Ozonlu Zeytinyağı

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.668
28.513
59
Kullanım Alanları
1-Cilt Kırışıklıklarının Giderilmesinde ve Cildin Yenilenmesinde

Yüksek konsantrasyonda oksijen bileşikleri içeren ozonlanmış zeytin yağı; yaşlanma, sigara kullanımı, kirli hava koşulları vs. ile uzun süre oksijenden mahrum kalan hücreleri oksijene doyurur. Derinin oksijenlenmesi ve kan dolaşımını artırarak deri yaşlanmasını önler. Eş zamanlı olarak; Derinin metobolizmasını artıran enerjiyi sağlayarak tamirini ve yenilenmesini sağlar. Sağladığı oksijenlenme ile antiaging, sıkılaştırıcı, toparlayıcı ve cilt sarkmalarına karşı kullanımı olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Kullanım Şekli:

Temizlenmiş nemli cilde sabah ve akşam masaj ile uygulanması yoluyla kullanılır. Kullanımından sonra en az 2 (iki) saat başka bir ürün ve su ile cilt temas etmemelidir.

2-Selülite

Ozanlanmış yağın deri ile temasında içerisinde bulunan zengin penoksitlerden açığa çıkan oksijen ile deri oksijenlenmesi ve kan dolaşımının artması sonucu selülitlerin görünümünde gerileme ve yeni selülit oluşumunu önleme etkisi bulunur. İçeriğinde mevcut olan saf zeytinyağı ile de cilt için ideal bir nemlendiricidir.

Kullanım Şekli:

Temizlenmiş nemli cilde sabah ve akşam masaj ile uygulanması yoluyla kullanılır.Kullanımından sonra en az 2 (iki) saat başka bir ürün ve su ile cilt temas etmemelidir.

3-Sivilcelerde, Akne Gulvaris'te

İçeriğindeki aktif oksijen sayesinde yeni sivilce oluşumunu engeller ve oluşmuş sivilceleri de yok eder. Komedon(siyah nokta) oluşumunu da engeller.

Kullanım Şekli;

Sabah ve akşam temizlenmiş cilde sivilcelerin üzerine kompres şeklinde sürülür.

4-Lekelerde

Yaş, Güneş, Hamilelik veya yanıklar nedeniyle oluşmuş lekelerin giderilmesinde ve cildin doğal rengine ulaşmasında etkili hücre yenileyici bir üründür.

Kullanım Şekli;

Sabah ve akşam temizlenmiş cilde lekelerin üzerine kompres şeklinde sürülür.

5-Topuk Çatlakları

İçeriğindeki aktif oksijen ile kan dolaşımını artırır ve derinin tamiri için gerekli mekanizmayı çalıştırır. Epidermis üzerindeki yoğun nemlendirici etkisi ile de topuk çatlaklarınında iyileşme sağlar.

Kullanım Şekli;

Sabah ve akşam temizlenmiş cilde çatlak olan bölgenin üzerine sürülür.

6-Lazer Epilasyon Sonrasında

Epilasyon ile yoğun su nem kaybeden cilde içeriğindeki aktif oksijen ile kan dolaşımını artırarak ve yoğun nem sağlayarak destek olur.

Kullanım Şekli;

Lazer sonrasında ve devamında sabah ve akşam temizlenmiş cilde sürülür.

7-Vücut Kuruluğu

Vücudun kaybettiği nemin saf zeytinyağı ve yoğun oksijen ile sağlar.

Kullanım Şekli;

Sabah ve akşam temizlenmiş cilde sürülür.

8-Saç Dökülmesinde, Yıpranmış Saçlarda

Saçın ihtiyacı olan oksijenlenmeyi ve nemlenmeyi sağlayarak boya,perma veya diğer işlemler sonucu yıpranmış saçları onarır.

Saç dökülmesine neden olan etkileri yok eder saçtaki kepeklenmeyi azaltır, enfeksiyonu giderir ve saçı besler canlılık verir.

Kullanım Şekli;

Temizlenmiş nemli saça ve saç diplerine haftada iki kez friksiyon yapılarak uygulanır.1-2 saat bekletilir ve sonra yıkanır.

