Okul Öncesi

Merhaba herkese,

Bir sorum var okul öncesi ile alakalı.
Oğlum anaokuluna gidiyor 6 yaşında.
Normalde Eylül'de ilkokula başlaması gerekiyor fakat şuan farklı bir sürece girdik bugün, psikolog testler vs ertelenebilir bir durumu var.

Okullar genelde ilk gorustugunuz gibi gitmiyor. Büyük bahçeli bir anaokuluna gidiyor oğlum bahçesinde hayvanlar var kütüklere oturup ders yapabiliyorlar her zaman değil.
Genelde dergi işliyorlar. Okulun bir uygulamasi var ara ara resim koyuyorlar ordan goruyoruz ama okadar. Genelde görsel sanatlar (resim sadece) bazen spor hocasiyla yaptıkları sporlar parkur kuruyorlar, ingilizce dersi var onda da genelde resim yada küçük etkinlik yapıyorlar.
Yani herhangi bir bilgi verilmiyor günlük şekilde.
Okulda başka ne yapıyor nasıl konuşuyor kendini ifade edebiliyor mu diye.
Çoğunlukla resim yapıyorlar. Hani bazı okullarda baya etkinlikler deneyler vs yapıyorlar merak ediyorum sizin çocuklarınız okulda neler yapıyor? Mesela okul psikologu her ay ailelerle görüşme yapacağız dedi kayıt olurken sadece bir kere görüştü ona göre herşey normalin üstünde. Daha da görmedik bir bilgi almadık.

Eğer bu yıl da anaokuluna gitmesi durumu olursa ona göre karar vermek istiyorum (umarım yine uzaktan eğitim olmaz)
Çünkü bazı gozlemlerimiz var uzman psikolog götürdüğümuz kişi ve oğlumla konuştuğunda bazı şüpheleri var, bunları ogretmeninin farketmemesi imkansız dedi. Bu yüzden soruyorum.
Ne gibi şüpheleri var

Eğer gelişiminde şüphe ediyorsanız iyi bir cocuk psikiyatristibe gösterin

Anaokulları farklı eğitim ekollerini benimseyebilir.
Biz çoklu zeka kuramı üzerine kurulmuş bir program yürütüyoruz.
Montessori okulları var, Reggio eğitimi veren okullar var, daha klasik sistem benimseyen okullar var.
Bunları kayıt esnasında sorup öğrenmek ve ona göre karar vermek lazım.

Biz her gün çocuklara serbest, yapılandırılmamış oyun için zaman ve fırsat tanıyoruz.
Branş derslerimiz var.
ZeKare adlı bir materyal kullanıyoruz ve haftada 3 gün kodlama etkinliği yapılıyor.
Gün sonunda her öğretmenimiz otomasyona günün nasıl geçtiğini anlatan bir bilgilendirme yazar ve etkinliklerden üç beş fotoğraf yükler.
Öğretmenlerin günü zaten yoğun geçiyor, asıl işleri de fotoğrafçılık değil o nedenle ben daha fazlası için zorlamıyorum.
Düzenli bir veli iletişimi sürdürmeye çalışıyoruz.
Siz okulunuzun iletişim sıklığından ve kalitesinden memnun değilseniz yıl içinde görüşme talep edebilirdiniz.

Bu foto işi yeni moda galiba

Benim sıpa büyüdü ama o zamanlarda foto atılmazdı hatta mümkünse çekilmezdi

Etkinlik reklamı değil de çocuklara mutluluk organize edilirdi

Sözüm size değil yanlış anlaşılmasın ama beklentiler fazla görsel olmaya başladı gibi geliyor

Şimdi tüm kademelerdeki okullar instagram vs üzerinden şunu bunu yaptık şeklinde, oysa olay tek tip bilgi vermek değil de çocuğu şekillendirmek

Bu foto işi yeni moda galiba

Benim sıpa büyüdü ama o zamanlarda foto atılmazdı hatta mümkünse çekilmezdi

Etkinlik reklamı değil de çocuklara mutluluk organize edilirdi

Sözüm size değil yanlış anlaşılmasın ama beklentiler fazla görsel olmaya başladı gibi geliyor

Şimdi tüm kademelerdeki okullar instagram vs üzerinden şunu bunu yaptık şeklinde, oysa olay tek tip bilgi vermek değil de çocuğu şekillendirmek
Velilerin yoğun dijital kayıt beklentisine özel okulların reklam kaygısı eklenince iş şirazesinden çıkıyor, katılıyorum.
Bu noktada velinin beklentisini uygun argümanlarla sınırlandırırken okulun kendi bakış açısını da gözden geçirmesi gerekiyor.

