Orkidem keiki yerinden çiçek açtı

Mavi Mucize

Skolastik Türkiye'nin rönesans çiçeği...
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2022
5.128
23.262
Orkidenin keiki vermesini ben de iyi bir şey sanıyordum. Yaptığım araştırmalar neticesinde anladım ki, orkidem ölmek üzereymiş. Orkidelerin kökleri aşırı sulamadan ya da yeterli nemi alamadığından çürüdüğü zaman, gerçek bir anne gibi kendi canını feda edip, kalan tüm gayretiyle yavru orkideler (keiki) yeşertiyormuş. Benim de geçen yıl eşim doğum günümde bir orkide almıştı. Üç tane çiçek dolu budağı vardı. Yerini de sevdi, aylarca çiçeklendi ve hep çiçekli kaldı. Ta ki dalları uzayıp artık aşağı sarkana kadar. Çiçekleri tamamen solduktan sonra da sarardı ve ben de onları uygun yerden budadım. Üç dalını da budadım. Daha sonra ortasından iki tane yeni yaprak çıkarmaya başladı. Ben yeniden çiçek açacak zannederken, dallarından yavru verdi. Önce ne olduğunu anlamadım. Sonra araştırdım ve öğrendim. Fakat bunun sebebi iyi bir şey değil. Aşırı suladığım için toprağı çok ıslanmış ve kökleri hep çürümüş. Hava borusu da kurudu. Ben de toprağından çıkarıp, steril bir makasla bütün çürüyen kökleri kestim ve kestiğim uçlara da mikrop kapmaması için tarçın sürdüm. Sonra toprağına yeniden diktim ve bu kez de keiki veren daldan çiçek yaptı.
Orkideler stres yaşadıklarında öleceklerini anladıkları zaman keiki verirlermiş. Bu da, ana gövde ölmek üzere ama soyum devam etsin diye verdikleri tepkiymiş. Tıpkı bir anne gibi. Çok etkileyici bir şey ve çok soylu bir davranış. Bir çiçekten bile öğrenecek ne çok şey var.
Benim anlamadığım konu, kökleri budayınca belki canlandı ve çiçek veriyor olabilir ama, o çiçeği keikinin ortasından vermesi çok garip. Bu durum başka birinin de başına geldi mi, merak içindeyim. Herkese selamlar.

Eklentiler

• IMG_20220920_170009.jpg
    IMG_20220920_170009.jpg
    57,2 KB · Görüntüleme: 386
X