Üniversite Sınavına Çalışmak için Nasıl Motive Olabilirim?

Mois00

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2018
17
-1
Merhalar. Bir dert midir bilmiyorum ama böyle bir dönemden geçmiş kişilerin fikrini almaya ihtiyacım var. Bu sene benim üniversiteye hazırlık senem. Lise boyunca derslerle çok ilgili bir insan olmadım, hep sınavdan önceki derslerde çalışırdım, diploma ortalamam en iyi ihtimalle 80 gelir. Sayısalım kötü olduğu için ve İngilizce'ye olan az buçuk ilgimden dolayı dil bölümünü seçtim ama pek de bana göre bir bölüm değilmiş gibi hissediyorum. Evet yabancı dil öğrenmek istiyorum ama bunu bir iş olarak yapmak isteyip istemediğimden emin değilim. İyi bir öğrenci değilim, iyi bir öğretmen olabileceğimi de düşünmüyorum. O yüzden ya mütercim-tercümanlık ya dil ve edebiyat bölümlerinden seçmem gerekiyor ama hangisi benim için daha iyidir hiçbir fikrim yok. Bu alanda net bir hedefim olmadığı için çalışmakta zorlanıyorum. Oldu da çalışıp kazandım, herhangi bir dil bölümüne yerleşsem tatmin olur muyum, meçhul.
Karantina döneminde dikiş yapmaya başladım, uzun süredir yapmak istediğim bir uğraştı. Bu yüzden çok severek yapıyorum birkaç aydır. Son zamanlarda acaba moda tasarım okusam mı diye düşünüyordum ama orada da şöyle bir çıkmaz var ki; resim. Resim konusunda kötü değilim, az çok çizebiliyorum ama sürekli yapabileceğim bir şey değil, sıkılıyorum. O yüzden ne kadar sevsem de dikiş yapmayı bu tercihimi elemek zorundayım.
Kısaca şu an tek seçeneğim dilden yerleşmek, ilgimi çeken başka bir bölüm de yok.
Oturup ders çalışma konusunda çok zorlanıyorum kesin bir hedefim olmadığı için. Bu isteksizliğimi üstümden atıp nasıl motive edebilirim kendimi? Bu dönemden geçmiş ve benzer durumları yaşamış kişiler kendilerinin ne yaptıklarını söylerse çok mutlu olurum.

Not: Bir seneyi daha sınav senesi olarak geçirmek istemediğimden dolayı farklı bir bölüme yönelmek istemiyorum. Bu bölümde ısrarcı olmamın sebebi bu. Ayrıca dağınık anlattıysam özür dilerim, umarım sorunumu aktarabilmişimdir.

Oncelikle inş basarili olur istediginiz hayati elde edersiniz. Pek ayni degil ama bende ogretmenim ve atanamadim . Bazen insan soumluluktan kacmak icin karar degistirmek istiyor. Bence şoyle yapin faydasini gordum sinavim iyi gecti sizde de işe yarar belki 😊 dil alaninda bi yola girmişsinz burdan hazirlanip dikiş modelistlik kismini işe girdikten sonra yaparsinz zaten. Netleştirin sonra bi kurs imkaniniz varsa dilde hem sizi motive eder ortam acisindan hemde duzen olur . Gunluk plan yapin ve kazandiginizda elde edecekleri insanlarin sizi takdir edisini kafanizin rahatladigini hatirlatin kendinize hic acaba demeyin evet bu yolu sectim istikrarli ilerycm diyin kac ay var bilmiorum ama "şu kadar ay sonra ozgurum hemde hedefime ulaşacam diyin " ay olur inş isteyen herkesin ...

İstediğiniz hayatı başka türlü nasıl edeceksiniz ki bunu düşünün.

Gezmek görmek giyinmek hep paraya bakıyor. Para kazanmak istediğiniz gibi harcamak istemez misiniz? Ev hanımlarına da saygımız var ancak toplumda meslek sahibi bir insan olmak sizi de değerli kılar.

Şu an belki öğrenci olmak motivasyonunuzu bozabilir ancak ileride sahip olacağınız hayatı düşünün. 24 saat çalışmak zorunda da değilsiniz her gün belli bir zamanınızı ayırın.

