Dekorasyon Renk Uyumu

Büyük Mekanlarda Renk Kullanımı
Geniş mekanlarda sıcak ve koyu renkler kullanarak, alanı olduğundan daha sıcak ve rahat gösterebiliriz.
Büyük alanlarda cesur renkleri büyük bir duvara uygulayarak odak noktası oluşturabiliriz.
Oda boyunca aynı rengi kullanmak, odayı olduğundan daha da büyük gösterecektir.
Tavan Rengi
Tavan ve duvar rengi kaynaşmış olmalıdır, fakat aynı renk olursa çılgın ve tavan yüksekliği konusunda yanıltıcı olabilir. Tavan rengi, odada kullanılan rengin açık tonu olmalıdır. Duvarlarda, aynı rengin orta tonu ve aşağılara inildikçe koyu tonu kullanılabilir. Duvarlar gibi geniş bir yüzeyi kesinlikle odanın tarzına uygun bir renge boyayın.

Renklerin Özellikleri
Renklerin özelliklerini kullanarak evinizde nasıl bir ruh hali yaratabileceğinizi öğrenin. İnsanların renklerle derin duygusal bağları vardır. Renklerin özelliklerini öğrenerek nasıl bir ruh hali istiyorsanız, evinizi ona göre biçimlendirin. Renklerin özelliklerini kendi yararınıza, amaca uygun olarak kullanın. Renklerle, sıcak romantik akşamlar, konforlu ve rahatlatıcı sabahlar, canlı ve heyecan verici yemekler yaratabilirsiniz.

Kırmızı
Kırmızı ile kan basıncı ve kalp atış hızınızı yükseltebilirsiniz. Kırmızı, hem görsel hem de psikolojik çok uyarıcı bir renktir. Kırmızı bazıları için çok güçlü iken, bazıları içinde rahatsız edici olabilir. Kırmızı iştahı açar, yemeğe teşvik eder.
Turuncu
Turuncu, heyecan ve coşku uyandıran enerjik bir renktir. Turuncu, oturma odası ve yatak odası için iyi bir fikir olmayabilir, ama çalışma odası için harikadır. Turuncu rengi, fitness yapmak için gereken tüm enerjik duyguları hissettirecektir.
Turuncu iştahı açan diğer bir renktir. Restoranlara özellikle kırmızı ve turuncu renkleri uygulanır. Turuncu ısı ve enerji barındıran bir renk olduğundan davetkardır, fakat turuncuyu küçük dozlarda dekorasyona katmak zordur. Mat şeftali tonları yüksek dozlarda tolere edilebilir.
Sarı
Sarı iletişim ve mutluluğun rengidir. Çoğu kişi sarı rengi mutluluk ile ilişkilendirir. Sarı renk neşeli ve güneşli günleri çağrıştırıyor. Bu nedenle sarı, gün ışığının çok fazla bulunmadığı banyo ve küçük odalar için harika bir renktir. Ancak sarı bir odanın ana renk düzeni olarak iyi bir seçim değildir. İnsanlar çok sarı bir odada öfkelenme, bebekler ise ağlama eğilimindedirler. Kırmızı ve turuncu gibi sarı renginde iştah açıcı etkisi vardır. Sarı mutfakta kullanılabilir.
Yeşil
Yeşil göz için en dinlendirici renk olarak kabul edilir. Yeşil renk, sakinleştirici ruh hali ve iyi hissetme duygusu yaratır. Yeşil evde hemen hemen her oda için uygundur. Mutfak için adaçayı rengi düşünülebilir. Gevşeyebileceğiniz ve ailenizle beraberliğinizi geliştirebileceğiniz konforlu bir oturma odasında yeşil renk, yeterli sıcaklığı sağlayacaktır. Yeşil sakinleştirici etkisi sayesinde dekorasyonda ana renk olarak kullanılabilir. Doğada bolca bulunan yeşil renk, insanların rahatlamasına ve stres atmasına yardımcı oluyor. Ayrıca yatak odası için çok popülerdir.
Mavi
Mavi kan basıncı ve kalp hızını düşürür, kırmızı ile neredeyse ters etkisi vardır. Mutfaklar için popüler olmayan bir renk olarak mavi, insanları yiyeceklere ilgisiz yapar. Yatak odası ve oturma odası için idealdir. Şu anda trend deniz köpüğü rengidir.
Mor
Mor ile uyum yaratmak zor olduğundan çoğu zaman dekorasyonda kullanılmaz. Mor rengi, heyecan verici kırmızı ve sakinleştirici mavi ile bir arada kullandığınızda her insan için farklı bir etki yaratır. Lavanta rengi daha kolay kabul edilebilir. Küçük bir kızın yatak odası için mor ve lavanta birlikte kullanılabilir. Küçük dokunuşlarla mor rengi, odaya zenginlik, refah ve derin bir anlam verir.
Beyaz
Beyaz, saf ve temiz bir renktir. Beyaz renk, mekanı olduğundan daha büyük ve temiz hissettirir, boşluk duygusu uyandırır. Beyaz renk, küçük banyolar için idealdir. İçinde farklı renklerde aksesuarlar bulunan beyaz bir yer oldukça lüks ve zengin görünebilir. Bazı insanlar beyaz, steril ve dönüşüme uygun olduğundan beyazı tercih ederler.
Siyah
Siyah gereksiz yere kullanıldığında çok sıkıcıdır, ama küçük dozlarda belirli bir bölgeyi vurgulama amaçlı kullanıldığında kabul edilebilir. Siyah kendi başına kullanıldığında lüks görünür, diğer renkler ile kullanıldığında dramatik etkisi dikkat çeker.
Ana renkler ile birlikte ahenkli bir ruh hali yaratacak renk düzeni kurulması etkili bir kontrast oluşturacaktır. Bazı renkler diğer renklere göre daha baskın olduğundan tüm düzene etkisini verebilir, bu yüzden dikkatli düşününce sadece bir renk ile atmosferi değiştirebilirsiniz.
Birçok kişi yeşil odada kendini huzurlu hisseder. Kırmızı oda insanlara enerji verir. Renkler üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda renklerin enerji seviyeleri belirlenmiştir. Sarı zihinsel faaliyetlere ve iletişime teşvik eder. Bu bir aile odası için iyi bir renktir. Mor yaratıcılığa teşvik eder, mutfak ve ofis için seçenek olabilir.

Renklerin Psikolojik Değeri
Evinizin iç dekorasyonunda kişiliğinizi yansıtacak renkleri belirlemek eğlenceli olabilir.
Renk odanın havasını değiştirmek için vardır. Renklerin psikolojik değeri olduğunu unutmayın. Sıra dışı bir ressam kullandığı renklerle göze hoş gelen bir eser veya sizi kızdıran bir eser yaratabilir.
Renkler insanın ruh halini belirler. Etrafınıza bakın; mağazalar ve restoranların renkleri rastgele seçimler değil. Özellikle sizin için dizayn renkleri seçiliyor.
Şimdi farklı ülke ve kültürlerde aynı duyguları hissettiren renklerin anlamlarını paylaşalım.
Kırmızı – Öfke veya Aşk
Turuncu – Coşku ve Heyecan
Sarı – Sevinç ve Mutluluk
Yeşil – Kıskançlık veya İyi şans
Mavi – Huzur
Mor – Yaratıcılık ve Tutku
Beyaz – Temizlik