Tuvalet Eğitimi

Benimki konuşmuyor kelimeleri yarım mesela bunu okuyup cevaplarken abla bat dedi bana abla diyor işine gelince anne götürdüm çişini yaptı.
Sorgulamasina birseh diyemem ama mesela çişi geldiğini anlarsın direkt götürüp oturtup bak çiş yapcaz yoksa altın pis olur iyi kötü kokar iğrenç. Hatta ilk öğrendiğinde abla iğrenç geldi diyordu 🤣🤣
Birdaha bağlamayın kesinlikle kararlı olun dediğim gibi biraz sert kuralli davranmak gerekiyor
Pis kokuyor bu çiş diyor.
Ama yapasi yok.
Evde neyse de şimdi seminer zamani okula götürecek eşim.
Orada baglamazsak sıkıntı.
O zaman da utanç yaşar.
Bağla çıkar da çocuk adapte olamıyor.
Ay ne zor şeymiş.
Hep evde durmak gerekiyor bu süreçte.
Kışın da soğuk şimdi ogrensin istiyorum bende.

Pis kokuyor bu çiş diyor.
Ama yapasi yok.
Evde neyse de şimdi seminer zamani okula götürecek eşim.
Orada baglamazsak sıkıntı.
O zaman da utanç yaşar.
Bağla çıkar da çocuk adapte olamıyor.
Ay ne zor şeymiş.
Hep evde durmak gerekiyor bu süreçte.
Kışın da soğuk şimdi ogrensin istiyorum bende.
Geçen 11 yasidaki kızım ben banyoya girdim altına bez bağlamış 10 dkkada bir çişi geliyor diye çocuk bacağı ayrık duruyordu ses de etmemis.
Bende ücretli yapıyorum valla sırf onun için alıştırdım. Biraz katlanacaksın ama hemen hallolur maasallah konuşuyor bilincli

Geçen 11 yasidaki kızım ben banyoya girdim altına bez bağlamış 10 dkkada bir çişi geliyor diye çocuk bacağı ayrık duruyordu ses de etmemis.
Bende ücretli yapıyorum valla sırf onun için alıştırdım. Biraz katlanacaksın ama hemen hallolur maasallah konuşuyor bilincli
Popomdan niye kaka geliyor
Niye buraya yapıyoruz
Siz niye yapmiyorsunuz
Olayın bilimselliğinde o.
İnadına kacgundur su içmiyor tuvalet var diye poff.

Ben bir psikoloğun sağlıklı bezi bırakma eğitimine katıldım, sıkıntı olursa çocuğa bezini bağlıyayım mi diye sorulup tekrar bez bağlanabilir dedi. Ki ben kızıma 3 yaşında bez bıraktırayım dedim 2 gün boyunca bir kere bile söylemedi ; ona bezi ister misin dedim evet dedi tekrar taktım. 3buçuk yaşında kendi tuvalete yapcam dedi bezi bir çıkardı, bir daha takmadı hiç üstüne de yapmadı.
Paikoloğumuz sağlıklı bez bırakma süreci bir haftadan fazla sürmez dedi.
Zıplama ve desteksiz merdiven çıkma var mı, onlarda bezi bırakmaya hazır olduğunun göstergesi

Merhaba anneler,
28 aylık oğlumla ufaktan sinyalleri alınca tuvalet eğitimine başladık. Sinyal dediğim mesela gece bezini takmadan önce lazımlığa oturtuyordum çişini yapıyordu, sabahları kuru uyanıyordu. Ne zamanki bezi çıkartıp külot giydirdim bugün 4. Gün olacak ve toplamda 2-3 defa anca söyleyip yapmıştır. Mesela kakasının geldiğini anlıyor anne geldi diyor, lazımlığa oturuyor yapamıyor. Çişi çoğunlukla yaptıktan sonra söylüyor. Doktoruna hazır değilse süreci bırakalım mı diye sordum ama başla, bırak yapmayın devam dedi. Ay valla çıldırcam lütfen yardım edin. Nasıl alışacak bu çocuk. Hiç kızmıyorum, çok normal ben de böyle öğrendim diyorum. Bu arada çok iyi konuşuyor, ifade etmesinde hiç problem yok ama kaçıncı gün oluyor. Mucize mi bekliyorum. Hazır mı değil. Sabah kalktı bezi kuruydu, geceleri bez taktım. Sonra lazımlığa oturmadı asla gitti balkonun ortasına yaptı. Oturtmak için de ikna etmem gerekiyor.
Vallahi benim erkek yeğen haziranda 4 bitti... hemde bülbül gibi ama beze ...😁😃

