sutun cok fazla olmasi

runves

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2007
45
13
Bu konu başlığını görünce eminim bir cogunuz ne guzel ışte biz sutumuz gelsin diye uğraşıyoruz diyceksiniz.Ama maalesef sutun az olmasi kadar çok olmasi da problem.Yaşadıklarımı anlatmak istedim çünkü aynı durumu yaşayan olursa benim yaptığım hatalara dusmesinler
Eveeet dogumum sezeryanla oldu ve doğumdan hemen sonra bebegimi emziremedim.(dogumum yurt disinda oldu yanimda refakatci falan yoktu hemsireler emzirmem icin israr etmediler bende agrim sizimdan hemen emzirmem gerektigini dusunmedim bille)
ilk hata bu sanırım bebegimle ilk bulusmamizda bir iki çekmeden sonra bıraktı ve kustu bu arada meme ucumda tahriş oldu ve gogusumlerim hemen akabinde balon gibi sisti tas gibi oldu resmen.memeucu falan kalmadı normalde goguslerim çok küçüktür.oyle cok sut doldu ki bi anda boğazıma kadar gogus oldum.bebegim tabiki bu taş gibi göğsü bi türlü tutamadı..hemen goguslerimi bosaltmak icin hemşireler masaj yaptı.(tabi bu masaj olayi oyle can yakiyorki anlatamam dusunun iste tasi sikarak sut cikarmaya calisiyorsunuz) gogsumden özellikle sol gogsumden kaymak seklinde parcalar çıkıyordu.hemşire bu sismeler geçene kadar surekli goguslerimi sagmam gerektini söyledi bu arada bebegimin gogus ucunu tutmasi icin silikon uc kullanmaya başladım ama goguslerim okadar gergindiki silikon uc durmuyordu.bunun icin streç filmlerle silikon ucu gogsume yapistirdim( bu da dahi annemin fikriydi).ve bebeğim az da olsa emmeye başladı.tabi masajla sütleri akitsakta 2 saat geçmeden tekrar sisiyordu.pompa dahi tutmuyodu goguslerimi.
2. Hata sıcak havlu koyup masaj yapmak evet havlularla yumusatinca masaj ve ardindan yapilan sagma işlemi daha kolay oluyor ama asla çok sıcak havlular koymayın (bunun yerine ilik suda islatilmis havlu kullanin) çünkü biriken sut sicakla bulusunca daha çabuk iltihap oluyor.tabi benim sutlerde iltihaba sebep oldu gogus ucumda yara bu arada.ve surekli goguslerim çeşme gibi akiyor.görmeyenler zaten duruma inanmıyor bile.üzerime hicbisey giyemez oldum çünkü surekli islak geziyordum. Sut gelmesin diye yemeyi ve şu içmeyi azalttim.ve
3.hatam bu oldu suyu azaltinca kabızlık ve fissur problemi basladi.En azından bebeğim silikon ucla emiyordu ve pompaylada sagmaya başlamistim.taabi bebeğim heremme seansında memeyi tutmayı reddediyordu ve agliyordu.kucağıma her aldığımda dualar ediyordum.memeyi istememesi beni istemiyor gibi algilamama sebep olmuştu.zaten surekli sut sagmak zorunda olduğum icin disari cikamiyordum hatta eve misafir bile kabul edemiyorduk cogu zaman bu sepeplerlede psikolojik olarak coktum.ee doktorlar bu duruma ne mi diyor sadece emzirceksin ve sagacaksin.başka çaresi yok.bebek buyudukce daha cok emecek bir rutin olusacak ve geçecek.maalesef bu anlattıklarım 4 aya yakın sürdü.ve gogsumde 3 kere iltihap oluştu.birçok kes ilaçla sutu tamamen kestirmeyi düşündüm.ama kiyamadim ve direndim.
4.hatamda su oldu her iki saatte bir bi göğsümü emziriken diğerini sagiyordum.hatta çoğu zaman emdiği tarafı bile sagdigim oluyodu çünkü tek taraf bile bosalmiyordu.evet sutun kalıp iltihap olmaması icin sagmaliydim ama herseferinde 10 ml azaltarak bu işlemi yapsaydım belki daha çabuk azalirdi sutler.çünkü sut bir refleks işi talep geldikce artıyor.ama böyle bi durumunuz varsa sagmayi birden kesmeyin çünkü anında iltihap tekrarlar.adım adım azaltın sadece.bide öyle bir seyki bebeği emzirmenin disinda günde 1 kilo sut sagiyorum düşünün dolap dolunca saklamadik zaten nereye koyacan.
3 ay böyle geçince ada çayının sut hormonunu azalttığını öğrendim bir internet sayfasindan yabancii bir siteden çeviri yapmış bir bayan.ve her akşam yatmadan bir bardak ada cayi icmeye başladım bunun yaninda sagma isleminide kademeli olarak azalttim ve 4 ayin sonunda pompa illetinden kurtuldum.bebeğim bugün beşinci ayını doldurdu.çok mücadele verdim bebegimi emzirmek icin. cokta canım yandı ama onu emerken seyretmek dünyalara bedel.tabi minigim hala pek meme düşkünü değil.nasıl olsun ya yavrum bi cekerdi agzini memeden sut ta karşıya fiskirirdi.bende çoğu zama acikmasada 2 saatte bir zorla tutturmaya çalışırdım.bugn bile 5 dk dan fazla durmaz.öyle keyif icin oyun icin memeyi tutmaz bile..bu arada sut bu kadar bol olunca sut annede oldum ablamin oğlunu da emzirdim.neyse umarim yasamazsiniz bu nadir görülen durumu ama yaşayan olursa diye yardımcı olmak istedim.4 ay kabus gibi gecti bebegimle bile ilgilenemedim doğru dürüst.sosyal hayatım sifirdi uyku bile uyuyamiyordum rahat.goguslerim yine tas gibi olacak ve o korkunç can yakici masaja maruz kalicam diye.bu durumdan dolayı bidaha cocuk yapmamayı bile düşündüm.Ama şimdi anneligin tadını aldıkça fikirlerim değişiyor.evet anne olmak çok zormus ama Rabbimizin bize dünyada sunduğu en buyuk nimet.sukrediyodum ve kendimi anne olabildigim icin çok özel hissediyorum....