Sözünüz bana da olabilir bunda kızıp kırılacak bir durum yok.
Zaman zaman hepimiz reklam-tanıtım rüzgarına kaptırıyoruz kendimizi.
Öğretmen arkadaşlara çocuklara poz vermesi için yönlendirme yapmayın, doğal kareler yakalamaya ve fotoğraf çekmeyi abartmamaya çalışın desem de onlar arasında da rekabet var ne yazık ki.
Bir de veliyi memnun etme baskısı.

Pandemiyle gelen psikolojik dengesizlikler,
mali krizler ve kurumların ayakta kalma çabası da eklenince durum değişik bir hâl alıyor.

Velilerin yoğun dijital kayıt beklentisine özel okulların reklam kaygısı eklenince iş şirazesinden çıkıyor, katılıyorum.
Bu noktada velinin beklentisini uygun argümanlarla sınırlandırırken okulun kendi bakış açısını da gözden geçirmesi gerekiyor.

Sözünüz bana da olabilir bunda kızıp kırılacak bir durum yok.
Zaman zaman hepimiz reklam-tanıtım rüzgarına kaptırıyoruz kendimizi.
Öğretmen arkadaşlara çocuklara poz vermesi için yönlendirme yapmayın, doğal kareler yakalamaya ve fotoğraf çekmeyi abartmamaya çalışın desem de onlar arasında da rekabet var ne yazık ki.
Bir de veliyi memnun etme baskısı.

Pandemiyle gelen psikolojik dengesizlikler,
mali krizler ve kurumların ayakta kalma çabası da eklenince durum değişik bir hâl alıyor.
Oğlum devlet anaokulunda. Toplu resimlerini mümkün olduğunca yollamıyorlar. Çocuk istismarına açık olduğu için, resimlerin yollanabilmesi için özel imza verdik.

Tek tek sürekli resimlerin çekilmesi de bayağı uzun bir iş. Bunun için de özel bir personelin olması gerekiyor sanırım.

Oğlum devlet anaokulunda. Toplu resimlerini mümkün olduğunca yollamıyorlar. Çocuk istismarına açık olduğu için, resimlerin yollanabilmesi için özel imza verdik.

Tek tek sürekli resimlerin çekilmesi de bayağı uzun bir iş. Bunun için de özel bir personelin olması gerekiyor sanırım.
Biz de kayıtta izin belgesi imzalatıyoruz.
Keşke tamamen yasaklansa çocukların fotoğraflarının yayınlanması.
Herkesin elinde akıllı telefon varken bunun önüne geçmek çok zor biliyorum ama bir ümit işte.

Hayır bende bol bol faaliyette bulunsunlar istiyordum.

Pandemiden dolayı okulların bir açılıp bir kapanması ve hastalık durumları yüzünden toplasanız 5 ay okula gitmiştir. psikolog da aynı şeyi söyledi çocukları oturtup resim yaptırmak kolaylarina geliyor benimde okulum vardı çocuklar ve velilerle çok güzel iletişim kuruyordum fakat öğretmenlerden illallah ettim dedi.
Bu sene tabi normal dışı geçti hepimiz için ama yinede sanki vakit dolsunda nasil dolarsa dolsun kafasında bir kurum bu.
Daha kücük yas grubuna bile uymaz bu anlattıklarıniz ki 6 yaş için yetersiz kesinlikle.

Ben de arayıştayım da bu sene için. Teşekkür ederim 🙏🏻
Ekim doğumlu benimde kızım ilk okul mu anaokulu mu kararsizim acele etmeyin diyen öğretmen çok. Kızım 2 yarim donem krese gitti bu yıl gondermedik anaokuluna zaten bir açılıp bir kapandı bizde riskli olduğundan göndermedik. Siz 1.sınıf mi arastiriyorsunuz

5 ve 6 yaşında olan çocuklarım aynı kreşte farklı sınıflarda kendi yaşıtları ile eğitim alıyorlar. Senenin başında yaşlarına uygun eğitim seti aldırdılar. Her gün düzenli olarak setlerinde bulunan konuları işleyip ayrıca el becerisi, oyun, kodlama ile ilgili etkinlikler yapıyorlar. Her yaptıkları aktivitenin resimlerini düzenli olarak öğretmenleri gönderiyor.

