Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi sürecince çocuğunuz ile ilişkiniz

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

isabel

Kuzey Ege'M..
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.721
24.945
46
Anne.Baba.Tutumlarinin.Cocuk.Gelisimine.Etkileri-popup-381eb214-6362-4f6f-b00d-c668de96c968.jpg


Tuvalet eğitimi süresince altına kaçırdığı zaman emin olun ki çocuğunuz sizden çok daha fazla üzülecek ve kendini kötü hissedecektir. Bu süreç hem anne hem de çocuk için zor bir süreçtir.
Bu sıkıntılı dönemi atlattıktan sonra sizi çok daha rahat ve güzel bir dönem bekliyor… Önemli olan onunla ilişkinizi bozmamanız ve her daim onun yanında olduğunuzu göstermenizdir.

Çocuğunuzla ilişkinizi bozmamak ve kendinizi fazla yorup yıpratmamak için bu önerilere kulak verin!

– Düzenli aralıklarla çocuğunuzun tuvalete gitmesini sağlayabilirsiniz.

– Dışarı çıkarken mutlaka yanınıza yedek çamaşır ve kıyafet alın. Ufak tefek kazalar kaçınılmaz…

– Farklı bir evde ya da yabancı olduğu bir ortamda bulunuyorsanız onu yalnız bırakmayın ve tuvalete onunla beraber gidin.

– Ona karşı şefkatli olun kazara altına kaçırsa bile onu azarlamayın ve ona bağırmayın.

– Sabah uyandığında altına kaçırmamış ve yatağını kirletmemişse onu övün ve onun kendini bir birey gibi hissetmesini sağlayın.

– Eğer idrarını tutmayı öğredikten ve tuvalet eğitimi sürecini tamamladıktan sonra tekrar altına kaçırmaya başlarsa mutlaka doktorunuza danışın. Aile içinde sıkıntılı bir durum ya da farklı bir konu varsa bu onu etkileyebilir. Sorunu öncelikle kendinizde arayın ve ona göre çözüm yollarına başvurun.

– Gece yatmadan evvel çok su ve sıvı içirmeyin. Böyle bir alışkanlık edinmeye çalışırken aşırı sıvı tüketimi onu zorlayacaktır.

– Bir çocuğu en çok üzecek hareketlerden biri onu yaşıtlarıyla kıyaslamaktır. Yaşıtı bir arkadaşı veya akrabası ona göre bu konuda daha başarılıysa kesinlikle onu örnek göstermeyin. Bu özgüvenini kaybetmesine neden olacaktır.

 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 244 gün geçti.