9-Aftlarda, Uçukta ve Zonada

Ağız içinde çıkan, sık tekrarlayan ve ağrılı olan aftlarda antiviral özelliği ile herpes virüsün yol açtığı uçuk ve zonalarda, bebeklerde oluşan pamukcuklarda etkili sonuçlar doğurmuştur.

Kullanım Şekli;

Sorunlu bölgeye sabah akşam uygulanır.

10-Ağız İçi İltihapları, Stomatitler

Stomatit; Ağız mukozasının akut yada kronik biçimde iltahaplanmasıdır. Ağız mukozasında enfeksiyona yol açabilecek duruma gelmiş çeşitli mikropların varlığına bağlı olarak gelişir. Uygunsuz diş protezleri, diş taşları, yüksek ateşlenme, sigara kullanımı, ağız içi hijyene dikkat edilmemesi gibi birincil iltihaplar da olabilir veya başka bir enfeksiyondan kaynaklı ikincil iltahplar da olabilir.

Bu etkenlerde; antibaktiriyel, antiviral, antifungal etkisi ve yoğun oksijenlenme ile kan dolaşımını arttırıcı etkisi ile ozanlanmış zeytinyağı ile çözüm sunulur.

Kullanım Şekli;

Önce ozonlu su ile ağız çalkalanır ve sorunlu bölgelere ozonlanmış zeytinyağı günde 2-3 kez uygulanır.

11-Kemoterapi Sonucu Gelişen Mukozitin Tedavisinde

Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi alan kanser hastalarında görülen ulseratif ve inflamatuvar süreç olan ve “beslenme bölgesi mukoziti” de denen şidetli acı-ağrı, yeme-içme, yutma ve konuşma zorlukları ile kendini gösteren oluşumların tedavisinde de kullanılır. Kanser teşhisi almış ve mukozit gelişmiş 36 çoçuk iki guruba ayrılmış, bir guruba ozonlanmış zeytinyağı diğer guruba ise hibitane(clarhexidin glukonete) ve nistatin(mikostatin) kombinasyonu uygulanmıştır.

Geleneksel tedavi olan hastaların %63'ünde tedaviden sonraki 8.günde ülserler kaybolmuş.

Ozonlanmış zeytinyağı ile tedavi edilen hastaların ise %84'ünde tedaviden maximum 5 gün sonra iyleşme görülmüştür.

Kullanım Şekli;

Önce ozonlu su ile ağız çalkalanır ve sorunlu bölgelere ozonlanmış zeytinyağı günde 2-3 kez uygulanır.

12-Cilt Enfeksiyonlarında

Ozonlanmış zeytinyağında bulunan ozonid ve peroksitler güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal etki göstermesini sağlar.

Bu etkiler ile;

Pyoderme gibi(sivilceli-akneli durumlar) bakterilerle,

Tırnak,deri ve saçtaki mantarlarla,

Siğil, uçuk gibi virüslerle oluşan tezyonlarda kullanılır.Kullanım Şekli;

Temizlenmiş ve nemli olan enfekte bölgeye sabah ve akşam uygulanır ve akşam uygulanmasından sonra bütün gece kalacak şekilde kompres yapılır.

13-Sinek, Böcek ve Arı Sokmalarında

Antienflamatuvar ve kaşıntı giderici özelliği ile böcek-sinek ve arı sokmalarında enfeksiyonu önleyici ve kaşıntı giderici etkisi vardır. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal etkileri ile ısırık bölgesinde oluşabilecek enfeksiyonları da engelemiş olur.

Kullanım Şekli;

Temizlenmiş ve nemli olan enfekte bölgeye sabah ve akşam uygulanır ve akşam uygulanmasından sonra bütün gece kalacak şekilde kompres yapılır.

14-Bebek ve Yetişkin Pişiklerinde

Pişik; Genelikle alt bezinin bebeğin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık belirtileriyle ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ile bebeğe acı veren, yanma yapan, batma yapan deri döküntüleridir.

Enfekte olduğu durumda ise bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alıp genişleyebilir. Pişik en çok 0-1 yaş arası bebeklerde görülse de çoçuk ve yetişkinlerde de rastlanan bir sorundur. Pişiğin tedavisinde iki önemli aşama vardır.

