Bebek Kıyafetleri, Bebek Eşyaları Yeni doğan bebeğin ihtiyaçları

orange_85

Yaş 31 kilo 95 hedef (85) simdilik
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2008
125
43
39
Arkadaşlar nisanda doğacak bebeğim için alış veriş yapıyorum ama en çok ne almalıyım kıyafet olarak
sizler neler aldınız ve kaçar tane aldınız?

benim en çok ihtiyaç duyduklarımı yazayım, çünkü her bebeğin belki ayrı olur.

ZIBIN: öncelikle 2 tane hastane çıkışım vardı. onların içindeki zıbınların haricinde 2 tane daha zıbın almıştım. göbeği düşene kadar (1 hafta) bunları kullandım çıt çıtlı badi yerine. sonrasında kullanmadım. neden bu kadar dersen ilk hafta nerdeyse her altını değiştirdiğimde kıyafetini de değiştiriyordum, hep idrarı çıkıyordu.
ÇITÇITLI BODY: bol bol al, ancak ilk ay haftadan haftaya çok hızlı büyüyorlar o yüzden birkaç beden al. 56-62(küçük doğarsa 50 bile olabilir) bedenlerden 3er tane filan al en az.
BATTANİYE: penye olanlarından. ben başlangıçta 2 tane almıştım, ama yetmedi.ilk ay çok sık kirleniyor ya (yukarda bahsetmiştim) taşacak kadar altına 4-5 yapıyordu, ya kusuyordu. daha sonra eşim 2 tane daha aldı. şimdi o kadar sık kullanmıyoruz ama ilk zamanlar çok ihtiyaç duyduk.
*yukarıda bahsettiklerim ilk ay çok lazım oluyor, ve çok çabuk büyüdükleri için birçok kıyafetini 4-5 kez kullanabiliyorsun ancak. bu yüzden yakınlarında bebeği olanlar varsa çekinme onlardan da kullanmadıklarını alabilirsin. yıka ütüle tertemiz giydirirsin. yoksa boşuna birsürü para harcıyorsun.
YIKAMA TORBASI-DETERJANI: kıyafetler çok küçük olduğu için makinaya sıkışabilir. bu yüzden kıyafetler için bir tane yıkama torbası mutlaka al ve bebişin kıyafetleri için deterjan(başta dalininkini kullandım. yumuşatıcısını almadım, gerek yok. ama o bitince(ki nerdeyse 2 ay kullandım) bir türlü gittiğim marketlerde bulamayınca dalan roxy aldım-toz bitkisel memnun kaldım sanırım bundan sonra onu kullanıcam, hem çok da uygun)
AYAKLI TULUM: ben çok kullandım hala da kullanıyorm. bebeğin rahat olduğunu düşünüyorum, iki parçalılarla rahat edemiyoruz, beli açılıyor filan. mevsime uygun yine yukarıda yazdığım bedenlerden alabilirsin bol bol.(biz 3,5 aylığız 68 beden kullanıyoruz) biz kış çocuğu olduğumuz için çoğu kadifeydi. ama seninki bahar çocuğu olacağı için penye alırsın.
AĞIZ BEZİ: bir sürü almak gerekecek. başta bazen emdikten sonra bir kısmını kusabiliyor. 2. aydan itibaren de devamlı salya filan akıtıyor.
BANYO İÇİN: mutlaka banyo küveti çok gerekli. kovası da tabi. ben bir de file aldım ama 2 kere kullandım. çünkü bebeği suya değdirip yıkamak çok daha kolay oluyor. hem benim oğlum öyle daha çok sevdi. sonra 2 tane banyo havlusu aldım üçgen başlıklılardan. bir de şampuan (bizim doktorumuz sebamedin şampuanını önermişti, ancak bize almanyadan teyzem başka marka getirmişti o da daha bitmedi. bitince sanırım sabamed alıcam.) ve bebek yağı (banyoyu yatmadan önce yaptırıyoruz, sonra masaj ve uyku. ancak ilk ay yağı kullanmadım.)
BEBEK BEZİ ve ISLAK MENDİL: ben 2 numara almıştım. zaten hastanede sanırım 1 pakete yakın 1 numara vermişlerdi. o bitince kendi aldıklarıma geçtik. zaten 2 paket 2 numara kullandık sonra 3 numaraya geçtik. bunu neden söylüyorum bazıları bez stoğu yapıyormuş bence gerek yok. neyi ne kadar kullanacağın bebek doğunca belli oluyor çünkü. ıslak mendile gelince ben hala yeni doğan kullanıyorum. unibaby ya da fresh yeni doğan. hangisini bulursam. bu arada bunlardan uygun fiyata bulduğun zaman hep al. stok yapılacaksa bunun stoğu yapılmalı bence çok kullanacaksınız. (doğduğundan beri 100 paket kullanmışızdır sanırım)
EMZİK-BİBERON: hala anne sütü kullandığımız için biberonu hiç kullanmadık daha. ama ne olacağı belli olmaz bence bir tane al. ben nuk cam almıştım. memnun olup olmadığımı söyleyemeyeceğim amam iyi diyorlar. emzik de nuk silikon ve damaklı almıştık. şimdi ara ara kullanıyoruz. ama duyduğuma göre emziği bebekler kendileri tercih ediyormuş. her bebek emzik kabul etmediği gibi her emziği de kullanmıyorlarmış.bir de emzik kutusu lazım emziği koymak için.)
ODA TERMOMETRESİ: ucuz yollu birşey işini görür.
TIRNAK MAKASI: başta makas şeklinde olanlardan aldık, ama kullanmayı beceremedik. daha sonra çıt çıt makas aldık bebedorun.
ATEŞÖLÇER: ben braunun dijitalini aldım. klasik kullanımlı olanından. 20 lira civarı.(kulaktan ölçer düşünmüştüm ama çok pahalıydı 100 civarı ve yeni doğan bebeklerde pek randuman alınamıyormuş kulaklar küçük olduğu için. belki yaşından sonra alabilirim) bu işimi görüyor. mutlaka çantanda bulunmalı.
BURUN ASPİRATÖRÜ: deniz suyu da almak gerekli. doktor öyle tavsiye etmişti. önce deniz suyunu sıkıyoruz. biraz bekledikten sonra aspiratörle çekiyoruz. (klasik bir aspiratör bizimki ama kullanımı çok kolay değil)otribebenin nazal aspiratörü daha güzel, almadıysan onu tavsiye ederim. keşke daha önce görseydim onu.

