Yavru muhabbet kuşumun eğitimi

A R Y A

Naif Çiçek ♥
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2014
6.833
10.332
Selam kızlar, 1 hafta önce yavru bir erkek muhabbet kuşu aldım ❤️

İlk geldiği zaman çok sessiz ve pasifti kafesin içinde, belli ki diğer kuşlardan ayrıldığı için üzgündü. Boynunu büküyordu hep 🥺

1 hafta uçurmayın, sadece elinize alıp sevin yada kafesin içinde parmağınızı uzatın parmağa gelir hemen sevin dediler. İlk günler öyle de oldu ama son 3 gündür kuş aşırı hareketlendi ve çok ötmeye başladı. Kafesin içine elini soksam kaçacak yer arıyor, kaçıyor hemen. Görümcem 3 gün önce gelmişti, kuşu eline almaya çalışmış, salıncağını çıkarıp yerini değiştirmiş ben mutfaktayken. Sanırım korktu yavrum...

Ara sıra YouTube konuşan kuş videoları falan da açıyorum. Nasıl alıştırabilirim kendime? Kafesin kapısını açınca hemen oradan oraya kaçıyor, elime alsam acıtmasa da ısırıyor. İlk günler böyle değildi. Deneyimli olanlardan cevap bekliyorum.

Kafesin içinde avucunuzdan yem yedirin, gelmese bile uzunca süre sabit şekilde bekleyin yavrular zaten çabuk alışıyorlar :)

Ben yıllardır kuş bakıyorum.. Konusu hiç geçmedi😄
1-2 hafta kafesten çıkarmadan ellini sokarak elinin üstünde zıplamasına hoplamasına izin ver… Eline alıştıkça uysallaşacak.. Ara ara avuç içine yem koyarak yemesini sağlayabilirsin ama bu iş öyle hemen olmuyor sabırla beklemen gerekebilir..
Bazıları aç bırakıyor kuşu öyle olunxa direk geliyor.. Ben önermem ama var öyle bir yolu..
Bir de kafesteb çıkarayım ama uçmasın bize de alışsın dersen.. İnce bantlar ile kanadının en son 3-4 tanesini birleştirip bantlayabilirsin.. Öyle bantlayınca uçamıyor.. Kanadı zarar görmüyor ve sana alışıyor.. Ama en fazla 2-3 hafta tutman lazım..
Ben kuşum omuzuma alıp iş yapıyorum konuşuyorum şarkı söylüyorum.. Kanadı bağlı olduğunda sende yapabilirsin.. Sana alışması hızlanır..
Bir de muhabbet kuşunun kafa üstü ve hemen gözlerinşn arkası okşama bölgeleri.. Dairesel hareketler ile okşarsak çok seviyor☺️

Ben yıllardır kuş bakıyorum.. Konusu hiç geçmedi😄
1-2 hafta kafesten çıkarmadan ellini sokarak elinin üstünde zıplamasına hoplamasına izin ver… Eline alıştıkça uysallaşacak.. Ara ara avuç içine yem koyarak yemesini sağlayabilirsin ama bu iş öyle hemen olmuyor sabırla beklemen gerekebilir..
Bazıları aç bırakıyor kuşu öyle olunxa direk geliyor.. Ben önermem ama var öyle bir yolu..
Bir de kafesteb çıkarayım ama uçmasın bize de alışsın dersen.. İnce bantlar ile kanadının en son 3-4 tanesini birleştirip bantlayabilirsin.. Öyle bantlayınca uçamıyor.. Kanadı zarar görmüyor ve sana alışıyor.. Ama en fazla 2-3 hafta tutman lazım..
Ben kuşum omuzuma alıp iş yapıyorum konuşuyorum şarkı söylüyorum.. Kanadı bağlı olduğunda sende yapabilirsin.. Sana alışması hızlanır..
Bir de muhabbet kuşunun kafa üstü ve hemen gözlerinşn arkası okşama bölgeleri.. Dairesel hareketler ile okşarsak çok seviyor☺️

32 yaşındayım 10 yaşımdan beri çeşitli kuşlar, papağanlar bakıyorum, aç bırakmayı ve o bantlama olayı asla önermem, sonuçta hayvanı zorlayıcı birşey, illaki vebalini alırsınız. Ayrıca bir kuşun kanadı onun herşeyidir. Kanadı üzerinden kısıtlayıcı uygulamalar yapmak onu en zayıf noktasından vurmaktır. Böyle alışacağına hiç alışmasın daha iyi. Belki kanadına birşey olmaz ama çok strese girer. Özgüvensiz mutsuz bir hayvan olur.

