Tek isteğim anne olma düşüncesine ara veriyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ozaman şikayet edin hatalı ve yanlış olanı nurdan hakaret içerikli yazıları eşinin işine küçük gorecek mesajlar yazmak ne kadar doğru
Ben ne eşini okudum ne eşinin işini okudum, hakaret etmediğim gibi hakareti ben yedim.
Bilgilendirdim, uyardık diye hakaret ben yedim hanımefendi!

Neyse ki her ağzı olanın söylediğine kulak asan bir tip değilim...

Ozaman şikayet edin hatalı ve yanlış olanı nurdan hakaret içerikli yazıları eşinin işine küçük gorecek mesajlar yazmak ne kadar doğru

Eşinin işini küçük görüp büyük göstermeye çalışan kendisi. Hem mühendis hem torna tesviyeci demesine gerek yoktu mesela. O kadar vizyonsuz ki konu sahibi muhtemelen eşi "ben mühendisle aynı işi yapıyorum bi diplomam yok" dediği için o da ona inanıyor. Yaş sadece bedeni büyütmüyor insana vizyon ve farklı düşünceler de katıyor. Sizin çocuk gelin lafını gülerek normalleştirmeniz hem ahlaken, hem hukuken yanlış. Bir de böyle sosyolojik etkileri var. Cehaletimizden önümüzü göremez hale geldik ülke olarak, en büyük sorumlusu da siz ve sizin gibiler.

Not: Cehaletten kastım eğitim seviyesi değil, şimdiden uyandırayım.

@GaardennRosee bak canım benim . Bütün yorumları , senin yazdıklarını , sana yazılanları okudum .

kolay hayatın olmamış evet doğru olabilir , ama şuandaki durumu yaşını değerlendirip geleceğini daha sağlama ala bilirsin buradaki herkez aslında bunu anlatmaya çalışıyor . 19 yaşında tek derdin ders notları olmalı . Seninle yaşıt kardeşim var .

Kız kardeşimi düşünüyorum senin yerinde eğer eline mesleğini almadan evlenmeyi düşünüp birde , tüp bebek gibi zorlu bi yola girmeye çalışsaydı onada sana yazdığım gibi yazardım .
Bak ben tüp bebek tedavisi gördüm çok yorucu çok yıpratıcı kaldıki 19 yaşında gencecik bi kızsın okadar hormon ilacı senin için şuan çok ama çok erken olur . Kolay değil tüp bebeğin piskolojiside kolay değil , hormon ilaçlarının yan etkileride kolay değil . Sen önce bi kendini toparlamalısın . Yaşadığın kötü şeyler olabilir ama sen geleceğini sağlama ala bilirsin. kocan ister mühendis olsun ister avukat olsun , senin kendi ekmeğini kazanıyor kimseye muhtaçlık duygusu hissetmiyor olmalısın . Sen kendini geliştirmelisinki ileride senin çocuklrında annelerinin yaptığı hataları yapmasın , sen kendini geliştirki ileride onlarada bilgilerini anlat .

Kızlar sevgili yapıyor kucaktan kucağa geziyor sözleri çok yanlış . Her ne kadar üstüne gelinirse insanlara beddua etmen yanlış . Kadın erkek ayrımı yapman bile aslında yanlış . Ata erkil bi ailede yetişmiş büyük ihtimalle sevgilisi olan kızlar o... diyenlerin çevresinde büyümüssün ama . O kızlar sevgili yapıp insanları tanımalılar . Bahsettimya senin yaşında kız kardeşim var . Evet onunda görüştüğü tanımaya çalıştığı düşe kalka doğruları yanlışları tarta tarta ilerlediği biri var . Olmasıda gerekiyor hayatı tanımalı . Hemen ilk karşısına çıkan erkeğe tamam dese ? Hergün bi olay yaşasa ? Değer vermeyi , değer görmeyi anlamalı . Sevmeyi aşkı acı çekmeyi şimdi öğrenecek . 19 yaşında kaynana elti görümce çekmesinden çok çok daha iyidir .