şimdilik aklıma bunlar geldi. daha gelirse yazarım. kolay gelsin. bu arada bu alışveriş hiç bitmiyor. artık alışveriş merkezine gidince önce bebek mağazalarına giriyorum.

aklıma birkaç şey daha geldi.
PİŞİK KREMİ: biz bübchen kullanıyoruz. ama bence pişiği önlemenin birinci kuralı bezi sık değiştirmek. hele kakasını yapınca hiç bekletmiyoruz. güzelce temizleyip kremini sürüyoruz. (çoğu kez günde bir kere kullanıyorum kremi) bu arada kullandığımız ıslak mendili ılık suyla ıslatıp temizliyorum. havalar iyi ise altına yapınca yıkamak daha güzel ama çok küçükken yıkamak kolay olmz sanırım.
ALT DEĞİŞTİRME BEZİ: canbebenin bebek bakım bezi diye de geçiyor.(hastaların altına serilen yatak koruyucuları da olabilir) altını alırken mutlaka sermeli yoksa her yer her an batabilir hele de ilk zamanlar.
BEBEK KAŞIĞI: ne işime yarayacak deme. 15. günden itibaren D vitaminine başlanıyor. aslında damlalı ama bebek o damlalar gelene kadar ağzını açık tutmuyor. o yüzden ben de kaşığa damlatıyorum ne kadar damlatılacaksa (her doktor ayrı veriyor 4 damla da olabilir bu 10 damla da) onunla veriyorum.

ANA KUCAĞI da çok işe yarıyor. biz oto koltuğu olarak da kullanılanlardan aldık. tüm gün üstünde, bir de ona asılan oyuncak.

bol miktarda badi tavsiye ediyorum zıbınlar pek kullanışlı diil diye duydum ama yine de siz bilirsiniz penye battaniye çok kullanışlı ve kusmuk bezi de çok lazım olucak o süslü alt açmalardan ben almadm zaten yıkanıcak ütülenicek bi sürü şey olucak bi de onunla uğraşmiim dedm hem çantada da çok yer kaplar can bebenin alt açmalarından aldm kirlendikçe atarm die hemde çantada taşıması daha rahat olur die ama tercih sizin tabi ve bez stoklamayın çünkü aldığınız bez bebeğinize alerji pişik vb. yapabilir onun yerine uni baby yenidoğan ıslak mendil alın o her daim lazm olucak çünkü

canım bi tavsiyede benden olsun banyo küvetine ayak al çok rahat edersin hele ilk zamanlarda bebeği yere eğilip yıkamak cok zor olur her tarafı ağrıyo insanın zaten.benim kızım 5 bucuk aylık hala ayaklı küveti kullanıyoruz iyiki almışım diyorum. birde ateşölçer alacaksan weewell almanı öneririm hem alından hem kulaktan ölçme özelliği var ayrıca banyo suyunu ve oda ısısınıda ölçebiliyorsun
Weewell Dijital Multi-Fonksiyonel Kulak Alın Termometre (Ateş Ölçer) 6 fonksiyonlu - E-Bebek.com Bebeğiniz ve Sizin için Herşey!