1-Deri üzerinde bir bariyer oluşturarak bölgeyi korumak

2-Pişiğin üzerine eklenen enfeksiyonu kaldırmak, bu iki amaç içinde ozonlanmış zeytinyağının kullanımı olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Kullanım Şekli;

İçerisine 1-2 damla ozonlanmış zeytinyağı eklenmiş su ile bebeğin alt temizliği yapılır. Daha sonra yumuşak, temiz bir bez ile hafifce kurulandıktan sonra ozonlanmış zeytinyağı sürülerek bakım tamamlanır. Bebeğin her altı açıldığında tekrarlanarak bu olumlu sonuçlar alınır.

15-Mantar Tedavisinde

Cilt mantarlarının hastalık oluşturmasında ve deriye tutunmasında sorumlu amylase, urease, lipase, keratinose gibi enzimlerin aktivetilerinin ozonlanmış zeytinyağ ile temastan sonra önemli ölçüde azaldığı izlenmiştir.

Antifungal activityof olecazane /Int.3.Agri.Biol.V01.8.No5.2006 ve yine yapılan çalışmalarda ozonlanmış zeytinyağının candida dahil olmak üzere tüm cilt mantarlarına etki gösterdiği bulunmuştur.

S.menendoz,L.folcan,D.R.Sinan,N.londe Efficacyof ozonmed sunflover oil inthe trectant of trec pedü.

Dermotologların klasik tedavisi(Canasten krem) ve ozonlanmış zeytinyağ ile yapılan karşılaştırmalı çalışmalarda 100'er kişide uygulama yapılmış ve etkilerde belirgin bir fark gözlenmemiştir. Bu bize ozonlanmış zeytinyağının maliyet ve yan etki açısından uygun bir antifungal tedavi alternatifi olduğunu gösterir.

Kullanım Şekli;

Temizlenmiş ve nemli olan enfekte bölgeye sabah ve akşam uygulanır.

16-Genital Enfeksiyonlarda

Trihomanas, candida albicans ve giardia vaginalis ile enfekte olmuş hastaları 3 gruba ayırarak tedavi edilmiş. 30 kişilik grup ozonlanmış zeytinyağı ile 20 kişi konvensiyonel tedavi ile,10 kişi de ozonlanmamış zeytinyağı ile tedavi edilmiş.

Kolposkopi ile kontrol edilerek tedavi etkinliği değerlendirilmiştir.

Ozonlanmış zeytinyağı ile tedavi olarak 5-7 gün içerisinde %100 kür, konvensiyenel tedavi olanlarda 10-15 gün içinde %20 oranında kür, ozonlanmamış zeytinyağı ile tedavi olanlarda kliniklerinde şidetlenme izlenmiş. Ozanlanmış zeytinyağı ile tedavi olan grupta 48-72 saat içinde kaşıntı semptonlarının yok olduğu gözleniştir.

17-Diyabetik Vulvovajinitli Hastalarda Ozonlanmış Zeytinyağı

Kübada yapılan bir çalışmada,Diabetli ve candida albicons ile enfekte vulvovajiniti olan bayan hastalar 5 gün boyunca günde iki kez ozonlanmış zeytinyağı ile vajinal uygulama yapılmış.

Kür sonucunda yoğun kaşıntı ve akıntı kaybolmuş.

Bu tedaviden sonraki 18 ay içinde sadece bir hastada hafif şikayetler tekrarlanmış, diğer hastalarda candida tarafından herhangi bir yeni enfeksiyon gelişmemiş.

-Genital papilloma virüs (Karnıbahar virüsü) saptanan kadınlara 15 gün boyunca uygulanan ozonlanmış zeytinyağı sonucunda hastaların %94'ünde makroskopik ve mikroskopik olarak etkinliği gözlenmiştir.

-Antiviral özelli nedeniyle genital herpeste de yan etki oluşturmadan kalıcı tedavi sağlanmıştır.

-Dirençli bakterilerle oluşmuş genital enfeksiyonlarda da güçlü antibakteriyel özelliği nedeniyle belirgin iyileşme sağlar ve tüm bunları yaparken bir çok antiseptiğin aksine dokulara hasar vermez iritasyon yapmaz.

Kullanım Şekli;

Enfekte bölgeye sabah,akşam ve bütün gece kalacak şekilde 3 hafta boyunca sürülerek uygulanmalıdır.