Senin yaşından dolayı ata erkil düzenden dolayı kayınvaliden belki görümcelerin tarafından bastırlıyorda olabilirsin , ama eğer okuyup kendi paranı kazanmaya başlarsan emin ol kendi gardını onlara karşı kura bilirsin . Çok küçüksün daha düşünceleri değiştirmek için geç değil . Kendini geliştirmen dileği ile ..

Ailenin yönlendirmesi ve egitim şart,şart,sart.Aile yönlendirecek arkadas ne yaptigini ,yapacagini bilemiyor insan o genç yaşlarda.Şu dogru,şu yanlis diyecek.Kacmasindan endise ediyorsa,evladinin fıtratına göre reşit ol ,düşünelim ..Biraz bekleyin.Gel seni okula göndereyim vs vs. artik evladiyla olan iliskisine bagli olarak.Ana,babalara cok iş düşüyor bu konuda.Evlat sahibi olmak büyük sorumluluk.Konu sahibi ailenize özel bi söylemim yok burda.Genel olarak fikrim bu.

Bu bdv de olması gereken bir konu mu?
Kimse buna değinmemiş sanırım, ben söyleyeyim dedim.
Bu konudaki dert nedir?
Ev alıyormuşsunuz hayırlı olsun.
Bebek fikrinden vazgeçmek mi dert?
19 yaşında bebek fikrinde olmanız dert olurdu zaten.Vazgeçmeniz değil.
Geçmişinizin doğrusunu yanlışını sorgulamıyorum. Sadece ben de söylemek isterimki, ERKEN.
Hayatınızı yaşayın, okuyun,çalışın veya çalışmayın ama gelişin, geliştirin.
Birkaç yıl sonra bambaşka bir vizyonla anne olmayı düşleyin.

Hatta bununla ilgili evli olduğu halde şikayet edilip hapiste olan bir sürü kişi var. Çocukları var ama evlendiklerinde kız reşit olmadığı için suç sayılıyor
Bi ara haberlerede çıktıydı çocuk gelinler kocalarımıza artık af çıkarsınlar evde çocuklarımızla onları bekliyorız diye

Kendi kendime niye 25. Sayfaya kadar okudun diyorum gözlerim pert oldu neyse bu sayfaya kadar geldim yorum yapmasam içimde kalır:)
19 yaşında evlenip ard arda çocuk sahibi olmuş biri olarak diyorum ki keşke sevgilim olsaydı da tanisaydim erkekleri hayatı en azından tecrübedir bu buna inanıyorum. Dini olarak da inanın çok üst bir seviye de öğreticiyim ama yinede bu tecrübe olmalıydı diye düşünüyorum. İlk gelenle evlendim iş yok güç yok şimdi aptal gibi ilaçlar ile ayakta durma çabasındayim. Ama ilk işim okumaya devam etmek olacak kimseye muhtaç yaşamak istemiyorum özgürlük her zaman gerekli . Ah ailem ah o yaşta benj niye verdiniz diyorjm sadece. Acaba bende mi konu acsaydim yorum olunca biraz uzun oldu sanki 🙈
Neyse konu sahibi çok üstüne gelindi gibi hissediyorsun biliyorum ama inan ki herkes bir anne olarak düşünüyor zorlukları geleceği veya geçmişini zorluğunu düşünüyor.en önemlisi de bana göre o yaşta bir erkeğin dokunması ben olsam tekme tokat doverdim heralde! hâlâ da sevmiyorum dokunulmasini erken evliliğin ve eşin etkisi olduğuna eminim. Neyse çok konuştum sadece kendini geliştirmeye bak oku meslek edin ve bunlara ek olarak kendini geliştir. Toysun daha kuzum benim. Hayat öyle zor ki ilerde bizi çok iyi anlayacaksın. Ayrıca bence ev de almayın saklayın paranızı ülkenin durumu ortada. Zaten görümce ve eltiye yakın olmak kanser başlangıcı diye biliyorum sağlıkçılar doğrular büyük ihtimal bunu 🙈 çok konuştum ya . pardon . Çok çok mutlu olursun umarım hiç bir şey için ah keşke demezsiniz.
Vesselam 💋❤️

