Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar teshisi konulmayan kalca ve bel agrilari- ankilozan spondilitmidir?

Fehim_e

Üye
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2014
35
3
Merhaba arkadaslar,
esim senelerden beri kalca agrilarindan yakiniyor, kendisi 29 yasinda. 2 defa kalcadan mar cekildi bugünde belden cekilcek. Doktorlar "ilithap var" yada "birseyin yok" diyerek konuyu gecistiriyorlar. enflamasyonu giderecek agri kesici verildi. bu agrilarin bir sebebi olsa gerek diye düsünüyorum. kalcadan olan mar icin rapor söyle: "bilateral sakroiliak eklem mesafeleri solda daha belirgin olmak üzere daralmistir. sakroiliak eklem yüzüne bakan subkondralk alanlarda sagda hafif düzeyde ve solda orta düyzeyde artmis sitiler sekanslarda artmis sinyalizasyon izlenmistir. IVKM sonrasi tarif edilen düzeylerde artmis kontrast tutumu gözetlenmektedir (Sakroileit?)" doktora sordugumuzda latince kelimeler söyleyip bize teshisi vermiyor, o kadar soru sordugumuza ragmen. acaba ankilozan spondilitmidir? artik kac doktora gittik...cok caresisiz..bize tavsiye edebileceginiz doktor (diyarbakir da) varmi? yada ankilozan spondilit hastaligi kesinlestircek metodlari bilen? artik doktorlarin dediklerine de güvenilmyiorki...cevaplariniz icin simdiden cok tesekkür ediyorum

Merhaba arkadaslar,
esim senelerden beri kalca agrilarindan yakiniyor, kendisi 29 yasinda. 2 defa kalcadan mar cekildi bugünde belden cekilcek. Doktorlar "ilithap var" yada "birseyin yok" diyerek konuyu gecistiriyorlar. enflamasyonu giderecek agri kesici verildi. bu agrilarin bir sebebi olsa gerek diye düsünüyorum. kalcadan olan mar icin rapor söyle: "bilateral sakroiliak eklem mesafeleri solda daha belirgin olmak üzere daralmistir. sakroiliak eklem yüzüne bakan subkondralk alanlarda sagda hafif düzeyde ve solda orta düyzeyde artmis sitiler sekanslarda artmis sinyalizasyon izlenmistir. IVKM sonrasi tarif edilen düzeylerde artmis kontrast tutumu gözetlenmektedir (Sakroileit?)" doktora sordugumuzda latince kelimeler söyleyip bize teshisi vermiyor, o kadar soru sordugumuza ragmen. acaba ankilozan spondilitmidir? artik kac doktora gittik...cok caresisiz..bize tavsiye edebileceginiz doktor (diyarbakir da) varmi? yada ankilozan spondilit hastaligi kesinlestircek metodlari bilen? artik doktorlarin dediklerine de güvenilmyiorki...cevaplariniz icin simdiden cok tesekkür ediyorum
Bende a spondilit+fmf hastasıyım. Size şöyle anlatayım ağrısı olan kişi eğer yatarken otururken Ağrı'sı oluyorsa ve omurilikte iltihap görünüyorsa başlangıcı olabilir ve şöyle test edin
Yere kalem atın ve hastanın arkasına geçin dizlerini kırmadan yerden almasını isteyin. Arka bel kısmında postür bozukluğu görüyorsanız yada Dizlerinin arkasında gerilme ağrı hissederse veya yerdeki kalemi almasına çok büyük fark varsa ( örneğin parmak uçları en fazla dizlerine kadar eğilebiliyorsa) başlangıcı olabilir. Ayrıca bu Ağrı'ları için bazı esneme hareketlerini 3 gün boyunca yaptıktan sonra Ağrı'larda azalma varsa spondilit diyebilirsiniz. Spondilit Ağrı'ları hareket edince geçer dinlenirken artar omurilik esnetme egzersizleri yapmalı. Diğer bel Ağrı'ları dinlendikçe geçer hareket ettikçe ağrır

Merhaba ben de ankilozan spondilit hastasıyım. Glüten ve şeker diyeti yaparak ağrılarımdan büyük oranda kurtuldum. Bu hastalıkla ilgili deneyimlerimi blogumda yazıyorum. okumak isteyenler için linki aşağıya bırakıyorum. herkese ağrısız ve sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
X