Premature Bebekler Prematüre bebeğimi büyütürken..

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Merhaba 30 haftalik premature bebegim var. Siringaya sut sagiyorum goturuyorum hastaneye. gunluk 10 ml bile olmuyor. Sutunuzun kesilmemesi icin ne yaptiniz beklerken benim suan sutum cok azaldi uzuntudennnn :KK43:

Merhaba.
Öncelikle geçmiş olsun, gözünuz aydin.
Saglikla çabucak kavuşursunuz insallah.
Ilk gunler için az gelir zaten 10 ml doyması için yeterli diyorlar.
Öncelikle sütünüz az değil buna inanın.
Sağdıkça artacak. Bebek emdikçe daha da çoğalacak.
Herkeste sütü arttıran yiyecekler değişiyor ama ben bana iyi gelenleri yazayım.
Dereotu, patlamış mısır, helva, bol yeşillik lahana vs..

Cok tesekkur ederim bu dediklerinizi uygulayacagim. Dun forumu okuyarak humana cayi aldim. Az biraz iyi geldi. Helva yemeye dereotu yemeyede devam ediyorum. Dus alamadim henuz dogum yapali 11 gun oluyor sezeryan oldum dikislerimi carsamba aldiracagim. Pompali kornaya bwnzeyen bir sagma aparatim var ama işe yaramiyo sanirim o sutu olanlar icin.

Cok tesekkur ederim bu dediklerinizi uygulayacagim. Dun forumu okuyarak humana cayi aldim. Az biraz iyi geldi. Helva yemeye dereotu yemeyede devam ediyorum. Dus alamadim henuz dogum yapali 11 gun oluyor sezeryan oldum dikislerimi carsamba aldiracagim. Pompali kornaya bwnzeyen bir sagma aparatim var ama işe yaramiyo sanirim o sutu olanlar icin.
O pompayı kullanmaya devam edin, göğüs uçlarınız çıkar ve süt yeni yollar açar kendine
Ben de sezeryan oldum taburcu olduğum gün banyo yaptım
Bir arayıp sorun doktorunuzu bence duş almalısınız 11 gün olmuş
Her gün bir fincan rezene çayı için, hem sütünüz artar hem gaz olmaz
Kuru dut hoşafı inanılmaz süt yapıyor
Ben kuru dut-kuru incir-kuru kayısı-kuru üzüm-kuru erik az şeker kaynatır sürahilere koyar içerdim, çoook faydalı süte de size de
Konserve balık
Yeşil yapraklı sebzeler

canim manüel olan hiçbişeye yaramiyor elektrikli almalisin ben 2.5 ay öyle sağdım ve inanilmaz sütum vardi sağdıkça artiyor öyle sagmazsam kendi kendine akıyordu ilk cocukgumda makinam yoktu siringa ile goguslerim kanardi sütum boşuna kesildi gitti

Merhaba elektrikli gogus pompasi aldim, rezenede iciyorum sutum gelmeyr basladi cok tsk ederim yorumlariniz icin ♡

İlk zamanlar gelen sütün yapısı çok farklı, inanılmaz faydalı ve önemli. İnternetten kolostum diye araştır.
Sütün sağdıkça daha sonrada bebek emdikçe çoğalacak, bebeğin acıktığında ağlamasa uyusa bile göğüslerinden akacak.
Şimdi sağdığın sütlerin fazlasını hastaneye götürmediklerini mutlaka üzerine tarih yazıp buzluğa koy sakla. Bebiş taburcu olduğunda içir. Birkaç saat uyuyup dinlenmek istediğinde kalkıp emzirmek zorunda kalmazsın babası buzluktakilerden içirir, bebişte faydalanır, sende dinlenmiş olursun, o en şifalı sütler de boşa gitmez
Daha bu günden nekadar güçlü ve iyi bir anne oldun gördün mü?
Ağlayıp sızlayıp sütünü kaçıracağına bebeğin için harika birşey başardın, aynen böyle devam güzel anne
:)

Evet sevgili anneler merhaba..
Bu benim ilk bebeğim normalde bile acemi olduğum için zorluklar olacaktı ama prematüre olduğu için ıkı kat zor.
Çok şükür 4 gündür kızım yanımda.
Acaba şimdi ne yapıyor diye düşünmüyorum. Uykusuz, kaygılıyım ama gözümün önünde en azından.
Göğsüme yatırabiliyorum. Daha ne isterim değil mi?

Şimdi dört gündür deneme yanılma ile öğrendiklerim var.
1) Altı kuru ve temiz olursa daha güzel beslenir.
2) Sütü oda sıcaklığında değil de sıcağa yakın ılık olursa daha güzel emer.