Merhaba anneler,
28 aylık oğlumla ufaktan sinyalleri alınca tuvalet eğitimine başladık. Sinyal dediğim mesela gece bezini takmadan önce lazımlığa oturtuyordum çişini yapıyordu, sabahları kuru uyanıyordu. Ne zamanki bezi çıkartıp külot giydirdim bugün 4. Gün olacak ve toplamda 2-3 defa anca söyleyip yapmıştır. Mesela kakasının geldiğini anlıyor anne geldi diyor, lazımlığa oturuyor yapamıyor. Çişi çoğunlukla yaptıktan sonra söylüyor. Doktoruna hazır değilse süreci bırakalım mı diye sordum ama başla, bırak yapmayın devam dedi. Ay valla çıldırcam lütfen yardım edin. Nasıl alışacak bu çocuk. Hiç kızmıyorum, çok normal ben de böyle öğrendim diyorum. Bu arada çok iyi konuşuyor, ifade etmesinde hiç problem yok ama kaçıncı gün oluyor. Mucize mi bekliyorum. Hazır mı değil. Sabah kalktı bezi kuruydu, geceleri bez taktım. Sonra lazımlığa oturmadı asla gitti balkonun ortasına yaptı. Oturtmak için de ikna etmem gerekiyor.
Oğlum bezini kirletince elinde yeni bezle geliyordu değiştirin diye.Baktik hazır halıları kaldirdik, oğlumun alt kısmını tamamen çıkardık, çiş yapınca bacağına değince noluyoruz oldu tiksindi,anında wc ye götürdüm yürüterek bak buraya yapmaliydin dedim.Oyle öyle 5 günde öğrendi.Disari çıkarken de bez takmadım pijama giydirip çıkardım.Oyuncak ayısını fln wc ye götürdüm koşa koşa mahsustan, gelince hemen WC ye kosmaliyiz gibisinden.Oyuncak ayı,köpek vs bunlari arkadas gibi görüp örnek alıyorlar bence.Wc de kukulinin kaka şarkısını açtım izledik videoyu fln.Ama ben lazimlik hiç kullanmadım,WC ye de alıştırmasi ayrı bir iş olmasın diye.
Çişini kakasını yapmadan önce söylediği bir anı yakalarsaniz anında odullendirin bence,WC ye yildz tablosu takip yıldız yapıştırmak gibi mesela.
Kolaylıklar dilerim

Merhaba anneler,
28 aylık oğlumla ufaktan sinyalleri alınca tuvalet eğitimine başladık. Sinyal dediğim mesela gece bezini takmadan önce lazımlığa oturtuyordum çişini yapıyordu, sabahları kuru uyanıyordu. Ne zamanki bezi çıkartıp külot giydirdim bugün 4. Gün olacak ve toplamda 2-3 defa anca söyleyip yapmıştır. Mesela kakasının geldiğini anlıyor anne geldi diyor, lazımlığa oturuyor yapamıyor. Çişi çoğunlukla yaptıktan sonra söylüyor. Doktoruna hazır değilse süreci bırakalım mı diye sordum ama başla, bırak yapmayın devam dedi. Ay valla çıldırcam lütfen yardım edin. Nasıl alışacak bu çocuk. Hiç kızmıyorum, çok normal ben de böyle öğrendim diyorum. Bu arada çok iyi konuşuyor, ifade etmesinde hiç problem yok ama kaçıncı gün oluyor. Mucize mi bekliyorum. Hazır mı değil. Sabah kalktı bezi kuruydu, geceleri bez taktım. Sonra lazımlığa oturmadı asla gitti balkonun ortasına yaptı. Oturtmak için de ikna etmem gerekiyor
Bizimki 27 aya yaklasti...1 hafta once bezi cikardik.cisi bazen soyluyor yapiyor bazen ise oturup yapmadan kalkiyor.gunde 50 kere wc ye gidiyoruz yakinda yastik yorgan aticam.Asıl sorunumuz ise kaka...tuvalete yapmak istemiyor.ben geceleri ve öğle uykusunda bezliyorum ama kuru kalkıyor.birkac defa kuloduna yaptı kafayı bugün ilk defa birazını lazimliga kalanını ise yine çamaşırını yaptı. Görünce korkuyo sanki değişik tepki veriyor. Beze yapmak ister misin diyorum kaşlarini kaldırıyor bezi de istemiyor. Küçük çiş tamam gibi yani genelde kuru ama büyük de sıkıntılıyız bazen de isteksiz gidiyor tuvalete...
teonun kaka kitabi, cırt cirtli tuvalet egitimi kitabı aldım.ilgilenmiyormus gibi ben okurken yan gözüyle bakıp lafa karıştırıyor 🤣 ne fenalar bu yeni nesil 😁
Siz ne yaptınız bir ilerleme oldu mu ay ne zormuş benim diğeri liseli olunca unutmuşum bu işleri 😒