19 yasinda hayattaki tek istegi "anne" olmak hayaliyle yasamak yalnizca bizim ulkemizde olur herhalde. Dusunuyorum da 19 yasimda ben cocuktum daha. Barbie'lerle vs oynuyordum!
Ya tamam konu sahibininki normal değil ama 19 yaşında barbie lerle oynamak da normal değil. Üniversite yaşında barbielerle mi oynanır yahu

Ya tamam konu sahibininki normal değil ama 19 yaşında barbie lerle oynamak da normal değil. Üniversite yaşında barbielerle mi oynanır yahu
Hanımefendinin mesajının ilk kısmını okuyunca tam muhteşem atacaktım ki, Barbielerle oynamak kısmını okuyunca beni bir gülme aldı :KK70: ilkokula başladığımdan beri oyuncak elime almadım mesela ben. 19 yaş ve barbie kelimelerini aynı cümlede kullanamam.

Konuya atlayarak göz gezdirdim. Konu sahibi cok yanlış konuşmuş kabul. O yaslarda genelde insanlar dusunmeden hareket eder. Bircok yanlisa dusebilir. Buluğ çağı diye bir sey var. Kimisi erken olgunlasmak ister kimisi yavas.

bir insan kendi iradesiyle ve ergenliğin verdiği o delikanla 17inde sekste yapabilir, seks yaptığı kişiyle evlenmekte isteyebilir. Bir erkege deli gibi aşıkta olabilir seks yapmadan da bir an evvel evlenmek isteyebilir. Bu doğru değil ama o istek küçük yaslarda bir cok kiside bu istekler baş gösteriyor.

. Birilerinin ellerinde barbie olup,birilerinin aklinda sadece okul olmasi birilerininde o yaslarda kendini tatmine ve bir erkekle sevismesine ya da evlenmek istemesine engel degil.
Her duyguyu her insan farklı yasta yasayabilir.

Bir cocuk gelin olarak ailesi evlendirseydi bile ailesine laf söylenirdi cocuga değil.

Sen cocuk gelinsin deyip o çocuk gelini agir ithamlarla linclemek bana hic tutarli gelmiyor.
Neyi korudunuz ,neyi savundunuz şimdi hala cocuk gordugunuz birine 17sinde yaptığı bir tercih icin hakaretler ederken?

Hanımefendinin mesajının ilk kısmını okuyunca tam muhteşem atacaktım ki, Barbielerle oynamak kısmını okuyunca beni bir gülme aldı :KK70: ilkokula başladığımdan beri oyuncak elime almadım mesela ben. 19 yaş ve barbie kelimelerini aynı cümlede kullanamam.
Komik olan şu ki herkes kendi cocuklugunu, ergenligini ,yetiskinligini dusunce tarzini, savundugu noktalari duyarlarini baskasinda görmek istiyor.

Kimi 19unda barbie oynar ,kimi elinde seks oyuncagiyla takilir ,kimi sevisir, kimi evlenir.
Saygi duymak hakaretten daha zor geliyor ama dünya böyle herkesin arzulari ve istekleri farkli yaslarda farkli sekilde oluyor.

Komik olan şu ki herkes kendi cocuklugunu, ergenligini ,yetiskinligini dusunce tarzini, savundugu noktalari duyarlarini baskasinda görmek istiyor.

