Bebek Beslenmesi oğlum için yardımcı olurmusunuz

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

hale1903

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2009
419
4
35
merhaba bayanlar benım 10 aylık bir oglum var ve sureklı kabız oluyor.artık dışkısını yapmaktn bile korkuyor..üç aylıkken emmeyı bıraktı.zorladım ama gögsumu almadı.mecbur mama ve cici bebeyle buyuttum ama ölee katı şekilde degıl bıberonuna yarım süt yarımda su katıorum ve sadece bır tane cici bebe atıyorum az bırseyde zeytınyagı ve hala baş edemedım kabızlıgıyla ..artık ınanırmısınız dışkısını yaparken hem kanıyor hemde çatlama derecesıne gelıyor ağlaya ağlaya zorla yapıyor..doktora gıttım.,ilaç verdı kullandım gecer gıbı oldu ama tekrarladı ne yapmam gerekıyor.bilgisi olan varsa yardım etsın.ogluma ömür boyu ilaç mı ıcırecegım kabız olmasın dıye.evde yapılan yontemler yokmu acabaa.teşekkür ederim simdiden

Canım aynı sorun bende de vardı. Zeytinyağı gibi bir fitil vardı onunla ancak yaptırabiliyorduk sonra bir doktor sebze çorbası tarifi verdi onu yapınca kendi kendine zorlanmadan yapmaya başladı şükür. Onu tarif edeyim aklımda kalanlarla 1 litre suya zeytinyağı,100 gr kıyma ve birer tane marul yaprağı kabak domates patates maydanoz biraz semiz otu falan katıp karıştırıyorsun süzüyorsun 2 gün boyunca dolapta kalmak şartıyla kullanabilirsin. gelelim 3 ölçek mamaya bir ölçek tarhana katıp kaynat içine bu sebze karışımından iki yemek kaşığı kat ve yedir hergün ok.

Son düzenleme:
gecmıs olsun...
bı cocuk cerrahı ıle gorusmeyı denedımız mı.
5.5 aylık kızımda doguştan anal darlık vardı. kakasını yapamıyor sureklı aglıyor ıkınıyor uyuyamıyor ve sureklı poposu catlıyordu. oylekı gaz bıle cıkaramadıgı zamanlar oldu. doktorumuz cocuk cerrahıye yonlendırdı. poposu olması gereken açıklıga sahıp degılmıs. 3 katı dardı. 5 ay tedavı gordu kızım. bujı ve sıcak oturtma banyosuyla poposunu açtık. sımdı olması gereken acıklıga ulastı. 15 gun once tedavıyı kestık ve cok sukur kendı kendıne kaka yapmaya basladı. bazen gunde 2-3 kere bıle yapıyor.
demem o kı senın oglunda da bu var demıyorum,ama bı cocuk cerrahısıne goturmenı tavsıye ederım.

çocuğunuzun kabızlığı normal kabızlığı geçmiş artık. hemen bi cerraha götürmelisiniz.

geçmiş olsun hale 1903
benimde 8 aylık bie bebeğim var ..bizde kabızlık sorunu yaşıyorduk..ben doktorumuzla görüşmemde bunu danıştım .. sebze çorbaları yaparken patatesi çok sık vermememi kabağı bol tutmamı önerdi..bende çok sık kabaklı çorba yapıyorum..gerçekten bağırsakları çalıştırıyor..zeytinyağını çorba piştikten sonra bolca koyup karıştır ve yedir bebişine..patates,pirinç,muz,bisküvi,havuç bunların miktarlarını çok az tutmaya çalış..ayrıca pirinç yerine bulgur vermen daha iyi olacaktır.ayrıca bebeğin hareketsizse onu oyunlar oynatarak hareketlendir ve çok sıkıntı çektiğinde de zeytinyağıyla karnına saat yönünde hafif bastırarak masaj yap..
son olarak da kabızlıktan dolayı makatında çatlak oluşmuş olabilir..acıdığından dolayı kendisini sıkıyor ve kakası gelince ağlıyordur..bunun içinde bana iki merhem vermişti, karıştırıp sürüyordum..dr. una danışırsan doğru yönlendirecektir..
acil şifa dilerim bebişine

çok tesekkur ederım tavsiyelererınız ıcın benım oglum malesef sebze corbalarını yemıyor daha dogrusu hıc bırsey yemıyor sadece bız yemek yedıgımızde agzına verırsem tadını sevrse bır kasık ancaa gece ıctıgı sutten dolayı kabız oldugunu sanıyorum normalde yemek fazla yemıyor.beyta canım yaa yaptıgın su kabaklı corbanın tarıfını verırmısın nasıl yapıcam yedırmeye calısıcam

