KOÇ BURCU: Koç burçlarının doğum haritalarında Mars etkisi ağır basar, kuvvetli Mars açıları yükselen Koç ve Koçların vücuttaki mineral ve vitamin dengesine dikkat etmeleri gerekir.

Bitkisi: Isırgan Otu

Koçlar için mevsim geçişlerinde, mucizevi bir bitkidir. Kan temizleyici aynı zamanda kan dolaşımını da artırır. Bu konuda sorun yaşayanlar, 1 çay kaşığı ısırgan otunu 1 fincan suda 3–4 dakika kaynatarak kahvaltıdan yarım saat önce içebilirler.

BOĞA BURCU: Doğum haritasında Venüs etkisi hakimdir, yükselen Boğa ya da Boğaların, vücuda giren şeker ve karbonhidratlar kolay kolay yakılamaz ve direkt yağa dönüşürler. Boğa burçlarının bu besinlerden kaçınmaları, kilolarını dengede tutmalarını sağlayacaktır.

Bitkisi: Çoban Çantası 

Boğalar için çok faydalı bir bitkidir. Mide, böbrek ve yumurtalıklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Özellikle menopoz için, entele otu, idealdir. Bir çay kaşığı bitkiyi bir fincan suda kaynatıp 2 3 dakika bekletip içebilirler.

İKİZLER BURCU: Doğum haritalarında Merkür etkisi hakim, yükselen İkizler ya da ikizler burcunun, en büyük avantajları sindirim sistemlerinin çok iyi çalışmasıdır. Sürekli hareket halinde olduklarından kolay kolay şişmanlık problemi yaşamazlar.

Bitkisi: Ayı Sarımsağı 

Ayı sarımsağı: kabızlık, yüksek tansiyon ve doku yaşlanmasının yavaşlatılması için kullanılan bir bitkidir. Bu kanın sulanmasını sağlar ve pıhtılaşmayı önler. İkizler için çok faydalıdır. Taze bitki yaprakları doğranıp salataların üstüne serpilerek yenmelidir.

YENGEÇ BURCU: Doğum haritasında Ay’ın etkileri baskındır. Yükselen Yengeç ve yengeç için tuz dengesi çok önemlidir. Vücut sıvılarının astrolojide yöneticisi Ay’dır. Vücutları su tuttuğu ve ödem yaptığı için tuzlu gıdalardan uzak durmalılar.

Bitkisi: Zerdeçal 

Limon ve balla birlikte hazırlanan çayı soğuk algınlığında, boğaz ağrısında ve öksürüklerde etkilidir. Ayrıca, zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, zayıflamaya yardımcı bir bitki olarak da biliniyor.

ASLAN BURCU: Doğum haritalarında Güneş etkileri ağır basar. Bedenimizde yağlanmanın artacağı bu günlerde, Kuvvetli Güneş açıları yükselen Aslan ve Aslan burcu için kalp problemi çıkarabilir. Kilo problemine karşı açık hava sporları ve Güneş ana enerji kaynağıdır.

Bitkisi: Ebegümeci 

Aslan burçları için Güneş’in ters açılarının gösterdiği bu günler düzensiz tiroksin salgı için ideal yardımcı şifalı bir bitkidir. ‘Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroksin hormonunu salgılar. Gastrit mide ve bağırsak ülserinde tiroit bezi hastalıklarında etkili bir bitkidir. Bir fincan soğuk suda sabaha kadar bekletilen ebegümeci çayı daha sonra ısıtılarak içilir.

BAŞAK BURCU: Doğum haritasında Merkür hakim, yükselen Başak ya da Başaklar, mide ve bağırsak problemleri yaşarlar. Sinir sistemleri oldukça hassastır ve buna bağlı olarak mideleri alarm verir ayrıca Merkür astrolojide kalsiyumla negatif enerjilere hakimdir. Çok hareketli olamayan yapılarından dolayı kalsiyum alımı ile ilgili problem yaşayabilirler.

Bitkisi: Altınbaşak 

Çeyrek litre suda bir çay kaşığı bitkiyi haşlayın ve kısa bir süre demleyin. Ruhsal duyumlarınız canlanır… Altınbaşak şifalı bitkiler meleği olarak bilinir.