Kimi 19unda barbie oynar ,kimi elinde seks oyuncagiyla takilir ,kimi sevisir, kimi evlenir.
Saygi duymak hakaretten daha zor geliyor ama dünya böyle herkesin arzulari ve istekleri farkli yaslarda farkli sekilde oluyor.
Üniversite çağında barbie bebekle oynamak da normal değil ama ya hayır. 15-16 dese belki anlayacağım bir nebze, o bile normal değil. Umuyorum abartmadır. 19 yaş evlenip çocuk sahibi olmak gibi sorumluluklar için küçük bir yaş ama 19'u da çocuk yaş olarak karşılamak saçma. Ki konu sahibi 17 yaşında evlenmiş, iki yıldır çocuk sahibi olmak istediğini söylemiş. Bunlar dünyanın birçok yerinde absürt karşılanır. Bir yerde de "eşim beni sevdiği için bekledi" demişti, beklemiş hali buysa...

24 yaşında işe mi başlanırmış, o yaşta bez kullanıyordum ben daha! :KK70:

19 yaşında barbie ile ciddi ciddi oynamak bir sorunun varlığına delalettir. Psikolog psikiyatr kime danışsanız normal karşılamayacaktır. Oynayan oynasın kimsenin umrunda olmaz da normal de değil yani

Üniversite çağında barbie bebekle oynamak da normal değil ama ya hayır. 15-16 dese belki anlayacağım bir nebze, o bile normal değil. Umuyorum abartmadır. 19 yaş evlenip çocuk sahibi olmak gibi sorumluluklar için küçük bir yaş ama 19'u da çocuk yaş olarak karşılamak saçma. Ki konu sahibi 17 yaşında evlenmiş, iki yıldır çocuk sahibi olmak istediğini söylemiş. Bunlar dünyanın birçok yerinde absürt karşılanır. Bir yerde de "eşim beni sevdiği için bekledi" demişti, beklemiş hali buysa...
Bize göre normal olmayabilir ama iste ona göre normal o da 19 unda sevistim dedigin icin sana normal degil diyebilir.
Bir baskasi da seviştiğin kisi ile evlenmedigin icin diyebilir.
Deger yargısı olmali her insanin tabii ama bunu lincleme yontemiyle karsisindakine kabullendirmeye çalışmamalı.
Olur ki o kisinin deger yargisi baska bir kisinin negatif etkilenmesine sebep oluyor kabul.
Ama 17sinde seks yapti diye , 17sinde evlendi diye, 17sinde barbieleri var diye kimseye hakaret edilmemeli diye düşünüyorum.
Ne herkesin yetistigi ortam ayni ne arzulari dedigim gibi.
17sinde zorla evlendirilmis bir kiz olsaydi ailesi tum hakaretleri hak ederdi ama 17sinde isteyerek evlenmis ya da sevismis biri bir hakaret hak etmez.

Hı ne olur? Yasla beraber gözü acilmaya gercek dunyayi görmeye baslar bir cogu pisman olur bazisi da olmaz. Ancak buna uzulebiliriz
Konu sahibinin savunmalarinin ya da uslup tarzinin elle tutulur bir yani yok ama cocuk geline karsi gelmekte bu hakaretlerle olamaz ,olmamali.
Evlenmek istemis evlenmis, sevismek istemis sevismis budur yani.
Degil mi ki ailesi her seyi anlatip tekrar tekrar engel olmaya calismali elbette ama zaten kafasina koyduysa kacar yine evlenir.
Malesef hayatta kendi deger yargilarimiz genel gecer kural degil.