Oğlum bezini kirletince elinde yeni bezle geliyordu değiştirin diye.Baktik hazır halıları kaldirdik, oğlumun alt kısmını tamamen çıkardık, çiş yapınca bacağına değince noluyoruz oldu tiksindi,anında wc ye götürdüm yürüterek bak buraya yapmaliydin dedim.Oyle öyle 5 günde öğrendi.Disari çıkarken de bez takmadım pijama giydirip çıkardım.Oyuncak ayısını fln wc ye götürdüm koşa koşa mahsustan, gelince hemen WC ye kosmaliyiz gibisinden.Oyuncak ayı,köpek vs bunlari arkadas gibi görüp örnek alıyorlar bence.Wc de kukulinin kaka şarkısını açtım izledik videoyu fln.Ama ben lazimlik hiç kullanmadım,WC ye de alıştırmasi ayrı bir iş olmasın diye.
Çişini kakasını yapmadan önce söylediği bir anı yakalarsaniz anında odullendirin bence,WC ye yildz tablosu takip yıldız yapıştırmak gibi mesela.
Kolaylıklar dilerim
Ay benimki bugün ilk defa kakasini tuvalete biraz yaptı avucuna 1 tane bonibon koydum henüz hiç tanışmamıştı bonibonla...değişik geldi hoşuna gitti ama neye yarar.. kalanını çamaşırını yaptı.1 hafta oldu çiş konusunda pek sıkıntımız yok ama diğerini yapmak istemiyor lazimliga...fırsatını bulursa gözden kaçırırsam ya balkonun köşesine ya da koltuğun arkasına saklanıp.....ne yapicam bilmiyorum 😒

Ay benimki bugün ilk defa kakasini tuvalete biraz yaptı avucuna 1 tane bonibon koydum henüz hiç tanışmamıştı bonibonla...değişik geldi hoşuna gitti ama neye yarar.. kalanını çamaşırını yaptı.1 hafta oldu çiş konusunda pek sıkıntımız yok ama diğerini yapmak istemiyor lazimliga...fırsatını bulursa gözden kaçırırsam ya balkonun köşesine ya da koltuğun arkasına saklanıp.....ne yapicam bilmiyorum 😒
Biz 3 aylığına rafa kaldırdık. 3 hafta denedik ve çiş konusunda sıkıntı yaşıyorduk. Hiç zorlamadan geri taktım bezi üstüne hastalandık büyük ihtimalle eris varyantı onda ishal oldu çok şiddetli böylece maceramıza ara verdik. Bu arada doktor önerisiydi üç haftada çözmezse 3 ay ara verin erkek çocuklarında tuvalet eğitimi 3 yaşına kadar uzayan bi süreç, 3 yaşında 3 günde bile öğrenebilir dedi.

Biz 3 aylığına rafa kaldırdık. 3 hafta denedik ve çiş konusunda sıkıntı yaşıyorduk. Hiç zorlamadan geri taktım bezi üstüne hastalandık büyük ihtimalle eris varyantı onda ishal oldu çok şiddetli böylece maceramıza ara verdik. Bu arada doktor önerisiydi üç haftada çözmezse 3 ay ara verin erkek çocuklarında tuvalet eğitimi 3 yaşına kadar uzayan bi süreç, 3 yaşında 3 günde bile öğrenebilir dedi.
Geçmiş olsun umarım şu an iyidir kuzucuk...hasta olmasınlar da gerisi bir şekilde hallolur. 🙏
Bizim 10 gün kadar oldu.bez taksam da yapmıyor beze..hep kuru oluyor.
Kaka baya sıkıntılı ama...Bu sabah yine epey kivrandi korkuyor kakasından.bez taktım yine de zor yaptı.yaptiktan sonra gidip lazimligina oturdu bir güzel çişini yaptı.klozete döktük sifona bastık bay bay yaptık. Kaka sorununu çözersek gerisi çorap söküğü gibi gelecek gibi hissediyorum. Ama baktım hiç bir ilerleme yok ara veririm ben de. Bezlesem de çıkar diyor gerçi tam olarak ne yapmak istiyor anlamadım. 🙄

Tuvalete bir tablo yapıştırıp kakasını ve çişini her tuvalette yapınca sticker yapıştırın.Sevdigi ayıciği fln da arada tuvalete götürün örnek alır bizde ise yaramıştı 😊

