Sivilceli Ciltler Sivilce ve yüzde seboreik dermatit

Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

asya00

Üye
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2014
8
1
Merhaba,
Ben 18 yaşındayım ve karma bir cilde sahibim. Bir sene önceye kadar t bölgemde arada çıkan sivilceler dışında hiçbir sorunum yokken bir sene öncesinde yaşadığım bir şeyin tetiklediğini düşündüğüm yanaklarımda aşırı-kırmızı elma rengi bildiğiniz- yanan acıyan bir hastalık ortaya çıktı. Beraberinde pütürlü sivilce benzeri ama sivilce olmayan küçük küçük kabartılar çıktı. Kızarıklık iyice artınca doktora gittim ve seboreik dermatit teşhisi konuldu. Doktor nemlendirme için Excipial lipo ve kortizonlu advantan m losyon verdi. Advantan ı çok çok kısa ve çok miktarda kullandım şükürler olsun geçti. Excipial i uzun bir dönem kullanmaya devam ettim. Arada yine yüzüm kızardığında az miiktarda advantan kullandım ve dikkat ettim ne zaman çok stres yapsam,azıcık bile ağlasam, yağlı yemenin ölçüsünü birazcık kaçırsm ertesi sabah yanaklarım kıpkırmızı uyandım. Bir senedir kabullendim bunun yaşamayı bazen ataklar halinde geliyor.
Şimdi asıl sorunum şu an kısmen bu değil ama bu kadar şeyi anlattım önceki halini bilmeden yorum yapılmasın diye. Yanaklarımın kızardığı atak dönemleri hariç yanaklarım svilce bakımından neredeyse pürüzsüzken son iki aydır sürekli sivilce benzeri pütürler çıkıyor tam da sivilce değiller ama seboreik gibi de dğil ve alnımda çok olmmakl birlikte deri altı sivilceler çıkıyor. Seboreik olmayabileceğinden kızarıklık yok çünkü ve advantan zaten incecik derimi iyice incelttiğinden advantan sürmedim. Beş gün önce cildiyeye gittim üstüne basa basa anlattım birçok ilaç verdi fakat yanklarımı önemsemediği belliydi. Verdiği ilaçlar Azitro,Benzamycn(bunlar deri altı sivilcelerim için sanırım) sivex losyon sırt için,imex, üroderm hidro(excipialhidronun aynısı) verdi. Çok çok az sürdüğüm halde(alnım ve yanaklarımda iki küçük yere sürmüştüm) benzamycn tahriş etti. Ben de düzelsin dah da az sürerim dedi üç gündür kullanmıyorum. Yani şu an sivilce için yanaklarımdakiler özellikle tam olarak bir şey kullanmıyorum ve her güne sivilce benzeri bir pütürle uyanıyorum. Yüzümü görseniz amn canım pek bir şey yok dersiniz işte ama benim korkum gittikçe artan bu pütürlerin ne olacağı çünkü geçmemekte pek ısrarcılar.
YAZININ TAMAMINI OKUDUYSANIZ ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM VE TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM. Biliyorum dünyada daha önemli sorunlar var ama herkesin derdi kendine büyük. Forumun çoğu yaşça büyüktür benden sanırım lütfen takma geçer demeyin. Şimdiden teşekkürler :)

X