Onkoloji - Kanser ve Türevleri Pankreas kanseri

Smyra20

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
6
1
24
Bir yakınımın pankreas kanseri olduğunu öğrendim. Tedavi için doğru karar vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum hastalık ve tedavi süreçleri ile ilgili merak ettiğim birkaç şey var bunlar:
- Hastaya ilk tanı konulduğu zaman hastalık kaçıncı evredeydi?
- Hasta kaç yaşındaydı?
- Hastaya ilk tanı konulduğu zaman hasta kaç kiloydu?
- Hasta Kemoterapi tedavisi aldı mı, aldıysa tedavi sonrasında kaç kilo aldı?
- Hastaya herhangi bir diyet uygulandı mı?
- Tümör pankreasın hangi bölümündeydi?
- Pankreas dışında herhangi bir organa yayılma olmuş muydu?
- Önce kemoterapi sonra cerrahi tedavi uygulanması oldu mu? Olduysa tedavi iyi yanıt verdi mi?
- Kemoterapi hastayı nasıl etkiledi?
- Kemoterapi tedavisi hastayı kötü etkilemeye başladıysa tedaviye ara verilme veya tedaviyi bitirme gibi bir durum yaşandı mı?
- Hasta tedaviden sonra kaç ay yaşadı?
Sorularıma cevap vermeniz vakit kaybetmeden tedavi ile ilgili karar alınmasına yardımcı olacaktır. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Teyzemin eşi 3 evredeydi pankreas kanseri tanısı aldığında.50 yaşındaydı . kemoterapi aldı.6 ay içinde vefat etti .ilk aşamada ameliyat yapmak için açtılar ama müdahale de bulunamadılar çok sıçrama olmuştu iç organlara .
Geçmiş olsun çok zor bir süreç.

Öncelikle geçmiş olsun. Eylül 2017'de sarılıkla birlikte babamın pankreas kanseri olduğunu öğrendik. Sarılığı önlemek için stent takıldı. Bu süreçte iyiydi. Ben hiç istemesem de kemoterapi tedavisine başlandı ve sadece bir kere kemoterapi gördü sonrası günden güne kilo verme ve yatağa bağımlı şekilde geçti. Dağ gibi babam iskelet gibi kalmıştı. Şubat 2018'de de kaybettik. Çok lanet bir hastalık Allah kimseye vermesin. Kanserin en kötüsü, doktorların bile en korktuğu türü.

Teyzemin eşi 3 evredeydi pankreas kanseri tanısı aldığında.50 yaşındaydı . kemoterapi aldı.6 ay içinde vefat etti .ilk aşamada ameliyat yapmak için açtılar ama müdahale de bulunamadılar çok sıçrama olmuştu iç organlara .
Geçmiş olsun çok zor bir süreç.
Başınız sağ olsun cerrahi müdahaleden önce Kemoterapi aldı mı yoksa önce Kemoterapinin yanıt verilmesi mi beklendi peki

Öncelikle geçmiş olsun. Eylül 2017'de sarılıkla birlikte babamın pankreas kanseri olduğunu öğrendik. Sarılığı önlemek için stent takıldı. Bu süreçte iyiydi. Ben hiç istemesem de kemoterapi tedavisine başlandı ve sadece bir kere kemoterapi gördü sonrası günden güne kilo verme ve yatağa bağımlı şekilde geçti. Dağ gibi babam iskelet gibi kalmıştı. Şubat 2018'de de kaybettik. Çok lanet bir hastalık Allah kimseye vermesin. Kanserin en kötüsü, doktorların bile en korktuğu türü.
Başınız sağ olsun. Kemoterapi tedavisinin uygulanmasını neden istemediniz ve cerrahi tedaviye başvuruldu mu?

