Evde yapacağınız kaş ve kirpik tarifleri

Ve bir elinde cımbız bir elinde ayna bilinçsizce işe koyulur çok erken yaşlarda. Oysa yüz kemikleri ve hatlar tam oturmadan bu yaş aralığı tercihen ve gelişmeye bağlı 18-24 yaş aralığındadır. Bu yaşlardan önce mümkün olduğunca kaşta yanlış ve kalıcı müdahaleden kaçınılması ve kaş köklerinin zarar görmemesi kaş sağlığı açısından son derece önemlidir.Kaşları renklendiren rimeller,kaş kalemleri de kaş köklerine zarar vermekte ve köklerin hava ile temasını engellemektedir.
‘Kaş küsmüş’ söylemini çoğumuz duymuşuzdur. Bu kadar duygu barındıran bir organın hassasiyeti sanırım bu sözlerle dillenmiş, kulaktan kulağa halk arasında yayılmıştır.

Aynı durum kirpikler için de geçerli. Erken yaşlarda kirpik perması veya manuel kirpik kıvırıcı aletler,takma kirpikler, kötü kalite rimeller, göz makyajının doğru ürünle temizlenmemesi yüzünden kirpiklerimiz dökülmekte ve sağlığını kaybetmektedir.

Kaş ve kirpik sağlığımız için önemli bazı vitaminlerden de bahsetmek istiyorum. Bunların başında biotin (B7), pantotenik asit(B5), folic asit(B9), sülfür, demir ve E vitamini gelmektedir. Bazen kaş ve kirpik kaybının sebeplerinden biri vücuttaki bu vitaminlerden biri ya da birkaçının eksikliğinden kaynaklanabilir.

Evde yapacağınız kaş ve kirpik tarifleri

Sizlere evlerimizde kolayca hazırlayabileceğiniz bir karışımı önermek istiyorum. Şayet alın bölgeniz akneye yatkın ise lütfen bu karışımı yağları kullanmadan sadece vitaminlerle uygulayınız.

Evde yapacağınız kaş ve kirpik tarifleri
Evde yapacağınız kaş ve kirpik tarifleri

25 ml.Soğuk pres yöntemi ile hazırlanmış hint yağı
25 ml. Tatlı badem yağı
5-6 damla Lavanta yağı
2 adet B vitamini ampul
2 adet E vitamini ampul

(Yukarıdaki maddelere duyarlılığı olan kişiler lütfen uygulamadan kaçınsın.)

Tercihen karışımı ışık geçirmeyecek özellikte koyu renkli bir şişede saklayınız. Dilerseniz tek uygulamalık miktarda da karışımı günlük taze hazırlayabilirsiniz. Gece uyumadan önce makyajdan arınmış bir yüze, gözümüzü koruyarak temiz bir rimel fırçası yardımı ile karışımı tıpkı rimel sürer gibi kirpik diplerinden uçlara uygulayabilirsiniz.

Aynı serumu kaş diplerinize hafif fırça darbeleri ile kökleri uyarmak suretiyle uygulayın. Sabah ılık bir suyla yüzümüzü temizleyerek güne başlayabiliriz.Ayrıca bu karışımdan birkaç damlayı günlük makyaj rimelinize damlatarak, rimelinizin kaş besleme özelliğini de artırabilirsiniz. Bu bakım ile üç aylık kür halinde biotin vitamin tableti kullanmayı ayrıca öneriyorum.

Şayet akneye yatkın yağlı bir cildiniz var ise karışımdaki yağları kullanmadan sadece E vitamini kapsülü steril iğne ile delmek suretiyle yine bir fırça yardımı ile kaş diplerinize gece uyumadan önce uygulayıp, sabah ılık suyla yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Ayrıca hafta da 2 gece E vitamini yerine B vitamini ampulünü de kaşa aynı şekilde uygularsanız bakımınızın etkinliği artacaktır.

Dedim ya kaş, göz gerisi sadece SÖZ…

Ecz. Ezgi Koçak

Kaynak: Mynet/Kadın