşünemedim sebep ne hiç hatırlamıyorum bile ama biz sürekli kavga ederdik yani eşim bana hep kuserdi konuşmazdı biz nikah gününde küstük doğru düzgün bir fotomuz yoktur düğünde küstük videolarda belli eve eşya alındı küstük benim istediğimi yapmazdı kendi ne derse yapardı yani düğün arifesi 1 ay hep küs geçirdik hep tartıştık. Düğün altınlarını almaya gittik ben bi çerçeve beğendim iste illa almam onu bozdurunca değer kaybeder diye orda kavga ettik illa değer kaybetmeyen cumhuriyet alcakmisim bilezik konusulmustu 6 tane. Ben gramı fazla olandan aldım diye 6 değil 5 bilezik aldı kuyumcuda resmen birbirimize girdik. Yanımızda babalarda var tabi çıktık kuyumcudan eşim ve babası karşı kaldırımda yürüyor biz diğer kaldırımda ben o an o nişanı atmadigima çok pişmanım iste
Evet bu dönem maddiyattan ötürü çok tartışma oluyor. Benimki de cimri değildir alır eder ama biraz hesapçı kitapçıdır gerçi bu dönem öyle olunması gerekiyor ama biz de bu eşya takı derken sorunlar yaşadık.

X