Son Dakika: İzmir'de şiddetli 6.6 bir deprem meydana geldi

Aslında o tür binaların alt zemini binayı sallayan ama kırmayan malzemelerle dolu.

Kolonlar esnek yapılı bir malzemeyle yapılıyor. Bu yüzden ev da fazla sallanıyor ama yıkılmıyor..

Tabi söz ettiğim yapidaysa.

Bu kadar yüksek bir depremde evin içi yıkılmış ama bina ayakta kalmışsa , kolonlar catlamamışsa şikayet etmek yanlış geliyor bana.

Hele yüksek binaysa mucize.
Allah kimseye göstermesin ama kolonları sağlam kalıp duvarları üstünüze yıkıldıktan sonra hiç bir esprisi yok o binanın.Bana da bu yanlış geliyor.Dış cepheye içerisi için kullanılan malzeme kullanılırsa,duvarlara esneklik için maliyetten kaçınmak için ekstra malzeme konulmazsa insanların canı yine tehlikeye giriyor.O deprem gece olsaydı binamızda yaralanma ve can kaybı yaşanabilirdi alt kat dairelerin duvarları komple yıkıldı o duvarın önünde insan olabilirdi.Keza duvara sabitletmiş olan kiloluk içki dolabım o tuğlaların inceliğinden tutunamayıp eşimin üstüne kıl payı devriliyorsa o binayı yapan müteahhit suçludur ve yine insan canını düşünmeden iş yapmıştır.Öyle bir travma yaşadıktan sonra aman şikayet etmeyelim canım kolonlar ayakta ne güzel bina diyemiyor kimse.Herkes binadan kaçıyor.Uzun lafın kısası deprem bölgesine ev yaparken düzgün iş yapmayan müteahhitler sebebiyle çok insanın canı yandı yasalar ve ağır yaptırımlarla bunun önüne geçilmeli ve üstü kapatılmamalı.

Bizim binada 10 yıllık 24 katlı. Zemini için söylentiler var. Denize çoook yakın değiliz. Ama zeminine eskiden hep bu tarafta yapılan binaların atıkları atılmış o şekilde zemin oluşmuş. Ama bugün yönetimde geçen yıl görev yapan başkan arkadaşla konuştuk. Binanın temeli için burası boş olduğu dönemde buraya inşaat atıkları dökülmüş ve buranın zemini öylelikle oluşmuş fakat zeminin kazık sistemi hastaneler kadar güvenli diyor bilemedim gerçekmi.
Tabi sizin durum da şöyle denize yakın olan hep doldurulan yerdir. Ve hep risklidir. Sonuçta kaya zemin gibi asla olmaz. Bir de son zamamlarda depremler hep denizde olan depremler.
Bizim malzemenin kaliteli kullanıldığı söyleniyor. Siz aslında duvardaki kalite olayını en basiti evin ısı durumundan bile anlayabilirsiniz. Benim daha önceki evim de yeni binaydı ama çok soğuktu. Bu evim oldukça ılık oluyor. Kullanılan malzemenin etkisi var diye düşünüyırum. Bu depremde o bölgede 45 katlı binaya birşey olmayıp 7 katlı binaların yıkılması da çok enteresan.
Enteresan değil aslında.Görümcem o binalardan birinde yaşıyor evde sıva çatlağı bile yok.Sebebi bina duvarlarının baraj duvarı mantığıyla yapılması ve ona uygun malzeme kullanılması.Yapılırken japon müteahhitlerle birlikte yapılmış ve sadece zemindeki kazıklara 30 milyon dolar fazladan harcanmış.9.0 şiddetine kadar dayanır deniyor bina kırılmaya göre değil yüksek şiddette olası bir depremde dibe çökme yapacak şekilde tasarlanmış zemin balçık olduğu için.Yani zemine göre inşaat yapılmış.Bayraklıda diğer binalarla karsılastırdığınızda teknoloji,müteahhitlik,iş etiği,insan canına verilen değer gibi büyük farklar çıkıyor ortaya.Tabi dediğinize katılıyorum denize yakın yer her zaman risklidir.Beni kızdıran şey bu 10-15 yıllık binayı düzgün teknolojiyle zemine uygun yapmamak,maliyetten kaçınmak bunların hepsinin bedelini ne yazık ki bir sürü insan ödedi sadece biz değil.Çevre binalarda da insanlar çok sıkıntı yaşadı.Daha iç kesimlerde olan evler sağlam yapılı ise problem yaşamadı.

Allah kimseye göstermesin ama kolonları sağlam kalıp duvarları üstünüze yıkıldıktan sonra hiç bir esprisi yok o binanın.Bana da bu yanlış geliyor.Dış cepheye içerisi için kullanılan malzeme kullanılırsa,duvarlara esneklik için maliyetten kaçınmak için ekstra malzeme konulmazsa insanların canı yine tehlikeye giriyor.O deprem gece olsaydı binamızda yaralanma ve can kaybı yaşanabilirdi alt kat dairelerin duvarları komple yıkıldı o duvarın önünde insan olabilirdi.Keza duvara sabitletmiş olan kiloluk içki dolabım o tuğlaların inceliğinden tutunamayıp eşimin üstüne kıl payı devriliyorsa o binayı yapan müteahhit suçludur ve yine insan canını düşünmeden iş yapmıştır.Öyle bir travma yaşadıktan sonra aman şikayet etmeyelim canım kolonlar ayakta ne güzel bina diyemiyor kimse.Herkes binadan kaçıyor.Uzun lafın kısası deprem bölgesine ev yaparken düzgün iş yapmayan müteahhitler sebebiyle çok insanın canı yandı yasalar ve ağır yaptırımlarla bunun önüne geçilmeli ve üstü kapatılmamalı.

Ben duvarların tam anlamıyla yıkıldığını tam okumamisim , kusura bakmayın.

Tabi çok haklısınız.

İçindeki eşyalar yikiliyor , bir kaç alçı dökülüyor diye hesapladım.

Amin.

Bostanlı mavişehir civarında evlerde bu dediginiz olmuş yani binanın dışı ayakta iç duvarları çökmüş bu da korkunç bir travma arkdaşım o evlerden birinde misafirlikteymis o anda evin iç duvarları yıkılmaya başladı mutfak dolapları yere düştü korkunçtu merdivenlere attik kendimizi tüm apartman merdivenlerdeydi tam bir can pazarıydı dedi bu bile ölmeden ölmek gibi bir şey ben geçen yaz bu mavisehirdeki denize sıfır evlerden birini eşimle satilik ev diye gezdim hiç beğenmedim bir de demezmi 3.5 milyon tl hahaha dedik değermi değmez tabiki ve çıktı ortaya değmediği

X