Türkiye'deki iyi insan sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

basarmakicin34

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
13
-15
25
Türkiye'de herkes hukuku ve adaleti yalnız kendisi ve kendisi gibi düşünenler için istiyor. Bursa'da Mehmet Yavaş, bir genç kızın eline dokunduğu gerekçesi ile tabancı kabzası ile başına vurularak öldürüldü. Bu bazı kadınlar tarafından, sözde kadın hakları adına aklanmaya çalışıldı.
Kadir Şeker'in öldürdüğü Özgür Duran kimseyi öldürmemişti, 19 sabıkası olduğu iddiası asılsızdı. Fakat kamuoyunca linç edildi haksız yere cinayet aklandı. Bu da sözde kadın hakları adı altında yapıldı. Yani kadın haklarına kadın haklarını savunduğunu iddia edenler zarar verdi tıpkı diğer meselelerde olduğu gibi; din, Kemalizm vs.
İlginç bir nokta da yakın zamanda Taksim'de 10-12 erkeğin elini tutan kadınlar ( hem de pandemiye rağmen) bunu kayıt altına almalarına rağmen hiçbir cezai yaptırıma mağruz kalmadılar hatta şikayet edildiklerinde savcılık gerekli bulup bu kadınların adreslerine isimlerine dahi ulaşmadı.
Yani taciz, sadece erkek yaptığı için tacizdi. Feministlerin gösterdikleri tepki de tacize değil, cinsiyete yönelik bir tepkiydi. Çünkü hiçbiri kadınların yaptığı yanlışa ses çıkarmadı.
Türkiye'de iyi insan sorunu elbette var. Adaleti ve eşitliği kendimiz için değil herkes için istemeliyiz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini vugulamak isteyip, vurgulayamamışsınız. Düşünceleri olayları değil, olguları şekillendirerek değiştirebiliriz. Örneklere takılmak detaylarda boğulmaktır. Neticeyi tartışmak/yorumlamak çözüm getirmez. Çözüm cinsiyet rolleri yüklemeden alışkanlıklar geliştirmek. Henüz insanlara bebekken öğrettiklerimizin cinsiyetsiz olması.

Şuna ben de katılıyorum bazen sosyal medya bizim neye ne tepki vermemiz gerektiğini belirliyor. Çoğunluktan sayilabilmek için çoğunluk gibi düşünmek zorunda hissediyoruz. Mesela Kadir Şeker'in olayında Kadir'in adamın kalbine bıçağı saplamasi ve hiçbir şey olmamış gibi sakince gidip evinde saklanması ayrıntıları olayi bambaşka boyuta taşıyor. Ama en nihayetinde Kadir, toplum gözünde kahraman haline getiriliyor.

Feminizm kadın erkek eşitliğini savunmaktır. Dolayısıyla kadın cinayetlerine ses çıkarıldığı kadar, kadınlar tarafından öldürülen adamların da hakkı savunulmali. Örneğin tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım olayını bilirsiniz. Müebbet almıştı, herkes bunu tecavüzü meşrulaştırmak olarak görmüştü. Nevin'in tecavüzcüsünü olay üzerinden epeyce zaman gectikten sonra tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürmüş olması ayrıntıları olayı yine bambaşka noktaya taşıyor. Tecavuz meşrulaştırılamaz ama bir katil de cezasız kalamaz. Bazen yaşama hürriyetinin her şeyden üstün olduğunu görmekte zorlanıyoruz diye düşünüyorum.

Şuna ben de katılıyorum bazen sosyal medya bizim neye ne tepki vermemiz gerektiğini belirliyor. Çoğunluktan sayilabilmek için çoğunluk gibi düşünmek zorunda hissediyoruz. Mesela Kadir Şeker'in olayında Kadir'in adamın kalbine bıçağı saplamasi ve hiçbir şey olmamış gibi sakince gidip evinde saklanması ayrıntıları olayi bambaşka boyuta taşıyor. Ama en nihayetinde Kadir, toplum gözünde kahraman haline getiriliyor.