19 yaşında barbie ile ciddi ciddi oynamak bir sorunun varlığına delalettir. Psikolog psikiyatr kime danışsanız normal karşılamayacaktır. Oynayan oynasın kimsenin umrunda olmaz da normal de değil yani
Bende bunu anlatiyorum zaten. Ona gore normal ama ki savunmus diyorum. Konu sahibininde kendini savunması normal diyorum. Ayse barbie ye normal der , aylin sekse diyorum. He sana gore dogru olmayabilir bilimsel olarak gec ya da erken olabilir ama bu onu yasamasina engel degil .
Ailesi zorla verse okey ailesine hakaret edilsin hatta yargilansin ama kiz kendi istemis. Bu kadar agir ithamlara gerek yok. Tercihi barbieler degilde eşmiş seksmis kime ne ki

Bize göre normal olmayabilir ama iste ona göre normal o da 19 unda sevistim dedigin icin sana normal degil diyebilir.
Bir baskasi da seviştiğin kisi ile evlenmedigin icin diyebilir.
Deger yargısı olmali her insanin tabii ama bunu lincleme yontemiyle karsisindakine kabullendirmeye çalışmamalı.
Olur ki o kisinin deger yargisi baska bir kisinin negatif etkilenmesine sebep oluyor kabul.
Ama 17sinde seks yapti diye , 17sinde evlendi diye, 17sinde barbieleri var diye kimseye hakaret edilmemeli diye düşünüyorum.
Ne herkesin yetistigi ortam ayni ne arzulari dedigim gibi.
17sinde zorla evlendirilmis bir kiz olsaydi ailesi tum hakaretleri hak ederdi ama 17sinde isteyerek evlenmis ya da sevismis biri bir hakaret hak etmez.

Hı ne olur? Yasla beraber gözü acilmaya gercek dunyayi görmeye baslar bir cogu pisman olur bazisi da olmaz. Ancak buna uzulebiliriz
Konu sahibinin savunmalarinin ya da uslup tarzinin elle tutulur bir yani yok ama cocuk geline karsi gelmekte bu hakaretlerle olamaz ,olmamali.
Evlenmek istemis evlenmis, sevismek istemis sevismis budur yani.
Degil mi ki ailesi her seyi anlatip tekrar tekrar engel olmaya calismali elbette ama zaten kafasina koyduysa kacar yine evlenir.
Malesef hayatta kendi deger yargilarimiz genel gecer kural degil.
Size katılmakla birlikte şunu eklemek istiyorum. Biz ona gezmeliydin tozmalıydın, kız arkadaşlarınla alışverişlere çıkıp filmler izleyip okul okumalıydın en azından bir meslek edinmeliydin, hayat görüşünün izin verdiği düzeyde karşı cinsle bir iletişimin olmalıydı dedik. O sevgili yapıp kendimi tanımak adına kucaktan kucağa mı gezseydim gibi çirkin cümleler kurdu. Ben de keşke evlenmeden sevişseydin de bu genç yaşta hayatını yakmasaydın dedim. Evlenmekle sevgili olmanın sorumlulukları, geleceği bağlayışı bir değil. Sevgiliyle birlikte yaşamanın bile aynı değil. Bağlayıcılığı yok, iki taraf da istediğinde gidebilir, kapı her zaman açık. Bunda yanlış bir şey var mı? Kendisi belli ki kızların genç yaşta evlenmezlerse kötü yola düşeceği düşüncesiyle yetiştirilmiş. Dünyanın bu olmadığını anlatmaya çalışıyoruz burada.

17 yaşında evlenmiş olmasına verilen tepki bunun bir suç olmasından kaynaklı. Suça teşvik etmemek dışında hayat tarzına bir müdahale söz konusu değil. Bana göre ideal evlenme yaşı 27-28. Başkasına göre 20 olabilir. Hadi 18 olsun. Ancak 17 söz konusu olamaz çünkü yasalarda çocuk. 17 yaşında evlenenlerin eşlerinin hapse atıldığıyla ilgili yorumları vardı bazı üyelerin gerilerde.

Bir de 19 yaşla ilgili ben şunu anlayamıyorum bu konularda. Bir insan ya barbie bebeklerle oynayacak kadar küçük ya da evlenebilecek, çocuk sahibi olacak kadar büyük, olgun mu oluyor? Hiç mi ortası yok bunun? Diğer yorumlar yerindeydi bu açıdan.

Benim kendisine herhangi bir hakaretim de olmadı burada.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X