Op.dr. Zafer Boyraz ve burun estetiği deneyimim

Luthieno

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Nisan 2022
1
0
Merhaba sevgili burun severler, son burun bükücüler ve burun gurmeleri... Onlarca doktor arasindan secim yapmaya calisirken ve emektar burnunuzun makus kaderini kafanizda canlandirirken icinizin daraldigini, beyninizin forum sayfalarinda yorum okumaktan ve instagramda doktor stalklamaktan jöle kivamina geldigini tahmin edebiliyorum. Uzulmeyin; rhinoplasty öncesi cilgin arastirma surecini uc yil boyunca surdurmus ve burun kardesligi macerasini mordor dagina (bu durumda ameliyathane mordor dagi oluyor) gidene kadar duse kalka henuz tamamlamis bir yoldas olarak sizleri cok iyi anliyor ve benim deneyimlerimi paylasmaya davet ediyorum. Kiymetlimisss o minik tatlis burnumuz sonunda bizim olabilir. Ama nasil ve ne sartlarla? Gelin beraber ayri ayri basliklarla inceleyelim.

1) Avatar secimi ve avatarin degisimine hazirlik:

Luthien kardesiniz olarak belirtmek isterim ki, piezo tekniginden tutun kendi adini verdikleri tekniklere kadar; acik, kapali hangi yontem olursa olsun doktorlarin geneli ameliyat tecrubeleri sonucu ayni bir sanatci gibi belli burun stiline ulasiyor ve onu devam ettiriyorlar. Gozlemledigim kadariyla kisiye ozel burun diye bir durum genel itibariyle soz konusu degil. Hatta zafer hoca gozlemledigim doktorlar icinde en kisiye ozel calisan doktorlardan biri ancak onun bile baktiginizda iste bu zafer hoca burnu, iste bu x kisisinin yaptigi burun diyebileceginiz oturmus bir stili vardir. Bu durumda size dusen x, y ya da z kisinin yaptigi burunlar arasindan en cok hangisinin size yakisacagini tespit etmek ve o doktora gitmek. Bunun icin kendinize photoshop yapabilir, kendinize en cok yakistirdiginiz buruna yakin burunlar yapan doktoru tespit edip kapisini calabilirsiniz. Ben instagramdaki doktorlarin fotograflarini hep bu acidan inceledim. Boylece gorunusumu, yani avatarimi degistirmeye hazir hissettim.

2) Bütçe meselesi ve doktorlarin popüleritesi:

Sevgili burun yoldaslari, instagramda uc yil boyunca saygideger doktorlarimizi takip ederken belirli araliklarla doktorlardan fiyat almis biri olarak x kisisinden ornek verecek olursam bir tanidigima 2019 civari 6 binden ameliyat yapan bir doktor alti- sekiz ay sonra fiyatini 15 bine cikarmisti. Simdi iste (2022) 30 bin civarina calismakta. Doktorlar ofislerini ilk actiklarinda daha uygun fiyatlarla baslayip ameliyat tercubeleri arttikca ve populerlestikce ucretleri arttirmaktalar. Zaman gectikce doktorun deneyimlerini de satin aldiginizi ve kendilerini gelistirdiklerini dusunursek makul bir durum ancak fiyattaki artis ivmesi sanirim biraz da doktorun arz talep iliskisi, operatorun öznel tercihi ve maalesef ki kur degisimiyle alakali. Her zaman cok fiyat veren doktor sizin icin cok iyi doktor anlamina gelmeyebilir zira 40-50 bin civarina calisip da yaptigi burunlari begenmedigim doktorlar da var. Bu tamamen sizin tercihlerinizle alakali. Begendiginiz burunlari yapan doktor icin butceniz uygun degilse beklemenizi tavsiye ederim. Zira revizyon ameliyati cok daha can sikici bir surec olacaktir. Onemli olan doktorla enerjinizin uyusmasi ve onun size verdigi guven.