Son düzenleme:
Merhaba

Sizi tebrik ediyorum arkadaşım :)
Anne olmak ne kadar zorsa bir o kadar da tatlı ve mukaddestir. Sizin yaşadıklarınız ben de yıllar önce ilk çocuğumda yaşadım tıpatıp aynısını. Inanın bana ikinci ve hatta üçüncü çocuğunuzda bu sorunları yaşamayacaksınız. Çünkü diğer doğum sonrası süt iyice azalıyor. Hele hele sezeryenle yapılınca doğum...emin olun ben kendi tecrübemden aktarıyorum size. Gayet rahat emzireceksiniz diğer çocuklarınızı inşallah. Hiç endişe etmeye gerek yok.

Buarada Allah bağışlansın yavrunuzu,analı babalı,sağlıklı büyüsün inşallah.

ablamında çok sütü vardı göğüleri şişmişti emzirirken bebek memeyi bıraktığında yüzüne süt fışkırırdı göğsüne mendil koyardı havlu koyardı 5 dk geçmeden tekrar başka havlu koyardı sıksan bir sürü süt çıkar o derece çok zor bi durum :KK50:

Merhaba

Sizi tebrik ediyorum arkadaşım :)
Anne olmak ne kadar zorsa bir o kadar da tatlı ve mukaddestir. Sizin yaşadıklarınız ben de yıllar önce ilk çocuğumda yaşadım tıpatıp aynısını. Inanın bana ikinci ve hatta üçüncü çocuğunuzda bu sorunları yaşamayacaksınız. Çünkü diğer doğum sonrası süt iyice azalıyor. Hele hele sezeryenle yapılınca doğum...emin olun ben kendi tecrübemden aktarıyorum size. Gayet rahat emzireceksiniz diğer çocuklarınızı inşallah. Hiç endişe etmeye gerek yok.

Buarada Allah bağışlansın yavrunuzu,analı babalı,sağlıklı büyüsün inşallah.

teşekkür ederim..yazdiiklariniz içimi rahatlattı.aslında bu sorunla karsilasanlarin sayısı da az değil.umarım birilerine yardımcı olabilmisizdir..

Gerçekten de çok zorluklar yaşamışsınız ama benim asıl takıldığım nokta şu oldu sezeryanla doğum yapmışsın ve yanında refakatçı bırakmamışlar..

Yani insan kendi başına yatakta kalkıp oturamazken , nasıl bebeği kucağına alıp da emzirebilirki...???

Doktorların , hemşirelerin bunu düşünmeleri lazımdı..

Doğumdan sonra ilk 1 kaç saat içinde verilen ağız sütü kadar değerli hiç bir şey yok..

Bbeğin bu sütü aldığından emin olmak için hemşireler sürekli gelip sorurlar bebeğini emzirdin mi diye...Gerçekten de ilk hata bebeğinizi hemen emzirememeniz olmuş...

Ama ne mutluki size çektiğiniz zorluklara rağmen emzirmekten vazgeçmemişsiniz..

Bebeğinizi güle güle büyütün inşlh..Dilerim diğer doğumunuzda bu sorunları yaşamassınız..

Gerçekten de çok zorluklar yaşamışsınız ama benim asıl takıldığım nokta şu oldu sezeryanla doğum yapmışsın ve yanında refakatçı bırakmamışlar..

Yani insan kendi başına yatakta kalkıp oturamazken , nasıl bebeği kucağına alıp da emzirebilirki...???

Doktorların , hemşirelerin bunu düşünmeleri lazımdı..

Doğumdan sonra ilk 1 kaç saat içinde verilen ağız sütü kadar değerli hiç bir şey yok..

Bbeğin bu sütü aldığından emin olmak için hemşireler sürekli gelip sorurlar bebeğini emzirdin mi diye...Gerçekten de ilk hata bebeğinizi hemen emzirememeniz olmuş...

Ama ne mutluki size çektiğiniz zorluklara rağmen emzirmekten vazgeçmemişsiniz..

Bebeğinizi güle güle büyütün inşlh..Dilerim diğer doğumunuzda bu sorunları yaşamassınız..

Belittigim gibi yurt disinda doğum yaptım.burada maalesef sezeryanda olsa normal doğumda olsa yanına kimseyi almıyorlar.gelişmekte olan küçük bir ülke.Malesef anne sutunun kıymetini de pek idrak edememisler.Bebeği eğer sen istersen yanına sgetiriyorlar talep etmezsen bebek bakım odasında bakılıyor.Dediğin gibi ilk ve en büyük hata hemen emzirememek...

Canım çok zorluklar yaşamışsın büyük geçmiş olsun

Tesekkurler canim.suan bebegin 18 aylik ve hala emiyor.ustelikk artikk tamamen keyiff icin emiyor.dogum sonrasi hemen her anne de farkli problemler oluyor maalesef.Allah hepimizn yardimcisi olsun

X