Hamur İşleri Tavuklu Mantı

Fidil

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2015
1
0
29
Merhaba öncelikle. Bugün sizlerle paylaşacağım tarif benim çok sevdiğim bayılarak yediğim bir tarif.. Umarım sizde beğenirsiniz:):KK25:
image.jpg
image.jpg

Hamuru için;
1 yumurta
2 çay kaşığı tuz
1 su bardağı ılık su
Alabildiğince un

İç harcı için;
Çok küçük küpler halinde doğranmış tavuk göğsü
2su bardağı iri bulgur
2-3 çay kağışı karabiber ve tuz
1 tane orta boy soğan

Üzeri için;
1 adet bütün tavuk

Öncelikle hamuru yoğurup kenara alıyoruz (dinlenmesi için) hamurun yumuşaklığı kulak memesinden biraz daha sert olacak şekilde
Harcı için tavuk parçacıklarını bir kaba koyalım. Daha sonradan bulguru ılık bir suda yıkayıp tavuğa ekleyelim. Soğanı ince ince kıyıp onu da ekleyelim. Son olarak tuz ve karabiberi ekleyip karıştıralım.harç hazır!

Mantıyı pişirmek için bir tepsi kullanacağız. Bunun için büyük bir tepside bir miktar margarin eritelim.(bu sizin ne kadar yağlı olmasını istediğinize bağlı)

Hamuru top şeklinde parçalara ayıralım ve açmaya başlayalım. Açtıktan sonra normal mantı hamuru keser gibi kareler şeklinde keselim(ama daha büyük) her bir kareye harç ekleyip üstleri açık kalacak şekilde şeker şekli verelim ve yağlamış olduğumuz tepsiye dizelim.

Bu arada üzeri için bir yandan da almış olduğumuz bütün tavuğu kaynatalım.

Mantıları tepsiye dizme işlemini tamamladıktan sonra ocağın altını orta derecede açalım ve tepsiyi döndürerek kısım kısım kızartalım. Kızartma işlemini tamamladıktan sonra kaynamış olan tavuk suyunu da ekleyelim. İçindeki bütün tavuğuda didikleyerek üzerine ilave edebilirsiniz isterseniz. Suyu da ekledikten sonra üzerini bir kapakla kapatarak pişirmeye devam edelim. Pişme kıvamını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.. Afiyet olsun

(Ben yoğurt ve salçalı sos ile servis yapıyorum,dilerseniz sizde öyle yapabilirsiniz)

X