3) Doktorla aranizdaki uyum ve güven

Doktorunuzla yaptiginiz ön görüşmede beklentilerinizin doktorun vaadettikleriyle uyusmasina dikkat edin. Ben sevgili zafer hocami ilk gordugumde "işte!" dedim sporcu bir kisilik ve disiplin abidesi bir başak burcu. Bu doktor ameliyat ortasinda belim bikinim agridi diye burnuma lanet okumaz, bu doktor dort saate varacak kan, göz yasi ve burun kili dolu mucadelede beni yari yolda birakmaz...:KK70: espri bir yana ben doktorumla cok iyi anlastim ve ofisinden ayrilirken bana bir arkadas gibi yaklasmasi beni cok mutlu etti. Bu yuzden kendimi guvenli ellerde hissettim. Ayrica baska bir doktorun kolayca yapmayacagi bir ozveride de bulundu ki bu bana kalsin. Demem o ki doktorunuzu sevin ve ona guvenin.

4) Gorunusunuze takintili bir insansaniz avatarinizi degistirmeyin!

Dostlar, sevgili burun kardesligi uyeleri... gozunuzu seveyim kendinize takmis, kafayi kendinizle bozmus iseniz once bir psikologa danisin ve size rehberlik etmesini isteyin. Bu ayip degil aksine olmasi gereken bir zorunluluk. Kbb uzmanlari ve estetisyenler size protez bir burun takip her gun yuzunuze yerlestirmenizi istemezler. Bu insanlar sizin organinizla calisir. Burnunuzdaki kikirdak ve dokular zamanla yercekimine yenik duser ve burun ucunuz zamanla eski kalkik halinden oturmus haline ulasir. Burun deriniz atrofiye ugrar ve incelir. Ayni yuzunuz gibi burnunuz da gunes isinlarina, atmosferin asindirici etkisine ve yercekimine maruz kalir. Estetikli burnunuzun ameliyat sonrasi sedyede en guzel acidan cekilmis haliyle kalacagini dusunmeyin. Burnunuzdaki odemi ve yuzunuzdeki dramatik degisimi kaldiramayacaksaniz ve hep daha mukemmelini isteme kisir dongusune dusecekseniz bu durum icin doktorlari suclamayin. Zaten gozle gorulur bir estetik ya da fonksiyonel kayip olursa size yardimci olacaklardir ancak doktorla estetik anlayisiniz uyusmuyorsa ve sonucu bu yuzden begenmediyseniz onceden doktorun yaptigi burunlari cok iyi analiz etmeniz gerektigini kendinize hatirlatin.

5) yenge faktörüne hazır olun!

Yengeler, yengelerimiz... her bayramda görmek zorunda kalacagimiz yengelerin ya da komsu teyzelerin elestiri dolu sözlerine ya da kinayan bakislarina hazir olun. Elestiri kaldiramayacaksaniz ve baskalarinin goruslerinden fazlasiyla etkilenen biriyseniz once kendinizi hazirlamaniz gerektigini bilin. Zira benim icin halle berry' nin estetikli burnu cok guzelken kimi icin orjinal hali cok cok daha guzeldir. Kimi icin angelina jolie' nin burnu mukemmelken digeri icin en iyisi jennifer aniston' inki olabilir. Burnunuzu begenen ve begenmeyen bircok kisi olacak buna kendinizi hazirlayin.

Sevgili burun kardesligi, dunyadaki avatariniz hep degisecek, zamanla gelisecek ve yaslanacaksiniz. Kimsenin genetik mirasindaki kodlara mahkum olmadigi ve tibbin gelistigi bu donemde yasadigimiz icin cok sansliyiz. Gelin bu sureci mental sagligimizi kaybetmeden ve kafayi burunla bozmadan gecirelim. En guzel burunlar sizin olsun.

Op. dr. Zafer Boyraz hocama yeniden emekleri ve ozverili kisiligi icin tesekkuru borc bilirim. Sevgiler...

Son düzenleme:
X