Yeni Yıl İçin Beslenme Önerileri

2017’ye sayılı günler kala hepimizi yeni yıl heyecanı sarmış durumda.

Yeni yıl demek yeni umutlar yeni dilekler demek. Zorlu geçen 2016’nın ardından 2017’nin işi oldukça zor görünüyor. Peki yılbaşı için planlarınız neler? Kimisi evinde geçirmeyi tercih eder kimisi için dışarıda kopmanın tam zamanı. Kimisi ne yediğine dikkat ederken kimisinin ne yediğinin haddi hesabı yoktur. Ya ertesi gün ne olacak hiç düşündünüz mü?

İşte yılbaşı gecesi işi fazlaca abartıp ertesi gün hazımsızlık sorunları yaşamak ve daha sonrasında kilo almak istemiyorsanız sizler için hazırladığımız beslenme önerilerine göz atmanızda fayda var.

İşte yeni yıl için beslenme önerileri

Güzel bir kahvaltı

Yılbaşı akşamı hiç yememiş gibi yemeklere abanıp midenizi rahatsız etmek istemiyorsanız sabah kalktığınızda güzel ve kaliteli bir kahvaltı yapın. Öğle yemeğinizi akşamı göz önünde bulundurarak daha hafif yemeklerle geçiştirin ve küçük atıştırmalıklarla akşamı getirin. Göreceksiniz ki akşam yedikleriniz ertesi güne sıkıntı çıkarmayacak.

Ağır yemeklerden kaçının

Yılbaşı sofralarının herhalde olmazsa olmazı mezeler ve kavurmalardır. Ancak bunlar yerine fırın-sote tarzı menüler tercih edin. Midenizi akşam akşam ağır yemeklerle doldurmanızın anlamı yok. Böylece ertesi gün hem hazımsızlık sorunu yaşamayacaksınız hem de fazla kilo almaktan kurtulacaksınız.

Hafif tatlılar

Yılbaşı geçesinde ağır tatlılar yerine evde yapılmış hafif tatlıları tercih edin. Şerbetli ve kremalı ağır tatlıların yerine meyveli sütlü tatlılar işinizi görecektir. Uzun sağlıklı yıllar için bunlara dikkat edin.

Kuruyemiş miktarı önemli

Yılbaşı geçesinde içkinin dibine vuracakların en lüks mezesi kuruyemişler olsa gerek. Alkolün yanında fındık, fıstık derken bir bakmışınız koca kase kuruyemişleri götürmüşünüz. Yılbaşı da olsa sağlığınız için kuruyemiş olayını abartmayın deriz.

Hindi fırında olsun

Eminiz yılbaşı gecesi çoğu kişinin tercihi hindi olur. Hindi menünüzü fırında yaparsanız daha hafif ve sağlıklı olur. Kızarmış hindi hem kalori almanıza hem de hazımsızlığa neden olabilir.

Bol bol su için

Yılbaşı sabahından başlayın su içmeye. En az 2 litre su içmeye çalışın. Asitli ve ya gazlı içeceklerin yerine su tercihin olsun. Yılbaşı gecesi hem yiyeceğiniz yemekleri dengelemede büyük işe yarayacak hem de sağlık açısından faydalı olacak. Ertesi gün baş ağrısız uyanmak istiyorsan suyu bol içmelisiniz.