Feminizm kadın erkek eşitliğini savunmaktır. Dolayısıyla kadın cinayetlerine ses çıkarıldığı kadar, kadınlar tarafından öldürülen adamların da hakkı savunulmali. Örneğin tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım olayını bilirsiniz. Müebbet almıştı, herkes bunu tecavüzü meşrulaştırmak olarak görmüştü. Nevin'in tecavüzcüsünü olay üzerinden epeyce zaman gectikten sonra tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürmüş olması ayrıntıları olayı yine bambaşka noktaya taşıyor. Tecavuz meşrulaştırılamaz ama bir katil de cezasız kalamaz. Bazen yaşama hürriyetinin her şeyden üstün olduğunu görmekte zorlanıyoruz diye düşünüyorum.
Kadir Şeker'in adı herkesçe bilinir iken Özgür Duran'ı az kişinin tanıması da olayın bir başka boyutu. Bu da kasten yapıldı katil tanıtıldı maktul tanıtılmadı çünkü insan tanımadığına daha fazla önyargı ile yaklaşır. Mesela siz de ''adam'' ifadesini kullanıyorsunuz bu toplumdaki herhangi bir kişiyi ifade eder. Bunu haber siteleri dahi yaptı çünkü manipülasyonun daha güçlü yapılabilmesi için ölenin sıradanlaştırılması, katilin ise farklılaştırılması, kahramanlaştırılması gerekiyordu. Bir kere Kadir'in bıçak taşıması baştan fail, o kadar efendi olduğu iddia edilen hiçbir insan o büyüklükte bir bıçak taşımaz. Bu Özgür'ün ailesinin iddia ettiği ve muhtemelen haklı olduğu planlı cinayet meselesini bile akla getirebiliyor. Eğer gerçekten bilinçli bir toplum olsaydı o bıçağa ve kadına şiddetin olmadığını belgeleyen uzman raporuna rağmen Kadir'i aklamaya kalkışmazdı. Bıçağı bile çakı olarak tanıttılar ki ''herkes bıçak taşıyabilir kime ne bundan'' diyebilecek kadar çirkefleştirdiler kadınları sanki giden bir can yokmuş gibi. Herkes bıçak taşıyabilir ama kimse ne sebeple olursa olsun o bıçağı herhangi bir insanı bırakın, canlıya dahi saplayamaz. Kalbe bıçak saplama da ayrı boyutu işin, düzgün karaktere sahip kimse öyle kocaman bir bıçağı yanında taşımayacağı gibi kavga esnasında da kullanmaz. Çok erkek tanıdım, düzgün efendi olanları bırak bir insana bıçak saplamayı, yumruk dahi atamazdı. Yani Kadir, Kadir'i savunan feministler, medya vs. baştan aşağı fail. Bu insanlar yüzünden feminizm ve kadın hakları çok zarar gördü ve görecek. Öte yandan insan hakları yaşam hakkı tamamen aşağılanıyor. Bugün olan tüm erkek cinayetlerinden Kadir'i aklayan o kadınlar da sorumludur çünkü şiddetin önünü korkunç şekilde açtılar.

Nevin olayında da fikirlerinize katılıyorum. Nefsi müdafaa olan hiçbir olayda kafa kesme, kalbe bıçak saplama gibi vahşice durumlar görülmez. Bu artık bir gerçeklik. Medya yönlendirmesi ile hareket edenler artık analitik düşünemiyor. Sadece medya değil STK'lar, sosyal medya sayfaları da bunu tetikliyor.

Öncelikli olan yaşam hakkıdır ve kutsaldır. Tüm canlıların haklarını savunmak zorundayız.

Öte yandan artık taciz gerçeği ile yüzleşmek zorunda toplum. Dokunmanın taciz olmadığı artık bir gerçek. Taciz yeniden tanımlanmalı ve yalnız tecavüz girişimleri taciz olarak adlandırılmalı geri kalanlar rahatsızlık verme olarak isim almalı. Aksi halde bu cinayetler bitmez... Çünkü kadınlar olmasa da katil erkekler her zaman tacizin arkasına sığınacaktır.