Arkadaşım senin acil bişeyler yapman lazım kanama uzun zamandır varsa çocuğa ciddi problemler yaşatmadan bak sana birkaç tavsiyem daha var benim iki bebeğimde de oldu ve ben bu konularda uzmanlaştım birincisi: Arkadaşların dediği gibi bir cerrah baksın ve yırtıklık için en azından ilaç kullan biz bepanten ve anestol(ağrı kesici) kullanmıştık bepanteni içine kaçırarak sürmelisin ayrıca kabızlığın neden olduğu tiroit hormonlarını kontrol ettir bu çok önemli bak eğer düşükse bu bebeğin zekasının da düşük olduğunu gösterir sonra süt sıcakken içilirse ishal soğukken içilirse kabız yapar ama bizler içirene kadar soğuduğu için zaten bebeğe sıcak veremezsin direk kabızlık nedeni ayrıca yine önemli bir mevzu inek sütü 1 yaş altı için uygun değil ancak bebek sütü kullanabilirsin 0-12 ay arası olanlar var ya. Eğer mama kullanıyorsan Aptamilin Conformil mamaları var tadı kötü ama kabızlığı engelliyor bol bol mama ya da sütüne kayısı kat ezerek püre halinde kat kışında kuru kayısı kullan bol bol meyve yedir sebze yedir bak benim tarif ettiğim sebze çorbası birebir tamamen kaldırdı problemimizi ama sen 3 kaşık kat göreceksin....
Yemek yememe problemine gelince valla ben aslında yanlış yapıyorum farkındayım ama uyutup biberonla dikkatli bir şekilde veriyorum meme emer gibi emiyor böylece hem dahada güzel uyuor normalde ne yaparsam yapayım yediremiyordum uyanıkken ağzını açtıramıyordum şimdi çok ta rahat oldu ama tekrar söyliyim çok dikkatli soluk borusuna kaçabilir yedirdiğin. Zamanla daha kalın şeyler yemeyede başladı biberonla devam ediyoruz şimdilik bakalım Mevla ilerisi için neyler.....
Tekrar geçmiş olsun....

Son düzenleme:
çok tesekkur ederım tavsiyelererınız ıcın benım oglum malesef sebze corbalarını yemıyor daha dogrusu hıc bırsey yemıyor sadece bız yemek yedıgımızde agzına verırsem tadını sevrse bır kasık ancaa gece ıctıgı sutten dolayı kabız oldugunu sanıyorum normalde yemek fazla yemıyor.beyta canım yaa yaptıgın su kabaklı corbanın tarıfını verırmısın nasıl yapıcam yedırmeye calısıcam

canım ben kabaklı çorbaya...1 tane sakız kabak (yani yeşil olandan ) yıkayp rendeliyorum..azıcıkta pirinç ekliyorum..üzerine kadar su koyup iyice yumuşayıncaya kadar pişiriyorum..ocaktan alınca bolca yani yarın çay bardağı kadar zeytinyağ koyuyorum..blenderdan geçiriyorum..ve yediriyorum..benimde kızım sebze çorbalarını sevmiyor ama enteresan kokulu bu kabağı yiyor..birde hero baby nin kabaklı pirinç çorbasıda aynı..yedikten sonra çıkıyor kızım tuvalete..bizim doktorumuzun tavsiyesi kabak..birde diyorki zeytinyağını bolca dökün hiçbir zararı yok..öyle bir kaşık falan değil yani..bu arada doktorumuz cerrahpaşa prof. larından...

çok teşekkürler hepınıze ılgılendıgınız ıcın suan oglum ıyı doktora goturdum yıne ılac yazdı kullanıyorum suan duzeldı bay bay yınede verdıgın tarıfı uygulayacagım verdıgım sutten oluyormuss sgece bırde sogudugu ıcın daha cok kabızlık yapıyormus..dıkkat edıcem artık tesekkurler hepınıze

gecmıs olsun...
bı cocuk cerrahı ıle gorusmeyı denedımız mı.
5.5 aylık kızımda doguştan anal darlık vardı. kakasını yapamıyor sureklı aglıyor ıkınıyor uyuyamıyor ve sureklı poposu catlıyordu. oylekı gaz bıle cıkaramadıgı zamanlar oldu. doktorumuz cocuk cerrahıye yonlendırdı. poposu olması gereken açıklıga sahıp degılmıs. 3 katı dardı. 5 ay tedavı gordu kızım. bujı ve sıcak oturtma banyosuyla poposunu açtık. sımdı olması gereken acıklıga ulastı. 15 gun once tedavıyı kestık ve cok sukur kendı kendıne kaka yapmaya basladı. bazen gunde 2-3 kere bıle yapıyor.
demem o kı senın oglunda da bu var demıyorum,ama bı cocuk cerrahısıne goturmenı tavsıye ederım.
Merhaba buji tedavisi ni biraZ anlatır mısın nasıl kullandınız nasıl bişey buji benim oğlum da 6 aylık hala Kendi yapamıyor çok çaresizim 😟

Merhaba buji tedavisi ni biraZ anlatır mısın nasıl kullandınız nasıl bişey buji benim oğlum da 6 aylık hala Kendi yapamıyor çok çaresizim 😟
Merhaba, konu 10 yıl evvel açılmış, şuan daha yeni tedavi yöntemleri olabilir. Bağırsak problemlerini ciddiye almak lazım. Burda vakit kaybetmek yerine bebeğinizi iyi bir cocuk doktoruna hatta cocuk cerrahiye bi gösterin