ben bunu aldım alışverişyap.com adresinden fıyat orda daha uygun

Bebeğim küçük olduğu icin etrafımdaki insanlara küçük kıyafet alın dedikçe hemen büyüyor büyük olsun diyorlardı . Ama hastane de okadar zorlandıkki o büyük büyük zıbın takımlarını giydirmeye çalışırken.2 750 grdi .Yanıma da zor olur diye hic tulum almamıştım .Hastaneden çıktıktan sonra eşim hemen prematüre tulum aldı. Zaten hemen üşüyor.Bi de kontroller için devamlı soyuyorlar giydirmek ölüm oluyor giydirmek.
Diyeceğim o ki bebeğin doğumdan önce kilosuna göre üstüne tam oturan kıyafet alırsan rahat edersin. Cok almana gerek yok zaten hemen büyüyor

ben hiç bilmem bu işleri nasıl bakıcam ben bu çocuğa :KK9:

Bende 19 yaşında anne oldum. Zerre kadar bilgim yoktu hamileliğim boyunca bütün siteyi hatim ettim yani . Simdi 1 aylık bebeğim var. Şimdilik herşey yolunda diye bilirim. Bir tek ilk hastanedeyken allahım bu küçük şeye nasil bakarım ben dedim ama o ilk haftadan sonra birbirimize alıştık. Bakışından anlıyorum derdini

Bende 19 yaşında anne oldum. Zerre kadar bilgim yoktu hamileliğim boyunca bütün siteyi hatim ettim yani . Simdi 1 aylık bebeğim var. Şimdilik herşey yolunda diye bilirim. Bir tek ilk hastanedeyken allahım bu küçük şeye nasil bakarım ben dedim ama o ilk haftadan sonra birbirimize alıştık. Bakışından anlıyorum derdini

oyy sen minik bir anneymişsin ben 25 yasındayım napcam diyorum inş ii bakarım bebeğime korkuyorum işin açığı
bebişini öpüyorum yanaklarından:emir_bebek::nazar:

bence çok fazla kıyafet almaya gerek yok, çünkü ilk zamanlar bir haftada bile inanılmaz bir gelişim gösteriyorlar, bir de bana çok hediye gelmişti, çoğunun paketini bile açmadan dağıttım bebeği olacaklara..

mağazalarda "hastane çıkışı " adı altında takımlar satılıyor, parça çeşitliliğine göre bakarsın, 2 takım alsan yetiyor. Bu parçalar atlet,ayaklı pijama,tulum,bere,eldiven gibi şeyler..mesela ben ağustosta doğurduğum için bereye ihtiyacımız olmamıştı..yalnız mutlaka çorap bulundur, hastanelerde klimalar fazla açık olabiliyor, ayakları üşümemeli.

hastane çıkışı dışında bebek için yeni doğan bezi (altı için), ıslak mendil, battaniye,ana kucağı..aklıma ilk gelenler bunlar,bunun dışında çok birşey kullanmamıştım ben..

penye battaniye,penye yelek,penye patik,bol miktarda zıbın tavsiye ediyorum.örgü olan yelekler bebeğin boynunu yanaklarını falan tahriş ediyo.

Yenidoğan beslenme ihtiyaçları

Yenidoğan beslenmesinde genelde anne sütü tercih edilir. Annenin sütü yetersiz ise veya herhangi bir sorunu varsa doktoruna danışmalıdır. Doğumdan sonra süt gelmemesi veya az süt gelmesi yaygın durumlardır.

Yeni Doğan Bebek için Alışveriş Listesi​

• Yeni doğan bebek için alışveriş
    • Yenidoğan bebekler için kıyafetler
    • Yenidoğan bebekler için bebek banyo seti
  • Yenidoğan bebeklerin beslenme ihtiyaçları
    • Yenidoğan bebek bakım ürünleri
    • Yenidoğan bebek sağlık ürünleri

Yeni doğan bebek için alışveriş

Son birkaç ayda bebeğin cinsiyeti de belli olduğu için yeni doğan bebek için alışveriş bir nebze de olsa kolaylaşmaktadır. Bebek alışveriş listesi hazırlayın ve bu anın tadını çıkarın.
İlk bebek haberinin alındığı andan itibaren ilk alışveriş heyecanla beklenir. Doğuma yaklaştıkça hem annenin hem de bebeğin birtakım ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan ihtiyaçları giderip doğuma psikolojik olarak hazırlanmak hem anne hem bebek için önemlidir. Özellikle hamileliğin son ayları alışveriş için en çok tercih edilen dönemdir.

