Şiir yarışmaları

Nolivesmatter

🇹🇷🇹🇷🇹🇷 Mustafa Kemal Atatürk 🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2023
247
1.648
Asik-Veysel-Siir-Yarismasi-Afis-1.jpg

Aşık Veysel​

Şiir Yarışması​

Kategori:
Şiir

Son Başvuru Tarihi:
31 Ocak 2024

Katılımcı:
Herkes

Gönderim Şekli:
E-posta

Toplam Ödül:
135 Bin TL

Düzenleyen:
Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

“DOSTLAR BENİ HATIRLASIN” ÂŞIK VEYSEL ŞİİR YARIŞMASI
YARIŞMA ŞARTNAMESİ

Yarışmayı Düzenleyen Kurum
Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Düzenleme Kurulu, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı

Yarışmanın Türü
Şiir Yarışması

Yarışmanın Teması
Âşık Veysel

Yarışmanın Konusu
Âşık Veysel Türk tarihi içerisinde büyük öneme sahip âşıklardan biridir. O, âşık olmanın yanı sıra çok büyük bir sosyolog ve edebiyatçıdır. Onun hayatı algılayış biçimi şiirleri vasıtasıyla günümüze kadar taşınabilmiştir. Onun aşk, ölüm, hasret, sevgi, doğa, hayvan, insan ve kısacası insana dair her şey şiirlerinin konusunu oluşturmaktadır. Bu yarışmada genç ve yetişkin kategorisi olmak üzere genelde iki temel kategoride Âşık Veysel’in günümüzde algılanış biçimlerine odaklanılacaktır. “Dostlar Beni Hatırlasın” başlıklı bu yarışmada Âşık Veysel’i hep birlikte yâd edelim.

Yarışmanın Amacı
Âşık Veysel’i ve onun hayatı algılayışını yeniden yorumlamak ve bu vesileyle onu daha iyi anlamak.

Katılım Şartları
– Yarışmaya Türkiye genelinde dört ayrı kategoride (ilköğretim, ortaöğretim, lise ve yetişkin) herkes katılabilir.
  • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
  • Yarışmacılar rumuz kullanarak yarışmaya katılmalıdır.
  • Yarışmaya katılım bireyseldir ve yarışmacı sadece bir (1) eserle katılabilir.
  • Yarışmaya gönderilecek eserler yardım almaksızın yazılmalıdır.
  • Eser; başka bir yarışmada kullanılmamış, herhangi bir yerde yayımlanmamış, ödül almamış, başka bir eserden tamamen veyahut da kısmen kopyalanmamış olmalıdır.
  • Yarışmaya katılacak olan yarışmacılar eğer öğrenci ise yarışmacının velisi tarafından EK-1’de yer alan “Yarışmacı Başvuru Formu”nun doldurulup imzalanması gerekmektedir. Yarışmacı yetişkin ise EK-2’de yer alan “Yarışmacı Başvuru Formu”nun doldurulup imzalanması gerekmektedir.
  • Değerlendirme Kurulu ve bu kişilerin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.
  • Yarışma şartnamesine uygun olmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Teknik Şartlar
  • Bilgisayar ortamında hazırlanan eserler Word dosyasında olmalıdır.
  • Eserlerde şiir tekniği serbesttir.
  • Eser metinleri, dil bilgisi kurallarına uygun olarak hazırlanacaktır. Noktalama işaretlerinin kullanımında, kelime yazımında TDK Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.

Başvuru süreci
  • Yarışmacılar Ek 1 veya Ek-2’de yer alan “Yarışmacı Başvuru Formu”ndan kendilerine uyanı ve Ek-3 veya Ek 4’te yer alan “Açık Rıza Onayı” ile birlikte eserini, üniversitemiz tarafından açılan mail adresine gönderilmelidir.
  • Bilgisayar ortamında hazırlanan dosyalar (şiir, başvuru formu, açık rıza onayı) siiryarismasi@mgu.edu.tr mail adresine gönderilecektir.
  • Rumuz kullanmayıp kendi adını kullanan kişilerin eserleri geçersiz sayılacaktır.
  • Başvurunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve sisteme tüm bilgilerin doğru girilmiş olması Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı Düzenleme Kurulunun sorumluluğundadır.
  • Son başvuru tarihinden sonra başvuru yapılamayacaktır.
  • Başvurunun başarılı bir şekilde yapılamasından Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışma Duyurusunun Yapılması ve Yarışmanın Başlaması: 27 KASIM 2023
Yarışmacıların eserlerini teslim etmesi: 27 KASIM 2023 - 31 OCAK 2024
Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Düzenleme Kurulu tarafından eserlerin kategorilendirilmesi ve ön eleme: 1 ŞUBAT 2024 - 7 ŞUBAT 2024
Eserlerin değerlendirilmesi: 7 ŞUBAT 2024 - 16 ŞUBAT 2024
Sonuçların duyurulması: 16 ŞUBAT 2024
Ödüllerin takdimi: 21 MART 2024