Bir de aydinlanamadigim konular var.
Sizlerin tecrübeleri yol gösterici olur diye danışmak istedim.
1) 30 haftalık doğdu şimdi 35 oldu. Çok küçük olduğu için çenesi kuvvetli değil ve emerken çabuk yoruluyor. Eskiler kvm vs. Diyor ki çok çok sık sık emzir her fırsatta emzir çenesi güçlensin biberonu değil seni emsin. Ama dr diyor ki hayır seni az emecek daha çok biberon, şırınga ya da çaykaşığı ile besleyeceksin. Seni cok emerse cok yorulur kilo kaybeder. Geri almak zorunda kalırız senden.

Elbette cok korkunç bu fikir.
Bir yandan eskilere güveniyorum. Elbette en güzeli taze taze göğsümden gelen süt tertemiz. Sağıp verdiğimiz ne kadar steril o bile şüpheli geliyor. Ama dr böyle deyince korktum.
2) Uykuya o kadar düşkün ki bazen saatlerce uyanmıyor. Uyku arası verdiğim biberonu tutmuyor bile. Tamamen uyandırmak gerekiyor ki çeksin. Bu da bazen çok zor. Üstünü soyuyorum bez degistiriyorum. Steril bezle vücudunu silip uyarıyorum ki uyansın ama bazen onlar bile ise yaramıyor. Kvm uyku ile büyüyecek helak etme cocugu diyor ama böyle 3 hatta 4 saat uyanmıyor. Hemşire çıkarken 2 saatte bir beslenme önerdi. Arkadaşlarım yeni doğduğu için 2 saati sakin geçirme diyor. Ama benim kız ancak 2 buçuk 3 saatte almaya istekli oluyor.

Ben ne yapayım doğu olan nedir?
Çok şükür sütüm var fazla bile.
Ama lıkır lıkır alabilecek durumu yok yavrumun.
Takatsiz güçsüz o uykudan ayrılamayan hali endişelendiriyor hasta mi diye korkuyorum bakıyorum saatler sonra canavar kesilmiş.

Şuan 1800 gram bu arada.
Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden.
Bak canım ben biberon verdim prematüreydi kızım memeyi almadı mamaya geçtim mecbur emmeyince sütte gitti bebeğini 4 saat kesinlikle bekleme mutlaka uyandır ve emzir ardından baktınki çok ememedi kaşıkla ver biberon rahata alıştırıyor anneyi emmiyorlar sonra

Evet sevgili anneler merhaba..
Bu benim ilk bebeğim normalde bile acemi olduğum için zorluklar olacaktı ama prematüre olduğu için ıkı kat zor.
Çok şükür 4 gündür kızım yanımda.
Acaba şimdi ne yapıyor diye düşünmüyorum. Uykusuz, kaygılıyım ama gözümün önünde en azından.
Göğsüme yatırabiliyorum. Daha ne isterim değil mi?

Şimdi dört gündür deneme yanılma ile öğrendiklerim var.
1) Altı kuru ve temiz olursa daha güzel beslenir.
2) Sütü oda sıcaklığında değil de sıcağa yakın ılık olursa daha güzel emer.

Bir de aydinlanamadigim konular var.
Sizlerin tecrübeleri yol gösterici olur diye danışmak istedim.
1) 30 haftalık doğdu şimdi 35 oldu. Çok küçük olduğu için çenesi kuvvetli değil ve emerken çabuk yoruluyor. Eskiler kvm vs. Diyor ki çok çok sık sık emzir her fırsatta emzir çenesi güçlensin biberonu değil seni emsin. Ama dr diyor ki hayır seni az emecek daha çok biberon, şırınga ya da çaykaşığı ile besleyeceksin. Seni cok emerse cok yorulur kilo kaybeder. Geri almak zorunda kalırız senden.

Elbette cok korkunç bu fikir.
Bir yandan eskilere güveniyorum. Elbette en güzeli taze taze göğsümden gelen süt tertemiz. Sağıp verdiğimiz ne kadar steril o bile şüpheli geliyor. Ama dr böyle deyince korktum.
2) Uykuya o kadar düşkün ki bazen saatlerce uyanmıyor. Uyku arası verdiğim biberonu tutmuyor bile. Tamamen uyandırmak gerekiyor ki çeksin. Bu da bazen çok zor. Üstünü soyuyorum bez degistiriyorum. Steril bezle vücudunu silip uyarıyorum ki uyansın ama bazen onlar bile ise yaramıyor. Kvm uyku ile büyüyecek helak etme cocugu diyor ama böyle 3 hatta 4 saat uyanmıyor. Hemşire çıkarken 2 saatte bir beslenme önerdi. Arkadaşlarım yeni doğduğu için 2 saati sakin geçirme diyor. Ama benim kız ancak 2 buçuk 3 saatte almaya istekli oluyor.

Ben ne yapayım doğu olan nedir?
Çok şükür sütüm var fazla bile.
Ama lıkır lıkır alabilecek durumu yok yavrumun.
Takatsiz güçsüz o uykudan ayrılamayan hali endişelendiriyor hasta mi diye korkuyorum bakıyorum saatler sonra canavar kesilmiş.