Oncelikle inş basarili olur istediginiz hayati elde edersiniz. Pek ayni degil ama bende ogretmenim ve atanamadim . Bazen insan soumluluktan kacmak icin karar degistirmek istiyor. Bence şoyle yapin faydasini gordum sinavim iyi gecti sizde de işe yarar belki 😊 dil alaninda bi yola girmişsinz burdan hazirlanip dikiş modelistlik kismini işe girdikten sonra yaparsinz zaten. Netleştirin sonra bi kurs imkaniniz varsa dilde hem sizi motive eder ortam acisindan hemde duzen olur . Gunluk plan yapin ve kazandiginizda elde edecekleri insanlarin sizi takdir edisini kafanizin rahatladigini hatirlatin kendinize hic acaba demeyin evet bu yolu sectim istikrarli ilerycm diyin kac ay var bilmiorum ama "şu kadar ay sonra ozgurum hemde hedefime ulaşacam diyin " ay olur inş isteyen herkesin ...
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Kurs/dershane ortamında bulunmak istemiyorum. Evde çalışmayı deneyeceğim, olmazsa özel ders ile devam ederim. Ama bu konuda haklısınız, kendi sınıfımdakilerle iletişimim uzun süredir kopuk, çevremde dilden hazırlanan başka arkadaşım da yok yani kendimi bir rekabet ortamında gibi hissetmiyorum. Bundan dolayı olabilir isteksizliğim. Bunu bir şekilde çözmeyi deneyeceğim. 9 ayım var, yeteri kadar uzun bir süre aslında. Ayrıca umarım sizin hayatınız da istediğiniz yönde şekillenir, bir an önce atanabilirsiniz 🥰

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Kurs/dershane ortamında bulunmak istemiyorum. Evde çalışmayı deneyeceğim, olmazsa özel ders ile devam ederim. Ama bu konuda haklısınız, kendi sınıfımdakilerle iletişimim uzun süredir kopuk, çevremde dilden hazırlanan başka arkadaşım da yok yani kendimi bir rekabet ortamında gibi hissetmiyorum. Bundan dolayı olabilir isteksizliğim. Bunu bir şekilde çözmeyi deneyeceğim. 9 ayım var, yeteri kadar uzun bir süre aslında. Ayrıca umarım sizin hayatınız da istediğiniz yönde şekillenir, bir an önce atanabilirsiniz 🥰
Ayy sagolasin inş dokuz ay dişini sıkıp istedigini gerceklestiriceksin boyle duşun vakit zaten inan çabuk geçior ing film fln izlersin alt yazi olmadan yavaşlatip bu da seni geliştirir sen daha iyisini bilirsin ama kimler yapior sen niye yapmayasin ki 😉

İstediğiniz hayatı başka türlü nasıl edeceksiniz ki bunu düşünün.

Gezmek görmek giyinmek hep paraya bakıyor. Para kazanmak istediğiniz gibi harcamak istemez misiniz? Ev hanımlarına da saygımız var ancak toplumda meslek sahibi bir insan olmak sizi de değerli kılar.

Şu an belki öğrenci olmak motivasyonunuzu bozabilir ancak ileride sahip olacağınız hayatı düşünün. 24 saat çalışmak zorunda da değilsiniz her gün belli bir zamanınızı ayırın.
Maddi yönden bir sıkıntım yok, okumayıp çalışmasam dahi hayatımı orta düzeyde idame ettirebilirim ailemin yardımıyla. O yüzden maddiyattan çok şu an vermekte olduğum karar beni mutlu edecek mi, nasıl yaparsam hayatımı en verimli şekilde geçirebilirim, diye bakıyorum olaya. Elbette ev hanımlığı yapmak tercihlerim arasında değil, tabii ki küçümsemiyorum ama istediğim şey bu değil. Cevabınız için teşekkür ederim 😊

Ayy sagolasin inş dokuz ay dişini sıkıp istedigini gerceklestiriceksin boyle duşun vakit zaten inan çabuk geçior ing film fln izlersin alt yazi olmadan yavaşlatip bu da seni geliştirir sen daha iyisini bilirsin ama kimler yapior sen niye yapmayasin ki 😉
Teşekkür ederim 🙃

X