Mantar enfeksiyonlarına yatkınlığı artıran diyabet hastalığı, nemli ve havasız ortamlarda kalmak gibi faktörler varsa kullanıma devam edilmelidir.

18-Grip, Nezle ve Tonsilit(Bademcik İltihabı) Tedavisinde

Diyabet, astım, hipertansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan bireylerde gribal semptomların ilerlemesinin engellenmesi önemlidir.

Ozonlanmış zeytinyağının antienflamatuvar(ödem azaltıcı) ve antiviral etkisi ile virusların vücut hücrelerine tutunmasını önler ve hastalık semptomlarını azaltır.
Akut tonsillitten etkilenmiş 15 hastaya 1 hafta noyunca orofarengeal bölgeye uygulanmış ozonlanmış zeytinyağı sonucunda, o bölgeden alınan mikrobiyolojik kültür sonuçlarında ozonlanmış zeytinyağının etkinliği gözlenmiş ve kültürlerde herhangi bir üreme olmamıştır.

Kullanım Şekli;

Burun ve boğaza günde 3-4 defa ozonlanmış zeytinyağı sürülür. Çok kısa bir süre (10-15 saniye kadar) hafif bir irritasyon görülmesi normaldir.

19- Eklem ve Kas Ağrılarında

Ozonlanmış zeytinyağı iyi bir antienflamatuvar ve analjezik etkiye sahiptir.

_Z.Fehmy: Ozone Therapy in Rheumatic Diseases. National Conference in Ozone Applications.1998

_R.Viebahn.The Biocheamical Processes Underlying Ozone Therapy .Ozone : Science & Engineering: The journal of the International Ozone Association.1985

Ayrıca kaslardaki laktik asit birikimini azaltarak kasların gevşemesini sağlar. Kan dolaşımının hızlanması incinmiş,zarar görmüş kasların daha hızlı tamirini sağladığından kas travmaları sonrası çabuk ve ağrısız bir iyileşme sağlar.

Kullanım Şekli;

Ağrılı ve travmalı bölgeye nemli iken sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanır.

20-Mide Ülserinde ve Helicobacter Pyloride

Ozonlanmış zeytinyağı mide iç yüzeyinde iyileştirici etkisinin yanında yüzeyde bir tabaka oluşturarak tahrişe neden olan maddelerden mide yüzeyini korur.

Bu etkileri dışında yapılan çalışmalarda dünya nüfusunda yüksek oranda bulunan ve mide kanserine dönüşme olasılığı yüksek olan Helicobacter Pylori tedavisinde de başarı oranı çok yüksek bulunmuştur.

_composition that comprises ozonized oils and/or other natural and/or synthetic ozonized products,and use thereof in pharmaceutical,cosmetic,dietary or feed supplement products, in thehuman and veterinary fields Manuel_Antonio Gamez Maraledo, Vilasor De dol(ES); Roberto Dell'Aglia, Vilasor De Dalt (ES); Pierengelo Melegori, Vilassor De Dalt (ES)
Bu çalışmalarda hiçbir komplikasyon ve yan etkiye de rastlanmamıştır.

Helicobacter Pylori'nin dişetlerine yerleşerek reinfeksiyona veya diğer aile bireylerine bulaş riski olan bir bakteri olması nedeniyle dişlerin de ozonlanmış zeytinyağı ile fırçalanması sonucu bu risk ortadan kalkar.

Kullanım Şekli;

21 gün boyunca sabahları aç karnına 1 bardak suya damlatılan 3 fıs ozonlanmış zeytinyağı içilir.

Dişler de ozonlanmış zeytinyağı ile fırçalanır.

21- Hemoroid Tedavisinde

Dışkılama sonrası görülen ağrı, acı, kaşıntı ve hassasiyetin tedavisinde anüs ve çevresine sürülen ozonlanmış zeytinyağı ile rahatlama sağlanmıştır.

Diğer hemerorid merhemleri ile yapılan karşılaştırmalı çalışmalarda; günde iki kez uygulanan ozonlanmış zeytinyağı ile görülen başarı diğer hemororid merhemlerinden daha hızlı ilerlemiştir.