32 yaşındayım 10 yaşımdan beri çeşitli kuşlar, papağanlar bakıyorum, aç bırakmayı ve o bantlama olayı asla önermem, sonuçta hayvanı zorlayıcı birşey, illaki vebalini alırsınız. Ayrıca bir kuşun kanadı onun herşeyidir. Kanadı üzerinden kısıtlayıcı uygulamalar yapmak onu en zayıf noktasından vurmaktır. Böyle alışacağına hiç alışmasın daha iyi. Belki kanadına birşey olmaz ama çok strese girer. Özgüvensiz mutsuz bir hayvan olur.
Haklısınız…
Bende önermiyorum.. Muhabbet kuşları oyuncu kuşlar zaten hemen alışıyorlar..
Ama karşı taraf tecrübesiz ve ilgisini doğru gösteremezse bu sefer hırçın ve sevilmeyen bir kuş daha çok travma yaşayacaktır.. Hem kuş hem de bakan için…
Olaya nasıl baktınız ve yarar-zarar ilişkisinin nasıl olacağına bağlı…

Yorumuma katılmayanlar olacaktır ama kafes kuşun özel alanıdır. Mecburen kaçar, sıkışırsa da ısırır. Elinizi acıtmadan ısırıyorsa ki bu korku ile ısırmadığına işarettir, zamanla daha da alışacaktır. Ek olarak erkek kuşlar, dişi kuşlara göre daha narin ısırır. Siz 2 - 3 aylık dişi bir kuşun kafesinize elinizi sokun, korkarak ısırsın da bakın. Pitbul gib kitler çenesini, gagasının ucunu da saplar :)

Mümkün olduğunca kafesin dışında temas edin. Benim kuşum kafamda gezerdi ama kafesin içindeyken kaçardı ya da gaga atardı. Acıtmazdı. Dışarıda ise elimde kolumda gezerdi. Yine acıtmadan ısırırdı. Zaten bir kuş acıtmadan ısırıyorsa ya da kendi isteğiyle üzerinize, elinize vs. konup ısırıyorsa, onun derdi zarar vermek değildir. Oynamak ya da sevgisini göstermektir. Zaten ısırma da değildir o, geveler ağzı ile.

Ama hırçın şekilde ısırıyorsa, o savunma işaretidir. Üstüne gidilirse, iyice korkar.

Kafes dışında, yiyecekle vs. kandırın. Marulu çok severler, bi parça ile elinizin üstünde yedirin mesela. ( fazlası ishal yapar, yarım parmak büyüklüğündeki marul sapı yeter )

Ve tekrar edeyim. En mülayim kuş bile, kafesin içinde ısırabilir. Orası onun evidir...

Selam kızlar, 1 hafta önce yavru bir erkek muhabbet kuşu aldım ❤️

İlk geldiği zaman çok sessiz ve pasifti kafesin içinde, belli ki diğer kuşlardan ayrıldığı için üzgündü. Boynunu büküyordu hep 🥺

1 hafta uçurmayın, sadece elinize alıp sevin yada kafesin içinde parmağınızı uzatın parmağa gelir hemen sevin dediler. İlk günler öyle de oldu ama son 3 gündür kuş aşırı hareketlendi ve çok ötmeye başladı. Kafesin içine elini soksam kaçacak yer arıyor, kaçıyor hemen. Görümcem 3 gün önce gelmişti, kuşu eline almaya çalışmış, salıncağını çıkarıp yerini değiştirmiş ben mutfaktayken. Sanırım korktu yavrum...

Ara sıra YouTube konuşan kuş videoları falan da açıyorum. Nasıl alıştırabilirim kendime? Kafesin kapısını açınca hemen oradan oraya kaçıyor, elime alsam acıtmasa da ısırıyor. İlk günler böyle değildi. Deneyimli olanlardan cevap bekliyorum.
Muhabbet kuşlarını alıştırmak aslında çok kolaydır..avucunuza çok az yem koyun ve çok yavaş hareketlerle elinizi kafesin içine koyun ve çok yüksek sesle olmayacak şekilde konuşun
Bunu bir süre yaptıktan sonra kuşunuz alışacaktır ve konuşturmak isterseniz yine yüksek sesle olmayacak şekilde istediğiniz cümleyi söyleyebilirsiniz ben mesela “en büyük Türk Atatürk “ bunu öğretmiştim tabi benim muhabbet kuşum kıskançlıktan intihar etti o ayrı 😭😭😭

Başka sormak istediğiniz birşey varsa seve seve yardımcı olurum

Net bir fotoğrafı var mı? Daha detaylı bilgi verilebilir :)

X