Üniversite sınavı hakkında.

Ayt mata ve diğer fen derslerine ayiracağin vakti sadece tek derse, İngilizceye ayirirsan daha iyi olur. Tek derste çok daha rahat ilerlersin çünkü. Ve emeklerin ziyan olmaz.

Benim de matematiğim çok iyi değildir. Sınava hazirlanirken ayrica TYT mata calismiştim, hani o dersten de biraz yaparsam faydali olur diye. Ama o zamanlarda matematiğe saatlerimi harcamama rağmen istediğim sonucu bir türlü elde edemiyordum.. Çünkü bir konuyla ilgili en temel soruları yapabilirken o sorular biraz zorlaşip orta seviyeye çıkınca cozemiyordum. Sinavda da ( TYT) ancak 10 soru yapabilmiştim.

Sonradan " keşke mata ayiracagim vakti sosyale , İngilizceye ayirsaydim" demiştim.

Senin TYT matin benden iyidir belki bilemiyorum da. Enerjini ve zamanini doğru yere harca diye bu örneği verdim.
Bende acaba tyt matematik yerine fene mi vakit ayirsam diye dusunuyorum.Fizigim biyolojim zaten iyiyken ustune katabilicekken matematik zorluyor beni.

Bende acaba tyt matematik yerine fene mi vakit ayirsam diye dusunuyorum.Fizigim biyolojim zaten iyiyken ustune katabilicekken matematik zorluyor beni.
Bence TYT matı boş bırakma. Her sene hangi konulardan kesin çıkıyorsa en azından onlara iyi çalış. Çünkü önceki yorumların birinde dediğim gibi matı iyi olan İngilizcesi iyi olanı siralamada geçiyormuş. Bana göre büyük haksizlik ama gercek bu ne yazik ki.

Sen de matta kesin çıkan ve sana kolay gelen 3 veya 5 konu belirleyip sadece onlara çalışirsin. 1 soru 1 sorudur neticede. Dediğin gibi daha çok fene vakit ayirirsin. Yanlış hatırlamıyorsam TYT fen dersleri genelde sözel bilgi isteyen sorular oluyordu. Eğer öyleyse o dersleri çok rahat yaparsın. Matematikte yaptığın az soruyu fen dersleriyle dengeleyebilirsin belki.

Bu arada yakın zamanda her kademe için yeni müfredat açıklandı. Bu yeni müfredat senin gireceğin sinavi etkiliyor mu bilmiyorum. Etkiliyorsa ona göre konulara çalışırsın.

Yani bir insan ne kadar vizyonsuz olabilirse sizde o kadar vizyonsuzsunuz.
Laf sokmak için saçma sapan yorumlar yapıyorsun
Burda laf yetiştireceğine o kafanın basmadığı matematiğe çalış, belki üç beş tane yaparsın sınavda

Hayret bir şey
Kafam basmıyor diyen sen
Kendini akıllı ve vizyonlu zanneden de sen
Gerçek hayatta bu altı boş özgüvenin işe yaramıyor demek ki sıradansın hatta ortalama altısın, kabul et

Sınavda matematiği full yap gel de şaşırt bizi
Ama kafa lazım full matematik için

Son düzenleme:
Burda laf yetiştireceğine o kafanın basmadığı matematiğe çalış, belki üç beş tane yaparsın sınavda

Hayret bir şey
Kafam basmıyor diyen sen
Gerçek hayatta bu altı boş özgüvenin işe yaramıyor demek ki sıradansın hatta ortalama altısın, kabul et

Sırf matematik yapamıyor diye kafası basmıyor mu ne alaka?

