Yılbaşı gecesi İztuzu nöbeti

olivia

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
5.055
5.697
Ortaca Belediye Başkanı CHP'li Hasan Karaçelik'in de aralarında bulunduğu bir grup, yeni yıla dünyaca ünlü İztuzu Plajı girişinde nöbet tutarak girdi.

image.jpg

Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde, Ortaca Belediye Başkanı CHP'li Hasan Karaçelik'in de aralarında bulunduğu bir grup, yeni yıla dünyaca ünlü İztuzu Plajı girişinde nöbet tutarak girdi.

İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket Dalçev'in geçen pazartesi gece yarısı olduğu gibi buradaki tesislere girmesine izin vermeyeceklerini belirten grup, hukuk mücadelesinin devam ettiğini belirtti.

İztuzu Plajın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket Dalçev'in yetkililerinin, geçen 28 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere neden oldu. Olayın ardından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girişine izin vermedi. Dalyan'a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu'nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ve Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in de katılmıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar sonunda sahile gelen jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı ve nöbeti devraldı. Ancak Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, belediye çalışanları, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevrecilerden oluşan 176 kişilik bir grup, Dalçev'in tekrar İztuzu'ndaki tesislere tekrar girmemesi için yılbaşı gecesi plajın girişinde nöbet tutmaya başladı.

Havanın yağmurlu olması nedeniyle plajın girişindeki demir bariyerlerin bulunduğu bölgede gerilen brandanın altında toplanan, aralarında İztuzu Kumsalını Kurtarma Platforumu (İKUP) üyelerinin de bulundugu grup, variller içinde yakılan ateşlerde ısınmaya çalıştı. Belediyenin gezici aracıyla gruba sıcak çay servisi yapıldı. Önüne 'İztuzu Halkındır' yazılı pankart asılan direniş çadırındaki eyleme katılanlar oluşturulan bir panoya tek tek isimlerini yazdı.

"Yuvarlakçay'da kazandık yine kazanacağız"

İKUP Sözcüsü Murat Demirci, bundan 5 yıl önce Yuvarlakçay da kurulmak istenen Hidroelektrik Santrali'ne (HES) karşı verdikleri mücadelede de yıl başında nöbet tuttuklarını hatırlatarak, "Aylar sonra mücadeleyi kazanıp HES'i iptal ettirmiştik. Şimdi aynı mücadeleyi İztuzu'nda yapılan hukuk dışı uygulamaya karşı da veriyoruz. Burası halkın, işletmesi de belediyenindir. Bariyerleri kırıp hukuk dışı uygulamayla İztuzu'nu ele geçirmeye çalışan zihniyete karşı mücadele ediyoruz. Dalyan halkı bu gece olduğu gibi mücadeleyi kazanana kadar burada nöbette duracak " dedi

"İztuzu'na ne Dalçev ne de Muçev girebilir"

Ortaca Belediyesi'nin Avukatı ve İKUP sözcülerinden Berna Babaoğlu Ulutaş, İztuzu'nda Ortaca 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin belediye lehine vermiş olduğu karara rağmen bir işgal yaşandığını ileri sürüp, "İşgal girişiminde bulunan Dalçev jandarma tarafından İztuzu'ndan uzaklaştırıldı. Belediye de bu kişilerin cezalandırılması için ilgili yerlere şikayette bulundu. Ortaca 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığımız davada, Muğla Turizm Çevre Vakfı'nın (Muçev) Dalçev şirketi ile yapmış olduğu sözleşmenin iptali davasında, protokol hükmünün durdurulması konusunda ihtiyati tedbir konulmuştur. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muçev arasındaki protokolün yürütülmesin, durdurulması ve iptali için dava açtık. Bunda da ihtiyati tedbir kararı verildi. Bu kararlara göre hukuken buraya ne Dalçev ne de Muçev girebilir. Eski durum devam etmekte ve Ortaca Belediye Başkanlığı da plajları işletmeye devam edecektir" diye konuştu.