* Applications of the Ozonized Oil in the Hemorrhoids G.Marris,S.Mendez y clinical M.Gomez Central
Kullanım Şekli;

Sabah ve akşam anüs çevresine sürülerek uygulanır. Her dışkılamadan sonra tekrar edilebilir.

22-Okisiur(Kıl Kurdu) Tedavisinde

Kıl kurdu ile enfekte olmuş 15 çocuğa günde 1 kez 3 gün boyunca perianal bölgeye ozonlanmış zeytinyağı sürülmüştür. İki hafta sonra tedavi tekrarlanmıştır. Tedavinin sonucunda çocuklardan oksiurun kaybolduğu izlenmiştir.

*Application of Ozonized Sunflower Oil in the Infection Caused By Oxyuris
Kullanım Şekli;

Günde 1 kez 3 gün boyunca peranal bölgeye ozonlanmış zeytinyağı sürülür. İki hafta sonra tedavi tekrarlanır.

23- Tüm Yanıklarda (Güneş ve Radyasyon da dahil)

Ozonlanmış zeytinyağı; güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri sayesinde yara-yanık yüzeyine tutunmuş tüm mikroorganizmaları temizleyerek yara yerinin enfeksiyonunu önler ve yara iyileşmesini hızlandırır. Bu antimikrobiyal etki de oksijenlenmenin rolü büyüktür çünkü yara-yanık yüzeyine yerleşen mikroorganizmalar anaerob yani oksijensiz ortam mikroorganizmalarıdır ve oksijenlenme arttıkça yok olurlar.

Ayrıca derinin yeniden oluşumunu sağlayan kollajen sentezini uyarır, granülasyon dokusunun üretimini tetikler ve doku tamiri yapılmasını sağlar. Derinin oksijenlenmesini ve kılcal kan dolaşımını artırarak derinin canlanması ve yenilenmesini sağlar.

Kullanım Şekli;

Yara ve yanık olan bölgeye sabah akşam olmak üzere günde iki kez uygulanır. Yara ve yanık olan bölgenin uygulamadan önce nemli olması ozonun tutulumu açısından önemlidir.

24- Yatak Yaralarında ve Diabetik Ayaklarda

Ozonlanmış zeytinyağı; güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri sayesinde yara yüzeyine tutunmuş tüm mikroorganizmaları temizleyerek yara yerinin enfeksiyonunu önler ve yara iyileşmesini hızlandırır. Bu antimikrobiyal etki de oksijenlenmenin rolü büyüktür çünkü yara yüzeyine yerleşen mikroorganizmalar anaerob yani oksijensiz ortam mikroorganizmalarıdır ve oksijenlenme arttıkça yok olurlar.

Ayrıca derinin yeniden oluşumunu sağlayan kollajen sentezini uyarır, granülasyon dokusunun üretimini tetikler ve doku tamiri yapılmasını sağlar. Derinin oksijenlenmesini ve kılcal kan dolaşımını artırarak derinin canlanması ve yenilenmesini sağlar.

Kullanım Şekli;

Yara olan bölgeye sabah akşam olmak üzere günde iki kez uygulanır. Yara olan bölgenin uygulamadan önce nemli olması ozonun tutulumu açısından önemlidir.

25- Ter Kokularında

Terleme sonucu nemli olan bölgeye yerleşen bakterilerin ortaya çıkarttığı maddeler sonucu ter kokusu oluşur. Ozonlanmış zeytinyağı güçlü antibakteriyel özelliği sayesinde ter kokularını önlemeye yardımcı olur.

Kullanım Şekli;

Terleyen bölgelere her duş sonrası ve gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere uygulanır.

26- Sedef, Egzama, Vitiligo, Lichen, Ürtiker, Stria ,Keloid, İyileşmekte Olan Yaralarda ve Çatlaklarda Kullanımı

Ozonlanmış zeytinyağının deri oksijenlenmesini ve kılcal kan dolaşımını artırması ile deri metobolizmasını artırıp tamir, canlanma ve yenilenmesini sağlaması dolayısıyla bu rahatsızlıklarda kullanımı ile başarılı sonuçlar alınmıştır.

Kullanım Şekli;

Sorunlu bölgeye sabah ve akşam nemli iken sürlerek uygulanır.
ozonluzeytinyagi.com