6 yaşında ki çocuğum ayrıca harfleri, 5'er 5'er 10'ar 10'ar 100 e kadar saymayı ve toplama çıkarmayı öğrendi.

5 ve 6 yaşında olan çocuklarım aynı kreşte farklı sınıflarda kendi yaşıtları ile eğitim alıyorlar. Senenin başında yaşlarına uygun eğitim seti aldırdılar. Her gün düzenli olarak setlerinde bulunan konuları işleyip ayrıca el becerisi, oyun, kodlama ile ilgili etkinlikler yapıyorlar. Her yaptıkları aktivitenin resimlerini düzenli olarak öğretmenleri gönderiyor.

6 yaşında ki çocuğum ayrıca harfleri, 5'er 5'er 10'ar 10'ar 100 e kadar saymayı ve toplama çıkarmayı öğrendi.
Maşaallah

Ekim doğumlu benimde kızım ilk okul mu anaokulu mu kararsizim acele etmeyin diyen öğretmen çok. Kızım 2 yarim donem krese gitti bu yıl gondermedik anaokuluna zaten bir açılıp bir kapandı bizde riskli olduğundan göndermedik. Siz 1.sınıf mi arastiriyorsunuz
Merhaba,
Hayır ben bu sene de anaokuluna göndereceğim. Rehber öğretmeniyle de görüştüm, sınıf öğretmeni olan arkadaşlarımla da görüştüm, kimse erken gitmesini desteklemedi. Ben de bir sene daha oyun oynamasından yanayım.

Sizin için mahzuru yoksa biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

benim oğlum da iki yıl anaokuluna gitti, ilk yıl sağlık problemlerinden dolayı birkaç ay ancak gidebildi. Devamlılık açısından düşündüğümüzde hiçbir eğitim görmedi dememize rağmen çok şey öğrendi, ciddi bir ilerleme kaydetti. Okul bize direk 2.sınıftan bile başlatabilirsiniz oğlunuz çok ilerde dediği halde biz bir yıl daha anaokulu ve 1.sınıfa başlatmayı tercih ettik.anaokulumuz normal eğitim hayatına devam etmesini istediğimiz okuldu. Kar bile yağsa hergün mutlaka yarım saat açıkhavada faaliyet yaptılar. Okuma-yazmaya başlangıç dersleri oldu. İngilizce dersleri oldu. Ekoloji dersleri oldu. Çiçekler dikti, turşular yaptı, deneyler yaptı, sportif faaliyetler yaptı. Hergün öğretmenlerin gözetiminde bir ders saati boyunca serbest oyunlar oynadılar. Müsamerelere katıldı, pijama partileri yaptılar. Tiyatro oyunu sahnelediler. Şarkılar öğrendiler. Ritim dersleri vardı.
Bunların hepsi her hafta düzenli olarak uygulandı ve sınıf öğretmeni ve İngilizce öğretmeni her hafta bizimle görüştü, çocuğumuzla ilgili değerlendirmeler yaptık. Diğer branş öğretmenleri aylık raporlar verdi bize. İlk iki ay sınıf öğretmeniyle hergün görüştük. Okul pedegogumuz aylık görüşmeler yaptı bizle. Herkesin numarası vardı bizde, gerek duyduğumuzda rahatça arayabiliyorduk. Mesela oğlum kahvaltısını iyi yemediyse arayıp söylüyorlardı, yada ben arayıp ilaç saati geldi verir misiniz diyebiliyordum.
Siz neden öğretmenlerden yada okul psikoloğundan bilgi-görüşme talep etmediniz?

biz okulumuzdan fazlasıyla memnunduk, hala da öyle.
Bir yıl daha anaokuluna gidecekse daha profesyonelce eğitim veren bir okul seçmenizi tavsiye ederim
kusura bakmayın çok olmuş ama doğa okulunun hangi kapsündeydiniz? bizde doğadayız ama 1. dönem 1 kere görüşme yaptılar . birde pedogog hiç yo. baktığımda evet iyi eğitim verdiler ana sizin yazdığınız birçok şey avcılar kampüzünde yok maalesef.

X