Babamın yakın arkadaşı daha şubat ayında bu hastalıktan vefat etti 50 yaşında olan en küçük çocuğu 5 yaşında ,dünyalar iyisi bir adam mağlesef artık aramızda yok. İnanmıyorum bazen realize edemiyorum.
Konuya gelicek olursak pankreasın neresinde olduğu tümörun tuttunduğu yerde önemli tabi ama pankreas kanseri hastaları mağlesef yapılan her işlem sadece bi kaç ay fazzla yaşatmak için oluyor . Bu süreçte sürekli bel ağrısıyla ondan bi yıl öncesinde mide ağrısı ve kusma şikyetlrri vardı ama asıl ana sebebi bel ağrısı şiddetli işte bu yüzden hastaneye yatışı verildi , sonrasında doktorlar birşey bulduklarını ama emin olmak için başka işlemler yapmak istediklerini söylediler , 1/2 hafta içinde net bi şekilde pankreas kanseri netleşti .
Tedavi süreci başladı kemo terapi dediler , ameliyat zaten mümkün değildi 3 son 4 cü evre başıydı karaciğerede sıçramış.
Kemoterapi sürecinde 10/15 kilo verdi incecik kaldı eridi gözümüzün önünde mağlesef. 6 veya 10 senss sonrası iyice artık kendinden geçmişti amcam . Hastaneye yatış süreleri oldu 1 ay uyurdu 2 gündür yatıyorum derdi . 😥 halüsinasyon görmeye başladı ağrılar ve galiba ilaçlardan . Doktorlar kemo sonrası karaciğer temiz ama pankreası küçülmüyor dediler eve yolladılar evde bakılan hasta oldu 1 ay yaşar yaşamaz dediler ama amca sonra herkesi şaşırttı doktor bile şaşırıyordu duruma 3 ay yaşadı . Pankreas da sinirlere tutulmuştu mağlesef çok acı çekiyordu 😓 dakikada bir morfine düşmüştü en son . Zaten doktorlar çok sinsi bir hastalık olduğunı söylüyorlar . Sinsice ilerler , hasta fark ettiğindede geç kalınmış oluyormuş . Kemoterapi çok ağır bi süreç hrm hasta hrm aile için . Allah yardımcınız olsun yakınınız mı ?

Benimde teyzem 70 yaşında hicbir rahatsızlığı yokken biranda asiri sanci karin ağrısı halsizlik şikayetiyle gitti doktora taş var diye düşünüldü daha kapsamlı biyere gidince pankeas kanseri olduğu soylendi son evre yapılabilcek birşey yok dendi 3 ay yaşadı gün gün yatağa düştü ve vefat etti 😔 kanserin en kötü huylusu pankreasmis belirti vermeden ilerleyip bütün vücudu ele geçirirmiş allah kimseyi bu hastalıkla sınamasın..

