Yosun maskesi tarifi

Yosun maskesi tarifi Sizlerle… Yosun hem tıpta ilaç hem de kozmetik alanında pek çok olumlu etkisi sebebiyle tercih edilmekte…

Doğa harikası bir bitki olan yosunların kullanım alanları oldukça fazladır. Yosun hem tıpta ilaç hem de kozmetik alanında pek çok olumlu etkisi sebebiyle tercih edilmektedir. Dalı, kökü, yaprağı, çiçeği olmayan tek bitkidir. Kalori değeri 0 (sıfır) olan yosunlar, adeta oksijen fabrikası gibidirler. Dünya atmosferine oksijen sağlayan en önemli kaynaklardan biri yosunlardır. Karbonu çekip, oksijeni bırakırlar. Günümüzde 0 (sıfır) kalori özelliğiyle, Batılı beslenme uzmanlarının gözdesi haline gelmiştir. Yosun, birçok gıdayla elde edemediğimiz ekstrelerini tek başına vücudumuza verme özelliğine sahiptir. Uzay yolculuğu sırasında gıda olarak kullanılması bundandır. Eski çağlarda, Çin tedavi yönteminde yosun, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktaydı. Hindistan ve Japonya’da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kozmetikse ise; hem mikrop öldürücü etkisi sebebiyle, sivilceli ciltlerin tedavisinde hem de hücre yenileyici ürünler topluluğunda, lifting etkisi sebebiyle maskelerde bol miktarda kullanılır.

yosun maskesi cilt bakımı
yosun maskesi cilt bakımı

YOSUNLARDA

– A vitamini, havuçtan %15 fazla
– Organik demir, ıspanaktan %58 fazla
– E vitamini, buğday tohumundan %49 daha fazla

Yosun maskesi tarifi

Evde çok rahatlıkla yapabileceğiniz yosun maskesi tarifi;

– 3 yemek kaşığı yosun
– 2 yemek kaşığı zeytinyağı
– 1 tatlı kaşığı bal
– Az miktar su

Geniş bir kâsede bütün malzemeleri karıştırıp, bir fırça yardımıyla cildinize sürüp 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Bu maske her cilt tipine uygundur. Yağlı ciltte, kuru ciltte ve karma ciltte çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

Eğer cildinizde kuruluk, kızarıklık ya da akne izleri varsa yosun maskesi tam da size göre…

(YASEMİN MİRAS / AKŞAM)