Refleks sempatik distrofi tedavisi alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Yeni terimi ile CRPS (Complex Regional Pain Syndroma) olarak adlandırılmakta ve kompleks neuropatik ağrılar grubuna girmektedir. Refleks sempatik distrofi tanısı ve tedavi zor olan hastalıklardan bir tanesidir. RSD ortopedi travmalarından ya da ortopedik cerrahilerden sonra görülebilmektedir. Bu rahatsızlık ağırlıklı olarak kol ve bacaklarda görülmektedir. Yapılan araştırmalar kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görüldüğünü göstermektedir.

Refleks Sempatik Distrofi Belirtileri Nelerdir?

Refleks sempatik distrofi belirtileri ilk dönemlerde ağrılı bölgede ısı ve renk değişimi ile başlamaktadır. Hastalığın ilk dönemlerinde ödem ve yanıcı bir ağrıdan şikâyet edilebilmektedir. Bunun yanı sıra ağrılı olan bölgede hassasiyet hissedilmektedir.

İlk dönemlerde giderek şiddetlenen ağrılarla kendini hissettiren bu hastalık tedavi edilmezse zamanla bütün vücuda yayılabilmektedir. Eklemlerde fonksiyon kaybına sebep olabilmekte atrofi gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Refleks sempatik distrofi ayak bileği ya da el bileği kırıklarından sonra çok sık görülebilmektedir. Refleks sempatik distrofi hastalık ilerleme süreci;

  1. Hastalığın başlangıç sürecinde oluşan zedelenmeye bağlı olarak ağrılı uyaranlar, sinir sistemine taşınmaktadır.
  2. Ağrılı bölgede zedelenmeler başlar ve bu zedelenmeler aşırı ağrıya sebep olur.
  3. Oluşan ağrılar damarlarda spazm, ağrılı bölgede şişme, eklemlerde hareket kaybına sebep olur.
  4. Sonuç olarak ödem, hareket kısıtlılığı, şiddetli ağrı oluşur.

Refleks Sempatik Distrofi Nedenleri Ve Tedavisi | 1

Refleks Sempatik Distrofi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Refleks sempatik distrofi tedavisi için ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz önerilmektedir. Çoğu zaman fizik tedavi ve ilaç ile desteklenen süreç tedavi için yeterli olmaktadır. İlaç tedavisinde;

  • Kas gevşetici kremler ve ilaçlar
  • Kortikosteroidler
  • Antidepresan ilaçlar
  • Analjezik ilaçlar
  • Antiromatizmal ilaçlar
  • Kalsitonin ve inhibitörleri kullanımı doktor tarafından önerilmekte olup tek tek ya da birlikte de kullanılabilmektedir.

Önerilen egzersizler ile destek fizik tedavisi süreci ve ilaç tedavisi süreci birlikte devam ettirilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıklayın !

Yel Girmesi Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Tıklayın !

Yakı Bandı Nedir Ne İşe Yarar? Yakı Bandı Nasıl Kullanılır? Tıklayın !

Omuz Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Tıklayın !