Bir yakınımın pankreas kanseri olduğunu öğrendim. Tedavi için doğru karar vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum hastalık ve tedavi süreçleri ile ilgili merak ettiğim birkaç şey var bunlar:
- Hastaya ilk tanı konulduğu zaman hastalık kaçıncı evredeydi?
- Hasta kaç yaşındaydı?
- Hastaya ilk tanı konulduğu zaman hasta kaç kiloydu?
- Hasta Kemoterapi tedavisi aldı mı, aldıysa tedavi sonrasında kaç kilo aldı?
- Hastaya herhangi bir diyet uygulandı mı?
- Tümör pankreasın hangi bölümündeydi?
- Pankreas dışında herhangi bir organa yayılma olmuş muydu?
- Önce kemoterapi sonra cerrahi tedavi uygulanması oldu mu? Olduysa tedavi iyi yanıt verdi mi?
- Kemoterapi hastayı nasıl etkiledi?
- Kemoterapi tedavisi hastayı kötü etkilemeye başladıysa tedaviye ara verilme veya tedaviyi bitirme gibi bir durum yaşandı mı?
- Hasta tedaviden sonra kaç ay yaşadı?
Sorularıma cevap vermeniz vakit kaybetmeden tedavi ile ilgili karar alınmasına yardımcı olacaktır. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
Babam 64 yaşında tam bir sene önceydi sarılık oldu hastaneye yatırdılar.hastalanmadan önce 70 kiloydu stent taktılar memlekete gittim çekilen tomografiler falan teşhis koyamadılar.babam da rahatlayınca tekrar doktora gitmek istemedi.İstanbul’a benim yanıma gelince bi daha rahatsızlandı bu sefer zorla götürdüm tekrar stent takıldı ve yapılan tetkikler sonucu pankreas kanseri olduğunu öğrendik.tümör pankreasın baş kısmındaydı.başka bir organa sıçrama olmadığı için whipple ameliyatı yapmaya karar verdiler fakat doktor kilo alması gerektiğini bu kiloyla ameliyatı kaldıramayacağını söyledi ve bize mama verdi babam mamalar sayesinde kilo aldı ve ameliyat oldu. Çok zor bir ameliyat 21 gün hastanede yattık. Ameliyattan bir buçuk ay sonra forfirinox adlı kemoterapiye başladı. 15 günde bir ilacı alıyor. İlaç 3-4 gün çok kötü yapıyor sonra düzelmeye başlıyor. İki kür sonra tekrar pet çekimi yapılacak Bütün dualarım babamla 🤲🏼🤲🏼🤲🏼

Babam 64 yaşında tam bir sene önceydi sarılık oldu hastaneye yatırdılar.hastalanmadan önce 70 kiloydu stent taktılar memlekete gittim çekilen tomografiler falan teşhis koyamadılar.babam da rahatlayınca tekrar doktora gitmek istemedi.İstanbul’a benim yanıma gelince bi daha rahatsızlandı bu sefer zorla götürdüm tekrar stent takıldı ve yapılan tetkikler sonucu pankreas kanseri olduğunu öğrendik.tümör pankreasın baş kısmındaydı.başka bir organa sıçrama olmadığı için whipple ameliyatı yapmaya karar verdiler fakat doktor kilo alması gerektiğini bu kiloyla ameliyatı kaldıramayacağını söyledi ve bize mama verdi babam mamalar sayesinde kilo aldı ve ameliyat oldu. Çok zor bir ameliyat 21 gün hastanede yattık. Ameliyattan bir buçuk ay sonra forfirinox adlı kemoterapiye başladı. 15 günde bir ilacı alıyor. İlaç 3-4 gün çok kötü yapıyor sonra düzelmeye başlıyor. İki kür sonra tekrar pet çekimi yapılacak Bütün dualarım babamla 🤲🏼🤲🏼🤲🏼
Nasıl babanızın durumu?

Çok geçmiş olsun. Benim babamında biyopsi ve ped sonucu çıktı. Kanser 4. Evre ne yazıkki. Siz nerde tedavi oldunuz acaba. Babanızdaki kitle büyük müydü metastaz var mıydı? benim babamın ki 10 cm miş. Eğer sorularım sizi üzüyorsa, kötü şeyler hatırlatıyorsa cevap yazmasanız da olur. Allah'ım bol şifa versin

Çok geçmiş olsun. Benim babamında biyopsi ve ped sonucu çıktı. Kanser 4. Evre ne yazıkki. Siz nerde tedavi oldunuz acaba. Babanızdaki kitle büyük müydü metastaz var mıydı? benim babamın ki 10 cm miş. Eğer sorularım sizi üzüyorsa, kötü şeyler hatırlatıyorsa cevap yazmasanız da olur. Allah'ım bol şifa versin
Allahım şifa versin inşallah belirtiler neydi

Benim Babamın da 10 cm bir kitle var pankreas ta büyük ihtimalle o da kanser.. Biyopsi yapıldı sonuç ona göre verilecek.. Ama akciğer ve karaciğerde de yayılım var.. Nasıl oldu babanız?

X