Feminizm kadın erkek eşitliğini savunmaktır. Dolayısıyla kadın cinayetlerine ses çıkarıldığı kadar, kadınlar tarafından öldürülen adamların da hakkı savunulmali. Örneğin tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım olayını bilirsiniz. Müebbet almıştı, herkes bunu tecavüzü meşrulaştırmak olarak görmüştü. Nevin'in tecavüzcüsünü olay üzerinden epeyce zaman gectikten sonra tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürmüş olması ayrıntıları olayı yine bambaşka noktaya taşıyor. Tecavuz meşrulaştırılamaz ama bir katil de cezasıkalamaz. Bazen yaşama hürriyetinin her şeyden üstün olduğunu görmekte zorlanıyoruz diye düşünüyorum

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini vugulamak isteyip, vurgulayamamışsınız. Düşünceleri olayları değil, olguları şekillendirerek değiştirebiliriz. Örneklere takılmak detaylarda boğulmaktır. Neticeyi tartışmak/yorumlamak çözüm getirmez. Çözüm cinsiyet rolleri yüklemeden alışkanlıklar geliştirmek. Henüz insanlara bebekken öğrettiklerimizin cinsiyetsiz olması.
Eşitlik değil, cinayetleri aklama ve bir cinsiyeti değersizleştirme projesi yürütülüyor. Bu kadınların lehine değil aleyhine. Herkes kendisi için adalet istiyor, toplumu için değil. Detayları açmak, her şeyi konuşmak zorundayız. Kadın dokununca taciz olmuyorsa, erkek dokununca da olmayacak. Erkek ölünce cinayet aklanıyorsa, kadın ölünce de aklanacak. Bazı şeyleri göze almak zorundayız.
Ama öte yandan cinsiyet eşitliği çok önemli. Bu da hem kadının hem de erkeğin avantajlı olduğu tüm noktaları bırakmaları anlamına geliyor. Cinsiyet eşitliğine Türkiye'de hem sağdan hem soldan, İslamcısından, Maocusuna, feministinden, Kemalistine her kesimin büyük tepki vereceği de ortada. Çünkü cinsiyet eşitliği sadece erkeklerin değil, kadınların da avantajlı olduğu noktalarda fegarat etmesini gerektiriyor.

Eşitlik değil, cinayetleri aklama ve bir cinsiyeti değersizleştirme projesi yürütülüyor. Bu kadınların lehine değil aleyhine. Herkes kendisi için adalet istiyor, toplumu için değil. Detayları açmak, her şeyi konuşmak zorundayız. Kadın dokununca taciz olmuyorsa, erkek dokununca da olmayacak. Erkek ölünce cinayet aklanıyorsa, kadın ölünce de aklanacak. Bazı şeyleri göze almak zorundayız.
Ama öte yandan cinsiyet eşitliği çok önemli. Bu da hem kadının hem de erkeğin avantajlı olduğu tüm noktaları bırakmaları anlamına geliyor. Cinsiyet eşitliğine Türkiye'de hem sağdan hem soldan, İslamcısından, Maocusuna, feministinden, Kemalistine her kesimin büyük tepki vereceği de ortada. Çünkü cinsiyet eşitliği sadece erkeklerin değil, kadınların da avantajlı olduğu noktalarda fegarat etmesini gerektiriyor.
Bunlara itirazım yok. Hala neticeden bahsediyorsunuz. Ben diyorum ki haticeniz nedir? Ne yapalım da böyle olmasın?

Amaç bir şeyleri eleştirmekse burda yüzlerce sayfa yazabilirim ben de.

Bunlara itirazım yok. Hala neticeden bahsediyorsunuz. Ben diyorum ki haticeniz nedir? Ne yapalım da böyle olmasın?

Amaç bir şeyleri eleştirmekse burda yüzlerce sayfa yazabilirim ben de.
Tüm kadınlar bu anlayışa çok sert tepkisini koymalı ve hiç kimse bir şeylerin ardına sığınarak kendi emelleri için hiçbir ideolojiyi istismar etmemeli. Yaşam hakkı herkes tarafından kutsal kabul edilmeli. Bizde ediliyor mu? Edilmiyor. İşte sorun da tam burada başlıyor.

Ben kimsenin yapmadığını yapmaya çalıştım. Sizde eleştirin eleştiri değişim için bir adım. Ama herkesin eleştirdiği meseleler değil benim yaptığım gibi çok farklı perspektiflerden de bakmak zorundayız. Yoksa linç kafilesinde yolcu oluruz ancak...

Söylediklerim çok önemli (kendimi önemli gördüğümden demiyorum bunu elbette) sizin de emeklerinize ihtiyacım var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X