Yurt ve Burs konusunda sorularim var

SusmayanKalem

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2013
3.822
12.039
En sonunda cok şükür kazandım. Ama yurt konusu ,burs konusu vs. Kafamı karıştırıyor.

Şimdilik yurt başvurusu yaptim ama basvuru yaparken hata mı yaptım ? Annem çalışmadığı icin issizlik maasi aliyor . Babam emekli ama çalışıyor.Babam emekli maasinin tamamı kredilere gittigi icin sadece çalistigi yerden aldigi asgari ucreti yazdirdi bana . Bu sorun olur mu ? Düzelte biliyor muyum ?

Gidecegim yere bu sene yaklaşık 350 tane öğrenci yeni kayıt yaptıracak ve kız kyk da bos yatak sayısı 200 tane . Sorduklarım kesin çıkar sana diyorlar ama yinede yurt araştırmalimiyim ?

Vakıf burslarina başvuru yaptim ve cikti diyelim . O zaman kyk dan burs alir miyim ?

Kurumları arıyorum ama genellikle bilgili kisiler tatile çıkmış . Arıyorum ben bilmiyorum diyorlar :KK43:

Yardımcı olacak bilgili biri var mı ?

Tüm resmî şeyleri yazmanız gerekiyor burs için. Çünkü SGK dan tapudan falan belge istiyorlar özellikle vakıf bursları. Yani eğer babanız emekli ise ayrıca çalışıyor ve çalışması kayıtlı ise ikisinide yazmanız gerekir zaten çıkar bunlar.

Vakıf buraları daha detaylı bilgi istiyor. Genellikle başarılı öğrencilere burs vermek istiyorlar ilk 10000 gibi. Referans istiyorlar. Kyk yurdu büyük bi ihtimalle çıkar. Şöyle düşünün özel yurtlara kayıt olacaklar var ev tutacaklar var onlarda bu sayıya dahil.
Hayırlı olsun başarılar diliyorum

Hayırlı olsun demeye geldim :)
Yurtlarda kalmadığım için bilemiyorum ama borçlara gidiyor diye gelen para gelmemiş olmuyor. Biraz karışık oldu.
Paranın nereye gittiğini sormuyorlar. totalde eve giren para o sordukları o hatayı düzelt, yanlış bilgi burs- kredi çıkmasını engelleyebilir.

Birde benim çok arkadaşım vardı, hem burs-kredi alıp hem vakıflardan burs alan. Birbirini engellediğini sanmıyorum ama belki ozamandan bu zamana sistem değişmiş olabilir ben 2004-2008 sen bahsediyorum.

Baban sigortalı mı çalışıyor ? Annenin işsizlik maaşını yazma gerek yok. Baban eğer emekliyse ve çalıştığı yerde sigortasız çalışıyorsa emekli diye yazman yeterli. Kyk için başvurup da çıkanlardan da gelmeyenler olur. Bence sana kesin çıkar. Belediyeleri filan araştır burs için, okuyacağın üniversitenin bulunduğu şehirde kimler burs veriyor bak, bir burs diğerini genelde engellemez.

Tüm resmî şeyleri yazmanız gerekiyor burs için. Çünkü SGK dan tapudan falan belge istiyorlar özellikle vakıf bursları. Yani eğer babanız emekli ise ayrıca çalışıyor ve çalışması kayıtlı ise ikisinide yazmanız gerekir zaten çıkar bunlar.

Vakıf buraları daha detaylı bilgi istiyor. Genellikle başarılı öğrencilere burs vermek istiyorlar ilk 10000 gibi. Referans istiyorlar. Kyk yurdu büyük bi ihtimalle çıkar. Şöyle düşünün özel yurtlara kayıt olacaklar var ev tutacaklar var onlarda bu sayıya dahil.
Hayırlı olsun başarılar diliyorum
Tesekkur ederim . Düzelttim . :) insallah cikar .

Baban sigortalı mı çalışıyor ? Annenin işsizlik maaşını yazma gerek yok. Baban eğer emekliyse ve çalıştığı yerde sigortasız çalışıyorsa emekli diye yazman yeterli. Kyk için başvurup da çıkanlardan da gelmeyenler olur. Bence sana kesin çıkar. Belediyeleri filan araştır burs için, okuyacağın üniversitenin bulunduğu şehirde kimler burs veriyor bak, bir burs diğerini genelde engellemez.

Annemin issizlik maasini yazdim. Babam sigortali calisiyor onunkinide yazdim . duzelttim.Annemin issizlik maasini sileyim o zaman :) tesekkur ederim . buranin belediyesi vermiyor :KK43:(

Kyk'dan burs alırsan vakıf bursu çıkmıyor diye biliyorum ama öğrenim kredisi alırsan bir sorun olmuyor.

Hayırlı olsun demeye geldim :)
Yurtlarda kalmadığım için bilemiyorum ama borçlara gidiyor diye gelen para gelmemiş olmuyor. Biraz karışık oldu.
Paranın nereye gittiğini sormuyorlar. totalde eve giren para o sordukları o hatayı düzelt, yanlış bilgi burs- kredi çıkmasını engelleyebilir.

Birde benim çok arkadaşım vardı, hem burs-kredi alıp hem vakıflardan burs alan. Birbirini engellediğini sanmıyorum ama belki ozamandan bu zamana sistem değişmiş olabilir ben 2004-2008 sen bahsediyorum.

Cok tesekkur ederim :* . Basvuru yapacagim insallah cikar :))

1.e-devlette ailene dair gorunen tum maaslari yazmani oneririm.
2. Kyk ve vakiftan burs cikarsa, ikisi arasinda tercih yapman gerekli. Ikisindende para alirsan ve bu durum ortaya cokarsa sana yatirdiklari parayi geri istiyor cogu vakif.

1.e-devlette ailene dair gorunen tum maaslari yazmani oneririm.
2. Kyk ve vakiftan burs cikarsa, ikisi arasinda tercih yapman gerekli. Ikisindende para alirsan ve bu durum ortaya cokarsa sana yatirdiklari parayi geri istiyor cogu vakif.

Babanizin isi bolumu vardi ben emeklilik ve benzeri yerleri isaretledim .

Duyu kaybindan emekli oldu ve simdi tekrar sigortali calisiyor . ben emekli maasi arti calistigi yerden aldigi maasi yazdim . Dogru yaptim insallah

Vakıf bursu alırsan kyk burs değil kredi çıkabilir. Biz arkadaşlarla başvurduğumuzda hepimize burs sadece bir arkadaşa kredi çıkmıştı, başka yerlerden burs çıktığı için.

Vakıf devlet hepsine başvuru yap .

Zaten kyk ya başvuru yaptığın zaman vakıf bursları da daha aciklanmamis olacak .

Hem vakıf hem de kyk burslarının açıklama tarihleri birbirine çok yakın . Çıkanların hepsini kabul edersin ve sonra duruma göre aralarından seçim yapip bazılarını birakirsin .

Bazı vakıflar kyk bursu nu da kabul ediyor . O yüzden olabildigince çok yere başvur dedim .

Hepsi muhtemelen aralık sonu ocak gibi açıklanacak . Bu yuzden başvuru sırasında herhangi bir yerden burs almiyor olacaksın .

Umarım dilediğince olur her şey ...

X