Hayret bir şey
Kafam basmıyor diyen sen

Matematiğe "kafamın basmaması" akılsız olduğumu göstermiyor ama senin bunu düşenmen oldukça basit yapıyor sizi.Diğer derslerde daha iyi olduğum için ona yönelmiş olmam beni vizyonsuz akılsız da yapmıyor.Hadi işine bak benim konumu da daha fazla meşgul etme

Herkese iyi akşamlar diliyorum.Gece gece anksiyete perileri bastığından ve danışıcak bir arkadaşımda olmadığından sizlere yazayim dedim.20 yaşındayım liseden 2023 aralık gibi mezun oldum açık liseden.Psikolojik sıkıntılar vs derken 2 yıl geç mezun olabildim.Seneye de yks girmeyi düşünüyorum.Normalde dilciyim dile yatkınlığım vardır.Ama diş hekimliği veya veterinerlik düşünmeye başladım bu aralar.Uzun zamandır beni heyecanlandırabilen ilgimin olduğu meslekler.Ama sayısalım inanılmaz kötü yıllarca hiç çalışmadım bi şekilde dersi dinleyerek geçtim ortaokula kadar lised tepetaklak oldu zaten.Yani açıkçası matematik yapabilir miyim bilmiyorum denemeden de göremeyeğiz.Geç kalmaya başladığımı düşünüyorum yaşıtlarım seneye üniversiteden mezun olacaklar.Bu sene olmadı seneye olur diyemiyorum açıkçası.Böyle sıfırdan başlayıp dereceyle yapan ya da tanıdığı olan var mı?.Biraz motive olmaya ihtiyacım var kafam karışık bu aralar.Nasıl bir yol izleyeceğime yardımcı olursanız çok sevinirim. :KK68:
Yani sayısal okuyanlar bile diş hekimliğini zor kazanıyor. Veterinerlik bir tık daha düşük puanı.
İmkansız mı tabi ki değil ama çok çok zor olduğunu söyleyebilirim

Herkes matematikte iyi olmak zorunda değil. Benim de lisedeyken matematiğim çok iyi değildi ama Arapça, İngilizce gibi derslerde başarılıydım. Hafızam güçlüdür, ezberim iyidir. Öğrendiğim bir şeyi kolay kolay unutmam. Matematik yapamıyoruz diye hayat bitmiyor yani. Ülkemizde yabancı dili hakkıyla bilen insan sayısı az.

Herkes matematikte iyi olmak zorunda değil. Benim de lisedeyken matematiğim çok iyi değildi ama Arapça, İngilizce gibi derslerde başarılıydım. Hafızam güçlüdür, ezberim iyidir. Öğrendiğim bir şeyi kolay kolay unutmam. Matematik yapamıyoruz diye hayat bitmiyor yani. Ülkemizde yabancı dili hakkıyla bilen insan sayısı az.
Boşa laf anlatıyorsunuz belli ki arızalı.

Boşa laf anlatıyorsunuz belli ki arızalı.
Haklısınız bazı insanlar matematik yapınca arşa çıktıklarını zannediyorlar. Ben mezun senemdeyken dershanede kızın biri benimle alay ediyordu. Sonra bir de baktım ki deneme sınavında sadece 5 matematik neti yaparak sınıf sonuncusu olmuş :KK70: Böyle övünenler fos çıkıyor yani.

Haklısınız bazı insanlar matematik yapınca arşa çıktıklarını zannediyorlar. Ben mezun senemdeyken dershanede kızın biri benimle alay ediyordu. Sonra bir de baktım ki deneme sınavında sadece 5 matematik neti yaparak sınıf sonuncusu olmuş :KK70: Böyle övünenler fos çıkıyor yani.
Genelde sosyal hayatta çok başarısız oluyorlar gördüğüm kadarıyla.Dediğiniz gibi fos.:olamaz:

Matematiğim kötü demişsin ama ne kadar kötü?

Sen cevap verirken ben de şu sınav sistemine bir bakayım neymiş ne değilmiş.

Genelde sosyal hayatta çok başarısız oluyorlar gördüğüm kadarıyla.Dediğiniz gibi fos.:olamaz:
Hayat sadece matematikten ibaret değil. Sayısal zeka da önemli tabi ama insan ilişkileri için sosyal zeka da önemli. Sosyal zekası yüksek birisi insanlarla "Sayısalın kötü" diye dalga geçmez mesela. Kimse annesinin karnından profesör olarak doğmuyor. Matematiğe sıfırdan başlayıp iyi bir bölüm kazandım ben. Çalışarak geliştirdim matematiğimi.

Diş hekimliği okuma , devlet almıyor mezunlar bile asgari üçreti çalışıyor . Çok mezun var , çok üniversite var . Veteriner bilmiyorum . Dilciyim demişsin Almanca yada İngilizce okusan daha iyi sanki

X