Ödüller
Dört ayrı kategoride (7-17 ve 18+) dereceye giren ilk üç yarışmacıya verilecek ödüller aşağıdaki tablodaki gibidir:

İlköğretim
Birinci: 10.000
İkinci: 7.500
Üçüncü: 5.000

Ortaöğretim
Birinci: 10.000
İkinci: 7.500

Lise
Birinci: 15.000
İkinci: 10.000

Yetişkin
Birinci: 20.000
İkinci: 15.000
Üçüncü: 10.000

Mansiyon: 5.000 (3 Adet)

Değerlendirme ve Sonuçlar
  • Yarışmaya katılacak eserler Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı Düzenleme Kurulu tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ön Kurul değerlendirmesinde gizlilik esastır.
  • Ön Kurul değerlendirmesinden geçen eserler jüriye sunulacaktır.
  • Jüri Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Beyazay Derneği ve Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı Düzenleme Kurulu tarafından bu alanla ilgili kişilerin temsilcilerinden oluşacaktır.
  • Ön Kurul tarafından sunulan eserler jüri tarafından değerlendirilecektir. Bu değerlendirmede gizlilik esastır.
  • Eserlerin değerlendirilmesi; temaya dair mesajı yansıtması, dilbilgisi ve Türkçenin etkin kullanımı, özgünlüğü ve etkileyiciliği olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılacaktır.
  • Her bir eser için jüri üyelerinin değerlendirme puanları toplanıp üye sayısına bölünerek puan ortalaması belirlenecektir. Ortalaması alınan puanlar jüri kurulunun ortak puanıdır.
  • Eser; Ön Kurul ve jüri tarafından, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, katılımcının belirlemiş olduğu rumuz ile değerlendirmeye alınacaktır. - Yarışmaya gönderilen eserler (yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun) şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılık tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.
  • Değerlendirme sonucu Türkiye genelinde dereceye giren ilk üç esere, ödüller Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından verilecektir.
  • Sonuçlar 16 Şubat 2024 tarihinde, mgu.edu.tr./asik-veysel-muzik-ve-siir-yarismasi/ adresinden ilan edilecektir.