Şuan 1800 gram bu arada.
Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden.
Selam.

Tebrik ederim øncelikle canim.
Seni cok iyi anliyorum. Benim oglum 2 yil ønce erken dogdu. 35,5 haftalikken dogum yaptim. Kuvexde kalmadi. Kilosi 2.670 idi. Sarilik oldu ve 1 hafta hastahanede kaldik.
Ama erken dogdugu icin kendini Ana rahminde hissediyordu ve 4-5 saat uyurdu hic aglamazdi aciltim diye..........
Hatta aciken diger bebekler aglayinca uzulurdum cunlu benimki gøzunu acamazdi. Yani hic sut verme hic istemeyecek gibiydi.......

Ben sutumu surekli sagdim. Yani hic Mama Anne Sutu muadili vs.vermedim. Emmiyordu. Ama ben 3 saatten bir 60 ml Anne sutumu siringa ile serve parmagimi emdirerek veriyordum. Bunu da 1 saatte ancak bitiyordu.
Annem ben ve esim nøbetlese 😊hic aksatmafan 3 saatte bir 60 ml sut yaklasik 8 øgun yani 480 lt sut sagardim. Gece gunduz evin inegi gibiydim😊..................Arada minik biberonla denetdik almadiginda siringa...........
Yeterki Anne sutunu alsin.
Dogacagi gununde kendime geliyor yavas yavas ve sonrs emzirmeyi dene.
Be

Merhaba 30 haftalik premature bebegim var. Siringaya sut sagiyorum goturuyorum hastaneye. gunluk 10 ml bile olmuyor. Sutunuzun kesilmemesi icin ne yaptiniz beklerken benim suan sutum cok azaldi uzuntudennnn :KK43:
Kaç kilo doğmuştu bebeğiniz nasıl şuan benim bebeğimde 30 haftalık doğdu 2 eylül de hala küvezde 🥺

Bu arada 2 ay gecmis uzerinden. Ben Yeni okudum😊
2 aylik olmus minik. 🧿
Ama duzeltilmis yasi tabii 1 aylik.........
Umarim simdi hersey daha guzel olmustir

Merhaba 30+4 de bebegim geldi. 1550 gram dogdu 36gün kuvezde kaldik 2010 gram ile taburcu olduk. 5 gündür yanimda cok sükür. Dün doktor kontrolune götürdüm 4 gunde sadece 40 gram almış. Açıkcasi ogluma bakamadim diye cok üzüldum. Ben 3 saatte 1 besliyorum kuvezde biberona alistigi icin çok emmiyor henuz önce emzirmeye çalısıyorum devaminda 30cc aptamil eoprotin kattığim sütü veriyorum 3 saatte 1. Sizin kilo alımıniz nasil oldu bana onerebileceğiniz herhangi bir sey var mı? Sızin bebeklerinizin kilo alımi nasil islerledi? Allah kimseye bu günleri yaşatmasın, yaşayan anneleri sağ salim kucaklarina alacagi günleri nasip etsin, evlatlarımız sağlikla büyüsün insallah.

Merhaba 30+4 de bebegim geldi. 1550 gram dogdu 36gün kuvezde kaldik 2010 gram ile taburcu olduk. 5 gündür yanimda cok sükür. Dün doktor kontrolune götürdüm 4 gunde sadece 40 gram almış. Açıkcasi ogluma bakamadim diye cok üzüldum. Ben 3 saatte 1 besliyorum kuvezde biberona alistigi icin çok emmiyor henuz önce emzirmeye çalısıyorum devaminda 30cc aptamil eoprotin kattığim sütü veriyorum 3 saatte 1. Sizin kilo alımıniz nasil oldu bana onerebileceğiniz herhangi bir sey var mı? Sızin bebeklerinizin kilo alımi nasil islerledi? Allah kimseye bu günleri yaşatmasın, yaşayan anneleri sağ salim kucaklarina alacagi günleri nasip etsin, evlatlarımız sağlikla büyüsün insallah.
protein tozu iyi kilo aldiriyo üzülmeyin hele 1 ay geçsin o zaman kilo aldığıni göreceksiniz.ilk günlerde zorla uyandirirdim ben kizimi sonra saat başı kendi istemeye başladı daha sık beslenirse cabuk toparliyo

Bunu doktora sorsanız daha doğru bir yanıt alırsınız

Merhaba öncelikle gözünüz aydın.
2 saatte bir beslemeye çalışın.
Bir emzirme bir 30 cc biberon ile devam ederek.
Eoprotin hizli kilo aldırıyor 4 kilo olana dek kullanmistik biz.
Üzülmeyin, kiloyu cok kafaya takmayın.
Premature bebeklerin 2 yaşına kadar geriden gelmesi olağan durum.
Sagliklari önemli.
Benim bebeğim kronolojik 16 aylik düzeltilmiş 14
Ancak 8, 5 kg.
Kiloyu umursamamaya çalışıyorum

X