Hamileler Egzersiz Yapmalı Mı?

Anne adaylarının form ve sağlığı üzerine konuşacağız biraz… Hamileler spor yapmalı mı sorusunun cevabı elbette ki evet… Özel bir sağlık sorununuz olmadığı takdirde, doktorunuzun da bilgisi ve önerileri üzerine spor yapmanız hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için oldukça olumlu. Kadınlar Kulübü olarak bizler siz sevgili anne adayları için hamilelerin yapabileceği egzersizleri derledik. Birlikte göz atalım mı?

Hamilelerin Yapabileceği Egzersizler:

 • Yürüyüş : İlk sırayı tabi ki her anne adayının kendine göre belirlediği tempolu yürüyüş için ayırdık… Ortalama 25 – 30 dakikalık bir yürüyüş sağlığınız için çok yararlı olacaktır. Ancak bu sürede çok yorulmayıp, terlememeye dikkat etmenizde fayda var.

hamile yürüyüş

 • Hamilelerin yapabileceği egzersizler arasında ikinci sırayı yüzme alıyor. Tüm kaslarınızı harekete geçiren yüzme sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca suyun dinlendirici etkisini unutmamak lazım

hamile yüzme

 • Pilates! Ancak mutlaka bilir kişi eşliğinde yapılmalı… Pilates yapmak isteyen anne adayları bir uzman tarafından yönlendirilirse bu dönem için ideal egzersizlerden biri de pilatestir.

hamile pilates

Hamilelerin Yapmaması Gereken Egzersizler:

 1. Bisiklet: Her ne kadar faydalı ve eğlenceli bir aktivite olsa dahi anne adaylarının olası düşme riski göz önünde bulundurulduğunda bisiklet hamileler için önerilmiyor…
 2. Ağırlık içeren egzersizleri akılınızdan bile geçirmediniz değil mi J
 3. Basketbol,voleybol gibi topun özellikle karnınıza çarpma riskinin olduğu sporlar… Her türlü ihtimali düşünüp bebeğinizin ve sizin sağlığınızı düşünmelisiniz.
 4. Dalış, dağcılık , dövüş gibi egzersizlerden de uzak durmalısınız…
 5. Binicilikte bisikletle aynı riski taşıdığı için en azından bu dönem içinde tercih edilmemeli…

Peki anne adaylarının spor ve egzersiz yapmalarının faydaları neler?

 1. Yorgunluğunuzu azaltır.
 2. Ağrılarınızı hafifletir.
 3. Hamilelik döneminde sık sık yaşanan kabızlık sorununu çözer.
 4. Diyabete iyi gelir.
 5. Bu dönem boyunca yapılan egzersizler doğum anında kolaylık sağlar.
 6. Doğum sonrası rahatlığı da unutmamak gerekir…
 7. Ve tabi ki hem sizin hem bebeğinizin sağlığını korur!