Semerkant - Özet - Amin Maalouf

E

EU1

Ziyaretçi
Semerkant

--------------------------------------------------------------------------------

KİTABIN ADI
SEMERKANT
KİTABIN YAZARI
AMIN MAALOUF
YAYIN EVİ VE ADRESİ
YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK
1. LEVENT İSTANBUL
BASIM YILI
1998

KİTABIN KONUSU : Ömer Hayyam ‘ ın Semerkant ‘ a gelişi ; burada yaşadıkları ve tarihe damgasını vuran eserinin oluşması.
2. KİTABIN ÖZETİ : Roman 11. yy’da yaşamış olan İranlı bilge ozan ömer Hayyam ‘ ın hayatı ve Rubaiyat ‘ ının öyküsünü anlatmaktadır.
Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Ömer Hayyam bilgeiğiyle ve şairliğiyle her tarafta tanınan birisiydi. Onun tüm hayali Semerkant ‘ I görmek , oranın güzelliğini keşfetmekti. Gittiği yerde başından geçen birtakım olaylar sonucunda kadıyla tanışması ve onun tavsiyesi üzerine eserini bir kitapta toplar. Onun bu şairane ve bilge kişiliği kendisinin devletin en üst kademesine kadar yükseltir. Herkesin takdirini toplar ve kitabını her türlü koşullara rağmen tamamlar.
Kitabın ikinci bölümünde de Benjamin Omer adındaki bir Ömer Hayyam hayranı bu şaheseri bulmak için birçok zorlu yoldan geçer ve macera kitabın Titanic gemisinde kaybolmasıyla son bulur.
KİTABIN ANA FİKRİ : Tüm zorluklara rağmen insanlar hayallerini gerçekleştirmelilerdir.
4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Ömer Hayyam : Bilge , filozof gökbilimci , matematikçi , herkesin güvendiği , olaylara tarafsız bakabilen bir kişilik.
Hasan Sabbah:Zeki , araştırmacı , azimli fakat bilgisini ve yeteneklerini kötüye kullanan birisi.
Benjamin Omer: Araştırmacı , maceracı ve kendini Rubaiyat ‘ I bulmaya adayan birisi.
KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER :
Kitap geçmişteki olatlara bizlere dersler veriyor. Tarihin bizler tarafından fazla bilinnmeyen yönlerine ışık tutuyor.
KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİGİ :
1949 ‘da Lübnan ‘da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. 1976 ‘dan beri Paris ‘te yaşıyor. Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan Maalouf , bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır.
ESERLERİ : Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri , Afrikalı Leo , Semerkant , Doğunun Limanları , Tanios Kayası , Ölümcül Kimlikler

ben okudum Semerkantı ve çok beğendim...
Titanic'te rubaiyat !
Doğu'nun çiçeği Batı'nın çiçekliğinde!
SEMERKANT​

okumayan arkadaşlar mutlaka okumalı tek kelilmeyle olağanüstü akıcı.

Bende son sayfalardayım kızlar okumak için eşimin yeğeninden almıştım, iyi ki de almışım.
3 kitaplık bölümü bitti, 4. kitap bölümündeyim.
Gerçekten çok akıcı bir dili var.

semerkant ı ben de çok beğenerek okudum, umduğumdan fazlasını buldum..bir solukta okunacak cinsten, tavsiye ederim.

Amin Maalouf sayesinde Ömer Hayyam gibi bir şairle tanıştım.
Semerkant!Kesinlikle okunması gereken bir roman!

Kitabın ilk bölümlerinde Tuğrul ve Çagrı Beylerin Nişapur"u kuşatmasını anlatırken yazar, Ramazan ayının bitiminden sonra kurban bayramının geldiğini yazılmış.Maalouf Hristiyan bir Arap bunu bilmeyebilir, ama bir yazar böylesi büyük bir gaf yapmamalı, eğer bir şey yazıyorsa dogru düzgün araştırmalı.Her neyse bu hatayı farkettikten sonra kitapta geçen her tarihi olay beni araştırmalara sevk etti,kitapta böyle yazıyor ama işin aslı nedir, diye.O yüzden kitabı okuyup bitirmem
gereğinden uzun sürdü.Ayrıca Abdulhamit dönemi Osmanlısından Türkiye diye bahsetmesi de ayrı bir facia. Tüm bunların ötesinde güzeldi, gerek olay örgüsü gerek uslup etkileyici.İran siyasi hayatıyla değil de daha eski olaylarla geçen ilk bölümleri daha severek okudum.Hayyam Nizamülmülk,Hasan Sabbah"lı kısımlar özellikle güzeldi.Döneme panoromik bir bakış kazandırması açısından ve tüm yanlışlarına rağmen okunmalı.Ama dikkatle okunmalı

X