Yenidoğan bebekler için kıyafetler

Yenidoğan bebeklerin gelişimleri hızlı olduğu için içinde bulunduğu aya uygun birçok kıyafet alınmasına gerek yoktur. Her ay için ayrı bebek kıyafeti almaktansa 0-3 veya 3-6 ay bebek giysileri alınabilir. Alınan giysilerin %100 pamuklu olması bebeğin cilt sağlığı için önemlidir. Doğum sonrası ve hastane çıkışı için birer adet bebek takımı, zıbın, tulum, çorap, penye şapka, pamuklu yelek gibi kıyafetler tercih edilebilir. Yeni doğan bebek için alışveriş sizin için oldukça heyecan verici ve zevkle yapacağınız bir etkinlik olacaktır.
Yeni doğan bebek kıyafetleri alırken, bebeğinizin cilt sağlığı için kaliteli ürünler almaya özen gösterin. Yeni doğmuş bebek kıyafetleri sık sık kirleneceği için yeterli sayıda olmasına dikkat edin. Yeni doğan bebek için alışverişinde yeni kıyafetleri alırken aşırıya da kaçmamanız aile bütçesine uygun davranmanız da bir o kadar önemlidir.

Yenidoğan bebekler için bebek banyo seti

Yeni doğan bebeğiniz için kıyafetler aldınız. Şimdi sıra bebeğinizin temizliği için bebek banyo seti almaya geldi. Bebeğinizi doğumdan 8 ila 12 saat sonra nemli yumuşak bir sünger veya bezle yıkayabilirsiniz. Tek başına bebek nasıl yıkanır? Sorusunu duyar gibiyiz. Tek başına bebek nasıl yıkanır? Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bebeğinizin suyla teması için göbek bağının düşmesini bekleyebilirsiniz. Pamuklu bez veya banyo süngeri, banyo havlusu, başı için pamuklu bir kurulama mendili, yenidoğan bebeklere özel sabun, banyo küveti, bebeği kolay yıkayabilmeniz için küvet filesi gibi malzemeler gerekmektedir. Bebek banyo seti alırken bebeğinizin güvenliğini ön planda tutmayı ihmal etmeyin.

Yenidoğan bebeklerin beslenme ihtiyaçları

Yeni doğan bebek için alışveriş
Yenidoğan bebeklerin beslenmesinde genelde anne sütü tercih edilir. Annenin sütü yetersiz ise veya herhangi bir sorunu varsa doktoruna danışmalıdır. Doğumdan sonra süt gelmemesi veya az süt gelmesi yaygın durumlardır. Bebek göğüsten beslenemiyorsa; göğüs pompası, süt saklama poşeti, sütü bebeğe vermek için kullanılan bardak ya da diğer araçlar gerekli olmaktadır. Bebeğin beslenmesinde kullanacağınız malzemelerin cam olmasına, adi plastikten olmamasına dikkat edin.

Yenidoğan bebek bakım ürünleri

Yenidoğan bebeğiniz için cilt bakım ürünleri tercih ederken doğal içerikli olmasına, parfümsüz olmasına ve antibakteriyel özellikleri bulunmasına dikkat etmelisiniz. Alt değiştirme örtüsü, tırnak makası, pişik kremi, bebek şampuanı ya da sabunu, bebek saç fırçası gibi malzemeler bebeğiniz için gereklidir. Bebeklerde görülen cilt problemleri olması durumunda doktorunuza danışın.

Yenidoğan bebek sağlık ürünleri

Yenidoğan bebeğinizi kontrol edebilmek ve gereken durumlarda bebeğinizi rahatlatmak için bir takım sağlık ürünlerine ihtiyacınız olabilir. Termometre, pişik kremi, yaz mevsiminde doğan bebekler için güneş kremi, nazal aspiratör, serum fizyolojik gibi malzemeler hem size hem bebeğinize yardımcı olmaktadır. Bebek ateş ölçer tavsiyemiz, temassız ve kaliteli bir marka olması yönündedir.
Yeni doğan bebek için alışveriş yapmanız için size önerimiz, doğum öncesi bebek alışveriş listesi hazırlamanızdır. Bebek alışveriş listesi hazırlayarak planlı şekilde, bu etkinliği eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Yeni doğan bebek ihtiyaç listesi bir hayli uzun olacak. Ancak, bebeğin için alışveriş kadar eğleneceğin başka bir şey yok.
  1. Yeni Doğan Bebekler İçin Normal Olan Nedir?
  2. Yeni Doğan Bebeğin Göbek Bağı Bakımı
  3. Yeni Doğan Bebekte Görülen Hastalıklar
  4. Yeni Anne Olanlar için Bebek Bakım Tavsiyeleri
  5. Yeni Doğan Çocuğa İsim Koyma Duası

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar ben bebek giysileri ve bebek battaniyeleri örüyorum.. Düşünürseniz özelden size insta sayfamı atabilirim.. Türkiye nin her yerine kargo ile gönderiyorum..

X