TERAZİ BURCU: Doğum haritasında Venüs etkisi hakim, Terazi ve yükselen Terazi insanının metabolizması yavaş çalışır, vücuda giren şeker ve karbonhidrat direk yağa dönüşür ve kolay kolay yakılamaz.. Baharatlı, soslu, alkol ve şekerli gıdalara olan düşkünlüğü fazla kilolara sebep olabilir.

Bitkisi: Çıban Otu, Zeytin yaprağı 

Terazilerin ruhi dalgalanmalarına ve sinirlerinin yatışmasına çok iyi gelir. Bir fincan suya bir çay kaşığı çıban otu konulup kaynatılır ve demlemeye bırakılır. Sıcak olarak içilir. Zeytin yaprağı kuvvetli iltihap giderici ve ağrı kesici etkisine bağlı olarak romatizma gibi sorunlarda kullanılır.

AKREP BURCU: Doğum haritasında Plüton gezegenin etkileri baskın ve yükselen burcunuz Akrep ise özellikle Plüton Güneş’ten ters açı alıyorsa, endokrin hormonu düzenli çalışmayabilir ve psikolojik kökenli hastalıklar görülebilir.

Bitkisi: Calendula 

Bir bahçe çiçeğidir ve Akrep burçları için şifa kaynağı bir bitkidir. Çayı bir tutam kuru çiçek iki fincan kaynamış suda demlenerek içilebilir. Melisa yapraklarının da sulu özütünün uçuk virüsü üzerindeki antiviral etkisi ilk olarak çeşitli araştırma grupları tarafından etkili olduğu yönelik bilimsel araştırmalara yayımlanmıştır…

YAY BURCU: Doğum haritasında Jüpiter etkisi hakim, yükselen Yay ve yay Jüpiter açıları sert etkilerde ise, vücut çabuk yağlanır. Çok çabuk kilo verip aynı hızla kilo alan yapıdadırlar. Genelde kuvvetli bir bünyeye sahiptirler. Özellikle erkeklerin orta yaştan sonra kalça ve baldırlarında yağlanma görülür. Bunun için yediklerine çok dikkat etmelidirler.

Bitkisi: Gece Çuha Çiçeği ve Ökse Otu 

Gece çuha çiçeğinden elde edilen yağ vücudun kimyasal döngüsünün düzenli çalışmasına ve vücuttaki yağların kolay eritilmesine faydalı olur. Ökse otu ise pankreas üzerinde çok kuvvetli bir şifa kaynağıdır. 1 çay kaşığı ökse otunu bir fincan soğuk suda bırakıp sabah hafifçe ısıtıp içmelisiniz.

OĞLAK BURCU: Doğum haritasında Satürn gezegeni hakim, yükselen oğlak ve oğlak sırt ağrıları, siyatik, ishal gibi barsak problemleri yaşayabilirler. Kemikler boğaz ve dişler dikkat etmeleri gereken konulardır.

Bitkisi: Binbirdelik Otu ve Ada çayı

Özellikle romatizma, siyatik, ishal, uykusuzluk gibi konularda etkili bir bitkidir. Satürn açılarına sahip kişilerde şifa kaynağıdır. Bir çay kaşığı bitki, bir fincan kaynak suda haşlanır ve demlenmesi için bekletilip ılık olarak içilir.

KOVA BURCU: Ayak bilekleri çok hassas olan kovalar, sinir sistemlerine çok dikkat etmelidirler. Formlarını korumak için yürüyüş, yüzme, koşu gibi sinir sistemini gevşeten sporlar yapmalıdırlar.

Bitkisi: Tarçın, karanfil, papatya, biberiye

BALIK BURCU: Doğum haritalarında Uranüs ve Satürn gezegenleri hakim, kalsiyum magnezyum fosfor ve potasyum alımına dikkat etmelidirler. Doğal ilaçlar vücutlarında daha iyi etki yapar.

Bitkisi: Kırlangıç Otu 

Kanın temizlemesinde etkili bir bitkidir. Yüzeysel hastalıkların şifa kaynağıdır. Bir çay kaşığı bitkiyi, bir fincan kaynar suda haşlayarak demleyip kullanabilirsiniz.

Kaynak: posta.com.tr