"Direnişin parçası olmak beni mutlu ediyor"

Ortaca Belediye Başkanı CHP'li Hasan Karaçelik de "Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana demokrasi mücadelesi veren bir toplum olarak hayatın her alanında haklarımızı savunarak geçiriyoruz. Sadece İztuzu değil, ülkemizde talan edilen bir çok alan var. Ülkenin bir çok yerinde olan bu tür direnişlerin bir parçası olmak beni mutlu ediyor. Yeni yılda demokrasi ve hukuğun tam anlamıyla uygulanmasını diliyorum. Yeni yılın İztuzu için de hayırlı olmasını diliyorum " dedi.

Açıklamaların ardından grup yeni yıla elllerindeki maytapları yakıp, 'İztuzu halkındır, halkın kalacak' sloganları atarak girdi.
http://www.dunya.com/yilbasi-gecesi-iztuzu-nobeti-249073h.htm

Son düzenleyen: Moderatör:
Mahkeme kararina ragmen Iztuzu plaj`ina makinalar girdi. :KK43:(((
Caretta Caretta`larin yasam alani, dünyaca meshur Iztuzu plaji mah ediliyor.
Bu Cennet gibi dogamizdan ne istiyorlar anlamadim gitti ?

olivia,
bu bölümde haber kaynaklı konular açılmaktadır, kişisel yorumlu konular açılması yasak, İztuzu plajı milli değerimiz olduğu için ve bölümde konu açarkenki kriterleri bilmediğini düşündüğümden bu seferlik yalnızca düzeltme yoluna gittim:KK66:

Konuyla ilgili yorumuma gelince yazıklar olsunnnnn!
İztuzu plajının talan edilmesine nasıl izin verilir? Öyle meşhur bir plaj, karetta karettaların yumurta bıraktığı nadide plajlardan biri nasıl talan edilir?

Cok üzücü cok. Orada cok bulundum ve orda bulunan Caretta saglik merkezinde cok kaldim ve inanmak istemiyorum cünkü ben Iztuzu`nu dokunulmaz diye biliyordum. Cok degerli bir yerimiz, Insallah Allah korkusu girerde bu insanlarin kalbine ve Cennet gibi bölgeye karismazlar.

Ben gidemiyorum ama bugün 15.000 kadar kişinin direniş eyleminde bulunacağı bekleniyor dün komşumuzun oğlu gelmişti eyleme gidiyormuş ondan öğrendim. İnşallah başarılı olurlar da iztuzumuza bir zeval gelmez..

o güzelim doga harikasina torunlarimiza miras birakmamiz lazim. Allah korkusu yokmu bu insanlarda ??? Nasil bir mantikdirdir anlayamadim. Zaten bir Iztuzu kalmisti otel yapmadiklari.
Pamukkale eskiden kar beyaziyken simdi kahrengi oldu, yeterince su üstünden akmadigi icin, zira yan otellere yönlendirildi o sullar.
Yahu hicmi deger bilmeyiz, hicmi gelecekteki nesillere bir sey birakmak istemeyiz ??? Ama kimin umrunda ???

Ben gidemiyorum ama bugün 15.000 kadar kişinin direniş eyleminde bulunacağı bekleniyor dün komşumuzun oğlu gelmişti eyleme gidiyormuş ondan öğrendim. İnşallah başarılı olurlar da iztuzumuza bir zeval gelmez..
o güzelim doga harikasina torunlarimiza miras birakmamiz lazim. Allah korkusu yokmu bu insanlarda ??? Nasil bir mantikdirdir anlayamadim. Zaten bir Iztuzu kalmisti otel yapmadiklari.
Pamukkale eskiden kar beyaziyken simdi kahrengi oldu, yeterince su üstünden akmadigi icin, zira yan otellere yönlendirildi o sullar.
Yahu hicmi deger bilmeyiz, hicmi gelecekteki nesillere bir sey birakmak istemeyiz ??? Ama kimin umrunda ???
Şimdi gerçekten İztuzu plajı yok mu olacak:KK43: vallahi inanmak istemiyorum, otel mi yapılacakmış:KK42:
olivia yazdığından beri moralim bozuk, plaja gitmek nasip olmamıştı, her sene bu yıl karettaların yumurtadan çıktığı zaman gidip uzaktanda olsa izleyeceğim diyordum:KK43: şimdiyse diyorsunuz ki karettaları unut:KK61:
Dün duyduğumdan beri dua ediyorum.

X