Yerden ısıtma tesisatı ( yer kaloriferi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.762
60
Yerden ısıtma sistemleri sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısınma şeklidir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan kullanımı ile dikkat çeken bu sistem, özellikle kullanılan kaliteli boruların üretilmesi ile popüler hale gelmiştir. Ana ısıtma elemanı, yapı malzemesi içerisinden geçirilen uzun ömürlü ve dayanıklı, yerden ısıtmaya uygun termoplastik malzemeden üretilmiş borulardır. Bu borular Polipropilen Random Copolimer (PP-R) veya Cross-link PE-X olarak iki grupta toplanır. Bu sistemin uygulandığı yerlerde, döşemeye serilen yalıtıcı strafor ve PP folyo, ideal bir ek ısı yalıtımı da sağlar. Uygulamada yaklaşık % 30 enerji tasarrufu sağlanır.
Konforlu ortam ve sağlıklı yaşam
Uygulama ve bakım kolaylığı
Enerjiden tasarruf
Mekanlarda daha geniş iç hacim
Ekonomik avantajlar
Geniş uygulama sahası
insan anatomisine en uygun sağlıklı ekonomik ısıtma sistemi tüm hacim içinde homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır. havanın nem dengesi bozulmaz. sıcaklık farkı az olduğu için hacim içinde aşırı hava akımı yoktur. dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. perdelerde ve duvarda kirlenme olmaz

Yerden ısıtma sisteminde her dairede bir dolap içerisinde estetik olarak kolayca gizlenebilen birkaç ağızlı kollektör bulunmaktadır. Bu sayade her oda modülasyonu ayrı vana ile manuel, termostatik ve tam otomatik kontrol edilebildiğinden, ihtiyaca göre bağımsız ve tamamen o dairede yaşayan sakinlerin isteğine göre kolaylıkla ayar yapma olanağı vardır. Böylece hem enerji tasarrufu hem de iyi bir konfor sağlanmış olur. Yerden ısıtma sistemleri ile mekanlarda homojen ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasındaki sıcaklık farkları da azdır. Klasik sistemlerde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistemler için söz konusu değildir.
Klasik sistemlerdeki ısıtıcı eleman, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan bu tür malzemeler, yerden ısıtma sistemlerinde yoktur. Bundan dolayı da kullanılan hacimde % 5'lik tasarruf sağlanır.

bu tesisatı kullanan arkadaşlar varsa fikirlerine ihtiyacım var..
evimize yerden ısıtmalı sistem kurmayı düşünüyoruz ama bu bize sorun çıkarır mı?herhangi bir arıza olsa bütün yeri kırmak mı gerekiyor?normal kalorifere göre daha tasarruflu birşeymi?yeteri kadar randıman alabiliyormusunz?

evimize yerden ısıtmalı sistem kurmayı düşünüyoruz ama bu bize sorun çıkarır mı?herhangi bir arıza olsa bütün yeri kırmak mı gerekiyor?normal kalorifere göre daha tasarruflu birşeymi?yeteri kadar randıman alabiliyormusunz?

boluda yaşadım uzun sürerdir..yerden ısıtmalı evim var orda...ben çok memnundum...acaip ısınıyordu evim...üstelik oğlumu çok rahat yere bırakıyodum bolunun kışında bile sıcacık oluyordu...yalnız şuna dikkat et...tabanların ya gerçekten ağaç (lambiri-parke) yada taş olması daha çok ısıyı tutar...laminantlar yerden ısıtmaya uygun diil...çünkü altına birşey seriyorlar..ısıyı kesiyo..bide 100 yıl garanti verdilerdi bize...bişey olmaz diye gerçekten bugüne kadar bişey olmadı

yerden ısıtma sistemi sağlık açısındanda konfor açısındanda en iyisi amma velakin bunu yaptırabilmek için mükemmel bir izolasyon gerekli.zaten yerden ısıstma yapılmadan önce o ısı borularının altına 4- 5 cm köpüklü döşeme zemini ekleniyor ama sade alttan olması da bence yetersiz ev mantolu izolasyona sahipse ve alttanda dediğim şekilde yapılırsa süper olur neden diye sorarsanız radyatörlü ısıtmada yer 12 derece tavan 30 derece dir ki tavanda işimiz yok ,yerden ısıstmalı sistemlerde yer 25 derece tavan 16 derece ortalamadadır buda konfor için mükemmel yapı demek

ama şöyle bir durum var yerden ısıtma yapıldığında kullanılan borular çok önemli hava geçirgenliği olmaması gerekir yoksa sık sık kombi problem yapar ( sistem kirlendiğinden tıkanma problemleri )

teknoloji değiştiyse bilemem de, bu sistem ancak ev yeni yapılıyosa yapılabilir diye biliyorum. çünkü sistem bütünüyle döşemenin içinden geçer. şüphesiz tabi daha tasarruflu tabi. ama eviniz kombili ve yeterince randıman alamıyorsanız, tek çözüm dışına dışına mantolama yaptırmak olacaktır.

ayrıca bu yerden ısıtmalı sistem, artık tüm yeni binalarda önerilen ve yönlenilen bir sistem. ev kiralayacak veya satın alacak varsa tavsiyem olsun.

anestezist, o zaman eve basamakla mı giriyor bu insanlar?

bizim evimiz yerden ısıtmalı ve cok memnunuz acayip sıcak oluyo evimiz kesinlikle tavsiye ederim.çok detay bi bilgim yok diğer arkadaşlar kadar ama diğer sistemlere göre cok daha ekonomık olduğunu duymustum.

bizde yerden ısıtma yaptırmayı düşünüyoruz.Ama araştırdığım kadarıyla yerden ısıtma çocuklarda astım ve bronşit yapıyormuş.kullananların düşüncelerini almak istiyorum..gerçekten sağlıksızmı?

Benim 4 yıldır oturduğum ev alttan ısıtmalı oğlumdada çocukluk çağı astımı var tedavi gördüğümüz dr a sordum alakası yok dedi ama ben evdeki toza bağlıyorum su filtreli süpürge ile süpürüp ,mikrofiber bezlerle siliyorum ama nafile ev aşırı şekilde tozlanıyor , ısınan hava yükseliyor haliyle evdeki tozlarda sürekli havada . Isınma konusunda gayet iyi ayaklarının altı hep sıcak.

Benim 4 yıldır oturduğum ev alttan ısıtmalı oğlumdada çocukluk çağı astımı var tedavi gördüğümüz dr a sordum alakası yok dedi ama ben evdeki toza bağlıyorum su filtreli süpürge ile süpürüp ,mikrofiber bezlerle siliyorum ama nafile ev aşırı şekilde tozlanıyor , ısınan hava yükseliyor haliyle evdeki tozlarda sürekli havada . Isınma konusunda gayet iyi ayaklarının altı hep sıcak.

sıze nasıl ulasabılırım hotmailla yolladım ama ulsmadı herhalde lutfen kusuruma bakmayın denızkarka@hotmaıl.com

İnsan peteklere alışınca yerden ısıtma acayip geliyor. Kışın çamaşır kurutacak yer arıyorsun en basitinden. Koltukları zorlanmadan cam kenarına koyabiliyorsun. Terlik giyme zorunluluğun olmuyor. Pek çok artısı var bu sistemin.

X