Tuvalete bir tablo yapıştırıp kakasını ve çişini her tuvalette yapınca sticker yapıştırın.Sevdigi ayıciği fln da arada tuvalete götürün örnek alır bizde ise yaramıştı 😊
Sticker aklımda bir de onu deneyeceğim 😊 oo tüm ayıcıklarini bebeklerini hergun istikrarlı olarak tuvalete götürüyorum 😁 pek girmek istemiyor ya tuvalete ama altına da yapmiyor tutuyor ben götürünce yapıyor.şu kaka işini bir çözsek büyük ölçüde halletmiş olacağız ama bakalım.biraz daha denemek istiyorum çok zormuş 🙄

Ben de pazartesi günü çıkardım bezi, ilk gün altına yaptı gecesi ıslaklıktan rahatsız olup uyandı devamını tuvalete yaptı, 3. Gün tam kabustu. 4. Günden sonra çiş azıcık kaçırıp kalanını tuvalete yaptı, ama bu güne kadar kakasını hep altına yapmıştı bu gün onu da tuvalete yaptı ama görünce midesi bulandı öğürdü inşallah devam eder yapmaya, çişi de kaçırmadı bu gün hiç. Sadece öğlen uykusunda. Gerçekten çok zormuş bu süreç böyle olup tamamen alışması çok mu uzun sürer? Herkese kolaylıklar dilerim.

Sticker aklımda bir de onu deneyeceğim 😊 oo tüm ayıcıklarini bebeklerini hergun istikrarlı olarak tuvalete götürüyorum 😁 pek girmek istemiyor ya tuvalete ama altına da yapmiyor tutuyor ben götürünce yapıyor.şu kaka işini bir çözsek büyük ölçüde halletmiş olacağız ama bakalım.biraz daha denemek istiyorum çok zormuş 🙄
Benim oğlum da normalde günde 3-4 kere kaka yaparken 5 gün kaka tutmuştu.En azından tuvalet harici yapmaması gerektiğini öğrenmiş.Siz goturdukce yapması da çok iyi, stickerlere başlayın bence bu bir fırsat.

Benim oğlum da normalde günde 3-4 kere kaka yaparken 5 gün kaka tutmuştu.En azından tuvalet harici yapmaması gerektiğini öğrenmiş.Siz goturdukce yapması da çok iyi, stickerlere başlayın bence bu bir fırsat.
Evet, olumlu gelisme gördüğüm için bırakmak istemiyorum ben de. Israrla reddederse bırakırım diye düşünmüştüm ama dışarıda bile tutuyor ve bazen akşamları uyaniyor yaptırıp tekrar uyutuyorum.cok istekli değil ama tutması olumlu bir gelişme diye düşünüyorum. Bazen inatlasiyor ama sıkışmış olsa da gitmek istemiyor.umarim inatlaşması bu kadarla kalir.biraz ısrarcı olmazsak da süreç uzar gibi geliyor.sticker hemen yarın alıp bir de öyle deneyeceğim.cok teşekkürler cevaplarınız icin 🌺

Ben de pazartesi günü çıkardım bezi, ilk gün altına yaptı gecesi ıslaklıktan rahatsız olup uyandı devamını tuvalete yaptı, 3. Gün tam kabustu. 4. Günden sonra çiş azıcık kaçırıp kalanını tuvalete yaptı, ama bu güne kadar kakasını hep altına yapmıştı bu gün onu da tuvalete yaptı ama görünce midesi bulandı öğürdü inşallah devam eder yapmaya, çişi de kaçırmadı bu gün hiç. Sadece öğlen uykusunda. Gerçekten çok zormuş bu süreç böyle olup tamamen alışması çok mu uzun sürer? Herkese kolaylıklar dilerim.
Bu kaka sorunu epey yaygın sanırım.benimki de tiksinmeyle korku arasi değişik bir tepki veriyor. Kakaya iğrenç birsey muamelesi yapmamaliymisiz.ben 'oğlum güzel kakalarını mi yapacakmış aman ne de şirin kakasi varmış ' falan diyorum artık 🤣
İlk cocugumda da bu kaka sorununu yaşadık biz.o bez bağlamadan yapmıyordu.27 ayda çişe alıştı kafayı tuvalete yapması 3 yaşı bulmuştu.bez baglatiyordu sırf onun için.su an liseli gerçi.cok uzun zaman olunca unutmuşum ben de çok zorlanıyorum bu süreçte.kolayliklar diliyorum hepimize 😒

X