100yiloykusiir.jpg

100. Yılın Öyküsü, Şiiri
Öykü ve Şiir Yarışması​

Kategori:
Öykü - Şiir

Son Başvuru Tarihi:
19 Ocak 2024

Katılımcı:
Herkes

Gönderim Şekli:
E-posta

Toplam Ödül:
90 Bin TL

Düzenleyen:
İzmir Büyükşehir Belediyesi

KATILIM KOŞULLARI

• Yarışmaya 18 yaş ve üzeri tüm yurttaşlarımız katılabilir.
  • Şiir yarışmasında "Cumhuriyet ve Özgürlük", öykü yarışmasında ise "Cumhuriyet ve Kadın" ana tema olarak belirlenmiştir. Temaya uygun yazılmamış eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Yarışmaya katılan eserler seçici kurul üyeleri tarafından dil bilgisi, yazım tekniği, özgünlük ve temaya uygunluk açısından değerlendirilecektir.
  • Eserlerde kullanılacak dil Türkçe olmalı, eser yazımında Türk Dil Kurumu yazım kılavuzu esas alınmalıdır.
  • Eser, bilgisayar ortamında Times New Roman yazı karakteriyle 12 punto ve 1,5 satır aralığında, iki yana yaslı olarak word formatında yazılmış olmalıdır. Word dışındaki herhangi bir formatta (El yazısı, pdf, jpeg) gönderilen eserler değerlendirmeye kabul edilmeyecektir.
  • Eser uzunluğu öykü kategorisinde en fazla 2.500, şiir kategorisinde ise en fazla 300 kelime olmalıdır.
  • Tüm yarışmacılar her iki kategoriye de en fazla bir (1) eser göndermek koşuluyla katılabilir.
  • Yarışmaya gönderilecek eserin tamamı ya da herhangi bir bölümü, yazılı ya da dijital ortamda yayımlanmamış olmalıdır.
  • Eser üzerinde yarışmacının gerçek kimliğine ilişkin kimlik bilgisi, imza ve işaret yer almamalıdır. Seçici kurul, tüm eserleri rumuzları ile okuyacak, eser sahipleri gizli tutulacaktır.
  • Her yarışmacı, tamamı rakamlardan oluşan 6 basamaklı kişisel bir rumuz belirlemeli (Örn:234578), eserinin ilk sayfasına rumuz ve eser adını kesinlikle yazmalıdır.
  • Yarışmacılar Eser ve EK-1’de ilan edilen katılım formunu benimcumhuriyetim@izmir.bel.tr e-posta adresine ulaştırmalıdır. Eser ve katılım formu aynı e-posta içinde iletilmelidir. Postayla veya elden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  • Katılım formunu indirmek için; EK-1 tıklayınız.
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi eser sahibinin ismini kullanmak koşuluyla seçici kurulun uygun gördüğü eserleri kısmen ya da tamamen yayımlama veya bir kitapta toplama hakkını saklı tutar.
  • Son Başvuru Tarihi: 19 Ocak 2024
  • Sonuçların İlanı: 26 Şubat 2024
  • Ödül Töreni: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenecektir.
  • Yarışmaya ilişkin tüm duyurular İzmir Büyükşehir Belediyesinin kültür sanat platformu www.izmir.art sayfasından ilan edilecektir.

SEÇİCİ KURUL

• Seçici kurul üyeleri aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.
  • Öykü Kategorisi Seçici Kurul Üyeleri: Barış İnce, Bekir Yurdakul, Handan Gökçek, Hülya Soyşekerci, Nalan Barbarosoğlu
  • Şiir Kategorisi Seçici Kurul Üyeleri: Betül Dünder, Bilsen Başaran, Duygu Kankaytsın, Haydar Ergülen, Tuğrul Keskin

ÖDÜLLER

• Her iki kategoride de 1.’lik Ödülü 20.000 TL, 2.’lik Ödülü 15.000 TL, 3.’lük Ödülü ise 10.000 TL’dir. Mansiyon Ödülüne hak kazanan 3’er yarışmacıya ise 10 kitaptan oluşan "Geçmişten Günümüze Kurtuluşun 100. Yılında İzmir Kitap Seti” armağan edilecektir.
  • Her iki kategoride de ilk üçe giren katılımcıların ödül törenine katılım için şehirlerarası otobüs, yemek ve konaklama giderleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Mansiyon ödülü kazanan yarışmacıların ise ulaşım hariç, konaklama ve yemek giderleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
  • Ödül törenine katılamayan katılımcıların para ödülü banka yoluyla, mansiyon kazananların kitap ödülleri ise posta ile gönderilir.

DİĞER HUSUSLAR

• Eser sahipleri ilan edilen ödüller dışında herhangi bir hak talep edemeyecektir.
  • Yarışmaya gönderilen eserlerin hukuki sorumluluğu başvuru sahibine aittir. Üçüncü kişilerin telif haklarına ilişkin iddia ve talepleri eser sahibinin sorumluluğundadır.
  • Birden fazla kişinin katkısıyla hazırlanmış müşterek eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Yarışma kapsamında toplanacak kişisel veriler, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca üçüncü kişi, kurum vs. ile paylaşılmayacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından saklanacaktır.
  • Yarışmaya, seçici kurul üyeleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve birinci derece yakınları katılamaz.
  • İzmir Büyükşehir Belediyesinin yarışma takvimi, katılım ve değerlendirme süreci ile ilgili değişiklik yapma hakkı saklıdır.
  • Tüm katılımcılar, yarışma şartlarını okumuş ve katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.
  • Sonuçlar açıklanmış dahi olsa koşullara uymadığı fark edilen eser sahiplerinden ödül ve yarışma dereceleri geri alınır.
  • Anlaşmazlıkların çözümünde önce seçici kurulun hakemliği aranır, sonuca ulaşılamadığı takdirde İzmir Mahkemeleri yetkili olacaktır.

İLETİŞİM

• İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi, Müzeler ve Kütüphaneler Şube Müdürlüğü
  • Şair Eşref Bulvarı, No: 1/A Çankaya/Konak – İzmir
  • E-posta: benimcumhuriyetim@izmir.bel.tr
  • Tel: 0232 - 293 39 00

X