Dağınıklık toparlanıp dolaplara yerleştirilmeden, ocak ve fırın iyice temizlenmeden, evyeler parlamadan temiz bir mutfaktan söz etmek mümkün değil. Gelin temiz ve hijyenik bir mutfak için küçük ipuçlarına kulak verelim…

Temizliğe başlamadan
Düzenli ve toplu bir mutfak temizliğin en önemli koşulu olarak kabul edilmelidir. Bu sebeple öncelikle mutfağınızın toplu ve düzenli olmasına dikkat edin. Mutfakta temizliğin sağlanabilmesi için tüm alet ve gereçlerin temiz olması gerekir. Bunların temizliği için de doğru sünger ve bezin seçimi çok önemlidir. Ocak, fırın, çatal, bıçak gibi tüm alet ve gereçlerin temizlenmesi öncesi sünger veya bezinizin temiz olmasına mutlaka özen gösterin. Islak bezler bakterilerin üremesi için çok uygun ortamlardır. Mutlaka mutfak bezlerinin haftada bir çamaşır makinesinde yıkanması gerekir. Süngerlerin temizliği daha kolay olup her zaman temiz ve kuru bırakmanız yeterlidir.

Tezgâh
Lavaboda biriken yemek artıkları temizlik konusunda sizi zorlayacaktır. Lavabolar yine bakteriler için ideal ortamlardır ve sık temizlik ve bakımı önemlidir. Düzenli olarak temizlik maddeleriyle temizlenmesi mutfağınızdaki hijyenik koşulları iyileştirecektir. Lavabo gibi çelik yüzeylerin sürekli parlak ve temiz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız özel çelik parlatıcılarını tercih edebilirsiniz. Bunların ardından her temizlik sonrasında leke kalmaması için tezgâhınızı kuru bir bezle silmeyi unutmayın.

Fırın ve ocaklar
Mutfakta en çabuk yağlanan ve temizliğine dikkat edilmesi gereken bir diğer bölüm ise fırın ve ocaklardır. Fırın ve ocakta bakteri ve kokuyu önlemek için yağ çözücü ürünler ve krem temizleyiciler kullanılıp, her kullanım sonrası bir mutfak süngeri yardımıyla temizlenmelidir. Fırın tepsilerini sıcak su ve yağ çözücülerle bir süre beklettikten sonra yıkamak hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Mutfak dolapları
Mutfağın genel temizliğini ihmal etmezken dolap içlerini de unutmamalıyız. Belli periyodlarla temizliğin tekrarlanması gerekmektedir. Bunun için de mevsim geçişleri beklenebilir ve en az yılda 4 kez bu temizliğin yapılması gerekir. Daha sık yapılan temizlik mutfağınızdaki hijyen ortamının uzun süreli olmasına yarayacaktır. Dolapları temizlerken üzerinde lekeler kalsın istemiyorsanız ve dolaplarınız ahşapsa, ahşaplar için özel temizleyiciler tercih edebilirsiniz.

Buzdolabı temizliği
Buzdolabı temizliği de mutfak temizliğinin en önemli parçalarından biridir. Kimse kokuların karıştığı bir buzdolabına sahip olmak istemez. Buzdolaplarındaki ürünler mutlaka kapalı olmalı, açık ürünlerin de saklama kapları, poşetler ve kapaklarla muhafaza edilmesine dikkat edilmelidir. Düzenli olarak hafif nemli bir sünger veya bez yardımıyla buzdolabınızı temizleyin. Buzdolabı içi gibi dışını da temizlemek için bir süngerden yararlanabilirsiniz.

Pratik bilgiler

Teflonda oluşan lekeler için
Teflon tavada oluşan lekeleri çıkarmak için bir su bardağı suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Sirkeli ve karbonatlı suyu tavanın içine döküp on dakika kaynatın. Lekenin tamamıyla çıktığını göreceksiniz.

Izgaraları temizlerken
Fırın ızgaralarını, özellikle de et pişirdikten sonra temizlemekte zorluk çekebilirsiniz. Üzerinde çabucak kuruyup kalan lekeler ne kadar sıcak su altında tutarsanız tutun çıkmayabilir. Bu durumda ovma süngeriyle ızgarayı iyice ovmak gerekir. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.